typy oceli

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Smazaný uživatel 111

Re: nožiar

Příspěvek od Smazaný uživatel 111 » 30 čer 2006 02:38

Znate nože pana Maďariče ? http://knives.cz/bojove.html Je to cca dva měsíce co sem mel v ruce bojový nůž CHARON A který tento nožíř vyrábí pouze pro spec. jednotky naší Armády (43.výsadkový prapor v Chrudimi) , když mi majitel tohoto kousku řikal co vše nůž vydrží tak sem tomu ani nechtel věřit..... do kolen sem šel když se zmínil o ceně,- stal ho 10tis. Kč
Materiál : pérová ocel 14/260 zakalena na 58 stupnů Rockwella - čepel dostává karbidovou povrchovou upravu při teplote 220°c po dobu tří hodin.
O těchto spec nožích vyšel článek v časopise Zbrane a náboje (červenec 2006)


Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 30 čer 2006 09:59

Aaa tady se zase nekomu blizi nejake vyroci :-) hleda se inspirace na darek :-)) ...
d3agl3

58

Příspěvek od d3agl3 » 02 črc 2006 20:05

58?? s tym mozes rezat trojku plech :wink:
Smazaný uživatel 111

Re: 58

Příspěvek od Smazaný uživatel 111 » 03 črc 2006 01:03

Jo nebo bodat do plošky svěráku , popřípadě puštět špičkou na beton jako v tom testu -- :roll:
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 10 črc 2006 13:19

Na poslední výstavě jsem si ty nože od Maďariče prohlížel.
Měl jsem v ruce skoro všechny co tam měl. :lol: Akorát se mi na nich nelíbí ty pily jako na Geronimo.
Nejdéle jsem si hrál s Green Barets A, to byla mňamka, prý 8tis. Je to moc pěkně udělaná kopie nože Chrise Reeva.

Pokud vím, tak Charon se nedá běžně koupit. Jeho majitel musí být nejméně tři roky členem chrudimského výsadkového praporu a pak musí ještě čekat až ho Maďarič vyrobí a pak si ho snad musí ještě sám zaplatit. Toť legenda aby byla zachována exkluzivita klubu majitelů. :wink:
Ale jestli je to tak úplně pravda nevím, kšeft je kšeft.
Jinak ty ceny bojových nožů od něj se pohybují asi od 4000,-.
Ty materiály nejsou nic extra, on ten Maďarič vyrábí sice dobré nože, ale hlavně má ještě lepší reklamu (u nás má určitě nejlepší PR).
Hlavně je známý tím svým videem, kde předvádí to sekání do traverzy a pouštění na beton.
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Skeetworm
Příspěvky: 18
Registrován: 11 črc 2006 13:14

Příspěvek od Skeetworm » 11 črc 2006 16:01

Zdravim, Kubajzzi, rad bych se zeptal, kde se ,,u nás prodává plát 4x38mm za cenu 23,-Kč za centimetr'' a jine oceli ( nemusi to byt zrovna praskova ). Predem dekuji za rady.
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 11 črc 2006 16:26

Ahoj,
v Jataganu http://www.jatagan.cz/scripts/index.php
ale za tu cenu je prášková RWL34, něco lepšího u nás těžko seženeš a na házecí nože se to absolutně nehodí.
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Skeetworm
Příspěvky: 18
Registrován: 11 črc 2006 13:14

Příspěvek od Skeetworm » 11 črc 2006 20:04

Jasne, na hazeci je moc tvrda a krehka, ale chtel bych delat i jine vecicky, treba neco delsiho... Cca pred rokem jsem z zelezo - hlinikove kulatiny 12 mm vykoval na kolejnici neco mezi tesakem a macetou ( to byla moje prvni silenost ) , nosim ji do lesa : na tvrde drevo moc neni, ale krovi, plevel apod srotuje v pohode. Poslal bych jeji foto, ale nekam jsem zalozil USB drat, tak pozdeji...
Uživatelský avatar
jozsp111
Příspěvky: 390
Registrován: 08 zář 2005 14:50

Příspěvek od jozsp111 » 21 črc 2006 11:54

Mám ďalší dotaz: Čo je to za oceľ 420J2 ?

dík...
:wink:
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 21 črc 2006 14:10

420 je slabota, co se používá na nejlevnější nože. Nic na tom nezmění jakýkoliv přívlastek jako třeba J2.
Na druhou stranu se dobře brousí a nezlomí se, ale delší dobu držet ostří nebude.
Zrovna ta 420J2 se používá třeba do sendvičů u Fallknivenu. Dva tenké plátky 420J2 pro pevnost a mezi nimi jeden z VG10 kvůli tvrdosti, to vše skuté dohromady. Mňam! :lol:
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Uživatelský avatar
jozsp111
Příspěvky: 390
Registrován: 08 zář 2005 14:50

Příspěvek od jozsp111 » 04 srp 2006 17:53

Ak by som chcel nož, ktorý by bol mechanicky pevný, dobre sa brúsil,
nevadí mi raz do mesiaca prebrúsiť nož, ale ide mi o to, aby bol ostrý
- teda keď ho nabrúsim. Je možné takú čepeľ (420) dobre nabrúsiť ?
Nebude sa z nej vylamovať ako z tescoma do kuchyne, čo má každý doma ?
V takom prípade by aj 420 stačila ? :wink:
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 08 srp 2006 17:22

Pokud to chceš na nějaký velký pevný nůž tak by ta 420-ka mohla jít, ale já bych to nebral. Teda kdybych si moh vybrat. Jak už jsem říkal, pouhá cena materiálu hraje u nože minimální roli, tak proč nepřiplatit doslova pár korun?
I když zas tak špatná ocel to není ...... na příložky. :wink:
Ale vážně, na materiálu zas tolik nezáleží, jsou podstatnější věci - vzhled, ergonomie, zpracování...
Sám mám z 420-ky několik nožů, ale jsou jen do sbírky, protože mě něčím zaujaly, moc je nenosím, skoro vůbec. Nabrousit to jde dobře, ale nevydrží to.
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
ReyG

Jakost ocelí u hotových čepelí Jataganu

Příspěvek od ReyG » 12 zář 2006 12:51

Ahoj, potřeboval bych poradit s výběrem hotové čepele na Jataganu. Rád bych si postavil zálesácký nůž ( čepel tak 4,5x150mm ), ale nevím, co si mám myslet o ocelích použitých na dané čepele. Někde jsem tady četl, že 420 je bláto a obyč.nerez taky není nic moc. Na Jataganu je sem tam nějaká ta informace typu: "laminovaná ocel", u velmi drahého Brusletta je jen "nerez", u některých není vůbec nic...nebo zase jako druhý extrém výčet procentuálního zastoupení prvků.

Tak bych potřeboval pomoc od někoho fundovaného.

Klidně jsem ochotný dát 600Kč za čepel, ale musím vědět, že to nebude stejná kvalita, jako u nože UTON.

A co to je vůbec zač, tak uhlíková ocel? Hodí se to na lovecký nůž?


Díky moc a majte sa.
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 12 zář 2006 15:07

Ahoj,
420 zas takové bláto není. Na velké nože si myslím je v pohodě, od těch se čeká hrubší práce a horší zacházení, takže nemusí mít takovou tvrdost. A hlavně pak není problém s přebroušením. Na nějaký zálesácký nůž se 420 nemusíš bát. No ale jsou samozřejmě lepší materiály.

Laminovaná ocel - na plát z nějakého tvrdého druhu oceli jsou z boku kovářsky přivařené pláty nějaké měkčí nebo méně rezavějící oceli. Ostří je pak velmi tvrdé a odolné proti ztupení, přitom je však zachována pružnost čepele.
Zónové kalení - někdy se mu říká parciální, zakalí se jen ostří na velmi vysokou hodnotu a čepel se nechá měkčí, opět velmi kvalitní ostří s dostatečnou pružností čepele, nebezpečí vylomení zubů.
Pojem "nerezová ocel" opravdu nic neřekne, měli by ty stránky doplnit o informace.
Naopak výčet procentuálního zastoupení prvků ti řekne skoro vše:
Dívej se na uhlík - čím víc tím líp, 0,8% je už vynikající hodnota, ovšem pokud by ho bylo už příliš (přes 1%) je už to moc tvrdé a tím pádem křehké, velmi ovšem záleží na tepelném zpracování.
Pak na chrom - pokud je ho přes 13% jedná se o nerezavějící ocel, když je ho míň, někdy se říká "polorezavějící".
Dívej se taky na údaj HRC (Rockwellova zkouška tvrdosti) - na zálesácký nůž by to u nerezu mělo mít kolem 56-57HRC. Čím vyšší hodnota tím lépe a déle bude nůž držet ostří. Ovšem tím snadněji se taky může zlomit.
Uhlíková ocel - to je trochu zavádějící pojem (každá ocel je uhlíková, tj směs Fe a C), ale běžně se takhle označuje ocel s méně než 13% chromu (tj. rezne). Ale nijak se toho neboj, pokud ho nenecháš zabodnutý v zemi a při alespoň občasné základní údržbě nic rezavět nebude. Klasická uhlíkovka je můj oblíbený materiál, řekl bych, že drží ostří líp a je pružnější než nerez, ten chrom v ní ji kromě toho nerezavění ničím nevylepšuje ba naopak.

Já mám z Jataganu jednu Lauri carbon - zatím jsem z ní nůž neudělal, čekám až se zdokonalím na kuchyňákách. A řeknu ti, že mám strach tu čepel chytit do ruky jak je ostrá. Holí chlupy způsobem, že se ti zdá, že odskakují ještě než se jich dotkne. :wink:
Jinak dokud je měli tak jsem tam koupil asi 10 zakalených výpalků kuchyňáků z AUS8 (pozor to nejsou hotové čepele!) tak z nich postupně brousím nože, na pásovce to jde dobře, je příjemné mít v kuchyni nože co holí. :wink: Někdy sem hodím fotky. Teď už tam mají jenom takové patvary, škoda, klidně bych koupil další.

Těm tvým požadavkům (4,5x150mm) tam odpovídá pouze Hirschkrone Remington 200, ale myslí, že 150mm je zbytečně moc. Nejjednodušeji se ti budou dělat ty Hirschkrone z 440C, což je vynikající ocel a ty jenom přiděláš střenky.
Ovšem ty finské a norské čepele jsou taky výborná volba. Určitě neuděláš chybu s Helle Odel a Lauri Camping. Připrav se na překvapení, ty čepele nejsou nic, na co jsi byl do teď zvyklý, Jatagan prodává kvalitu, rozhodně to není UTON.
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
ReyG

Příspěvek od ReyG » 12 zář 2006 16:44

:D Díky moc za opravdu vyčerpávající odpoveď. Moc se mi některé čepele líbí a když jsi mi to potvrdil i Ty ( IMHO asi největší autorita na tomto fóru ), tak mi v koupi těhle výrobků nic nebrání. Ještě jednou dík. Maj te sa všeci fajně. :wink:
Odpovědět