Je to dobra kuse?

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
DFender
Příspěvky: 221
Registrován: 13 črc 2010 16:50

Re: Je to dobrá kuše?

Příspěvek od DFender » 27 zář 2010 21:42



Uživatelský avatar
HANYKING
Příspěvky: 301
Registrován: 05 led 2010 22:19
Bydliště: Sudety
Kontaktovat uživatele:

Re: Je to dobrá kuše?

Příspěvek od HANYKING » 28 zář 2010 00:18

Pro thor6 : O lovu neuvažuji protože nejblíže se dá lovit v Maďarsku a také mě to nějak nezaujalo. Ale ta kuše by byla na lov podle mne dostačující. V loveckých videích Excalibur je k lovu doporučován i phoenix. A lovecké kladkové kuše Horton mají nátah jen 150lb. Ale máš pravdu, že větší výkon neuškodí. :P

No a pro mne novinka je dálkoměr. Jsem začátečník tak se stále učím. Předpokládám, že to je to kukátko nad tím puškohledem. Kolik to stojí? v WWW.kuše.cz to není v nabídce. V tom videu Excalibru je asi použitý při lovu bizona.
Je to nutná pomůcka? Vzdálenost jde přeci celkem přesně odhadnout.

K lovu: Je to sice umění se k zvěři dostat na takovou vzdálenost. S lovem kulovnicí se to vůbec nedá srovnat ale netrpí ta zvěř? Po zásahu šípem odběhne. A podle doporučení se má jít dohledávat až za hodinu. Co když šíp nezasáhne srdce? A není lepší střílet na hlavu? Nikdy jsem nic nelovil tak se jen laicky ptám.
Barnett Delta Storm - Excalibur Vari Zone - jednodílná montáž
Gamo CFX 4.5mm 16j - Optisan Viper 10X44 CSB
thor6
Příspěvky: 254
Registrován: 12 zář 2010 22:19

Re: Je to dobrá kuše?

Příspěvek od thor6 » 28 zář 2010 02:05

for HANYKING:nějaké dálkoměry najdeš na www.dalekohledy-puskohledy.cz ceny jdou od zhruba 5000 nahoru.a k tomu lovu:měl jsem možnost střílet na vysokou i černou zvěř(bratranec byl myslivec,tak mne sem tam nechal vystřelit),a proto vím jedno,že pokud se člověk trefí špatně,tak se zvěř trápí a je úplně jedno,jestli střílel z luku,nebo z tanku.jinak co se týká lovu lovu šípem,tak o tom asi nejvíce ví crossbowhunter,ale mám za to,že pokud jde rána na komoru,tak spolehlivě zabije šíp s loveckým hrotem i kulka
crossbowhunter
Příspěvky: 190
Registrován: 21 dub 2010 12:33

Re: Je to dobrá kuše?

Příspěvek od crossbowhunter » 28 zář 2010 07:30

ono čo sa týka lovu zvery šípom.je jedno či z luku, alebo kuše, tak tu musí byť splnených niekolko zásad.
dostatočná sila zbrane a rýchlosť šípu.s akoukolvek kušou pod 150 lbs. a 250 fps je výstrel na zviera nezodpovedný.zároveň podotýkam že táto rýchlosť je spodná hranica ktorú šíp potrebuje aj s loveckým hrotom.áno, dá sa to aj s menej, ale čím viac, tým lepšie.
ohladom loveckých hrotov si treba uvedomiť zase niekolko vecí.lovecké hroty sú pevné ( zväčša majú väčšiu prieraznosť ) a potom mechanické ( majú balistiku porovnatelnú s terčovými hrotmi ).
pre mňa je osobným favoritom značka grim reaper.sú to mechanické lovecké hroty ktoré v testoch prekonali väčšinu pevných.stačí trošku pogoogliť.bohužial sa mi ich nepodarilo nájsť v európe, aj keď možno na ebay by to šlo.
šípy sa zväčša používajú duralové ( sú ťažšie ), prípadne drevenné ( v tele zvieraťa sa zlomia ).karbónové neodporúčam pri zásahu na mohutnejšiu kosť sa vedie trieštiť.neviem ako iný, ale ja to beriem tak že šíp s ktorým strielam na zver vrátane hrotu je na jedno použitie.nikdy si netreba robiť ilúzie o tom, že s jedným šípom a hrotom sa dá loviť a teraz to preženiem celý život.
čo sa týka toho či sa zver trápy, tak ako tu už bolo spomenuté, pri zlom zásahu sa trápiť bude, preto je na lov dialkomer velmi dôležitý.kto si myslí že má super odhad na vzdialenosť na to pri strelbe z kuše a luku príde že sa mýlil.
základným predpokladom na lov je dokonale poznať svoje schopnosti a svoje vybavenie.je jedno o akú ide zbraň, či kušu, luk, alebo gulovnicu.bez tohto sa loviť dá, ale je to nezodpovedné.
čo sa týka strelby na hlavu, tak ju vrcholne neodporúčam.hlava je moc malý ciel, lahko ho človek minie.práve preto sa striela na komoru.takže zásah na srdce, plúca, chrbticu je smrtelný vždy a vždy usmrcuje velmi rýchlo a spolahlivo.naproti tomu zásah do hlavy môže zviera len zraniť a to môže umierať i niekolko týždňov.jedna vec je lov a druhá týranie zvere.ešte tu upresním trochu to maďarsko.áno v maďarsku sa dá loviť, ale ak sa v poslednom čase nič nezmenilo, tak lukom a nie kušou!kušou sa dá polovať v polsku ( tu je to kmoplikované, pretože kuša je tu braná ako rovnocenná s gulovnicou a je na zp ) a potom na ukraine.to sú najbližšie destinácie a cenovo aj najprijatelnejšie.
a na záver len tolko, že spôsobov lovu je niekolko a každý má svoje čaro.je to neporovnatelný zážitok voči lovu s palnou zbraňou, ale má aj svoje úskalia, vyžaduje si viac času, trpezlivosti, sebaovládania a skúseností.
to je takto po nočnej všetko čo ma napadlo tu k tomu napísať.ak by niečo, tak sa pýtajte
Camerone66
Příspěvky: 30
Registrován: 27 zář 2010 13:28

Re: Je to dobrá kuše?

Příspěvek od Camerone66 » 28 zář 2010 18:36

Naposledy upravil(a) Camerone66 dne 18 říj 2010 08:44, celkem upraveno 1 x.
thor6
Příspěvky: 254
Registrován: 12 zář 2010 22:19

Re: Je to dobrá kuše?

Příspěvek od thor6 » 28 zář 2010 22:19

for crossbowhunter:díky za moc pěkný článek a až se vrátíš z ukrajiny,tak sem prosím tě dej nějaké fotky,stoprocentně se každý rád podívá.for camerone66:tak jsem koukal na ty čínské kuše a vůbec nevypadají špatně.jenže musíš uznat,že mezi lidmi obecně panuje nedůvěra ke všem čínským výrobkům,snad kromě jídla :) .taky vím,že čínští výrobci rádi přehání,zejména co se týká výkonu zbraní.to mluvím z vlastní zkušenosti,mám jednu vzduchovku z číny,výrobce píše,že úsťová rychlost je 240 m/s,ale ve skutečnosti je mnohem nižší.proto by mne zajímalo,udělá zkutečně 330 stop?pokud jsi to měřil.ale ta cena mi na čínu fakt nepříjde moc košer.
DFender
Příspěvky: 221
Registrován: 13 črc 2010 16:50

Re: Je to dobrá kuše?

Příspěvek od DFender » 29 zář 2010 02:34

camerone66 ahoi ... vcelku se na tvůj příspěvek dá napsat jediné-každý svého štěstí strůjcem ;-) pokud je cena takovéto zbraně do 4t. tak asi proč to nezkusit, když má člověk peněz na rozdávání :-) ale o životnosti a kvalitě mě bohužel nikdo nepřesvědčí, co naplat :-) Oni opravdu dokážou obšlehnout cokoli, včetně automobilů, ale kvalita materiálů a jejich zpracování je bohužel velice špatná ...
crossbowhunter
Příspěvky: 190
Registrován: 21 dub 2010 12:33

Re: Je to dobrá kuše?

Příspěvek od crossbowhunter » 29 zář 2010 07:25

to thor6 : vieš poviem ti to takto.kamoš bol v rusku na medveďa a dal na net fotky.onedlho si ho predvolala polícia a mal čo robiť aby dokázal že to nie sú fotky z pytlačenia ale z riadne zaplatenej dovolenky.čo sa týka fotiek, tak sa dávajú do placu bezproblémovo z afriky.predsa len si viem ťažko predstaviť, ako by ma chceli obviniť z pytliactva na základe fotky s uloveným levom, alebo niečo podobné.na druhú stránku tiež na tej dovolenke nemôžeš len tak fotiť.ale to je asi individuálne od spoločnosti.no ak chceš vedieť o čom hovorím, tak taká super dovolenka ťa vyjde na ukraine aj s dopravou asi 2 000$ čo nie je tak vela.
inak čo sa týka čínskych výrobkov, tak tam to komplikuje výstupná kontrola.proste po zavedení výstupnej kontroly prišli na to že asi polovica ich výrobkov sú črepy a to môže vplývať na cenu tej kuše.čína je schopná bez problémov vyrobiť takú kušu a chrliť ju sériovo, ale cena bude podla mňa ovplyvnená práve výstupnou kontrolou.na druhú stránku je dizajn skopírovaný z velkej časti od excaliburu, sila ak je udávaná pravdivo nie je problém a čo sa týka rýchlosti šípu, chýba mi uvedené akým šípom sa strielalo.ale možno to niekde na stránke je, len sa mi tam s mojim " super " netom nepodarilo preklikať.čo sa týka ukrainy neviem zatial nič bližšie, vzhladom na to, že sa domov podla všetkého dostanem až koncom novembra.takže uvidíme, ale hádam to vyjde.bol som tam už 4 krát a vždy super zážitok.
DFender
Příspěvky: 221
Registrován: 13 črc 2010 16:50

Re: Je to dobrá kuše?

Příspěvek od DFender » 29 zář 2010 14:32

crossbowhunter píše:ono čo sa týka lovu zvery šípom.je jedno či z luku, alebo kuše, tak tu musí byť splnených niekolko zásad.
dostatočná sila zbrane a rýchlosť šípu.s akoukolvek kušou pod 150 lbs. a 250 fps je výstrel na zviera nezodpovedný.zároveň podotýkam že táto rýchlosť je spodná hranica ktorú šíp potrebuje aj s loveckým hrotom.áno, dá sa to aj s menej, ale čím viac, tým lepšie.

Ještě musím reagovat na toto, není to zas až tak pravda :-), podstatná je KE, nikoli rychlost, třeba luky střílí těžké šípy rychlostí okolo 170 fps a bezproblémově odloví medvěda, hovořit o 250 fps jako spodní hranici je zcestné, je třeba brát v potaz KE, ta je podstatná ;-)
Camerone66
Příspěvky: 30
Registrován: 27 zář 2010 13:28

Re: Je to dobrá kuše?

Příspěvek od Camerone66 » 29 zář 2010 15:13

První zmínky o kuši, včetně jejího širokého nasazení, jsou z Číny zhruba z roku 200 př. n. l. Mnohé důkazy ale hovoří o tom, že vynález je ještě starší a pochází z jihovýchodní Asie.
Naposledy upravil(a) Camerone66 dne 18 říj 2010 08:44, celkem upraveno 1 x.
crossbowhunter
Příspěvky: 190
Registrován: 21 dub 2010 12:33

Re: Je to dobrá kuše?

Příspěvek od crossbowhunter » 29 zář 2010 17:50

Ek=1/2m.v2
z toho mi vyplíva že práve rýchlosť tu hrá velmi vysokú rolu.čo sa týka tých lukov, z časti máš pravdu, pretože longbow má približne takú rýchlosť, reflex o niečo viac a kladkové sa dajú porovnávať s kušami.
sila 150lbs je najnižšou dovolenou kušou na lov v usa, takže pre niečo to bude, aj keď luk je u nich dovolený od 40 lbs.
kuše majú lahšie šípy ako luky a preto je tam 250 fps na mieste.ono energiu inak ani nezistíš, jedine že by si mal možnosť ju zmerať.vzhladom na to že štandardný lovecký šíp s hrotom má cez 400 grains.naviac pri prelezení zopár loveckých fór narazíš aj na túto rýchlosť ako najnižšiu odporúčanú.logicky z toho vyplýva že to budú minimálne nároky na zbraň.zato som nevidel ani jednu formu zákona, kde by bola kuša limitovaná svojou energiou, vždy boli limitované silou a rýchlosťou, prípadne dostrelom zbrane.
Uživatelský avatar
HANYKING
Příspěvky: 301
Registrován: 05 led 2010 22:19
Bydliště: Sudety
Kontaktovat uživatele:

Re: Je to dobrá kuše?

Příspěvek od HANYKING » 29 zář 2010 23:53

No ale ten konkrétní model z Číny není zase nějak zajímavý protože za tu cenu se už dá pořídit osazený excalibur i s obalem. A tam člověk ví co kupuje. Ta čínská kuše může být stejně dobrá ale ta cena by měla být podle mne třetinová aby to bylo zajímavé.

K lovu: Co způsobí, že po zásahem kulovnice zvíře hned padne ale po zásahu šípem odbíhá? Jak daleko po zásahu šípem na komoru může zvíře uběhnout?

Američani doporučují dohledávat až za hodinu. Není to pozdě?
Barnett Delta Storm - Excalibur Vari Zone - jednodílná montáž
Gamo CFX 4.5mm 16j - Optisan Viper 10X44 CSB
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Re: Je to dobrá kuše?

Příspěvek od Kubajzz » 30 zář 2010 02:10

HANYKING píše:...K lovu: Co způsobí, že po zásahem kulovnice zvíře hned padne ale po zásahu šípem odbíhá? ...
Hydrodynamický efekt.
O tom si může kuše nebo luk nechat zdát. To by ten šíp musel letět >600m/s.
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
crossbowhunter
Příspěvky: 190
Registrován: 21 dub 2010 12:33

Re: Je to dobrá kuše?

Příspěvek od crossbowhunter » 30 zář 2010 07:42

nie je to celkom pravda že zver po zásahu gulkou vždy padne.osobne sa mi to stalo len pri velkých kalibroch.
čo sa týka toho kolko odbehne zver po zásahu na komoru tak je to bežne okolo 50 metrov, až po nejakých 300.spravidla to prebieha tak, že zver odbehne, potom sa ukludní ( býva to tak 30m ďalej ) a tam aj skončí.ale je to závyslé od mnohých podmienok a myslím že to by vedel kubajzz potvrdiť.
je pravda že o hydrodynamickom efekte môžu lovci lukom a kušou snívať, no kompenzujú to zase tie zážitky, ktoré sú neporovnatelne krajšie a intenzívnejšie.
Camerone66
Příspěvky: 30
Registrován: 27 zář 2010 13:28

Re: Je to dobrá kuše?

Příspěvek od Camerone66 » 30 zář 2010 11:32

[quote="HANYKING"]No ale ten konkrétní model z Číny není zase nějak zajímavý protože za tu cenu se už dá pořídit osazený excalibur i s obalem. A tam člověk ví co kupuje. Ta čínská kuše může být stejně dobrá ale ta cena by měla být podle mne třetinová aby to bylo zajímavé.
Naposledy upravil(a) Camerone66 dne 18 říj 2010 08:49, celkem upraveno 2 x.
Odpovědět