Jak bezpecne rozebrat naboj?

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

krakovec
Příspěvky: 1
Registrován: 12 čer 2010 08:08

Jak bezpečně rozebrat náboj?

Příspěvek od krakovec » 12 čer 2010 08:17

Zdravím,
mám po dědovi malou sbírku nábojů a některé bych chtěl předělat na přívěsky ke klíčům apod.
Jedná se o puškové náboje, pistolové náboje a náboje do útočné pušky (sa 58?).

Podrobný návod na výrobu je třeba na http://www.strelci.com/modules.php?name ... le&sid=359

Mně jde o to BEZPEČNÉ rozebrání náboje. Dá se to třeba ve svěráku kleštěma?

Delaborační kladívko ani matici nemám a pořizovat nebudu...

Velmi děkuji za odpovědi, hezký den ;)


glock69
Příspěvky: 386
Registrován: 07 dub 2006 22:05
Bydliště: UH

Re: Jak bezpečně rozebrat náboj?

Příspěvek od glock69 » 12 čer 2010 10:07

Bezpečné způsoby jsi vyloučil. Některé náboje se mi i kladívkem podařilo rozebrat až po značném úsilí. Navíc teď někdo prodával kladívko za pár stovek, takže pokud toho máš víc, tak bych přemýšlel o koupi. Nebo zkusit zjistit, jestli ho někdo poblíž nemá..
P.D.
Příspěvky: 129
Registrován: 27 pro 2006 22:30
Bydliště: stř.čechy

Re: Jak bezpečně rozebrat náboj?

Příspěvek od P.D. » 12 čer 2010 11:46

Hlavně nerozebírat nic starého(někdy se může jednat o skvosty)a nic s barevnou špicí.Náboje na klíče se dají celkem snadno sehnat a radeji to po dědovi s někým vyměnit,než zničit vzásnější kus.Mj.zápalku musíš stejně zničit jen výstřelem a pak do ní vrtat.V okolí bude určitě někdo s kladívkem.
Otesánek

Re: Jak bezpečně rozebrat náboj?

Příspěvek od Otesánek » 13 čer 2010 10:04

4 krakovec
Balistický kladívka se většinou dělají z plastu, prd vydrží a náboj s ocelovou nábojnicí s nima stejně nerozebereš. Ve svěráku kleštěma se to dá dělat bez problémů a je to bezpečný. Nejjednodušší způsob je, že nábojnici upneš přes kůži do čelistí a štípačkami vytáhneš střelu, čímž získáš nepoškozenou nábojnici a poškozenou střelu. Na druhým náboji napiluješ krček nábojnice s střelu vylomíš, čímž získáš nepoškozenou střelu a poškozenou nábojnici. Nevýhoda je, že na jeden přívěsek potřebuješ dva náboje - na druhou stranu, málokdy jsou na jednom náboji oba komponenty stoprocentní (bývají tam různý potlučeniny), takže z jednoho náboje si vybereš lepší střelu a z druhýho lepší nábojnici. Pak se to dá dělat tak, že nábojnici upneš přes kůži do čelistí, střelu chytneš přes kůži kombinačkami a tahem ji vytáhneš ven. První způsob je vhodnej spíš pro malý (pistolový) náboje, ten druhej pro puškový. Zápalku Berdan odpálíš úderem nebo plamenem, Boxer můžeš vyklepnout zevnitř nábojnice ven. Nikdy nesmíš použít na ocelový nábojnice brusku, protože kdyby jsi se probrousil dovnitř, jiskry z broušení ti náboj odpálí v ruce. Místo kůže se dá k uchycení použít i jinej měkkej materiál. Na leštění mosaznejch přívěsků doporučuju smirek 1500 a pak filcovej kotouček se zelenou pastou, na velký točky. Snad ti to pomůže.

Obrázek
Obrázek
P.D.
Příspěvky: 129
Registrován: 27 pro 2006 22:30
Bydliště: stř.čechy

Re: Jak bezpečně rozebrat náboj?

Příspěvek od P.D. » 13 čer 2010 11:55

4 otesánek:
Promiňte mi,ale vy vlastníte ZP?
Pokud máte zkušennosti s přebíjením nábojů,víte,že delabor.kladívko je proto z plastu,aby se zabránilo nežádoucímu nárůstu tlaku při náhodné iniciaci náboje.Je většinou průhledné,aby člověk věděl v jaké poloze se střela nachází. Renomovaní výrobci musí zaručit kvalitu ve zvoleném materiálu.
Kdybych chtěl dělat přívěsky,pro odpálené nbc.si dojdu na střelnici,střely si koupím nové.A nevytahuji je ve svěráku.
Toliko můj názor.
Otesánek

Re: Jak bezpečně rozebrat náboj?

Příspěvek od Otesánek » 13 čer 2010 12:57

4 P.D.
Což ovšem nic nemění na tom, že plastové prd vydrží a kupovat ho kvůli pár nábojů nemá význam. Přečtěte si prosím původní krakovcův dotaz - netýká se kupování balistického kladívka, přebíjení, sbírání nábojnic ani kupování nových střel. Já mu odpovídám přesně na to, na co se ptá. Osobně mi připadá bezpečnější rozebírat neznámé náboje (s neznámými střelami) popsaným způsobem, než za použití balistického kladívka.
Naposledy upravil(a) Otesánek dne 13 čer 2010 13:58, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
edelweiss
Administrator
Příspěvky: 4299
Registrován: 30 črc 2005 17:55
Bydliště: bez nálady :-)

Re: Jak bezpečně rozebrat náboj?

Příspěvek od edelweiss » 13 čer 2010 13:55

Pánové co tak neosobní debatu. Jinak dokládat kompetenci tvrzením o dosaženém vzdělání pod nickem. je úsměvné a mimo téma,-) :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Úloha osobnosti v dějinách sestává prakticky z ochoty dotyčné osobnosti zemřít nebo nechat se zabít dříve, než stačila odvolat.
Otesánek

Re: Jak bezpečně rozebrat náboj?

Příspěvek od Otesánek » 13 čer 2010 13:59

Máš pravdu. Omlouvám se.
P.D.
Příspěvky: 129
Registrován: 27 pro 2006 22:30
Bydliště: stř.čechy

Re: Jak bezpečně rozebrat náboj?

Příspěvek od P.D. » 13 čer 2010 15:57

Omlouvám se,pokud dotaz na ZP vyzněl jako narážka na vzdělání nebo osobní útok,nebylo to tak myšleno.
Ano ptá se jak bezpečně delaborovat náboj a nechce kupovat kladívko,tak tedy opravdu zbývá násilí a svěrák.Tímto končím moje přízpěvky o bezpečné delaboraci.
Netrefijev
Příspěvky: 30
Registrován: 06 čer 2008 12:25

Re: Jak bezpečně rozebrat náboj?

Příspěvek od Netrefijev » 20 čer 2010 06:48

Pro Krakovce:

Hlavně si zjisti jestli mezi těmi náboji nemáš třeba průbojně zápalné. Ve střele může být zápalný mechanizmus. Tyhle střely se nevytahují ani delaboračním kladívkem.
(Takový náboj bych jako přívěsek nechtěl) :wink:
Přílohy
náboj.gif
Průbojně zápalný ráže 7.62x54R.
Otesánek

Re: Jak bezpečně rozebrat náboj?

Příspěvek od Otesánek » 04 črc 2010 12:12

4 krakovec
Pro inspiraci - takhle to vypadá, když povrch přívěsku vyleštíš a hodíš na něj nikl-chrom. Jestli jsi z Brna a okolí, můžu ti dát kontakt na člověka co to dělá. Nikl vyjde na 6 Kč/kus, nikl-chrom 10 Kč/kus (myšleno co je na fotce). V případě potřeby podklad vyleští, ale kolik by si za to vzal nevím. Pokud máš nějakej stroj (soustruh, vrtačka) tak je podle mýho názoru lepší koupit si filcovej kotouček na stopce, sehnat trochu zelený pasty a vyleštit si to sám. Niklovaný povlak se dá udělat i doma, jsou na to přípravky, zkušenost s nima nemám.

Obrázek
maldigola
Příspěvky: 905
Registrován: 06 srp 2007 13:00

Re: Jak bezpečně rozebrat náboj?

Příspěvek od maldigola » 21 črc 2010 21:27

a nešlo by to upnout do soustruhu přes kůži/filc a prostě kulku a hilznu od sebe odtáhnout?
Oheň!Oheň přišel jsem vrhnout na svět a jak si přeji aby se vzňal!
Ježíš,Luk.12,49.
4mike
Příspěvky: 644
Registrován: 16 čer 2006 21:26
Bydliště: Brno

Re: Jak bezpečně rozebrat náboj?

Příspěvek od 4mike » 22 črc 2010 07:29

Otesánek píše:4 krakovec
Balistický kladívka se většinou dělají z plastu, prd vydrží a náboj s ocelovou nábojnicí s nima stejně nerozebereš. .........
1/ jedná se o delaborační kladívka
2/ rozbitý jsem ještě neviděl
3/ zdelaboruju s tím klidně i kulomeťák
Otesánek

Re: Jak bezpečně rozebrat náboj?

Příspěvek od Otesánek » 23 črc 2010 17:44

Mně jde o to BEZPEČNÉ rozebrání náboje. Dá se to třeba ve svěráku kleštěma?

Delaborační kladívko ani matici nemám a pořizovat nebudu...
Odpovídal jsem sice na konkrétní dotaz, nicméně pravda je, že téma se jmenuje Jak bezpečně rozebrat náboj? Zatím jsou tady uvedený dva způsoby: 1) delaborační (balistický) kladívko 2) svěrák a kleště. Jaký další způsoby delaborace nábojů používáte?
Uživatelský avatar
Artifex
Moderátor
Příspěvky: 1848
Registrován: 21 lis 2006 00:47
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak bezpečně rozebrat náboj?

Příspěvek od Artifex » 24 črc 2010 01:05

No, když jsem posledně delaboroval náboj tak jsem ho chytl za krček do kombinaček, asi 5x jsem s kombinačkama fláknul o kámen, čímž se uvolnila vlastní hybností olověná plášťovástřela tudíž nebyl problém ji vyviklat rukoiu. Pak se pochopitelně vysypal prach, zápalku jsem klepnul normálně v pistoli, klepnutou vyrazil tyčinkou ven jak je výše zmiňováno a hotovo.
Glock 43, HK USP, CZ 27, 45, 50, 52, 75B, 44/81, 82, Derringer GG .45+9mm,
SVD 63, AKS74u, Brno mod. 4, Optima B12, M870
Sa vz. 26, 58, 61, UK 59, UZI, CQ-A1
Slavia 631, Slavia 634+Nikko Stirling 6x40AO, Crossman 1377
Odpovědět