Zaviraci nuz - poradite?

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Clarke
Příspěvky: 10
Registrován: 04 črc 2006 08:57

Zavírací nůž – poradíte?

Příspěvek od Clarke » 04 črc 2006 10:13

Zdravím, pomohl by mi někdo zkušenější s výběrem zavíracího nože pro každodenní nošení? Zejména pro účely sebeobrany, a pro běžné používání. Má představa o noži by byla:
- čepel min. 9 cm (nejlépe hladká po celé délce)
- oboustranný klips i otevírání (jsem levák – což dost zužuje výběr)
- rukojeť nejlépe s výraznou s ochranou proti sklouznutí prstů na čepel
- tak nějak bytelný (to se týká hlavně pojistky), bez vůlí a viklání, mám rád precizní mechanické hračky ;-)
- Cena pokud možno do 2 kKč (za cca 150 gramů oceli a plastu, byť solidně zpracovaných, je to podle mne přiměřená cena)

Zatím mám v užším výběru:
- CRKT M21-04 – Tady se mi líbí zejména hliníkové střenky (nůž vypadá nezničitelně), masivní čepel, materiál AUS8, a to že je liner-lock ještě dodatečně jištěný. Také poměrně výrazná záštita. Co se mi naopak nelíbí je velká zavřená délka (13,7 cm), a design, který by v kombinaci s velikostí nože asi na opasku budil dojem že je jeho majitel militantní magor :(
- Spyderco Endura 4 FRN – Tenhle má zavřený o číslo méně, je o něco lehčí, a design už má přece jen blíž k gentleman knives. Materiál čepele VG10 je jak jsem vyrozuměl téměř naprostá špička. Nemá ovšem příliš výraznou ochranu proti sklouznutí prstů na čepel, a umělohmotné střenky (byť s vloženou ocelovou konstrukcí) asi nebudou soutěžit o miss nezničitelnost. Navíc back-lock mám v paměti spojený spíš s nožíky alá rybička, takže mám trochu obavy o precizi a pevnost uzamykání.

Do výběru se mi dostali i Benchmade 805TSEK (zatím mne odrazuje vyšší cena, a hlavně žádné reference), Gerber Emerson Aliance (cena, žádné reference), SOG - Spec-Elite I (bez záštity, cena, a pojistka jako na Pentagon Elite, na kterou jsem zrovna moc chvály nečetl).

Pokud jste dočetli až sem, díky :D Pokud poradíte, budu ještě raději.


Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 10 črc 2006 15:10

Ono je hrozně těžké něco takhle na dálku poradit.
Všechny ty nože co uvádíš jsou poměrně kvalitní. Kolem 2000,- se už dají koupit slušné kousky.
U tebe je to komplikované tou levorukostí. To jakoby vylučovalo ten linerlock, ale pokud vím tak leváci kupodivu nemají příliš problémů s otvíráním i zavíráním těchto nožů. Jde hlavně o trochu jinou techniku manipulace, ideální to ale určitě není. Já jsem totální pravák, levou mám jen na držení vidličky, ale když zkusím nože otevřít jen levou rukou, tak mi to docela jde. Pokud je kolíček oboustranný nebo je volitelně zašroubovatelný, tak s otvíráním není žádný problém. Horší je to pak s jednoručním zavíráním.
Ovšem existuje naštěstí i velké množství jiných pojistných systémů.
Nejlepší je jít to osahat. Nevím odkud jsi, kdyžtak bych ti poradil kam jít.

K těm nožům pár rad IMHO:
Pokud se ti M21 zdá moc velký, podívej se po M16. Obecně jsou to slušné nožíky.
Spyderco nemám moc rád, když vidím backlock tak mám stejné pocity jako ty. Ta díra v čepeli je dobrý nápad, řešení i pro leváka. Jejich ceny bývaly u nás dost přemrštěné. Vadí mi, že nejsou rozebíratelné, ale snýtované, takže když se začne viklat tak pomůže jen kladivo.
Benchmade - s touhle firmou neuděláš chybu. Pravda dražší, ale ta přidaná hodnota tam je. S AXIS lockem u 805-ky nebudeš mít ani jako levák problém.
Gerber - jo, dá se to. Levnější nože, kromě Applegate. Ten Aliance je nějaký návrh nebo rovnou kopie od Emersona. Ty společné návrhy jsou teď velká móda (Spyker - spyderco+kershaw atd.).
SOG - taky pěkné a kvalitní. Šly by obě verze Flashe i ten Spec Elite. Pentagon je moc špičatý, navíc ta divná zkosená špička, už je to moc tactical.
Kershaw - koukni i na tuhle firmu, dělají pěkné a kvalitní nože, hlavně všechno co navrhl Ken Onion.
Smith and Wesson - za ty prachy jsou dobré, používají vesměs 440C.
Hodně štěstí při výběru. :wink:
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Clarke
Příspěvky: 10
Registrován: 04 črc 2006 08:57

Příspěvek od Clarke » 11 črc 2006 09:04

Díky za vyčerpávající odpověď ;-)
Co se levý ruky týče, tak problémy s linerlockem ani moc nemám. Jen si musím vždycky trochu dávat pozor abych si nůž neodjistil při práci. Spíš mi vadí absence oboustraného kolíčku (díry), a nepřehoditelný klips. Pak máš nůž v kapse otočený v nepřirozené pozici, a klips vadí v ruce.
Jinak na M16 jsem koukal, ty s čepelí 8,9 cm jsou zavřený dobře o dva centimetry kratší, a to se v kapse pozná. Ale nepřehodím si u nich klips (alespoň podle fotografií na stránkách CRKT).
Zkrátka pokaždý když si najdu nůž snů, tak je pouze pro práváky :(
Jinak u toho back-locku mi připadá že je na něm víc míst kde mohou vznikat vůle (mezi hákem a čepelí a na čepu kolem kterého se BL otáčí). Když se pak sečtou, výsledný výkyv uzamčené čepele asi bude větší než u linerlocku. Ten je přeci jen na jedné straně pevně přišroubovaný/přinýtovaný a jediná vůle může vznikat mezi čepelí a linerlockem. Linerlock navíc pruží, tak by si mohl sám vůle dorovnávat.
Jestli poradíš obchůdky do kterých nahlédnout, budu rád. Nejlépe v západních Čechách. Mne osobně zatím napadá jen pan Pok z Plzně.
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 11 črc 2006 11:45

No leváci to mají bohužel u závíráků docela blbé.
Oboustranný kolíček není tak častý, ale jednostranný se dá většinou u těch lepších nožů přehodit, teda pokud je přišroubovaný.
Klips se dá přehodit jen velmi vzácně, myslím že u jednoho Spyderca se dá přehodit vlevo i vpravo a i směrem dolů i nahoru. Pokud by ti to moc vadilo, tak se dá většinou sundat a používat nůž bez něj. Já třeba klips nepoužívám vůbec, protože nosím nože normálně v kapse, ale jelikož mi ty klipsy jako pravákovi nevadí, tak je tam nechávám.

Backlock není špatná konstrukce, ale vadí mi, že nůž s touto pojistkou nejde jednou rukou zavřít, aspoň mi to jde blbě a musím si pomoct tlakem na hřbet třeba o kalhoty. Linerlock je s tím pružením a vyrovnáním si vůlí asi lepší. Nejpohodlnější otvírání a zavírání mi připadá Blade-lock od CRKT, otvírání i zavírání se tam provádí tlakem pořád na stejnou pojistku. Ale pro tebe jako leváka by to asi bylo nanic.

V západních Čechách ti moc neporadím. Znám jenom toho Poka z výstav, loni jsem si přímo od něho koupil jeden kuchyňák. Někde jsem viděl fotky z jeho prodejny a vypadalo to, že tam má docela výběr.
Jinak jestli budeš v Praze, zajdi si dole do Kotvy. Je tam nožířství, kde jsou velice ochotní a doslova ti ty nože nutí do ruky (tedy aspoň mně, znají mě a ví, že si tam občas něco koupím :wink: ). Akorát pokud by tam byl takový starší chlap s brýlemi, tak si radši zacpi uši, protože ty pohádky co ti navykládá jsou pro člověka co se trochu vyzná k neuvěření. Jinak je ale taky velmi ochotný, jen má prostě sklon do všeho kecat a ovlivňovat tě, tak pozor aby sis nekoupil něco co nechceš. :lol:
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Clarke
Příspěvky: 10
Registrován: 04 črc 2006 08:57

Příspěvek od Clarke » 18 črc 2006 08:50

Našel jsem ještě jeden nůž, technickými parametry i cenou téměř stejný jako M21. Je to Benchmade Ambush: hliníkové střenky, ocelové příložky, čepel AUS-8, 10 cm dlouhá, zavřený 13,6 cm, oboustranný kolíček, přehoditelný klips, atd.
Mám ale trochu obavy z pojistky Rolling Lock, jejíž funkci jsem z propagačních materiálů BM tak zcela nepochopil. Nemá někdo zkušenost s touhle pojistkou? Ten nůž se mi docela líbí, ale děsí mne že je jediný v nabídce s tímhle typem pojistky. Jde mi hlavně o to aby se u ní po tejdnu neobjevily vůle ...
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 19 črc 2006 16:14

O kvalitu nebo vůle se u Benchmade neboj.
Na tu pojistku se ještě podívám, ale řekl bych, že je to jen pro praváky.
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Luger
Příspěvky: 51
Registrován: 08 led 2006 12:41
Bydliště: BK

Příspěvek od Luger » 23 črc 2006 17:29

Neznáte někdo značku nožů Timberline Knives ? Nevíte co to je zač a jaký jsou s ní zkušenosti ? Docela se mi líbí jeden jejich nůž, parametry a materiály má dobrý, ale toho výrobce neznám.

http://www.timberlineknives.com/timberl ... im02ll.pdf
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 24 črc 2006 10:30

Timberline nůž nemám, ale prý jsou docela dobré, jedná se o zavedenou značku za dobré peníze.

Ono obecně, pokud je ten nůž z dobrých materiálů a jde o značkového výrobce, tak i to zpracování bývá na vyšší úrovni.
Berte minimálně AUS6, pokud to bude AUS8 tím líp nebo nějakou 440A (slabší), 440B (lepší), 440C (nejlepší). Pak následují už opravdu špičkové materiály jako ATS34(55), 154CM, RWL34, VG10, B42, všechno co má v názvu CPM + damašky s tím, že ty se dělají kvůli krásnému vzhledu, jinak nějaké extra zvláštní výhody nemají.

Ale tím nechci říct, že musíte koupit RWL34, protože všechno ostatní je šajz. Já mám z AUS8 vlastnoručně vyrobené kuchyňáky a když se to nabrousí, tak ten nůž ještě po 14-ti dnech běžného kuchyňského provozu (chleba, ovoce, salám) holí chlupy na ruce. A pak se jen lehce přejede brouskem a jede nanovo. RWL by vydržela takhle ostrá třeba dva měsíce, ale potom bych byl v pr*eli, neboť bych ho nebyl schopen nabrousit a musel bych si jít koupit diamantové brousky DTM nebo Lansky za více než 1000,-Kč (i když by se mi stejně hodily :lol: :wink: ), protože po běžném kameni by to klouzalo.
Tak tím chci říct, že pro běžný provoz typu tuhle šmiknout, támhle píchnout, tudle rýpnout může být taková lehce udržovatelná AUS6 lepší než nějaká ATS34.
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Luger
Příspěvky: 51
Registrován: 08 led 2006 12:41
Bydliště: BK

Příspěvek od Luger » 24 črc 2006 11:30

Díky za odpověď. Nůž, který chci musí být určitě z AUS 8 nebo 440C, míň slevit nechci i když stejně budou rozhodovat finance. Ale ten Timberline z odkazu výše tyto vlastnosti splňuje a cena kolem 1.300,- je slušná. Jenom jsem neznal tuhle značku. Ještě mám vytypovaný Benchmade Pika což je taky 440 C, 58-60 HRC, rukojeť Zytel a cena je 1.080,- Kč.

Nevíte náhodou na kolik se kalí nože SaW a jaká je to kvalita ? Jeden jsem si taky vybral - ocel 440 C, teflonový potah, rukojeť G10, cena kolem 850,- Kč. Parametry dobrý, ale aby to nebylo nějaký bláto. Nějak mám zafixovaný, že nože SaW patří spíš mezi ty horší kvalitou.

http://www.noze-nuz.com/smithwesson/CKG104B.php
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 24 črc 2006 14:01

Ta Pika je jeden z nejlepších "levných" zavíráků, už delší dobu o ní taky uvažuju i když je to backlock s dírou z Tchajwanu.

Jeden SW Special OPS mám, akorát jiný typ než co je v odkazu. Já mám hliníkové střenky.
Kvalita nožů SW je poměrně dobrá. Jen dodám, že ty nože samozřejmě nevyrábí Smith and Wesson, ale firma Taylor Cutlery.
U gumové rukojeti dej pozor aby ocelové příložky byly z obou stran. Nejlepší je si to někde osahat (a pak to třeba koupit levněji po internetu), já bych si jen podle obrázku nůž asi nekoupil.
Nekupuj nože s černěnou, teflonovou nebo jakoukoliv jinou povrchovou úpravou. Tedy pokud nemáš obavu, že se při plížení v tmavé vietnamské džungli prozradíš vietcongovi zábleskem v měsíčním světle. :lol:
Ta povrchovka nevydrží a škrábance na ní vypadají blbě.
O pilce na čepeli jsem už tady mluvil - IMHO určitě nebrat.
SW je kvalitativně zhruba na stejné úrovni jako CRKT, Kershaw, Gerber, Spyderco, Cold steel atd..... Ale pozor, většinou bývá dost velký rozdíl mezi drahými a levnými modely stejné značky.
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Luger
Příspěvky: 51
Registrován: 08 led 2006 12:41
Bydliště: BK

Příspěvek od Luger » 24 črc 2006 15:07

No abych řekl pravdu, tak taky nemám k těm černěným nožům důvěru. Do džungle se zatím nechystám :lol: . Zubatým ostří se zatím snažím vyhýbat, protože bych to sám těžko brousil. Zatím vybírám, takže uvidím co to nakonec bude.
barry
Příspěvky: 56
Registrován: 18 kvě 2006 15:40
Bydliště: Český Ráj

Příspěvek od barry » 24 črc 2006 15:54

Od S&W mám několik let tohle:
http://www.noze-nuz.com/smithwesson/SWHRTMG.php
Chtěl jsem nůž bez zubatého ostří a tento vyhrál. Jsem s ním spokojen, ostřím jen na V tyčkách od Spyderka. Jen mi připadá, že všechny nože se dnes vyrábí příliš tlusté. Patrně výrobci předpokládají, že všichni s nimi budou přežívat na opuštěných ostrovech, nebo podřezávat krky kdoví komu.
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 31 črc 2006 13:48

Minulý týden jsem koupil Van Hoy Snap Lock od CRKT - dárek pro přítelkyni, vypadala nadšeně, řek bych, že to na mě nehraje. (už se stihla říznout :lol: )
Je to velice zajímavá konstrukce, já mám takové hračky moc rád.
To kolečko uvnitř je otočné a při jeho stlačení se roztáhnou ty dvě ramena rukojeti a je umožněno otočení čepele, ovšem netradičně podle vertikální osy, fakt parádně vymyšleno, normálně člověk co to nezná ani nemůže přijít na to jak se to otvírá. Bral jsem tu větší verzi, existuje taky o něco levnější menší, ale to už je fakt pidi.
Součástí balení je i levostranná klipsna a torx klíček, takže levák jen odšroubuje klipsnu pro praváky a našroubuje z druhé strany tu pro leváky, nůž je tedy vhodný i pro ty co mají obě ruce levé. :lol:
Koupil jsem to dole v Kotvě, jak mě viděli tak jsem něj dostal 10% slevu a na další nákup slíbili 5-30%. :lol: No to si nechám líbit, i tak to měli levnější než na netu + sleva, platil jsem celkem 1350,- (běžná netová cena kolem 1600,-). :wink:
Obrázek
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
barry
Příspěvky: 56
Registrován: 18 kvě 2006 15:40
Bydliště: Český Ráj

Příspěvek od barry » 31 črc 2006 16:27

Tenhle srandanůž jsem si pořídil také. Jako přívěsek ke klíčům. Čekal jsem na ten menší model, který dovezli někde po Novém roce. Pro neznalé je to prima hlavolam. :lol:
vito
Příspěvky: 586
Registrován: 28 lis 2005 13:48

Zavírací nůž - poradíte?

Příspěvek od vito » 02 srp 2006 09:01

Dlouhá léta mám S a W s klasickým ostřím, tehdy mě stál nějakých 1.600.- Kč. Naprostá spokojenost. Minulý rok mi syn přivezl z Thajska zavírací nůž s Liner Lockem, tanto čepel, plochá, jako kratonová rukojeť. Přivezl ho spíš jako zajímavost, je bez značky výrobce, na čepeli nápis Land Knife. Byl jako břitva a od té doby ho bez problémů nosím. Netlučte mě, nejsem na nože moc odborník.
Odpovědět