Ultrapresna strelba

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Vaskent
Příspěvky: 323
Registrován: 14 říj 2009 23:33
Kontaktovat uživatele:

Re: Ultrapřesná střelba

Příspěvek od Vaskent » 25 kvě 2011 22:50

no to je možná teorie, ale zajimalo by mě jeslti to ma někdo podložené nějakou praxí (z nějkých rozumů třeba z USA od BR střelců), protože jsem to ted zkoušel, a zjistil jsem, že odlehčením uderníku jsem zhoršil rozptyly. Naopak zatížením jsem znovu zhoršil rozptyl :D (a to jsem při obou testech zkoušel měnit přítlačnou sílu pružiny, tvar a délku uderníku.......) skrátka to je dle mého názoru alchimie najit idealní váhu. Ale diky této zkušenosti mi přijde jako hloupost tvrdit, že čim lehčí uderník, tim lepší.... Ale proto se také ptám, třeba to někdo ma něčim podložené a muže mi vysvětlit v čem jsem při testech udělal chybu.


Uživatelský avatar
RChlapek
Příspěvky: 292
Registrován: 02 led 2011 16:42
Kontaktovat uživatele:

Re: Ultrapřesná střelba

Příspěvek od RChlapek » 25 kvě 2011 23:08

Podle meho nazoru ma lehci udernik vliv na rychlost odpaleni rany, coz se v praxi nejspis projevi tak, ze ma strelec pote, co mozek zaveli "pal", trochu mene casu na odchyleni zbrane od zamerne - strela opusti hlaven rychleji, nez kdyby byl udernik tezky. Jsou to jiste naproste zlomky sekund, ale ty take hraji roli.

Tohle se ale pri strelbe z nejake stolice jistojiste neprojevi, takze takoveto testovani je IMHO nesmysl.

Je to jen teorie, muj nazor, nic vic :wink:

p.s.: Vasku prosim kontroluj si po sobe pravopis - treba si to nejdrive dej do Wordu, ten Ti chyby oznaci.. :roll:
Shiva
Příspěvky: 984
Registrován: 19 říj 2005 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Ultrapřesná střelba

Příspěvek od Shiva » 25 kvě 2011 23:14

Vseobecne vzato vaha uderniku ovlivnuje 2 veci.
1. je tzv. locking time, tj cas od odmacknuti spouste k odpaleni zapalky. kdyz pomineme konstrukcni "vady" napr. Suhl, kde udernik neni veden dostatecne presne aby mohl mit obdelnikovy tvar a byl zkosen jako sekac (vetsina modernich systemu), je kulaty a potrebuje silnejsi pruzinu aby se zajistilo 100% odpaleni. Tak tento cas zkratime bud silnejsi pruzinou nebo hmotnosti uderniku. Cim delsi locking time, tim vetsi rizilo strzni zbrane.
cim tezsi udernik, tim silnejsi pruzina a tim jsme u bodu
2. uder uderniku je v podstate nejvetsi vibrace pri vystrelu a nelze odstranit zadnym tunerem. Pro tento aspekt je dulezita tzv. tuhost pouzdra zaveru.
Good shooting
Nepište SZ, pište dotazy přímo na mail gunshop@sniper.cz
Vaskent
Příspěvky: 323
Registrován: 14 říj 2009 23:33
Kontaktovat uživatele:

Re: Ultrapřesná střelba

Příspěvek od Vaskent » 26 kvě 2011 15:49

ano, za pravopis se omlouva, jsem čuně a vím to....

ale stále co se tu popisuje mi přijde jako pouhá teorie, které rozumím. Zajimalo by mě spíš, zda je to odskoušeno s ohledem na rozptyl. Jo pak zaleží čemu se da přednost, zda rozptylu, nebo rychlejšímu spuštění. je to par měsíců zpět, mi jeden kamarád z Norska posilal odkaz na pojednání o vývoji jednoho specielního uderníku, který se vyznačoval mimo jiné mnohem vyšší hmotností v porovnání s běžnými úderníky. Ale údajně (co nevidim na vlastní oči tomu nikdy naplno nevěřím) s ohledem na přesnost zbraně byl mnohem lepší. I proto se na to ptám. Ten Nor na toto téma se mnou debatoval a právě jsme došli k tomu, že zase nemuže mít uderník (přeženu) kilo, kuli hmotě která by alespon u sportovní střelby měla vliv na střelcovu přesnost, ale zase pokud je pravdivé tvrzení v článku, pak neni ani idealní jit do extrémně odlehčeného úderníku...

a jen taková maličkost, když se tu zahrnula i sila pružiny, u lehčího uderníku je třeba mnohem silnější pružiny k jistému odpálení náboje. Je to dáno zase energií, čim lehčí těleso tluče, tim menší energii vyvine a tim potřebuje větší sílu. Naopak ano, těžší těleso potřebuje větší sílu kuli rychlosti....
navip
Příspěvky: 292
Registrován: 11 říj 2010 10:55
Bydliště: okr.Český Krumlov

Re: Ultrapřesná střelba

Příspěvek od navip » 26 kvě 2011 20:31

Dovolím si vstoupit do diskuse.Vašku to co si tady četl o vylehčování úderníku je děláno z důvodů, že lehčí úderník potřebuje slabší pružinu k dostatečnému urychlení pro odpálení a tato slabší pružina umožní vyladit lehčí spoušť při úpravách v první řadě u 456.To případné zkrácení reakční doby je jen přídavný efekt,kzerý se ani nemusí dostavit při tom zeslabování pružiny. Navíc může dojít k poklesu minimální potřebné energie ke spolehlivému odpálení a přesto že dojde k odpálení vždy,zřejmě dochází k různě rychlému rozhoření zápalné slože, které se projeví na kolísání Vo.Při ladění své 456 jsem na to narazil ,protože veškeré testování provádím přes hradla a tak jsem naměřil nárust kolísání Vo až o 10 m/s a pružinu jsem vráti téměř na původní hodnotu.
A s tou energii je to tak že lehčí úderník dosáhne se stejnou pružinou vyšší rychlosti a energie roste lineárně s hmotností kdežto u rychlosti se čtvercem.
Uživatelský avatar
PB
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1622
Registrován: 26 lis 2005 15:36
Bydliště: Ostrava

Re: Ultrapřesná střelba

Příspěvek od PB » 27 kvě 2011 18:23

s mými velmi povrchními znalostmi a zkušenostmi s přesnou střelbou si dovoluji vyslovit názor, že větší vliv na přesnost zásahu než hmotnost úderníku (kmity) nebo čas od spuštění a odpálení. má schopnost úderníku ve spolupráci s bicí pružinou co nejkonzistentněji zažehnout prachovou náplň tzn. co nejkonzistentněji iniciovat zápalkovou slož. z toho plyne, že podle mého názoru je lepší težší úderník s konzistentní iniciací než ultralehký úderník který zapaluje pokaždé jinak. v podstatě to nastiňuje příspěvek předemnou.
CZ 85 COMBAT, SUHL 150+BSA 4-16x40 AO, PM Makarov, GLOCK 17, MOSIN 1891/30 Iževsk 1927, TOZ 35, ZKM 456,
Vaskent
Příspěvky: 323
Registrován: 14 říj 2009 23:33
Kontaktovat uživatele:

Re: Ultrapřesná střelba

Příspěvek od Vaskent » 27 kvě 2011 19:05

no taky na tom trocha pravdy bude, protože u malorážných zbraní (nepochybně i u velkorážných) je u střeliva problém v síle obalu zápalky, která vlasně nelze změřit. Pokud tedy někdo nedošel až na takovou hranici že si komplet náboje včetně zápalek vyrábí sám :D teoreticky by se to dalo, ale prakticky to je téměř nemožné.... Takže pak asi stálejší zážeh bude u těžšího úderníku.

No každopádně jsem rád za tuto debatu :)
navip
Příspěvky: 292
Registrován: 11 říj 2010 10:55
Bydliště: okr.Český Krumlov

Re: Ultrapřesná střelba

Příspěvek od navip » 27 kvě 2011 19:16

S těmi soudy zda je lepší těžký nebo lehký úderník bych byl opatrný,zvlášť u .22LR,je to trochu duchařina.Důležitá je dostatečná energie úderníku pro spolehlivé odpálení a jestli se jí dosáhne rychlým lehkým nebo pomalejším těžkým úderníkem je otázka a já sám bych se přiklonil spíš k lehkému tuhému úderníku z plechu vyztuženému lemem tvaru L s nárazovou plochou ve tvaru čárky, ale vzhledem k tomu že mne malorážky moc nebaví tak na to nemám silný názor.
Tohle vlákno se jmenuje ultrapřesná střelba a pro mne to znamená,když pominu BR což je jiný level, napříklat to že minulý týden v Písku na soutěži jsem si mimo soutěž seřizoval nulu na pouškohledu velkorážní odstřelovačky a po nacvakání jsem si vystřelil na 100m na terč MaO kroužky na prostřední v prostřední řadě.Přesně jsem ho vystřihnul tak jsem zamířil na ten nejmenší asi 1 mm,sotva jsem ho v optice viděl a zase přesně vysřihnutý,pivo kvůli tomu nezlevní, ale potěšilo mne to.Ten pocit jistoty u malorážky nikdy nemám, protože nevím zda ten další náboj nebude padák.
Vaskent
Příspěvky: 323
Registrován: 14 říj 2009 23:33
Kontaktovat uživatele:

Re: Ultrapřesná střelba

Příspěvek od Vaskent » 27 kvě 2011 19:38

je samozřejmé že rozptyly u velkoráže a maloráže se nedají porovnávat. Ale souhlas, to je skutečná ultrapřesná střelba :) u malorážky se o toto mužeme jen snažit, u velkorážky toho lze dosáhnout ;)
Shiva
Příspěvky: 984
Registrován: 19 říj 2005 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Ultrapřesná střelba

Příspěvek od Shiva » 28 kvě 2011 13:23

Vzhledem k tomu ze nejsem konstrukter, tak jsem odpovidal v cem spociva princip pouzivani lehciho uderniku. Ten si myslim ze je vsem zrejmy a jasny.
Co se tyce testovani jen tak, si myslim ze nepatri do repertoaru kvalifikovaneho puskare, ale patri do kategorie dodo.
Presna strelba vseobecne, je o konzistenci a to ve vsech castech. Takze i (a hlavne) o spravnem odpaleni (viz Navip). pred par lety jsem meril silu zapalek u nekolika tisic ks z ruznych serii a vyrobcu. (malorazka) neni to jen o sile materilau, ve stejne serii bude vicemene stejna. zapalky (okraje) jez byly tenci, tak jsem zmeril vyssi rychlosti.
pokud k tomu pripoctem i nevhodne volenou silu pruziny uderniku ci vahu uderniku, tak chyba narusta.
Staci se podivat na BR puzdra zaveru pro rimfire, ty pouzdra jsou v podstate stejne masivni jako pro velkou.
Good shooting
Nepište SZ, pište dotazy přímo na mail gunshop@sniper.cz
Shindel
Příspěvky: 127
Registrován: 03 dub 2010 13:32

Re: Ultrapřesná střelba

Příspěvek od Shindel » 31 črc 2012 20:51

Jak je to s použitím difuzorů u ráží se středovým zápalem? U Tannera jsem našel zmínku o prodloužení záměrné o 60 mm pro ráži 6 mm BR. Lze použít difuzor za účelem prodloužení záměrné i pro některou z ráží 30 BR, 6.5x55 SE nebo 308 Win? Na internetu jsem nic jiného nenašel. Moje obavy jsou z roztržení difuzoru a jeho pohybu v průběhu střelby (tedy špatná přesnost pro mikrometrická miřidla) pro uvedené ráže. Nevyčetl jste někdo další informace?
Odpovědět