Cistenie, mazanie, konzervacia a ina kozmetika...

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

jiri.k
Příspěvky: 62
Registrován: 03 bře 2010 11:41

Re: Čistenie, mazanie, konzervácia a ina kozmetika...

Příspěvek od jiri.k » 16 zář 2010 09:42

na hlaveň konkor, na ostatní taky.. Jen na Škorpiona ne, tam pěkně vytřít do sucha. Jinak se na olej nalepí drobne hoblinky z nabojnic a po nějakém čase se projeví závada. Přemíra oleje škodí všem zbraním.


Uživatelský avatar
PB
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1622
Registrován: 26 lis 2005 15:36
Bydliště: Ostrava

Re: Čistenie, mazanie, konzervácia a ina kozmetika...

Příspěvek od PB » 16 zář 2010 12:11

jak už sem psal i jinde, konkor na fšecko :P
CZ 85 COMBAT, SUHL 150+BSA 4-16x40 AO, PM Makarov, GLOCK 17, MOSIN 1891/30 Iževsk 1927, TOZ 35, ZKM 456,
Lubo
Příspěvky: 70
Registrován: 12 dub 2006 10:27

Re: Čistenie, mazanie, konzervácia a ina kozmetika...

Příspěvek od Lubo » 16 zář 2010 18:41

Já měl spíš na mysli, jestli zbraně rozkládáte do poslední součástky a ne jen základní rozborku na čištění. O chemii mi ani tak nejde.
Uživatelský avatar
PetrosK
Příspěvky: 94
Registrován: 23 zář 2009 15:07
Bydliště: Šumpersko

Re: Čistenie, mazanie, konzervácia a ina kozmetika...

Příspěvek od PetrosK » 17 zář 2010 20:29

Tak to vidíte. 100 lidí, 100 chutí. Zbraň jsem právě ukazoval na střelnici střelcům, kteří střílí přes 30 let. Ten Brunox umí zbraň vyčistit od olova a podobnýho bordelu, jenže nemaže. Po čištění byla zbraň dokonale suchá a to i když jsem ty místa normálně potřel. Byly vidět místa, která se fakt odírala. Přikládal jsem to tomu, že se zbraň teprv zajíždí a tohle se prostě stává. Omyl. Po pár letech by ve zbrani byly takové vůle, že bych ji mohl rovnou vyhodit. Chce si to přečíst návody, jestli ty spreje jen čistí nebo i mažou.
CZ75 SP-01 9x19
Uživatelský avatar
Radgost
Příspěvky: 772
Registrován: 28 srp 2008 09:50
Bydliště: Valašsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Čistenie, mazanie, konzervácia a ina kozmetika...

Příspěvek od Radgost » 17 zář 2010 21:47

Jakže je to s tím Brunoxem?
Poměrně dosti střelců mi jej doporučilo jako povrchovou ochranu před korozí.
jiri.k
Příspěvky: 62
Registrován: 03 bře 2010 11:41

Re: Čistenie, mazanie, konzervácia a ina kozmetika...

Příspěvek od jiri.k » 18 zář 2010 05:57

Z navodu:
BRUNOX Turbo-Spray se nastříká na kovové povrchy, vytěsní vodu a chrání před vlhkostí stejně jako před agresivními vlivy prostředí jako je kyselé ovzduší, kouřové zplodiny atd. Aplikací BRUNOX Turbo-Spray se vytvoří neviditelný kompaktní, netvrdnoucí 1 – 2 μm silný film chránící spolehlivě proti korozi. (takze to ani neni videt)
BRUNOX Turbo-Spray může být bez problémů odstraněn čistícími prostředky.Působení BRUNOX Turbo-Spray je dlouhodobý mazací prostředek na základě vyvážené směsi uhlovodanů s aditivem Turboline.
A dodavam: Poridil jsem si DRYLUBE od innotecu a na mazani zbraně jsem spokojen. Jen ta cena ...
Uživatelský avatar
PetrosK
Příspěvky: 94
Registrován: 23 zář 2009 15:07
Bydliště: Šumpersko

Re: Čistenie, mazanie, konzervácia a ina kozmetika...

Příspěvek od PetrosK » 19 zář 2010 19:29

On ten film je dokonce tak slabý, že není ani cítit hmatem. Já v tom mám jasno. Brunox na čistění a na mazání WD nebo konkor (doporučuje 9 z 10 střelců :-) ).
CZ75 SP-01 9x19
Alfonss
Příspěvky: 2779
Registrován: 17 bře 2006 14:16
Bydliště: Brno-venkov

Re: Čistenie, mazanie, konzervácia a ina kozmetika...

Příspěvek od Alfonss » 20 zář 2010 12:42

WD nemaže. Vytěsňuje vodu a rychle vyprchává. Odolnost proti korozi při delším skladování nulová, mazací schopnosti taky nic moc.

Pokud chci zbraň perfektně vyčistit, vykoupu ji v benzínu nebo vystříkám čističem na brzdy a poté namažu plně syntetickým olejem, Militecem apod...
Brunoxu mám doma asi 5 sprejů co jsem dostal a výborně se hodí na mazání kliky a pantů u dveří. V souvislosti se zbraněmi vzhledem k jeho ceně a užitných vlastnostech v něm nespatřuju žádný terno...
Uživatelský avatar
Bluesman
Příspěvky: 199
Registrován: 11 dub 2008 23:20
Bydliště: Litvínov

Re: Čistenie, mazanie, konzervácia a ina kozmetika...

Příspěvek od Bluesman » 20 zář 2010 13:03

Rozeberu,pak properu zblízka tímhle sprayem,rozhodím na noviny a dělám další.Nakonec vše vytřu starým bavlněným tričkem.Hlaveň samozřejmě protáhnu,zkouknu a dosucha ošetřím zvlášť.Pak to všecko poskládám.Na zbraních zůstane navoněnej hedvábně lesklej film a fakt jim to svědčí.Moc mi to takhle vyhovuje-minimum nějakýho šťourání.
Přílohy
222(1).jpg
Smazaný uživatel 3736

Re: Čistenie, mazanie, konzervácia a ina kozmetika...

Příspěvek od Smazaný uživatel 3736 » 20 zář 2010 19:26

Ja som asi pred týždňom rozobral vzduchovku a komplet všetky kovové časti a gumenné tesnenia vykúpal v jarovej horúcej vode. To je podľa mňa dokonalé vyčistenie. Potom rýchlo usušiť a všetko dôkladne pretrieť nahrubo olejom (Konkor), nechám chvíľku pôsobiť a potom utriem skoro dosucha. Tak to robím aj s predovkou. Tá jarová horúca voda v kombinácii s kefkou odstráni naozaj všetok bordel. :mrgreen:
Smazaný uživatel 3736

Re: Čistenie, mazanie, konzervácia a ina kozmetika...

Příspěvek od Smazaný uživatel 3736 » 20 zář 2010 20:32

A ešte prikladám fotku mazív a kozmetiky, ktoré používam: http://www.ulozisko.sk/obrazky/325278/Maziva.jpg

1.) Hustá lítiová zelená vazelína. Mažem s ňou strely do predovky. Aj keď je toto mazivo na mazanie striel kvalitné, predovkármi je odsudzované kvôli tomu, že to nieje dobové mazivo. S tým súhlasím. Ale mne ide skôr o funkčnosť.
2.) Jemná lítiová bezfarebná vazelína. Vhodná na mazanie mechanizmov zbraní.
3.) Molekulárny olej ML-5. Používam na vývrt hlavne. Nastriekam, nechám pôsobiť a vytrem dosucha.
4.) Konkor 101. Kompletné mazanie zbrane. Môj obľúbený olej.
5.) WD-40. Hrubé čistenie vývrtu od spalín čierneho prachu.
6.) Robla - Schwarzpulver Solvent. Čistenie predoviek od spalín čierneho prachu. Dosť agresívny na černenie. Treba s ním pracovať rýchlo a hneď vyčistené miesto naolejovať. Od tohoto prípravku som očakával viac. Pripomína mi farbou aj vôňou Okenu.
7.) Grafitová čierna vazelína. Mazanie dnového šróbu na predovke, aby sa nezapiekol.

Po skúsenostiach s týmito prípravkami ostávam už len pri číslach 1,2,4.
Petr75
Příspěvky: 14
Registrován: 08 pro 2009 09:00

Re: Čistenie, mazanie, konzervácia a ina kozmetika...

Příspěvek od Petr75 » 21 zář 2010 13:31

Měl jsem Brunox a došel mi. Tak jsem koupil tohle: http://www.alliancze.cz/cistici-a-mazac ... l/d-69456/ a jsem spokojen. Čistí, maže. Aplikuju injekční stříkačkou se silnější jehlou. Pistole nerozebírám na prvočinitele, jenom občas vyndám zápalníky a vyčistím šachtičky a stejně často čistím vytahovače, aby vytahovaly. :wink:
Odpovědět