Haenel Suhl MLG 550

Vše o vzduchovkách, plynovkách, aisoftu a popřípadě i paintballu.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

stolidus
Příspěvky: 42
Registrován: 30 led 2011 00:26
Bydliště: Brno

Haenel Suhl MLG 550

Příspěvek od stolidus » 12 dub 2011 20:12

Kdysi jsem s touto vzduchovkou střílel VzPu 10. Ale pak nějak ztratila výkon (na těch 10m trhala terč a nebo ani neprostřelila papír a já musel přejít na FWB 300S s daleko méně (pro leváka) pohodlnou pažbou. Teď mám možnost a chuť si ji z nostalgie koupit. Byla to u nás v klubu jediná vzduchovka s pravou pažbou do které jsem se i já (levák) celkem pohodlně vešel. Ale mám strach z nedostupnosti náhradních dílů. Tak bych chtěl poprosit všechny se zkušenostmi a příběhy s touto vzduchovkou, aby se pochlubili. Zajímalo by mě jakého výsledku (když vycházím z předpokladu, že je ve výborném stavu a střílí z ní Luboš Opelka) by se s ní dalo dosáhnout v současné době na mezinárodní terče. Vím, že jsou tyto zbraně už za zenitem a VzPu 10 vládnou větrovky, ale myslím, že tato zbraň svého času patřila k tomu nejlepšímu, co po klubech bylo a proto si zaslouží své samostatné vlákno. Prosím znalé, aby přidávali své postřehy, příhody a informace o této zbrani. Díky všem.


qwer
Příspěvky: 373
Registrován: 07 říj 2006 15:38

Re: Haenel Suhl MLG 550

Příspěvek od qwer » 14 dub 2011 22:28

Zdar, nedá mi to abych neodpověděl trochu šířeji. V klubech zabývajících se výkonnostní sportovní střelbou se ponejvíce (ne však zcela běžně) vyskytovaly ne příliš vhodné Suhl 312. Některé kluby (většinou pouze TSM -tréninková střediska mládeže) měly v inventáři Feinwerkbau 300S, Anschutz 250 - na tehdejší dobu TOP-zbraně. Oproti Suhl 312 byl u těchto vzduchovek eliminován ráz pružinového mechanismu při výstřelu, proto byly vhodnější pro vysoké bodové nástřely. Na počátku 80.let se na střelnicích objevilo malé množství domácích TAU 100. Médiem byl CO2 ve 200g láhvi umístěné v předpažbí. Pažba měla i vcelku dobrou ergonomii. Zajímavostí byl systém spouštění, to bylo řešeno elektromagnetem spínaným mikrospínačem a napájeným z 9V baterie. Elektro-spouštění vykazovalo dosti poruch, možnou příčinou byla i zanedbaná údržba. Puška časem úplně vymizela ze vzduchovkových střelnic. Světoví výrobci v té době již produkovaly větrovky tlakované boční pákou (např. Feinwerkbau 601), Steyr měl v nabídce souběžně i modely na CO2. Ve druhé polovině 80.let se začala ve významějších klubech objevovat větrovka Suhl 550. Na tu dobu nebyla vůbec špatná, možné výkony jen odhaduji na cca do 560b. Nabíjecí páka byla svrchu zbraně, z toho důvodu lze usuzovat na vhodnou použitelnost i pro leváky. Vedle toho se stále jako velice dobrou ukázala spolehlivá Feinwerkbau 300 se zákluzem celého systému. Po r.89 se již běžně na soutěžích objevovaly pákové větrovky Fein. 602, 603, Anschutz 2002 atd. až po současné větrovky s tlakovým zásobníkem. Co se týče zmíněné Suhl 550, měl bych obavu z dostupnosti ND, zejména těsnění i když zlaté české ručičky dokážou opravit téměř vše. Předností tradičních výrobců jako je např. Feinwerkbau, Anschutz je možnost dodání ND i na již téměř "historické" sportovní vzduchovky.
Ps.: Pro Suhl obecně platí - nízká kvalita dioptrů.
stolidus
Příspěvky: 42
Registrován: 30 led 2011 00:26
Bydliště: Brno

Re: Haenel Suhl MLG 550

Příspěvek od stolidus » 15 dub 2011 15:55

Ahoj.
Díky moc za názor a info. Nejlepší by bylo sehnat levou FWB 603 za solidní peníz. Třeba se ještě někdo rozpvídá.
Mac
Příspěvky: 1
Registrován: 13 čer 2011 12:52

Re: Haenel Suhl MLG 550

Příspěvek od Mac » 13 čer 2011 13:37

Začínal jsem jako kluk na starých "zetkách" (ZV 4), Slavii 620, 630 mod. 77. Vždycky jsem si při pročítání starších knížek o střílení, časopisech přál vlastnit Haenel Suhl 312, svého času používanou ve sportovních klubech. Pak jsem si ji pořídil, dokonce několik :D (mohu poslat fota). Jak se člověk dozvídal více a více, dostal jsem se až k Feinwerkbau 300 S. Jak píše qwer, má zákluzový systém, díky kterému je silně eliminovaný zpětný ráz. Navíc má verze 300 S a její variace (Match, Universal,...) oproti standardní verzi 300 nové opláštění hlavně, jinou pažbu (u verze Universal se stavitelnou lícnicí), nastavitelnou spoušť, celkově lepší vyvážení,... Dle mého soudu nejlepší a nejpřesnější pružinová vduchovka, která spatřila světlo světa. Ze světla slávy na vrcholových soutěžích jí dostal až Walther s typem LGR na předkomprimovaný vzduch, kde naprostá absence pohyblivých částí umožňovala nastřílet ještě vyšší výsledky. Na tento systém postupně přešli i ostatní včetně Anschütz, Feinwerkbau, Steyr,... (Anschütz 2001 a 2002 SuperAir,FWB 600, 601,.., Steyr LG-1), než získaly definitivní nadvládu větrovky. Co se týká Suhlu MLG 550 jde spíše o raritu a velmi zajímavý sběratelský kousek. Ceny zachovalých kusů včetně příslušenství se mohou pohybovat i kolem 700 - 1000 EUR. K prodeji jsou vidět zřídkakdy a díly téměř nedostupné. Navíc byly dle informací "křehké". Naopak na 312 ku nebo na zmiňovanou FWB 300 jsou díly v nabídce stále. Navíc od různých výrobců, laděné (pružiny na výkon cca 12J - cca 210m/s,...). Kompletní "repair - kit" jde sehnat do 50 EUR. Navíc se prodávají již použité díly od soukromníků (od návodů přes dioptry až po kompletní systém pístu). Jak u 312, tak u 300 cena taktéž pomalu roste a stávají se z nich cenění oldtimeři (to platí zejména pro Suhl), kdy se ceny u pěkných zbraní hýbou okolo 200 - 300 EUR! Takže na hobby střílení ideální příležitost, spolehlivost a dobrá investice do budoucna. Na střílení výkonů ve VzPu. na 10m pak zvol (dle financí) starší FWB řady 600 nebo zmiňovaný Anschütz 2001. Každá další verze odstraňovala mouchy té předchozí a byla lepší tj. 2002 a 601...). Doporučuji shlédnout německý www.eGun.de Zde najeď do sekce "Luftdruck Matchwaffen" a vybírej :wink: Vyplatí se nechvátat.
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: Haenel Suhl MLG 550

Příspěvek od harpplayer » 15 pro 2012 08:35

Tak jsem se po letech stal (doufám, že šťastným) majitelem MLG 550-1. Kdysi jsem měl tuhle flintu přidělenou z klubu, doma se mi válela skoro 20 let levá pažba a tak jsem nezaváhal, když mi kámoš dohodil inzerát na tuhle východoněmeckou krásku. Je to více méně uloženka, původní majitel s ní odstřílel prý 2 sezóny a občas ji provětral z trezoru. Nutno říci, že je v původním stavu 1A, nenapadena kutilem, všechna těsnění jsou funkční. Hned po příjezdu domů jsem ji posadil do levé pažby, ale tak, aby vše zústalo vratné do původního stavu. Trochu mě překvapilo, že MLG 550 a MLG 550-1 se neliší jen tvarem pažby a zakončením hlavně, ale taky upínacími body - 550-1 má šroub vpředu umístěný stejně jako MLG 550, ale zadní šroub je až na konci pouzdra "závěru", zatímco 550 má zadní šroub před lučíkem. Levou pažbu jsem stavěl na 550, takže jsem se trochu vyděsil, ale v hliníkovém pouzdře naštěstí je i ta původní závitová díra, takže to nakonec všechno klaplo dohromady. Nehodlám s tím střílet žádný FT nebo HFT - na to ta zbraň nemá výkon a je trochu problematická montáž optiky, ale na ISSF (10m) tahle mature women těch 380-390 (40 ran) umí. To vím z minula, kdy to s ní uměla nastřílet např. Eva Kleinová (Plšková). Já samozřejmě takovej borec nejsem a asi nikdy nebudu. Nicméně udělal jsem si k Vánocům radost a myslím, že tahle opravdová PCP (žádná kartuše), která se vyráběla jen v omezeném množství je po stránce střelecké, technické i sběratelské poměrně zajímavý kousek. Ve své době to byla jediná lido-demo zbraň, která dokázala konkurovat Aschützům, FWB a Waltherům (všechny v té době byly pákové). V klubu jsme v té době měli TAU 100 a tohle emelgéčko i s ní dokázalo úspěšně držet krok.
Se střelbou musím chvilku počkat, ty moje ženský by mě v tom předvánočním frmolu asi ukřižovaly, ale mezi svátkama to testnu. Mám doma ještě z aktivní doby nějaký vakuově zabalený RWS a HN, časem vyzkouším i "bohumínky" (jednoznačně Match). Asi to taky bude chtít najít ten nejvhodnější průměr broku na lauf.
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: Haenel Suhl MLG 550

Příspěvek od harpplayer » 15 pro 2012 09:03

Tady http://forum.guns.ru/forum/96/500889.html najdete docela slušný rozpad emelgéčka a trochu pokecu o ní. My, co jsme si ještě trochu pamatujeme ze školy ruštinu si to asi přečteme s menšími problémy, než současná generace. :D
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: Haenel Suhl MLG 550

Příspěvek od harpplayer » 15 pro 2012 09:19

I tady najdete docela slušný rozpad:
http://airgun.org.ua/forum/viewtopic.php?f=15&t=38146
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: Haenel Suhl MLG 550

Příspěvek od harpplayer » 15 pro 2012 09:34

A tady je schema "střev" a spoušťáku. Ten je stejný jako u malorážky Suhl 150 Standard
Přílohy
550 MLG 006730512-big.jpg
550 MLG 006730498-big.jpg
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: Haenel Suhl MLG 550

Příspěvek od harpplayer » 15 pro 2012 12:11

Přátelé, na tomhle bulharském fóru http://forum.airguns.bg/index.php?topic=359.0 jsem objevil, že MLG 550-1 nebyl poslední model prekompresky vyrobené v Suhlu. Tady je nejen zmínka, ale i docela slušné množství fotek modelu 554, která byla konstruována pro montáž optiky a praděpodobně měla sloužit pro střelbu na BT. Konstrukce té zbraně je do značné míry odlišná od MLG 550 (550-1) - jiné těleso "závěru", boční napínání. Sranda je, že tahle puška se nejspíš objevila v ČR, viz fotka zbraně se samolepkou SNAHA Brno. Takže se ptám, zda o ní někdo něco nevíte.
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: Haenel Suhl MLG 550

Příspěvek od harpplayer » 15 pro 2012 19:07

Tak jsem si tak myslel, že na MLG 550 nejde namontovat optika. Jeden Rusák mě na jejich serveru přesvědčil, že to jde (inu země neomezených možností). Je to dost krkolomné, musel značně upravit napínací páku, ale možný je všechno. Tady jsou fotky:
Přílohy
550 opt4.jpg
550 opt3.jpg
550 opt2.jpg
550 opt1.jpg
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: Haenel Suhl MLG 550

Příspěvek od harpplayer » 15 pro 2012 20:56

A ještě jeden způsob použití optiky, opět z Ruska:
Přílohy
550 opt7.jpg
550 opt6.jpg
550 opt5.jpg
qwer
Příspěvky: 373
Registrován: 07 říj 2006 15:38

Re: Haenel Suhl MLG 550

Příspěvek od qwer » 15 pro 2012 21:29

Harpe gratuluji k pěkné terčovnici, ještě si holka užije sportovní kariéru.
Na těch posledních fotkách mě zaujala ta poskládaná kaskáda montáží, fakt dokonalé. Přemýšlel jsem co mi ta nabíjecí páka Made in CCCP připomíná a už to mám, zouvák na boty! :D :D
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: Haenel Suhl MLG 550

Příspěvek od harpplayer » 24 pro 2012 13:34

Našel jsem jeden obrázek MLG 552 - podle pažby to vypadá na "kancovnici" pro disciplínu VzPu BT.
Přílohy
MLG 552.jpg
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: Haenel Suhl MLG 550

Příspěvek od harpplayer » 05 led 2013 14:03

Tak jsem dnes poprvé protáhl svou MLG 550-1. Střílel jsem vleže bez opory, bez řemenu, použity diabolky HN Match Rifle, průměr 4,50, který mi zbyly z mý "aktivní" doby před 20 lety, na vzdálenost 10 m. Pětiranné soustřely se vešly do 6 mm opsané kružnice, což, si myslím, je víc, než uspokojivé. Mám trochu problém se seřízením výšky. Přestože jsou mířidla správně usazená v rybině, dioptr mám nadoraz a stále jsem tak 4 mm nad středem. Budu muset pod tunel umístit zvyšovací redukci, ale stejně je mi to divný, protože by při továrním seřízení dávkování tlaku (tedy pokud se o dávkování dá mluvit) a standardní munici měla být optimální korekce nastavená +/- kolem středních hodnot na dioptru. Střílení je to ale pohodový a myslím, že tahle flinta může klidně konkurovat současným terčovým vzduchovkám.
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: Haenel Suhl MLG 550

Příspěvek od harpplayer » 13 led 2013 14:54

Na jednom německém serveru jsem v dražbě objevil pravděpodobně poslední model závodní vzduchovky vyrobené v NDR, Haenel MLG 554. Řekl bych, že je to do značné míry kuriozita a sběratelská lahůdka. Navíc to asi dost dobře střílí - přinejmenším jako moje 550-1. Tak se s Vámi chci podělit alespoň o obrázky:
Přílohy
MLG 554-5.jpg
MLG 554-4.jpg
MLG 554-3.jpg
MLG 554-2.jpg
MLG 554-1.jpg
MLG 554.jpg
Odpovědět