Nejlepsi soustrel

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Doogs
Příspěvky: 85
Registrován: 21 dub 2006 17:40

Re: Nejlepsi soustrel

Příspěvek od Doogs » 16 čer 2010 22:02

Dnes jsem na 100m dal z mé 858 na nekrytě ležící figuru, 98b.Střelivo barnaul,zelená hylzna.


Lanius
Příspěvky: 357
Registrován: 26 kvě 2010 16:58

Re: Nejlepsi soustrel

Příspěvek od Lanius » 18 čer 2010 01:21

Tak, já jsem minule měl první soutěž na kurzu střelby pro studenty. Hodně špatný výsledek, ale s pistolí se mi lépe tuším nedařilo nikdy. S tou první střelbou s levou rukou, to mně dostalo.
Taky přemýšlím, proč na 25m šli všechny střely moc dolů.
sutaz_6_15_2010_s.jpg
Nj. Už abych měl vlastní pistoli, a byl příští semestr. Potvrzení mám všechna, už jen si ten ZP nechat vydat..
rmp
Příspěvky: 90
Registrován: 08 kvě 2008 11:20

Re: Nejlepsi soustrel

Příspěvek od rmp » 19 čer 2010 12:40

Obrázek

0.27MOA (kalkulátor říká ještě méně, ale to se mi nezdá). Není to nic rekordního, ale zrovna každý den to taky nenastřílím, takže to pokaždé potěší.
Co taky mile překvapilo je skutečnost, že se jedná o už 5x použité nábojnice (Lapua), a pořád se chovají stejně, jako nové.

5x100m (CZ527, .223Rem, Sierra69gr, Accurate 2460)
German.P
Příspěvky: 2
Registrován: 31 kvě 2010 22:23

Re: Nejlepsi soustrel

Příspěvek od German.P » 19 čer 2010 18:19

100m. Ještě to chce hodně potrénovat. Vsedě s oporou. Remington Match 168gr.3 rány.
Remington 700 SPS Varmint
http://img33.imageshack.us/i/dsc00575rd.jpg/
http://img203.imageshack.us/i/dsc00576qs.jpg/
http://img194.imageshack.us/i/dsc00577dy.jpg/
Boda
Příspěvky: 17
Registrován: 15 dub 2010 17:22

Re: Nejlepsi soustrel

Příspěvek od Boda » 19 čer 2010 20:57

Na padesát metrů v leže s optikou 10 ran se střelivem Lapua Rifle Match :lol: :lol: :lol: :lol:
Malorážka Suhl 150
Přílohy
image001.jpg
Shindel
Příspěvky: 127
Registrován: 03 dub 2010 13:32

Re: Nejlepsi soustrel

Příspěvek od Shindel » 28 čer 2010 11:46

Také se pochlubím, 5 ran v leže na 50 m s dioptrem (výběr ze 60 tréninkových ran :D ), puška SM 2, střelivo Swartklip.
Přílohy
25.JPG
Detail
P1010024.JPG
50m, SM 2, Swartklip
josse
Příspěvky: 310
Registrován: 28 úno 2009 17:02
Bydliště: Ostrava

Re: Nejlepsi soustrel

Příspěvek od josse » 28 čer 2010 17:33

Shindel píše:Také se pochlubím, 5 ran v leže na 50 m s dioptrem (výběr ze 60 tréninkových ran :D ), puška SM 2, střelivo Swartklip.
pěkné a ještě pěknější s použitym vybavením jednou cvaknou a je to dokonale (jestli to je issf ale i kdyby ne ) ja jsem o víkendu u nás na závodech měl taky podobne ale nestihl jsem si to vyfotit ...
Shindel
Příspěvky: 127
Registrován: 03 dub 2010 13:32

Re: Nejlepsi soustrel

Příspěvek od Shindel » 28 čer 2010 20:03

Střílel jsem podle Issf pravidel s odpovídajícím vybavením. Když jsem koukl do dalekohledu po páté ráně, málem jsem si přerazil čelist o lícnici. Cvakané to není z toho důvodu, že terč byl nastřílen po několikaminutovém vysazení zbraně z ramene (odpočinek). Před vysazením jsem měl vše na druhé straně, takže to bylo změnou polohy opětovným zalícením a vsazením do ramene. Na pondělní ráno to nebylo tak zlé :D
rmp
Příspěvky: 90
Registrován: 08 kvě 2008 11:20

Re: Nejlepsi soustrel

Příspěvek od rmp » 06 lis 2010 11:17

Právě hledám laboraci pro novou střelu, a první pokusy vypadají docela slibně (3 různé laborace). Je to ráže .223 Rem, takže ty dírky jsou od sebe opravdu méně daleko, než kdyby byly třeba od .308 :o)

Obrázek

Středy terčů nejsou zasaženy z toho důvodu, že puškohled je rozbitý a nemá možnost korekce. Před odchodem na střelnici mi pes shodil flintu z výšky asi třičvrtě metru na dlaždice. Dopadla přímo na puškohled, kolmo na výškové stavítko. Nevěnoval jsem tomu velkou pozornost, a až na střelnici jsem zjistil, že krytka je na komínek naražena takovým způsobem, že namísto jí samotné jsem odmontoval celý komínek. Rukou jsem to našrouboval zpět, a takto to lítalo. Když jsem to utáhl ještě více (spodní řada zásahů, tak to skoro bylo i improvizovaně použitelné, ale servis to samozřejmě potřebuje...
Oprava by měla zabrat několik týdnů a bude stát cca 3500,-. No, dějí se i horší věci :o)
johny_r
Příspěvky: 46
Registrován: 07 říj 2008 13:20

Re: Nejlepsi soustrel

Příspěvek od johny_r » 10 lis 2010 16:17

minke píše:Já obdivuju, jak někteří z vás střílí na 25 z pistole a všechno do černého. Já vím, že u každého je to jiné, ale jak dlouho vám trvalo než jste dosáhli takové úrovně?
Nevím, jestli mám se svými schopnostmi vůbec právo někomu radit, ale aspoň do černého mi to lítá, tak to zkusím :-).
Začal jsem střílet hádám tak před sedmi lety, rovnou jsem se zaměřil na mířenku na 25m, nic jiného jsem nezkoušel a myslím si, že zkoušet o na 10 metrů a pak přejít na 25 je trochu k ničemu. Střílet jsem chodil málo a když jsem si zvykl na zbraň, tak to lítalo tak nějak do čtyřkového až pětkového kruhu. Začátkem letošního roku jsem se tomu začal věnovat trochu (skutečně jen trochu) víc a výsledky se rychle dostavily. Střílím pořád dost málo, protože mám málo času, ale snažím se v průměru dostat se na střelnici aspoň jednou za týden (ne vždy se zadaří). Zatím jsem se dostal dejme tomu do osmičkového rozptylu s tím, že přes 80% je 9 a 10 a občas něco ulétne do sedmičky, v nejhorším případě výjimečně do šestky (fuj, radši nepomyslet :-)). Na otázku, jak dlouho to trvalo bych řekl, že asi půl roku a cca. 1500 nábojů (což myslím není moc) od momentu, kdy jsem to začal brát trochu vážněji. Uvedené zlepšení připisuji následujícím faktorům.
1. Teorie. Přečetl jsem nějaké knížky a weby o sportovní střelbě, a zjistil, jak se to vlastně má dělat. Jaký je správný postoj, držení, teorie míření, optimální čas pro výstřel, způsob zvedání zbraně, dýchání, spouštění atd. atd. atd. Když se mi tyto informace podařilo aspoň trochu skloubit (jedna až dvě násvštěvy střelnice), okamžitě se soustřel dostal do černého a blízkého okolí.
2. Okamžitá kontrola. Začal jsem střílet s dalekohledem a kontrolovat každou ránu ihned po výstřelu. Někdo říká, že ho to spíše stresuje, ale mně to umožňuje okamžité spojení pocitu z výstřelu s výsledkem. Teď už většinou správně odhadnu, kde rána v terči bude. Je důležité mít dalekohled umístěn tak, aby nebylo nutné zrušit postoj mezi každým výstřelem. Taky můžu střílet třeba 10 ran než to zalepím (dřív jsem lepil každých pět), protože vím, která je která. Takže to i ušetří čas na lepení a tahání terče tam a zpět.
3. Soustředění. Koncentrace na každou ránu je důležitá. Přesně vím, že když mi během míření utečou myšlenky, díra v terči bude někde, kde být nemá. To funguje takřka stoprocentně. V tom momentě je lepší položit pistoli, nádech, výdech a znova.
4. Fyzická příprava. Začal jsem systematicky posilovat, především ruce, paže a ramenní pletenec. Tělo pak zvládne víc zdvihů pistole než se to roztřese do neúnosné míry a držení je stabilnější. Taky vám to asi může ušetřit bolesti zad z jednostranné námahy, kterou střelba je. Na druhou stranu se to nesmí přehánět. Když si jeden den dáte do těla v posilovně a přeženete to, tak nepočítejte s tím, že druhý den dobře nastřílíte. Snažím se si tohle ohlídat a chodit střílet aspoň obden od posilovny.

To je takový souhrn, co mne napadl. Nejsem žádný závodník, ale tyhle body mi pomohly znatelně zlepšit výkony, i když ještě ani zdaleka nejsou takové, jaké bych si je představoval. Další otázkou je samozřejmě zbraň. Se zbraní, která má ze svěráku rozptyl 20cm prostě desítky střílet nebudete. Já střílím Berettou 89 Gold Standard. Když jsem ji (nepříliš znalý věci) kupoval, ani jsem netušil, jaké jsem měl štěstí. Obouruč s oporou, tedy nikoli ze svěráku, udělá soustřel kolem 5cm, a to i s laciným střelivem (1,5kč/ks). Na druhou stranu, uvažuji o vyloženě sportovní zbrani, protože tato Beretta, byť má částečně anatomické střenky, mi neumožňuje pokaždé stoprocentně stejné držení a mám pocit, že to je do určité míry omezující. Taky spoušť sportovního speciálu bude určitě na mířenku vhodnější. Co se střeliva týče, tak tam si myslím, že u pistole na něm zase tolik nesejde. Jak jsem napsal, moje zbraň umí střílet samé desítky i s lacinou municí (kéž bych to uměl i já), takže pokud vám jde o to střílet do černého, tak bych munici neřešil. V momentě, kdy jde o to střílet desítky, tak to má smysl.

Doufám, že jsem aspoň trochu pomohl, byť většina ostatních přispivatelů střílí určitě lépe než já. To, co jsem tady napsal je má osobní zkušenost. Nejsem žádný závodník a nemám trenéra, který by mne učil, takže se snažím, jak se dá po svém.

Držím palce.
Walther SSP (.22 LR)
rmp
Příspěvky: 90
Registrován: 08 kvě 2008 11:20

Re: Nejlepsi soustrel

Příspěvek od rmp » 11 lis 2010 10:52

Podepsal bych především to s tou teorií. Člověk opravdu ušetří spoustu času a peněz, když si něco nastuduje a nesnaží se vynalézat již objevené, či mapovat slepé uličky.

Ostatní (dalekohled atd.) může být individuální, ale netvrdím, že to je špatně.

Rozhodně bych však nepodceňoval kvalitu náboje ani v pistolových disciplínách. Ono je to takové hodně nepoměrné, ale když člověk se svou zbraní dosahuje pravidelně třeba okolo +/- 450 bodů, tak třeba zlepšení z 430 na 470 až tolik nemusí být dáno nábojem. Když se ovšem chceš zlepšit řekněme z 520 bodů na 550, tak už je potřeba náboj velmi dobře vybrat. A když se chceš dostat z 550 na 565 (tedy zlepšit o mnohem méně bodů, než v té první úrovni), tak se bez lepšího náboje dál nehneš.

Fakt bych na tom nešetřil, lidi dělají tu chybu, že si koupí pistoli za 40 000,-, a potom se snaží ušetřit na náboji za 1.2,- Kč (ta čísla si teď cucám z prstu, ale asi je jasné, oč mi jde). Oproti tomu vůbec není chyba, krmit Drulova za 5 000,- náboji třeba i 5Kč/kus, a na přesnosti se to znatelně pozná.
johny_r
Příspěvky: 46
Registrován: 07 říj 2008 13:20

Re: Nejlepsi soustrel

Příspěvek od johny_r » 11 lis 2010 11:08

Já jsme to nemyslel tak, že na nábojích nezáleží. Samozřejmě, že ano, ale myslím, že skutečně až na nějaké vyšší úrovni. Pokud dotaz byl, jak se to dělá, aby to lítalo do černého, tak to není otázka munice. Do černého létají i SB standardy. Pušky jsou na střelivo myslím mnohem citlivější. Taky je potřeba vědět, kde je limit zbraně. Když to přeženu, tak nějaký revolver s 2" hlavní prostě asi nebude střílet desítky ani tenexkama. Zatím střílím levnou municí, protože nepozoruji žádný rozdíl od té dražší a jako tréninkové střelivo je to ekonomicky výhodnější. Zatím ten rozptyl dělají mnohem víc ruce než zbraň nebo náboje. Samozřejmě, že když budu střílet samé desítky, tak mě větší rozptyl munice může stát nějaký ten bod a pak má asi cenu investovat nějakou tu korunu navíc do nábojů. Vždycky je to o tom poměru cena/výkon. Pokud vyšší cena nepřinese adekvátní zlepšení (resp. jakékoli zlepšení), tak ta investice nemá cenu. Pokud ano, tak je na místě uvažovat, jestli to zlepšení stojí za ty peníze.
Walther SSP (.22 LR)
rmp
Příspěvky: 90
Registrován: 08 kvě 2008 11:20

Re: Nejlepsi soustrel

Příspěvek od rmp » 11 lis 2010 12:03

S tím souhlasím.
Uživatelský avatar
andreapipo
Příspěvky: 255
Registrován: 13 led 2009 09:18
Kontaktovat uživatele:

Re: Nejlepsi soustrel

Příspěvek od andreapipo » 11 lis 2010 15:49

Znám spoustu lidí co střílej 565 Standardama (já mezi ně bohužel nepatřím :(, jsem rád za 520, otočka mi prostě moc nejde, není ji kde trénovat), ono to fakt nebude až tolik v nábojích, ale v lidech.
CZ 75 TS 9x19,
Alfa Para 9251 9x19,
Kora Brno Sport Special .22LR,
Baikal IŽ 35M .22LR,
FWB AW 93 .22LR,
TOZ 35 .22LR
Drulov 90 .22LR,
Norinco JW15A Plast .22LR + DO Entry 3-9x40MD
Steyr LP 50 .177
Oňarb
Příspěvky: 280
Registrován: 11 lis 2006 18:37
Bydliště: Bánov - Slovakia
Kontaktovat uživatele:

Re: Nejlepsi soustrel

Příspěvek od Oňarb » 14 lis 2010 21:09

Doporucujem zakupit knihu od autora menom Rangar Skanaker - Sportovni strelba z pistole. Napriklad tu:http://www.martinus.sk/?uItem=32784 ale aj hocikde inde... Je to v cestine a su tam dopodrobna opisane strelecke postupy vsetkych pistolovych disciplin aj s aktualnymi pravidlami a predpismi. Kniha pomoze aj uplnemu zaciatocnikovi, je tam opisany sposob pripravy, mierenia, zakladneho postoja a co je hlavne aj sposob ako najst vlastne chyby a ako ich postupne odstranit. Toto je dopodrobna rozpisane pre kazdu disciplinu zvlast - velkorazna a sportova pistol, standard, vzduchova, lubovolna a rychlopalna. Okrem toho anatomia, fyziologia, psychologia. Skratka bomba kniha!
Grand Power K100 9mm
TOZ 35 .22LR
IŽ-35/Walther .22LR
Haenel SUHL 150 laminated, pilar bedding, Harris 6-9
Steyr LP 10
S.P.A. P10, 5,5mm
Odpovědět