Naboje "povolene" pro sebeobranu

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Harquebusier
Příspěvky: 346
Registrován: 05 zář 2006 14:21

Re: Náboje "povolené" pro sebeobranu

Příspěvek od Harquebusier » 06 dub 2011 13:40

Nevím, jak Paf. Já docela dost, ale v drtivé většině jsou to závady střeliva .22 LR (tvrdší materiál nábojnice + slabší impuls zápalníku zbraně = selhač je na světě. Jo a Hermex efekt u semiauto osmapadesátek, ale za ten zase nemůže munice... :wink:
Pokud jde o přebíjenky, tak moc ne.


Uživatelský avatar
BlackAdder
Příspěvky: 431
Registrován: 08 čer 2010 11:37
Bydliště: Praha, Valašské Meziříčí

Re: Náboje "povolené" pro sebeobranu

Příspěvek od BlackAdder » 06 dub 2011 13:55

Lanius:
dovolím si (také) odpovědět, byť jsem nebyl tázán: za svých posledních řekněme 10 návštěv střelnice jsem zaznamenal pokaždé problém u lidí, kteří stříleli domácíma přebíjenkama. Problém typicky nebývá u konkrétního kusu ale spíš u více kusů jedné série popřípadě u celé série. Takže matematicky se selhání vyskytovaly v % a ne promile. A nebyli to určitě žádní přebíjecí začátečníci.
Říká se, že přebíjenky se nedělají na spolehlivost ale na přesnost. Nicméně já osobně nepřebíjím, tolik k objektivitě.
.22 LR nepočítám, neb jednak to je kategorie sama pro sebe a druhak se nepřebíjí

Jinak tu zaznělo něco o ranivosti různých ráží - to je jasné, že .22 asi v jakékoliv úpravě nebude mít ranivost 7,62x39 ale kosu u sebe nosíme málokdo. Navíc problém vidím spíš tak, že mám nějakou KKZ v určité ráži, tu nosím u sebe a hledám pro tu konkrétní ráži vhodné střelivo.
Uživatelský avatar
Joezbrna
Příspěvky: 545
Registrován: 08 bře 2010 13:15

Re: Náboje "povolené" pro sebeobranu

Příspěvek od Joezbrna » 06 dub 2011 14:24

Ad přebíjenky: když dostaneš blbou sérii zápalek, tak neodpálíš třeba 80 nábojů ze sta. Když uděláš moc dlouhý nebo moc krátký náboj, tak pistole nepodá každý druhý náboj. Když to odladíš, vystřílíš třeba 3000 nábojů v řadě bez závady.
Tovární střelivo je jenom náboj odladěný tak, aby fungoval spolehlivě ve většině zbraní, a vyráběný v obrovských sériích. Nic více, nic méně.
Lidská práva zasluhují nejvyšší ochranu!
http://www.a-human-right.com/
navip
Příspěvky: 292
Registrován: 11 říj 2010 10:55
Bydliště: okr.Český Krumlov

Re: Náboje "povolené" pro sebeobranu

Příspěvek od navip » 06 dub 2011 18:54

Ta serie nedpálených zápalek není v zápalkách ale ve vytuněné pružině úderníku,který serii trochu tvrdších zápalek nezvládne. :lol:
Uživatelský avatar
Joezbrna
Příspěvky: 545
Registrován: 08 bře 2010 13:15

Re: Náboje "povolené" pro sebeobranu

Příspěvek od Joezbrna » 06 dub 2011 21:14

Jak kdy :roll:
Viděl jsem bednu nábojů, které neodpálily sériové zbraně více výrobců, které jinak odpalovaly vše.
Lidská práva zasluhují nejvyšší ochranu!
http://www.a-human-right.com/
JirkaS
Příspěvky: 435
Registrován: 20 zář 2006 12:28
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Náboje "povolené" pro sebeobranu

Příspěvek od JirkaS » 06 dub 2011 22:22

von.raven,bradek džon: Proč do toho pletete Ženevskou a Haagskou konvenci, proboha?

Zákaz expanzivních střel pro civilní použití v krátkých palných zbraních požaduje směrnice EU 91/477/EHS, která musela být zapracována do našeho zákona o zbraních. Co je a co není "střelivo se střelou určenou ke zvýšení ranivého účinku" u nás rozhoduje Český úřad pro zkoušení zbraní a střeliva - jako JEDINÝ je ze zákona oprávněný rozhodnout o kategorizaci zbraní a střeliva, tedy jestli je předmětné střelivo zakázané, nebo ne.

Co se týče .22 LR HP (s dutinou), tak to můžete normálně koupit, protože je to střelivo určené (i) pro dlouhé zbraně a tam není zvýšený ranivý účinek zakázaný. Pokud ho ale nabijete do krátké, tak se můžete dostat do průseru, protože v tom okamžiku je to střelivo zakázané (kategorie A podle §4 odst. b 2.) a museli byste mít výjimku PČR.
JirkaS
Příspěvky: 435
Registrován: 20 zář 2006 12:28
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Náboje "povolené" pro sebeobranu

Příspěvek od JirkaS » 06 dub 2011 22:28

BlackAdder: vzhledem k tomu že se nacházímě ve vlákně "Náboje povolené na sebeobranu", tak úvahy nad vlastním přebíjeným střelivem jsou tu lehce off-topic - přebíjet náboje lze pouze pro lovecké a sportovní účely.

Jinak já přebíjím už 2 roky ráži 9mm Luger a za tu dobu jsem neměl ANI JEDEN PŘÍPAD závady způsobené střelivem. Kdyby zákon dovoloval, tak bych bez obav klidně nosil svoje střelivo.

Což ale asi nebude případ Joezbrna, protože ten už špatným přebíjeným střelivem zničil dvě pistole, viď Honzo :mrgreen:
Uživatelský avatar
Joezbrna
Příspěvky: 545
Registrován: 08 bře 2010 13:15

Re: Náboje "povolené" pro sebeobranu

Příspěvek od Joezbrna » 06 dub 2011 23:23

Mimochodem u tebe mám tuším ještě medaili a diplom. A ty jsem vystřílel jednou z těch "zničených" zbraní. Takže zas tak moc zničená není 8)

Je snad zakázáno nosit náboj, přebitý pro účely sportu? Normálně si natlačíš náboje na trénink, napáskuješ, nabiješ, a jdeš na trénink. Ano, znám ten policejní či ministerský či jaký výklad, který staví na tom, že pro účely nošení nemůžeš legálně nabýt střelivo. Podle mne je to zbytečné slovíčkaření. Dokud hromová hůl odpočívá ve futrálu, je to jedno, a až ji vytáhneš, bude se řešit NO a né původ nábojů. Někdy ti donesu dvě kila FMJ Lugerů, schválně jestli mi je roztřídíš na Limity a domácí přebíjenky :lol:
Lidská práva zasluhují nejvyšší ochranu!
http://www.a-human-right.com/
navip
Příspěvky: 292
Registrován: 11 říj 2010 10:55
Bydliště: okr.Český Krumlov

Re: Náboje "povolené" pro sebeobranu

Příspěvek od navip » 07 dub 2011 17:49

JirkaS píše: Český úřad pro zkoušení zbraní a střeliva - jako JEDINÝ je ze zákona oprávněný rozhodnout o kategorizaci zbraní a střeliva, tedy jestli je předmětné střelivo zakázané, nebo ne.

Co se týče .22 LR HP (s dutinou), tak to můžete normálně koupit, protože je to střelivo určené (i) pro dlouhé zbraně a tam není zvýšený ranivý účinek zakázaný. Pokud ho ale nabijete do krátké, tak se můžete dostat do průseru, protože v tom okamžiku je to střelivo zakázané (kategorie A podle §4 odst. b 2.) a museli byste mít výjimku PČR.
Když tedy je ten úřad jediný,proč to děláš taky Ty :lol:
.22LR HP si klidně můžete nabít do krátké zbraně a klidně s ním střílet na střelnici.Pro ochranu zdraví a života si malorážní pistolku pořídí pouze ten kdo se namá rád.
Už zase prezentuješ ty svoje nevšední konstrukce :roll:
Uživatelský avatar
bradek džon
Příspěvky: 145
Registrován: 10 bře 2011 21:57
Kontaktovat uživatele:

Re: Náboje "povolené" pro sebeobranu

Příspěvek od bradek džon » 07 dub 2011 18:17

Navip - dovolím si nesouhlasit. Pistole .22 má vyšší učinost (rychlost, učinný dostřel) než 6,35 stačí si pročíst tabulky. byl jsem taky překvapen když jsem to četl. Takže když jsou situace kdy velkorážní překáží a musím mít menší a pohodlnější pistoli tak volím Waldu P22 a už dávno né DUOvku.

Jinak fakt nevím jak to je s HP do pistole na nošení, ale když jsem prodavačovi (z nejmenovaného obchodu) řekl že chci vyzkoušet v mlsným Waltherovi zase něco jinýho v HV než co jsem dosud měl tak mi v klidu prodal WINCHESTER .22 LR X Supera určitě ví že ho i nosím. Na nic mě neupozorňoval a na krabičce taky nic není. Tak fakt nevím. Prodejci by skutečně na toto měli upozorňovat. Měla by vzniknout na to povinnost
Má-li někdo zbraň a snaží se vás zabít, je přiměřené bránit se střelbou z vlastní zbraně.
Dalajláma
Uživatelský avatar
Bonanza
Příspěvky: 629
Registrován: 01 črc 2007 18:53
Bydliště: Praha 5

Re: Náboje "povolené" pro sebeobranu

Příspěvek od Bonanza » 07 dub 2011 18:49

Prodejce přeci prodává, je to jeho zájem a o použití nevhodného střeliva rozhoduje jeho uživatel.
Alfonss
Příspěvky: 2779
Registrován: 17 bře 2006 14:16
Bydliště: Brno-venkov

Re: Náboje "povolené" pro sebeobranu

Příspěvek od Alfonss » 07 dub 2011 19:06

bradek džon píše:Navip - dovolím si nesouhlasit. Pistole .22 má vyšší učinost (rychlost, učinný dostřel) než 6,35 stačí si pročíst tabulky. byl jsem taky překvapen když jsem to četl. Takže když jsou situace kdy velkorážní překáží a musím mít menší a pohodlnější pistoli tak volím Waldu P22 a už dávno né DUOvku.
Já bych ty tabulky nebral zase tak moc vážně, protože .22 má stejně blbou účinnost jako 6,35 (i když před žádnou z nich bych si rozhodně nestoupl)

V dnešní době je na trhu dost velkorážných zbraní, které se svými rozměry a hmotností vyrovnají dvaadvacítkám, takže nosit .22 považuju opravdu za znouzectnost...
Harquebusier
Příspěvky: 346
Registrován: 05 zář 2006 14:21

Re: Náboje "povolené" pro sebeobranu

Příspěvek od Harquebusier » 07 dub 2011 21:08

bradek džon píše:Pistole .22 má vyšší učinost (rychlost, učinný dostřel) než 6,35 stačí si pročíst tabulky. byl jsem taky překvapen když jsem to četl.

Byl jsi překvapen? Já jsem zase překvapen, jaké zdroje bereš za důvěryhodné. :o
Tomu troubovi, kterej tu tabulku dal dohromady asi vůbec nevadilo, že míchá hrušky z jablkama. 22 LR 330 m/s a 22 LR HV 410 m/s lítají z dlouhé (puškové) hlavně.
Z kraťoučkého pistolového laufu (Drulova sebou asi nikdo na obranu nenosí, že?) si co do energie střely proti 6,35 Br. ani neškrtnou (čímž ovšem tuto ráži nijak nehájím jako vhodnou pro sebeobranné účely).

Holt ne všechno na webu jsou moudra. :(
navip
Příspěvky: 292
Registrován: 11 říj 2010 10:55
Bydliště: okr.Český Krumlov

Re: Náboje "povolené" pro sebeobranu

Příspěvek od navip » 07 dub 2011 23:12

bylo zaznamenáno několik případů za II.SW kdy 6,35 neprostřelila kožený kabát gestapa při zatýkání někoho kdo se bránil touto, takzvanou zbraní pro obranu. Hodí se pro dámy do společnosti, nebo v teplých krajích kde se chodí na lehko :lol:
Harquebusier
Příspěvky: 346
Registrován: 05 zář 2006 14:21

Re: Náboje "povolené" pro sebeobranu

Příspěvek od Harquebusier » 08 dub 2011 08:43

Ani obrněn dvěma koženými kabáty bych se proti 6,35 Br. nepostavil, byť je to jen "takzvaná zbraň".
Bylo by spíše na místě se ptát, co měli ti gestapáci v náprsních kapsách, že střela neprošla (tlustou peněženku, kovovou tabatěrku?) :?:
Odpovědět