Glass Bedding

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Haness
Příspěvky: 44
Registrován: 26 kvě 2008 16:28
Bydliště: Brno

Glass Bedding

Příspěvek od Haness » 22 úno 2011 19:14

Zdravím,

založil jsem tohle téma abych se dověděl něco o glass beddingu, přečetl jsem toho už dost na anglických fórech a stále mi uniká pár věcí.
Chtěl jsem se zeptat především na "složku" kterou se tento bedding dělá. Na několika odkazech jsem našel, že používají Devcon Titanium Putty což je tmel pro použití při opravách aut. Další složka co jsem našel byly různé speciální přípravky, dělané přímo firmami, které se zabývají doplňky pro zbraně.

Proto by mě zajímalo jakou hustotu a strukturu by měla mít tato složka a případně jestli by nešel použít nějaký ze standardně dostupných tmelů (ať už na dřevo či jiné materiály), popř. nějakou složku která se dá použít a je běžně dostupná na českém trhu, či lze dobře sehnat v zahraničí.

Také sem se zkušenějších chtěl zeptat na postup při práci, na mnoha odkazech ze zbraně odstarňují spoušťový mechanismus, ale na řadě dalších ho jen obalí lepící páskou a místa kudy prochází v pažbě tmelí opatrně.

Za všechny rady, typy a návody předem děkuji.


kersanti
Příspěvky: 407
Registrován: 03 črc 2010 13:53

Re: Glass Bedding

Příspěvek od kersanti » 23 úno 2011 07:22


Jako tmel by se dala eventuelně použít polyesterová pryskyřice s pilinami jako plnivem.
A k tomu se ještě hodí Pillar bedding:
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 191
Registrován: 06 led 2011 09:03
Bydliště: Slezsko

Re: Glass Bedding

Příspěvek od DeadMan » 23 úno 2011 08:12

nevím ale zrovna tyhle videa od toho člověka mi příjdou takové dost amatérské a radši bych to po něm neopakoval (i když tady tím asi není co skazit) hlavně třeba když opravoval ústí hlavně atd. takový americký zbraňový Horst Fuchs
SKS Simonov 45, CZ 858 Tactical 4P, CZ 858 Tactical 4V, Maverick 88, G17, G26, Ruger Mark IV Target, Derringer Great Gun 9mm 2,5", Slavia 634, Crosman 1377, Jandao Chase Star 225lb
Spiddy
Příspěvky: 7
Registrován: 29 srp 2008 06:54
Bydliště: Vyškov

Re: Glass Bedding

Příspěvek od Spiddy » 23 úno 2011 10:36

Ahoj dělal jsem si ho na malorážce i na Mosinu. Tmel si nevpomenu, ale mám někde pixličku, tak to sem pak, jak ji najdu dopíšu. Spoušť jsem neoddělával, jen jsem ji omotal páskou, ale pokud se odšroubuje snadno, sundej ji. Postup je jednoduchý. Původní lůžko jsem trochu prohloubil a vyčistil (cca 1-2mm). Všechny plochy závěru dobře namazal vazelínou (nejlépe grafitovou), je to důležité, aby se závěr nepřilepil. Rozmíchal ten 2 složkový tmel (hustota asi jako plastelína) a nanesl jej do pažby na plochy, které jsem chtěl aby se dotýkaly se závěrem v přiměřeném množství, aby při vtlačení závěru příliš nevytékal. sešrouboval vše do standartního stavu (pečlivě, a hlavně rovně) a počkal na ztuhnutí tmelu. Namíchaný zbytek v plechovce je dobrý na kontrolu tuhnutí tmelu v pažbě. Poté jsem opatrně vyklepl železo s pažby, když je řádně namazané jde to dobře. Někdy je třeba lehce poklepat dřevěným špalíkem. A potom dobrousil vyteklé a nežádoucí plochy, díry pro šrouby a otvor pro spoušť. Smontoval a jsem spokojenej. Už se to nehne :D
Haness
Příspěvky: 44
Registrován: 26 kvě 2008 16:28
Bydliště: Brno

Re: Glass Bedding

Příspěvek od Haness » 23 úno 2011 12:31

Díky moc za typy. Je pravda že ta videa od Midway USA jsou hodně strohá a rychlá, ale jako základ stačí, nicméně bych si to podle nich netroufnul udělat, pillar bedding vůbec.

@Spiddy: pokud by jsi někde našel tu plechovku nebo alespoň název tak by mi to dost pomohlo :wink: Jak jsi zkontroloval, že to máš v pažbě po vložení železa rovně? Taky jsem se chtěl zeptat čím jsi zadělával díry pro šrouby v pouzdře závěru?
kersanti
Příspěvky: 407
Registrován: 03 črc 2010 13:53

Re: Glass Bedding

Příspěvek od kersanti » 23 úno 2011 15:12

Řekl bych že z hlediska vlivu na přesnost jednotlivých úprav na zbrani má největší přínos onen "pillar bedding" .Samotný "glass bedding" je jen záležitost pro lepší pocit,neb to podstatné na něm je "freefloat barrel".Jakým způsobem se to udělá je nepodstatné.
Spiddy
Příspěvky: 7
Registrován: 29 srp 2008 06:54
Bydliště: Vyškov

Re: Glass Bedding

Příspěvek od Spiddy » 23 úno 2011 18:17

Že je to rovně jsem kontroloval podle polohy hlavně a žlábku v pažbě. Ten tmel jsem použil Eprokitt tmel T30 profi od fi KITTFORT. Asi jsou i lepší, ale mě postačuje. A ještě pro kersantiho, jak uděláš pillar bedding na SM2, když tvrdíš, že vlepení do epoxidu je na ozdobu ? Podle mne se po tomto flinta chová podstatně lépe, protože v tom měkkém dřevě pažby pořád viklala. Jo a ty šrouby jsem tam normálně našrouboval, samozřejmě taky namazaný a po vyšroubování jsem to protáhl vrtákem v tloušťce šroubů.
Naposledy upravil(a) Spiddy dne 23 úno 2011 18:33, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Jim
Příspěvky: 738
Registrován: 05 bře 2007 20:30

Re: Glass Bedding

Příspěvek od Jim » 23 úno 2011 18:26

Mě zatím uniká smysl toho beddingu. Mohl by to někdo vysvětlit?
Času dosti mám, trpělivost musím míti.
kersanti
Příspěvky: 407
Registrován: 03 črc 2010 13:53

Re: Glass Bedding

Příspěvek od kersanti » 23 úno 2011 19:21

Spiddy píše:jak uděláš pillar bedding na SM2, když tvrdíš, že vlepení do epoxidu je na ozdobu ? Podle mne se po tomto flinta chová podstatně lépe, protože v tom měkkém dřevě pažby pořád viklala.
To jsi špatně pochopil.Psal jsem,že má smysl v podstatě jen "pillar bedding" jakožto festové uchycení hlavně k pažbení na správném místě.K tomu abys zabránil dotyku hlavně s předpažbím není třeba dělat "Glass bedding".Stačí jen přiměřeně obrobit uložení od nábojové komory vpřed.
Spiddy
Příspěvky: 7
Registrován: 29 srp 2008 06:54
Bydliště: Vyškov

Re: Glass Bedding

Příspěvek od Spiddy » 23 úno 2011 21:31

Já to nedělal kvůli volnému uložení hlavně, ale pro pevnější uchycení závěru v těle pažby (bez vůlí). Pillar bedding (pokud tím myslíš duralové sloupky) je dobrá věc, ale nejde udělat na všem, a je podstatně dražší než epoxidové lůžko, které na malorážce poslouží stejně dobře.
Uživatelský avatar
Michal B.
Příspěvky: 156
Registrován: 25 zář 2008 09:48
Bydliště: střední čechy
Kontaktovat uživatele:

Re: Glass Bedding

Příspěvek od Michal B. » 24 úno 2011 13:53

Osobně dělám kompozitový bedding - mírně odeberu materiál v pažbě, ale navíc vrtám stabilizační otvory cca 10mm do pažby (obvykle 6 otvorů). Potom je bedding mnohem pevnější a více plní svoji funkci (než když tam bude cca 1-2mm "tmelu").
A vždy kompletně odebírám spoušťový mechanismus.

Mazání systému je důježité. Já navíc používám na první etapu tvrdnutí prezervativ. Po částěčném vytvrdnutí vyjmu systém z pažby, odstraním prezervatim, namažu systém, odřežu přeteklý "tmel" a usadím systém znovu v plném dotažení.

Pár obrázků je v odkazu dole...
http://www.facebook.com/#!/profile.php?id=100000102797286
Uživatelský avatar
Jim
Příspěvky: 738
Registrován: 05 bře 2007 20:30

Re: Glass Bedding

Příspěvek od Jim » 24 úno 2011 14:08

Znovu bych se rád zeptal, k čemu ten bedding vlastně je? Možná se ptám naivně, ale smysl mi opravdu uniká. Najde se někdo, kdo mi to vysvětlí?
Času dosti mám, trpělivost musím míti.
duffioso
Příspěvky: 2978
Registrován: 02 zář 2006 20:18
Bydliště: Plzen

Re: Glass Bedding

Příspěvek od duffioso » 24 úno 2011 15:08

Pro naprosto presne usazeni systemu zbrane do pazby.Zamezi se nezadoucim pohybum systemu a zbran strili vzdy stejne.Samozrejme v zavislosti na ostatnich faktorech.Strelivo,pazba,optika a ten meziclanek mezi pazbou a podlozkou.Renomovanejsi firmy prodavaji sve vlajkove lode jiz s beddingem,pripadne pillar beddingem.
RZKP 54 .22 Flobert
Drulov 70 .22 Flobert
Haness
Příspěvky: 44
Registrován: 26 kvě 2008 16:28
Bydliště: Brno

Re: Glass Bedding

Příspěvek od Haness » 24 úno 2011 15:31

Spiddy píše:Jo a ty šrouby jsem tam normálně našrouboval, samozřejmě taky namazaný a po vyšroubování jsem to protáhl vrtákem v tloušťce šroubů.
To se ale do těch děr pro šrouby v pouzdře závitu musel dostat ten tmel ne?

@Michal B. Jaký průměr mají ty stabilizační otvory? Viděl jsem na jednom videu jak to chlápek vždycky naklepl hřebíkem, který pak vytáhl, ten tam měl těch otvorů opravdu hodně :wink: .
BTW, jaký tmel používáš ty?
Uživatelský avatar
Michal B.
Příspěvky: 156
Registrován: 25 zář 2008 09:48
Bydliště: střední čechy
Kontaktovat uživatele:

Re: Glass Bedding

Příspěvek od Michal B. » 24 úno 2011 15:53

průměr 10mm, můžeš mrknout na obrázek - v tomto případě pažba Klinsky pro 456-ku (4 vrtané otvory)

tmel neprozradím, promiň :idea:



aktualizace
Osobně dělám kompozitový bedding - mírně odeberu materiál v pažbě, ale navíc vrtám stabilizační otvory cca 10mm do pažby (obvykle 6 otvorů). Potom je bedding mnohem pevnější a více plní svoji funkci (než když tam bude cca 1-2mm "tmelu").
A vždy kompletně odebírám spoušťový mechanismus.

Mazání systému je důježité. Já navíc používám na první etapu tvrdnutí prezervativ. Po částěčném vytvrdnutí vyjmu systém z pažby, odstraním prezervatim, namažu systém, odřežu přeteklý "tmel" a usadím systém znovu v plném dotažení.

Po vylepení pažby páskou nanesu cca 3mm vrstvu tmelu a vyplním navrtané otvory. Téměř ihned pomalu usadím systém v prezervativu (neb mnou používaný kompozit je na kovové bázi a lepí - nicméně má po zatvrdnutí kovový charakter - pevnost cca 400-450MPa, dá se frézovat, vrtat, brousit). Stáhnu mírně svorkami a počkám správný čas až do mírného zatuhnutí kompizitu. Opatrně vyjmu systém, sundám prezervativ, odstraním zbykty vyteklého kompozutu. 2. etapa: Namazaný systém opět opatrně uložím do pažby a utáhnu na šrouby. Tím se:
1/ dokonale obtiskne systém do kompozitu, naprosto bez vůlí
2/ díky mase kompozitu teď po 1. etapě cca 2mm pásky nehrají žádnou roli.
3/ charakter podobný kovu je ideální pro stabilitu beddingu
Přílohy
IMG00246-20100924-1949.jpg
hotový bedding
IMG00246-20100924-1949.jpg (19.47 KiB) Zobrazeno 4926 x
IMG00245-20100924-1846.jpg
1. fáze
IMG00245-20100924-1846.jpg (22.59 KiB) Zobrazeno 4927 x
IMG00244-20100924-1809.jpg
vrtané otvory pro lepší pevnost
IMG00244-20100924-1809.jpg (18.71 KiB) Zobrazeno 4936 x
Naposledy upravil(a) Michal B. dne 25 úno 2011 10:12, celkem upraveno 3 x.
http://www.facebook.com/#!/profile.php?id=100000102797286
Odpovědět