Usmrtit zlodeje je vrazda

Vše co se událo v souvislosti se zbraněmi

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Matěj
Příspěvky: 307
Registrován: 27 úno 2008 20:51

Usmrtit zloděje je vražda

Příspěvek od Matěj » 08 bře 2011 13:25

http://www.novinky.cz/diskuse?id=229759 ... ectionId=3

Usmrtit zloděje je vražda, ne zabití, rozhodl Nejvyšší soud a zakázal mírnit tresty
Nejvyšší soud vynesl jedno z dalších důležitých rozhodnutí, podle nichž se budou muset v budoucnu řídit ostatní soudy nižší instance. Jestliže okrádaný člověk zabije zloděje, jedná se o vraždu, rozhodl soud. Skutek tedy nelze označit za zabití, které je trestáno mírněji. Prostá krádež totiž, ačkoli je zavrženíhodným skutkem, není důvodem k silnému rozrušení.


Uživatelský avatar
BlackAdder
Příspěvky: 431
Registrován: 08 čer 2010 11:37
Bydliště: Praha, Valašské Meziříčí

Re: Usmrtit zloděje je vražda

Příspěvek od BlackAdder » 08 bře 2011 14:12

rozhodnutí se vztahuje (podle toho co píšou idnes.cz) zřejmě k případu probíraného tady :
http://forum.gunshop.cz/myslivec-vystre ... t8672.html

konkrétně tedy se tedy asi rozhodovalo, jestli by to bylo zabití nebo vražda.

Původně mě ta zpráva hrozně rozčílila... ale v kontextu toho případu to docela chápu.
Uživatelský avatar
Radgost
Příspěvky: 772
Registrován: 28 srp 2008 09:50
Bydliště: Valašsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Usmrtit zloděje je vražda

Příspěvek od Radgost » 08 bře 2011 14:23

Přijde mi vcelku pochopitelné, že když načapám zloděje ve sklepě a bez toho, že by mě jakkoliv ohrožoval ho zastřelím do zad, protože mi rupnou nervy, můj čin může být kvalifikován jako vražda.

EDIT: omlouvám se za skladbu věty :lol: :oops:
Naposledy upravil(a) Radgost dne 08 bře 2011 15:44, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
BlackAdder
Příspěvky: 431
Registrován: 08 čer 2010 11:37
Bydliště: Praha, Valašské Meziříčí

Re: Usmrtit zloděje je vražda

Příspěvek od BlackAdder » 08 bře 2011 14:38

v tom sklepě bys to spíš na to zabití ukecal, teda pokud by to nebylo do zad samozřejmě. stísněný prostor, míň světla... a kdyby ten zloděj měl zrovna v ruce něco co by mohlo být použito jako zbraň tak možná i na NO.
ale to jsou jen "špekulácie"
DFender
Příspěvky: 221
Registrován: 13 črc 2010 16:50

Re: Usmrtit zloděje je vražda

Příspěvek od DFender » 08 bře 2011 15:16

Bohužel přes kontext případu je z toho precedens pro další :-/ České právo je podle mého názoru disfunkční záležitost :-/
JirkaS
Příspěvky: 435
Registrován: 20 zář 2006 12:28
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Usmrtit zloděje je vražda

Příspěvek od JirkaS » 08 bře 2011 15:29

I střelci musí vědět kde je hranice toho co už nemůžou ...

O Nutnou obranu se v tomto případě jednat nemohlo, protože byla zcela zjevně nepřiměřená způsobu útoku = šlo pouze o majetkovou újmu v řádu stokorun (která nemohla způsobit obránci existenční problémy) a nikdo nebyl ohrožován na zdraví nebo životě.

Není třeba spílat soudcům, toto rozhodnutí pokládám za správné.
Uživatelský avatar
edelweiss
Administrator
Příspěvky: 4299
Registrován: 30 črc 2005 17:55
Bydliště: bez nálady :-)

Re: Usmrtit zloděje je vražda

Příspěvek od edelweiss » 08 bře 2011 15:34

zase se tu straní tomu kdo to celé vyvolal!
Kradeš, tvůj problém :lol:
Úloha osobnosti v dějinách sestává prakticky z ochoty dotyčné osobnosti zemřít nebo nechat se zabít dříve, než stačila odvolat.
Uživatelský avatar
BlackAdder
Příspěvky: 431
Registrován: 08 čer 2010 11:37
Bydliště: Praha, Valašské Meziříčí

Re: Usmrtit zloděje je vražda

Příspěvek od BlackAdder » 08 bře 2011 15:40

NO mu shodili hned ze začátku, teď se ještě posuzovalo zabití/vražda (pokus). Podle mě mu měli dát spíš těžké ublížení na zdraví, ale nějak extra tomu nerozumím.

Edelweiss:
a lepší už to nebude :(
kerimcom
Příspěvky: 56
Registrován: 16 led 2011 13:33
Bydliště: S bytnou doma

Re: Usmrtit zloděje je vražda

Příspěvek od kerimcom » 08 bře 2011 16:21

.......................
Naposledy upravil(a) kerimcom dne 09 bře 2011 06:35, celkem upraveno 1 x.
Slavia 630 4,5(177)
QB 79 4,5(177) x Bullet Project 4-16X50AOE
Pietro.Beretta
Příspěvky: 293
Registrován: 16 dub 2010 15:28

Re: Usmrtit zloděje je vražda

Příspěvek od Pietro.Beretta » 08 bře 2011 17:16

Podle mého si lidé často neuvědomují rozdíl mezi slovem krádež a slovem loupež.
Já bych rozhodnutí nejvyššího soudu pochopil, pokud by se jednalo o klasickou distinkci krádež = krádež, loupež = násilná krádež. Tak to je v trestním zákoníku postaveno, což jistě jakožto majitelé zbraní máme všichni nastudováno, že... (jedná se o § 173 a §205, zákona č. 40/2009Sb., trestního zákoníku)

Vzhledem ale k tomu, že podle trestního zákoníku se i do krádeže vloudila menší násilnost...a sice podle §205 odst. (1) písm. c), které stanoví, že:
§ 205
Krádež
(1) Kdo si přisvojí cizí věc tím, že se jí zmocní, a
c) bezprostředně po činu se pokusí uchovat si věc násilím nebo pohrůžkou bezprostředního násilí,
tak je rozhodnutí nejvyššího soudu pěkná ptákovina, protože již při krádeži může dojít k pohrůžce násilí a tím pádem k velice silnému důvodu rozrušení. Kdyby byla krádež zákonem specifikována jako opravdu nenásilné zmocnění se cizí věci, pochopil bych, že usmrcení pachatele by bylo trochu příliš. Pokud je ale krádež postavena tak, jak je, pak je naprosto nepřijatelné paušálně říct, že usmrcení pachatele krádeže je prostě vražda.
ČZ 75 Compact, 9mmL
Telesk. obusek + Peprovy sprej
Atak Zoraki 914, 9mm PAK
Norconia QB 78 4,5mm + Umarex Walther 6x42
Luk Lyons 68" recurve, 36lbs, SF Optimo 24" stred, SF Axiom zamerovac, SF Axiom 30" stabilizator
cvicubis
Příspěvky: 436
Registrován: 24 kvě 2006 20:52

Re: Usmrtit zloděje je vražda

Příspěvek od cvicubis » 08 bře 2011 20:02

Toto rozhodnutí vůbec nekoresponduje s názvem ZP skupiny E - (k ochraně života, zdraví nebo majetku).

Takže tu máme právo držet a nosit zbraň na ochranu zdraví, života i majetku, ovšem tímto rozhodnutím soudu je naprosto jednoznačně řečeno, že pouze DRŽET A NOSIT, nikoli POUŽÍT.
Uživatelský avatar
edelweiss
Administrator
Příspěvky: 4299
Registrován: 30 črc 2005 17:55
Bydliště: bez nálady :-)

Re: Usmrtit zloděje je vražda

Příspěvek od edelweiss » 08 bře 2011 20:14

nebraňte se a možná se vám nic nestane http://www.novinky.cz/krimi/227230-dvoj ... -auta.html
Úloha osobnosti v dějinách sestává prakticky z ochoty dotyčné osobnosti zemřít nebo nechat se zabít dříve, než stačila odvolat.
jardin38
Příspěvky: 247
Registrován: 19 dub 2009 18:06
Bydliště: Nový Jičín

Re: Usmrtit zloděje je vražda

Příspěvek od jardin38 » 08 bře 2011 20:22

cvicubis píše:Toto rozhodnutí vůbec nekoresponduje s názvem ZP skupiny E - (k ochraně života, zdraví nebo majetku).

Takže tu máme právo držet a nosit zbraň na ochranu zdraví, života i majetku, ovšem tímto rozhodnutím soudu je naprosto jednoznačně řečeno, že pouze DRŽET A NOSIT, nikoli POUŽÍT.
Přesně to se mi honilo hlavou, když jsem viděl tu reportáž. Jsem i chvíli uvažoval o vrácení zbrojáku. Na co mi je, když mi hrozí vězení, když použiju legálně drženou zbraň a nějaký lump mě vykrádá. Sakra koho tím soudci chrání? Slušné lidi, bránící svůj život a majetek určitě ne ...
EDgun Matador .22 + Sightron SIII 10-50x60 LRIRMOA
Air Arms FTP 900 + Burris Timberline 4,5-14x32
Uživatelský avatar
BlackAdder
Příspěvky: 431
Registrován: 08 čer 2010 11:37
Bydliště: Praha, Valašské Meziříčí

Re: Usmrtit zloděje je vražda

Příspěvek od BlackAdder » 08 bře 2011 21:08

to rozhodnutí jen dokazuje že soudci žijou na jiné planetě, kde se člověk nemusí ničeho bát, kde se nesnižujou platy, nepropouští se, člověk není zodpovědný za svá rozhodnutí a taky se tam asi nekrade a nevraždí...

na druhou stranu se to rozhodnutí netýká NO/KN - posuzovali jen tu hranici zabití/vražda a taky nedávno rozhodli o přísnějším posuzování krádež/loupež což slušným lidem zase hraje trochu do karet ve chvíi kdy se rozhodnou bránit se zbraní v ruce.

edit: stanovisko NS v celém znění:
http://www.nsoud.cz/JudikaturaNS_new/ns ... pen&lng=CZ
Uživatelský avatar
harrykv
Příspěvky: 166
Registrován: 21 led 2011 19:06

Re: Usmrtit zloděje je vražda

Příspěvek od harrykv » 08 bře 2011 22:34

kerimcom píše:Nečekat na nic a okamžitě reagovat! Uklidit dost daleko do lesa, přemnožená černá bude aspoň trochu užitečná. Pokud mi někdo šáhne na rodinu majetek, má prostě smůlu, já možná taky, ale on větší. Naše justice žije mimo realitu jako politici. Policajti radši nic neřešej aby nemuseli psát protokol.
Není toto náhodou nabádání k trestné činnosti? :roll: řekl bych že je to porušení pravidla fóra č.7
Jules Winnfield a Vincent Vega:
- Na takovejhle kšeft bysme měli brát brokovnice. - Kolik jich je?
- Tři, čtyři... - Včetně toho našeho?
- To nevím. - Takže to znamená, že jich tam taky může bejt pět.
- Může. - Chtělo to brokovnici.
Odpovědět