Strelba osoby bez ZP s osobou se ZP

Otázky týkající se zbrojního průkazu, držení a zařazení jednotlivých zbraní atd.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

WohlmuthOta
Moderátor
Příspěvky: 741
Registrován: 03 čer 2007 17:43

Re: Střelba osoby bez ZP s osobou se ZP

Příspěvek od WohlmuthOta » 25 led 2011 15:09

harrykv: Možná ano, možná ne. Ať jsem hledal, jak jsem hledal, jediné co jsem našel v zákoně č. 119/2002 Sb. je toto:

Kód: Vybrat vše

§ 15
(1) Zbraň kategorie D nebo střelivo do této zbraně může nabývat do vlastnictví a držet nebo nosit fyzická osoba starší 18 let způsobilá k právním úkonům. Zbraň kategorie D nebo střelivo do této zbraně může nabývat do vlastnictví a držet též právnická osoba.
Můžeš mi prosím říct, ze kterého § popřípadě §§ vyvozuješ tohle:
Ano Déčko koupit od 18ti, ale střílet s tím můžou děti od 10ti let pod dohledem staršího 18ti let.
V žádném bodě nebo § zákona se neřeší svěření zbraně kat. D osobě mladší 18-ti let. Pokud se mýlím, napiš mi prosím přesně ten který § to je. Děkuju

Dle mého názoru se na to vztahuje zcela striktně tento odstavec, protože nic jiného nelze ze zákona vyvodit.
(4) Při výuce, přípravě nebo soutěžích, jejichž součástí je střelba, může osoba mladší 18 let, nejméně ve věku 10 let, používat zbraň, avšak pouze za přítomnosti osoby starší 21 let, která je držitelem zbrojního průkazu skupiny B, popřípadě skupiny C nejméně 3 roky a zajistí bezpečnou manipulaci se zbraní a střelivem.
Používat zbraň je jistě míněno používat zbran kat. B,C a D.


karavan
Příspěvky: 15
Registrován: 28 pro 2010 11:03

Re: Střelba osoby bez ZP s osobou se ZP

Příspěvek od karavan » 25 led 2011 18:29

JirkaS: Ale pokud přítelkyně řekne, že chce jít k policii nebo k vojákům, dá se to na par.59 1)d uhrát, ne? ;)
Uživatelský avatar
harrykv
Příspěvky: 166
Registrován: 21 led 2011 19:06

Re: Střelba osoby bez ZP s osobou se ZP

Příspěvek od harrykv » 25 led 2011 19:33

To WohlmuthOta - Nezlob se na mě, ale v níže citovaném § 59 se mluví pouze o kategoriích B a C tudíž kat.D není zákonem nijak upravena resp. je bez omezení. Dokonce i má domněnka o 10letech dítěte byla mylná.

Takže suma sumárum: Zbraň kat "D" držení od 18ti let a svěření od 0 let .

Pokud se mýlím ať mi ti někdo vyvrátí prosím.
§ 59
Svěření zbraně
(1) Držitel zbrojního průkazu nebo zbrojní licence může svěřit zbraň kategorie
B nebo C nebo střelivo do této zbraně jiné fyzické osobě, která není držitelem
zbrojního průkazu příslušné skupiny, pouze v rámci
a) podnikání zaměřeného na výcvik a výuku ve střelbě,
b) sportovní přípravy nebo sportovních soutěží, jejichž součástí je střelba,
c) výuky k loveckým účelům,
d) přípravy na budoucí povolání související s držením nebo nošením zbraně,
e)
filmové nebo divadelní činnosti, jde-li o zbraň upravenou pro střelbu
nábojkami nebo cvičnými náboji, nebo
f)
výuky branné přípravy nebo výuky v oboru, jehož obsahem je i výroba,
opravy a zkoušky zbraní a střeliva.
(2) Svěří-li držitel zbrojního průkazu nebo zbrojní licence zbraň nebo střelivo
do používání fyzické osobě podle odstavce 1, je povinen
a) poučit tuto osobu o bezpečném zacházení se zbraní a střelivem,
b) dbát nutné opatrnosti a
c)
zajistit přítomnost odpovědné osoby (instruktora), která je držitelem
zbrojního průkazu příslušné skupiny a zajistí bezpečnou manipulaci se
zbraní a střelivem.
(3) Zbraň nebo střelivo do této zbraně lze svěřit fyzické osobě podle odstavce 1
jen na dobu nezbytně nutnou, a to pouzeZÁKON 119/2002 Sb.
a)
k provedení střelby na střelnici, pokud nejde o střelbu ze zbraně uvedené v
odstavci 1 písm. e), nebo
b)
k jiné manipulaci se zbraní nebo střelivem v prostoru, který určí odpovědná
osoba provádějící dohled podle odstavce 2 písm. c).
(4) Při výuce, přípravě nebo soutěžích, jejichž součástí je střelba, může osoba
mladší 18 let, nejméně ve věku 10 let, používat zbraň, avšak pouze za
přítomnosti osoby starší 21 let, která je držitelem zbrojního průkazu skupiny B,
popřípadě skupiny C nejméně 3 roky a zajistí bezpečnou manipulaci se zbraní a
střelivem.
EDIT: Takže se ještě jednou opravuji. Je to otázka spíše na právníky a jejich výklad zákona.
Našel jsem jeden článek který popisuje problén nedokonalého zákonu viz citace
Napsal uživatel Jan Komenda
Středa, 15 Duben 2009 07:31
Zákon o zbraních (zákon č. 119/2002 Sb.) umožňuje i použití zbraní (ke střelbě) dětmi od 10 let (ustanovení § 59 o svěření zbraně, odst. 4). Toto ustanovení ukládající povinnost dohledu osoby starší 21 let, která je držitelem ZP sk. B nebo C min. 3 roky nad střílejícím (přesněji zbraň používajícím) dítětem, je nešťastně formulované, neboť nejsou odlišeny zbraně podléhající registraci a zbraně kategorie D. Zákonodárce měl pravděpodobně na mysli pouze střelbu ze zbraní kategorie B nebo C, jak je uvedeno v odst.1. Všechny další odstavce (2. a 3.) v § 59 se na odstavec 1 odvolávají, bohužel odst.4 ne a chybí v něm i pojem svěření zbraně.
Takže pokud vyložíme odst.4 pouze izolovaně podle jeho textu, musí být výše uvedené podmínky splněny i při střelbě dětí ze zbraní kategorie D, což považuji v některých případech za nesmysl. Např. má-li někdo doma obyčejnou vzduchovku a nezletilé dítě a není přitom držitelem ZP, pak na to, aby si mohl dovolit uvedené 2 objekty dát dohromady, tj. nechat své dítě vystřelit ze vzduchovky na dvorku, si musí udělat zbrojní průkaz příslušné skupiny a počkat tři roky, nebo si najmout někoho se ZP, kdo příslušné ustanovení splňuje. Stejný problém je i u airsoftové nebo paintballové střelby s dětmi. Pokud bychom výše uvedené podmínky vztáhli jen ke zbraním kategorie B a C, pak střelba dětí ze zbraní kategorie D není zákonem upřesněna vůbec.
Co s tím? Asi nezbývá, než použít selský rozum.
Naposledy upravil(a) harrykv dne 25 led 2011 19:42, celkem upraveno 1 x.
Jules Winnfield a Vincent Vega:
- Na takovejhle kšeft bysme měli brát brokovnice. - Kolik jich je?
- Tři, čtyři... - Včetně toho našeho?
- To nevím. - Takže to znamená, že jich tam taky může bejt pět.
- Může. - Chtělo to brokovnici.
WohlmuthOta
Moderátor
Příspěvky: 741
Registrován: 03 čer 2007 17:43

Re: Střelba osoby bez ZP s osobou se ZP

Příspěvek od WohlmuthOta » 25 led 2011 19:41

To máš pravdu, ale jistě se shodneme na tom, že zákon neřeší svěření zbraně kat. D, podle všeho.

Dle mého názoru, pokud dám do rukou ("svěřím") zbraň kat. D osobě mladší 18-ti let, tak u osoby mladší 18-let dochází k držení zbraně, popř. nošení (držení a nošení bráno jako právní pojem) a mj. držet a nosit zbraň kat. D může osoba starší osoba starší 18-ti let. Osoba mladší 18-let s touto zbraní se tedy podle mě dopouští porušení zákona, jelikož nesplňuje zákonem daný věk pro držení a nošení zbraně kat. D.
WohlmuthOta
Moderátor
Příspěvky: 741
Registrován: 03 čer 2007 17:43

Re: Střelba osoby bez ZP s osobou se ZP

Příspěvek od WohlmuthOta » 25 led 2011 19:46

karavan píše:JirkaS: Ale pokud přítelkyně řekne, že chce jít k policii nebo k vojákům, dá se to na par.59 1)d uhrát, ne? ;)

Kód: Vybrat vše

§ 59
Svěření zbraně
(1) Držitel zbrojního průkazu nebo zbrojní licence může svěřit zbraň kategorie B nebo C nebo střelivo do této zbraně jiné fyzické osobě, která není držitelem zbrojního průkazu příslušné skupiny, pouze v rámci

a) podnikání zaměřeného na výcvik a výuku ve střelbě,

[b]b) sportovní přípravy nebo sportovních soutěží, jejichž součástí je střelba,[/b]

c) výuky k loveckým účelům,
[b]
d) přípravy na budoucí povolání související s držením nebo nošením zbraně,
[/b]
e) filmové nebo divadelní činnosti, jde-li o zbraň upravenou pro střelbu nábojkami nebo cvičnými náboji, nebo

f) výuky branné přípravy nebo výuky v oboru, jehož obsahem je i výroba, opravy a zkoušky zbraní a střeliva.

(2) Svěří-li držitel zbrojního průkazu nebo zbrojní licence zbraň nebo střelivo do používání fyzické osobě podle odstavce 1, je povinen

a) poučit tuto osobu o bezpečném zacházení se zbraní a střelivem,

b) dbát nutné opatrnosti a

c) zajistit přítomnost odpovědné osoby (instruktora), která je držitelem zbrojního průkazu příslušné skupiny a zajistí bezpečnou manipulaci se zbraní a střelivem.

(3) Zbraň nebo střelivo do této zbraně lze svěřit fyzické osobě podle odstavce 1 jen na dobu nezbytně nutnou, a to pouze

a) k provedení střelby na střelnici, pokud nejde o střelbu ze zbraně uvedené v odstavci 1 písm. e), nebo

b) k jiné manipulaci se zbraní nebo střelivem v prostoru, který určí odpovědná osoba provádějící dohled podle odstavce 2 písm. c).
karavan: Přítelkyně nic říkat nebude, svěření zbraně je čistě tvoje věc, ty za to neseš odpovědnost. Nikomu se z toho zpovídat nebudeš (jestli bude voják, nebo střílet soutěž). Lidsky řečeno, když někomu svěřuju zbraň a někdo se na střelnici ptal proč, řeknu příprava na soutěž, povolání a tečka. Nic víc do toho nikomu není. Jednám v souladu s § 59.
Uživatelský avatar
harrykv
Příspěvky: 166
Registrován: 21 led 2011 19:06

Re: Střelba osoby bez ZP s osobou se ZP

Příspěvek od harrykv » 25 led 2011 19:47

Předchozí příspěvek jsem editoval zároveň s tvým vkládáním.
Každopádně doporučil bych si udělat pořádek v pojmech... Pokud zbraň svěřím, není to u druhé osoby držení !!!
Jules Winnfield a Vincent Vega:
- Na takovejhle kšeft bysme měli brát brokovnice. - Kolik jich je?
- Tři, čtyři... - Včetně toho našeho?
- To nevím. - Takže to znamená, že jich tam taky může bejt pět.
- Může. - Chtělo to brokovnici.
WohlmuthOta
Moderátor
Příspěvky: 741
Registrován: 03 čer 2007 17:43

Re: Střelba osoby bez ZP s osobou se ZP

Příspěvek od WohlmuthOta » 25 led 2011 19:54

Četl jsem, podle pana Komendy, dovolím si tvrdit, odborníka na právní problematiku, mám zcela zjevně pravdu. Že doporučuje použít selský rozum je sice pěkné, ale vysvětluj zákonodárci, soudci, komukoliv, co je to selský rozum. Pokud máme jednat v rámci zákonů tak mám pravdu. Pokud svěříš zbraň B a C je to svěření. Pokud svěříš zbraň D, je to držení nebo nošení, protože jak znovu říkám, zákon nedefinuje svěření zbraně kat. D, je tedy nutné zakomponovat jiný §.

Osobně si myslím, že by to byl pěkný oříšek i pro MV, zodpovědět tento dotaz.
Uživatelský avatar
harrykv
Příspěvky: 166
Registrován: 21 led 2011 19:06

Re: Střelba osoby bez ZP s osobou se ZP

Příspěvek od harrykv » 25 led 2011 21:22

Na tom se určitě shodneme. Oříšek to je a myslím si že dokud sem řešení tohoto kvízu nenapíše osoba fundovaná, tak otázka zůstane otevřená. Každý máme svůj logický výklad, ale neshodneme se. Ostatně to už tak u zbraní a českých zákonů kolem nich bývá. Ale věřím že to už určitě nějaký právník řešil, protože za posledních dvacet let se pár dětských průserů s vystřeleným okem apod. stali. Možná by měli čeští zákonodárci vydat nějakou záplatu jako to dělává Microsoft :lol:
Jules Winnfield a Vincent Vega:
- Na takovejhle kšeft bysme měli brát brokovnice. - Kolik jich je?
- Tři, čtyři... - Včetně toho našeho?
- To nevím. - Takže to znamená, že jich tam taky může bejt pět.
- Může. - Chtělo to brokovnici.
WohlmuthOta
Moderátor
Příspěvky: 741
Registrován: 03 čer 2007 17:43

Re: Střelba osoby bez ZP s osobou se ZP

Příspěvek od WohlmuthOta » 25 led 2011 21:32

Nebo je možné, že to, na co jsme přišli my, ještě žádný právník nebo zákonodárce nepřišel... :lol:
JirkaS
Příspěvky: 435
Registrován: 20 zář 2006 12:28
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Střelba osoby bez ZP s osobou se ZP

Příspěvek od JirkaS » 26 led 2011 00:37

harrykv: Na selský rozum nespolíhej. Nikdo totiž neví co to je. Hlídky PČR by teď klidně mohly vyrazit do terénu, provést identifikaci osob a ověření zletilosti - a všem kindrfajtrům posbírat jejich plastomety k úřednímu sešrotování dle §279 odst.1 trestního zákona (nedovolené ozbrojování).
Uživatelský avatar
harrykv
Příspěvky: 166
Registrován: 21 led 2011 19:06

Re: Střelba osoby bez ZP s osobou se ZP

Příspěvek od harrykv » 26 led 2011 14:52

Jirko, Já se bojím, že se to jednou stane, protože průser bude raz dva. už několikrát tu spousta lidí psala, že když venčili v lese psa tak na ně vybafl blboun v maskáčích a airsoftkou. V tom momentě je logicky ruka už na zbrani a člověk je připraven tasit. Někdo tu dokonce popisoval že už i tasil, ale zaplať pánbůch, mozek fungoval rychleji než prst. Až se stane průser, a někdo z nás bácne 17ti letýho klučinu, protože to vypadalo jako ozbrojený útok, tak pak uvidíte tu policejní megačistku v airsoftu. Co hůř, že to stejně nakonec odsere ten co ho picnul. Přitom by to stačilo zákonem ošetřit, třeba povinností barevně a výrazně označená airsoftová zbraň, např křiklavě červeným zásobníkem nebo hlavní a následnou osvětou střelecké veřejnosti. Já vám říkám, jednou se ten průser stane a pak si na mě vzpomeňte.
Jules Winnfield a Vincent Vega:
- Na takovejhle kšeft bysme měli brát brokovnice. - Kolik jich je?
- Tři, čtyři... - Včetně toho našeho?
- To nevím. - Takže to znamená, že jich tam taky může bejt pět.
- Může. - Chtělo to brokovnici.
JirkaS
Příspěvky: 435
Registrován: 20 zář 2006 12:28
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Střelba osoby bez ZP s osobou se ZP

Příspěvek od JirkaS » 26 led 2011 15:52

harrykv píše:Přitom by to stačilo zákonem ošetřit, třeba povinností barevně a výrazně označená airsoftová zbraň, např křiklavě červeným zásobníkem nebo hlavní ...
Nesmysl! Úplně by stačilo aby lidi dodržovali už platný zákony. To znamená skryté nošení zbraně katagorie D podle §15 odst 5) a) - takže stačí když bude PČR vynucovat dodržování zákona kontrolama a pokutama 15 000,- Kč podle §76 a nemusí se kvůli tomu dublovat úprava zákona nařizováním nějakých berevných špuntíků v ustí hlavně, který si stejně každej hned sundá.

Kdo chce hrát airsoft v lese - ok, ať si nejdřív vyřídí souhlas majitele pozemku, tak jak to dle zákona má být. On si už ten majitel lesa dobře rozmyslí, komu ten souhlas dá a komu ne. Dneska o ten souhlas skoro nikdo nežádá (až na pár světlých výjimek) a pak z toho sou vyplašený báby s košíkem hub na který z křoví vyskočil kindrfajtr s megaupgradovanou tyvoleskoropuškou.

Podíváme se trošku do minulosti na zákon o zbraních 288/1995 Sb., který platil až do roku 2002, kdy byl nahrazen nynějším zákonem 119/2002 Sb.

Ve starém zákoně 288/1995 Sb. byl následující paragraf:
§ 20
(1) Střelba ze zbraní uvedených v § 17 odst. 1 písm. a), b), a f), je zakázána na místech, kde by mohl být ohrožen život nebo zdraví osob anebo způsobena škoda na majetku. Osoba mladší 18 let může z uvedených zbraní střílet jen pod přímým dohledem osoby starší 18 let, která je způsobilá k právním úkonům.
Bohužel, tato červeně zvýrazněná věta už v současném zákoně 119/2002 není (současný §15 odst 3) ... podle mně je to chyba, kterou by snad mohli napravit v následující novele. Zároveň bych se přimlouval za zvýšení věkové hranice dohlížející osoby na 21 let.

Abyste to nemuseli hledat, tak ten uvnitř odkazovaný §17 ze starého zákona je tady:
§ 17
(1) Registraci podle § 6 nepodléhají
a) palné zbraně, u nichž energie střely dosahuje nejvíce 7,5 J, a plynové zbraně, u nichž energie střely dosahuje nejvíce 10 J,
b) paintbalové nebo obdobné značkovací zbraně,
c) akustické zbraně a plynovky, jde-li o dovolené vyrobené provedení, a jiné expanzní zbraně, přístroje a zařízení, jejichž konstrukce vylučuje použití kulového náboje nebo náboje s hromadnou střelou,
d) historické zbraně,
e) jednoranové a dvouranové předovky zkonstruované na principech doutnákových, kolečkových, křesadlových a perkusních zámkových systémů,
f) mechanické zbraně,
g) části zbraní podléhajících registraci, s výjimkou jejich hlavních částí,
h) zbraně ve vlastnictví státu, které jsou drženy ke sbírkovým, výzkumně vývojovým nebo muzejním účelům Ministerstvem vnitra nebo Ministerstvem obrany.
Uživatelský avatar
harrykv
Příspěvky: 166
Registrován: 21 led 2011 19:06

Re: Střelba osoby bez ZP s osobou se ZP

Příspěvek od harrykv » 26 led 2011 17:55

Starý zákon znám, ale z bible, tenhle jsem se neučil Já se už učil 119. A jak jde vidět tak moje přirovnáním českých zákonů k softwaru Microsoft bylo trefné. Oni taky vždycky vydají novou verzi programu a je tam víc chyb než v tom předchozím.

Každopádně dneska jsem zákon 119 prolistoval ještě jednou a důkladněji a hledal jsem vzájemnou návaznost paragrafů. Bohužel musím konstatovat že jako obyčejný v právu nevzdělaný člověk jsem nedokázal najít odpověď .

Takže zkusím oslovit jednoho našeho kolegu na konkurenčním fóru který dělá právníka v oboru zbraní.
Jednoduchá formulace otázky: Může otec nedržící ZP, ale držící zbraň kategorie D svěřit zbraň svému nezletilému synovi?
Pokud mi odpoví napíšu to sem.

Edit: Odpověď:
SW_FOX píše:Postupoval bych pro jistotu analogicky se zákonem, takže za stejných podmínek jako držitel ZP se zbraní vyšší než kat. D.
Omlouvám se za stručnost, ale jsem teď docela v časovém stressu, můžu mrknout později, jestli to bude aktuální.
Odpověděl jsem, že rádi počkámei. :)
Jules Winnfield a Vincent Vega:
- Na takovejhle kšeft bysme měli brát brokovnice. - Kolik jich je?
- Tři, čtyři... - Včetně toho našeho?
- To nevím. - Takže to znamená, že jich tam taky může bejt pět.
- Může. - Chtělo to brokovnici.
all
Příspěvky: 301
Registrován: 24 kvě 2006 10:27
Bydliště: sever jihu Čech

Re: Střelba osoby bez ZP s osobou se ZP

Příspěvek od all » 26 led 2011 20:05

Pánové, nedělejte z toho kovbojku. Je nesmysl domnívat se, že co je umožněno se zbraní kategorie např. B, není umožněno se zbraní kategorie D. Podle mého názoru je třeba použít analogie, tedy svěřit zbraň kategorie D můžete dítěti od 10 let, pokud je vám víc jak 21 a zaručíte bezpečnost.
WohlmuthOta
Moderátor
Příspěvky: 741
Registrován: 03 čer 2007 17:43

Re: Střelba osoby bez ZP s osobou se ZP

Příspěvek od WohlmuthOta » 26 led 2011 20:18

A máte ZP 3 roky, jinak to ztrácí smysl, můžete na to vykašlat a svěřit od 18-ti let, protože je potom jedno, zda Vám je 18 nebo 21. Absolutně.
Odpovědět