Delka hlavne a vliv na ustovou ryclost

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Návštěvník

re:Delka hlavně a vliv na úsťovou ryclost

Příspěvek od Návštěvník » 13 dub 2005 12:10

Přátelé zachovejte klid.Střílejte a mějte z toho radost.Proč kupovat nejsilnější malorážku?Do papíru mi udělá dírku i "standart ",hlavně že je tam kde jsem mířil.Proč si kazit požitek ze střelby teoretickými úvahami.Život je příliš krátký,tak ho žijme a radujme se z přesných zásahů.


Návštěvník

re:Delka hlavně a vliv na úsťovou ryclost

Příspěvek od Návštěvník » 20 dub 2005 10:02

Teď jsem četl druhý předchozí příspěvěk a mám jednu fyzikální poznámku:

Píšete:

"Jinými slovy, uzavřené těleso a výbuch uvnitř - síla působící nalevo a napravo nebo nahoru a dolů je vždy přesně stejná a v opačném směru, takže se vyruší."

Což je nesmysl. Vyrušit se mohou pouze síly, které působí na jednom bodě jednoho tělesa. Při tom musí mít vektorově přesně opačný směr a velikost (vektory sil musí být inverzní podle tohoto jednoho bodu).

Pokud by Vaše dedukce platila, mohla by být nábojová komora z papíru, protože by na ní nepůsobily žádné síly. Pamatujete (síly se vyruší)?

Působí tu vždy druhý zákon pana Newtona, říkající, že na každou sílu působící na těleso působí inverzní protisíla onoho tělesa. Tím tělesem je hlaveň. Jednou silou je tlak plynů, druhou je odpor stěn hlavně proti tlaku plynů.

K třetímu přidchozímu příspěvku: Hmmm, já bych u takto dlouhé hlavně měl spíš pocit, že v okamžiku ukončení výstřelu už plyny nemají tolik energie aby vykonaly dost práce. Nehledě na to, že zamykání s takovou dlouhou hlavní bude také těžce řešitelné (minimálně technicky) - proto samopaly s Lugerovým (a podobným) nábojem mají vesměs těžké dynamické, nebo polouzamykané závěry (pamatujete na drážky a válečky u HK5) se zamykáním závěru a nikoliv výstupky hlavně.

Jedním z důvodů proč měl např. Skrpion ráži "jen" 7,65 Browning byly také technické potíže se zamykáním (další, ale stěžejnější problémy týkající se spíš politických rozhodnutí, zda obnovit výrobu 9mm para, která byla tehdy považována za kapitalistickou a nepodporovanou ráži).

Jaké tu hrají role reaktivní momenty nevím. To by se muselo změřit. Jsem ale ochoten věřit skoro všemu.
Návštěvník

re:Delka hlavně a vliv na úsťovou ryclost

Příspěvek od Návštěvník » 20 dub 2005 11:46

Moje dedukce platí, když to zintegrujete, vyjde vám stejná velikost normálové složky sil na levé i pravé straně. U koule a stejně tak u válce se stejnými podstavami ani nemusíte umět integrovat.
Nábojová komora nemůže být z papíru, protože by nepřenesla působící síly a roztrhla se. Aby se síly mohly vyrušit, musí působit v jednom bodě (jak správně píšete) NEBO na těleso, které se nedeformuje a přenese je.
Návštěvník

re:Delka hlavně a vliv na úsťovou ryclost

Příspěvek od Návštěvník » 20 dub 2005 11:48

Prosím už sem nepište o fyzice (autor dlouhé příspěvku), protože jste na úrovni první třídy základní školy nebo pod ní.
Podle vás když dva lidi tahají za opačné konce tužky, tak se síly nevyruší, protože nepůsobí v jednom bodě? Nebo jak jste to myslel? Každá síla nezávisle na směru působení se dá rozdělit na normálové složky (ve 2D na dvě nebo ve 3D na třu, je to jedno) a ty mohu libovolně a velmi jednoduše skládat, tedy se mohou i vyrušit.
Návštěvník

re:Delka hlavně a vliv na úsťovou ryclost

Příspěvek od Návštěvník » 20 dub 2005 13:42

On psal:

Při tom musí mít vektorově přesně opačný směr a velikost (vektory sil musí být inverzní podle tohoto jednoho bodu).

A má pravdu. Vektory do toho netahej. Ty bydou platit jindy.

Tužka: Ty působíš na tužku, tužka působí na něco jiného.

Když už chceš komentovat fyziku, študuj!!!
Návštěvník

re:Delka hlavně a vliv na úsťovou ryclost

Příspěvek od Návštěvník » 20 dub 2005 15:07

Hoši klid!!! Zabudli ste na prípad, keď nábojnica nie je valcová ale komolý kužel. Ideálny tvar by bol: kuželová nábojnica rozširujúca sa smerom k projektilu, kde pôsobenie tlaku na obvodové steny urýchli rýchlosť spalín. Je pravda, že súčastnosti používaných flaškovytých nábojniciach je viac priestoru pre prach, ale sú proti logike.( princíp plynov unikajúcich z dýze)
PS: Viem, že spomalenie horenia je niekeky účel.
Návštěvník

re:Delka hlavně a vliv na úsťovou ryclost

Příspěvek od Návštěvník » 20 dub 2005 18:41

Předmínulý příspěvek - naprosto mimo. Já už študoval, a ještě nezapomněl. Nebudu do toho tahat integrály, ale i tak ve válcové (nebo kuželové komoře) působí síly na dno komory jedním směrem, na dno střely (nebo i stěny kužele) síly druhým směrem. Působiště pro výpočet mají ve středu těchto ploch, takže pokud se střela pohybuje jedním směrem v ose hlavně a dno komory (čelo závěru) opačným směrem, jsou obě síly v přímce a proto je mohu po této přímce přenést do libovolného bodu a tam vyrušit. Více viz učebnice fyziky pro základní školy, tam to najdete i s obrázkem. Dál se o tom nebudu bavit.
Návštěvník

re:Delka hlavně a vliv na úsťovou ryclost

Příspěvek od Návštěvník » 20 dub 2005 20:01

V oné citované učebnici pro ZŠ se zajisté praví, že můžete rušit i vztahovat cokoliv kamkoliv :). Obzvlášť hovoříte-li o dvou tělesech. To nebudu dál komentovat. Doporučuju si proštudovat mechaniku a kinematiku.

Já si stojím za svým. A i já na to mám školu. Dokonce z oboru. Navíc nějakých pár desítek let praxe.

K pánovi předtím, zdá se, že jsme se špatně pohopili. Ještě jednou - abychom se pochopili lépe: tlaková síla působí na všechny stěny pláště válce (ve skutečnosti na vnitřní stěny nábojnice a dno střely - i když ty nejsou přesně válcovité, ale to je jedno). Proti nim podle II. Newtonova zákona působí (bez matematického aparátu)
1. u střely síla vzniklá překonáním tření v zaškrcení do nábojnice a setrvačnost střely
2. síla soudržnosti materiálu nábojové komory na kterou je přenášena síla rozpínající se nábojnice.
3. síla vzniklá z momentu setrvačnosti závěru.

Reakcí na tlak je:

1. uvolnění ze zalisování, pohyb střely směrem do hlavně (nikam jinam nemůže)
2. Skoro neměřitelné roztažení nábojové komory
3. pohyb závěru vzad.

Pán v původní otázce se ptal jaké jsou ztráty a dál jak vzniká sílá, kterou jde závěr vzad.

Jestli si přečtete moje odpovědi ze začátku, zjistíte, že o hybnosti se tam mluví právě při objasnění proč se závěr pohybuje pomaleji než střela.

Středy ploch: Pokud se dobře pamatuju - do středů ploch se kreslí různé síly. Je to docela vítané zjednodušení. Při výpočtech se souvislým zatížením na plochu se opravdu jinak integrálům nevyhnete.
Návštěvník

re:Delka hlavně a vliv na úsťovou ryclost

Příspěvek od Návštěvník » 20 dub 2005 23:09

Pánové, čumím,o jakých ftákovinách se dokážete hádat. Podle mě je střílení úplně o něčem jiném.
mirys1972
Příspěvky: 15
Registrován: 23 led 2015 20:55

Re: Delka hlavně a vliv na úsťovou ryclost

Příspěvek od mirys1972 » 27 led 2015 15:36

Zdravím všechny.

Toto téma je velice zajímavé, ale škoda, že jsme se z něj nic konkretního nedověděli, ale dávám tady odkaz ohledně této problematiky a určitě to stojí za prostudování.

http://www.naboje-prebijeni.cz/index.ph ... Mef6miG-2Y

Jedná se o hlavně různých délek a jejich vliv na ústovou rychlost a přesnost. Testováno pro střelu .308Win a v délkách hlavní 13,5 - 26 palců. Závěr testu byl pro mne velice šokující ohledně vztahu délka hlavně - přesnost střelby.
Odpovědět