Usmrtit zlodeje je vrazda

Vše co se událo v souvislosti se zbraněmi

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Smazaný uživatel 3413

Re: Usmrtit zloděje je vražda

Příspěvek od Smazaný uživatel 3413 » 09 bře 2011 06:18

Osobně se domnívám, že rozhodnutí soudu je v tomto případě naprosto správné. Pokud by pachatel krádeže při krádeži fyzicky napadl jinou osobu a potom dostal od jiného člena rodiny kouli do zad, nebylo by to posuzováno jako vražda. Dovedete si představit, že vám do sklepa pootevřeným oknem vleze skupinka tří kluků ve věku okolo 12 let, ukradne lahve kompotů a při útěku je majitel sklepa postřílí? Nesnáším parchanty, kteří se přiživují na majetku ostatních, ale určitě není správný názor například kerimcoma, podle kterého má smůlu ten, kdo mu sáhne na majetek :shock: Myslím si, že to nemůže myslet vážně. Společenskou nebezpečnost protiprávního jednání zatím nikdo nezrušil. Toto rozhodnutí nevyvrací oprávnění chránit svůj majetek, ale pořád je tady podmínka nutné obrany a krajní nouze.


jardin38
Příspěvky: 247
Registrován: 19 dub 2009 18:06
Bydliště: Nový Jičín

Re: Usmrtit zloděje je vražda

Příspěvek od jardin38 » 09 bře 2011 07:49

Taky hodně dobrý názor. Takže až bude zloděj od tebe utíkat třeba s celoživotníma úsporama, tak mu můžeš akorát zamávat a ještě se modlit, aby třeba neuklouzl na Tvém neuklizeném chodníku a třeba se chudáček nezmrzačil :roll: a nemusel jsi mu platit do konce života
Naposledy upravil(a) jardin38 dne 09 bře 2011 08:33, celkem upraveno 1 x.
EDgun Matador .22 + Sightron SIII 10-50x60 LRIRMOA
Air Arms FTP 900 + Burris Timberline 4,5-14x32
Matěj
Příspěvky: 307
Registrován: 27 úno 2008 20:51

Re: Usmrtit zloděje je vražda

Příspěvek od Matěj » 09 bře 2011 08:16

Už jen to, že někdo vleze do cizího domu, nebo na cizí pozemek, bez souhlasu / pozvání majitele, je v některých státech tolerováno jako důvod k zastřelení.
Nedejbože, když by byl dotyčný přímo majitelem načapán, jak si bere jeho majetek.

Sice nejsme na "divokém západě", ale prostě tohle pravidlo se mi dost líbí.
Je na posouzení majitele pozemku, jak se zachová, ale případný lupič by měl vědět ( a v jejich případě určitě ví ), že riziko zastřelení je reálné a vysoké.
jardin38
Příspěvky: 247
Registrován: 19 dub 2009 18:06
Bydliště: Nový Jičín

Re: Usmrtit zloděje je vražda

Příspěvek od jardin38 » 09 bře 2011 08:39

Přesně tak, zloděj musí mít strach vejít na cizí pozemek a vědět, že proti němu může být použita střelná zbran. Když někdo nemá morální zábrany něco ukrást, tak musí mít už jedině strach, že se muže majitel bránit střelnou zbraní.
EDgun Matador .22 + Sightron SIII 10-50x60 LRIRMOA
Air Arms FTP 900 + Burris Timberline 4,5-14x32
Uživatelský avatar
Biggles
Příspěvky: 1099
Registrován: 09 črc 2008 00:28
Bydliště: LKPR

Re: Usmrtit zloděje je vražda

Příspěvek od Biggles » 09 bře 2011 08:46

jj, bránit jo......a je střelba po odjíždějícím autě obranou? Tenhle případ totiž neřeší jestli to byla obrana (KN/NO už byla vyloučena). V tomhle případě jde o to, jak závažný tr. čin dotyčný provedl.
jardin38
Příspěvky: 247
Registrován: 19 dub 2009 18:06
Bydliště: Nový Jičín

Re: Usmrtit zloděje je vražda

Příspěvek od jardin38 » 09 bře 2011 08:54

A proč mám vydaný zbrojní průkaz na ochranu života, zdraví nebo majetku?
EDgun Matador .22 + Sightron SIII 10-50x60 LRIRMOA
Air Arms FTP 900 + Burris Timberline 4,5-14x32
Uživatelský avatar
BlackAdder
Příspěvky: 431
Registrován: 08 čer 2010 11:37
Bydliště: Praha, Valašské Meziříčí

Re: Usmrtit zloděje je vražda

Příspěvek od BlackAdder » 09 bře 2011 08:59

Už to asi opakuju, ale na NO a KN nám nikdo nasahá... prvoinstanční soud jasně řekl, že to NO/KN nebyla ani náhodou, takže od toho se všechno odvíjí.
Já jsem sice taky odhodlaný nedat nikomu nic z toho co jsem si vydobyl prací jen tak bez boje.
Ale střelit někoho do ksichtu brokovnicí jen proto, že je zrovna na mojem pozemku mi přijde dost ujeté. Kolikrát jsem se někde na dědině, když jsem špatně odbočil, otáčel na cizí louce - kdyby mě v tu chvíli někdo napral dvě rány z brokovnice do kabiny tak nevím, jak bych se na to tvářil.

Já jsem ten soud nějak extra nesledoval, ale nevím o tom, že by se je pokoušel nějak zastavit (do příjezdu policie) nebo vyhnat z pozemku např. střelbou do vzduchu...

jardin38: protože můžeš bránit svůj majetek v rámci KN, to ti nikdo nebere

Biggles: vidím to stejně
Naposledy upravil(a) BlackAdder dne 09 bře 2011 09:15, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Biggles
Příspěvky: 1099
Registrován: 09 črc 2008 00:28
Bydliště: LKPR

Re: Usmrtit zloděje je vražda

Příspěvek od Biggles » 09 bře 2011 09:00

2 jardin38:Škoda byla 1800Kč?
A jak se s tím srovná: NUTNÁ OBRANA dle § 29 tr.zákoníku: "čin jinak trestný, kterým někdo odvrací přímo hrozící nebo trvající útok na zájem chráněný tímto zákonem, není trestným činem. Nejde o nutnou obranu, byla-li zcela zjevně nepřiměřená způsobu útoku." (?!)
O KN asi netřeba mluvit, že..............
2 BlackAdder: To jsem se snažil naznačit..........v tomto soudu NEŠLO o zhodnocení obrany.
kerimcom
Příspěvky: 56
Registrován: 16 led 2011 13:33
Bydliště: S bytnou doma

Re: Usmrtit zloděje je vražda

Příspěvek od kerimcom » 09 bře 2011 09:08

Horacio píše:Osobně se domnívám, že rozhodnutí soudu je v tomto případě naprosto správné. Pokud by pachatel krádeže při krádeži fyzicky napadl jinou osobu a potom dostal od jiného člena rodiny kouli do zad, nebylo by to posuzováno jako vražda. Dovedete si představit, že vám do sklepa pootevřeným oknem vleze skupinka tří kluků ve věku okolo 12 let, ukradne lahve kompotů a při útěku je majitel sklepa postřílí? Nesnáším parchanty, kteří se přiživují na majetku ostatních, ale určitě není správný názor například kerimcoma, podle kterého má smůlu ten, kdo mu sáhne na majetek :shock: Myslím si, že to nemůže myslet vážně. Společenskou nebezpečnost protiprávního jednání zatím nikdo nezrušil. Toto rozhodnutí nevyvrací oprávnění chránit svůj majetek, ale pořád je tady podmínka nutné obrany a krajní nouze.
Vážně to mylím a má to u lidí kteří nerespektují moje soukromí docela dobrý odstrašující účinek. Nebudu se rozepisovat, králici se nestrácej, brambory na poli vykrádá jen čtyřnohá černá, kola u auta se stratili jen jednou.
Slavia 630 4,5(177)
QB 79 4,5(177) x Bullet Project 4-16X50AOE
Uživatelský avatar
Biggles
Příspěvky: 1099
Registrován: 09 črc 2008 00:28
Bydliště: LKPR

Re: Usmrtit zloděje je vražda

Příspěvek od Biggles » 09 bře 2011 09:19

Myslím, že házení virtuálních ramen nemá s případem lautr nic společného..........
jardin38
Příspěvky: 247
Registrován: 19 dub 2009 18:06
Bydliště: Nový Jičín

Re: Usmrtit zloděje je vražda

Příspěvek od jardin38 » 09 bře 2011 09:22

Biggles píše:2 jardin38:Škoda byla 1800Kč?
A jak se s tím srovná: NUTNÁ OBRANA dle § 29 tr.zákoníku: "čin jinak trestný, kterým někdo odvrací přímo hrozící nebo trvající útok na zájem chráněný tímto zákonem, není trestným činem. Nejde o nutnou obranu, byla-li zcela zjevně nepřiměřená způsobu útoku." (?!)
O KN asi netřeba mluvit, že..............
2 BlackAdder: To jsem se snažil naznačit..........v tomto soudu NEŠLO o zhodnocení obrany.
Aha, takže až mě zloděj vykrade, tak se ho budu muset zeptat nebo ho prošacovat za kolik toho nakrad, aby se jednalo o NO/KN?
EDgun Matador .22 + Sightron SIII 10-50x60 LRIRMOA
Air Arms FTP 900 + Burris Timberline 4,5-14x32
Uživatelský avatar
Biggles
Příspěvky: 1099
Registrován: 09 črc 2008 00:28
Bydliště: LKPR

Re: Usmrtit zloděje je vražda

Příspěvek od Biggles » 09 bře 2011 09:26

No už jsem si všimnul, že s právem máš krapet potíže, ale zrovna NO a KN bys znát měl..........a promiň, ale stačí použít třeba google pro elementární přehled, nehodlám kdejakýmu ňoumovi suplovat vyhledávač..........
Pro začátek judikát případu vezdejšího: http://www.nsoud.cz/JudikaturaNS_new/ju ... enDocument
Smazaný uživatel 3413

Re: Usmrtit zloděje je vražda

Příspěvek od Smazaný uživatel 3413 » 09 bře 2011 09:37

Ze všech názorů, které tady jsou uvedeny naprosto souhlasím s tím,co napsal Biggles. Jinak musím poukázat na to, že fórum je o vyjadřování názoru, já svůj mám a nikomu ho nevnucuji, to ale neznamená, že musí být správný. Přece jenom střílet na auto s posádkou, kde je převážen náklad šrotu za 1 800, Kč je trochu síla. Te střelec je zralý na důkladný vyšetření u cvokaře. Myslím si, že tomuto obchodníkovi nikdo nekradl celoživotní úspory, nebo něco podobného. Možná by taky stála se zamyslet nad tím, jak poctivý byl jím vykoupený kovový odpad. Napadlo Vás, že v 99% šrotištích najdete rozřezaná kradená auta, urny ze hřbitovů, kradené kanály, ploty, okapy, dopravní značky a kabely od zabezpečení železničních přejezdů??? Jinak mluvit o tom, jak bych v naprostém klidu střílel na utíkajícího zloděje je opravdu trochu mimo. Dost dobře se teoreticky mluví o tom, jak bych se v jaké situaci zachoval, ale je trochu jiná káva na někoho zamířit a stisknout kohoutek s tím, že ho posílám do věčných lovišť. Z mé strany nejde o teoretickou úvahu, něco o tom vím. Jinak si myslím, že pokud by podobná témata a vyjádření názorů četl člověk, který je odpůrcem nošení zbraní dostává dost silný argument pro jejich omezení :lol: :lol: :lol:
Uživatelský avatar
harrykv
Příspěvky: 166
Registrován: 21 led 2011 19:06

Re: Usmrtit zloděje je vražda

Příspěvek od harrykv » 09 bře 2011 09:46

asi se mnou většina z vás nebude souhlasit, ale já jsem se současnou podobou zákona spokojený. Přísnost posuzování NO/KN je vysoká právě proto, aby byla co nejméně zneužitelná. To že hodně soudců posuzuje čin podle svého slaboduchého úsudku, je věc nesouvisející se zákonem samotným. Jsem spokojen nejen s podobou zákona NO/KN, ale i způsobem přidělování ZP. Celkově si myslím že náš český zbrojní zákon je na velmi vysoké úrovni odpovídající současnosti.
Shrnuli to: Celý problém je soudním systému, nikoliv v zákoně.

Edit: jen dodám, že tento strejda co pálil broky po ujíždějící škodovce rozhodně překročil rozumnou mez.
Jules Winnfield a Vincent Vega:
- Na takovejhle kšeft bysme měli brát brokovnice. - Kolik jich je?
- Tři, čtyři... - Včetně toho našeho?
- To nevím. - Takže to znamená, že jich tam taky může bejt pět.
- Může. - Chtělo to brokovnici.
Matěj
Příspěvky: 307
Registrován: 27 úno 2008 20:51

Re: Usmrtit zloděje je vražda

Příspěvek od Matěj » 09 bře 2011 09:56

Tady je úsměvne popsána absurdní situace k tématu.
A co kdyby to tak bylo doopravdy ?
Nemáš páku, jak zloděje dostat z domu . :evil:

http://wolprecht.blog.idnes.cz/c/180970 ... odeje.html
Odpovědět