Prapodivna skrvrna na hlavni - poradite?

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

PatrikV
Příspěvky: 355
Registrován: 03 kvě 2008 11:20
Bydliště: NOVOJIČÍNSKO

Re: Prapodivná skrvrna na hlavni - poradíte?

Příspěvek od PatrikV » 15 kvě 2010 13:53

To jsem přesně čekal :mrgreen: Nemůžeš ale popřít, že je skutečně dobrej.


Alfonss
Příspěvky: 2779
Registrován: 17 bře 2006 14:16
Bydliště: Brno-venkov

Re: Prapodivná skrvrna na hlavni - poradíte?

Příspěvek od Alfonss » 15 kvě 2010 14:35

Ano, je výbornej. Ten lak je snad jedinej povrch, kterej mi na zbrani nezreznul. Rezaví mi i ruthenium. Teď mám nitrid titanu, tak jsem zvědavej kdy to chytne lišku :)
PatrikV
Příspěvky: 355
Registrován: 03 kvě 2008 11:20
Bydliště: NOVOJIČÍNSKO

Re: Prapodivná skrvrna na hlavni - poradíte?

Příspěvek od PatrikV » 15 kvě 2010 15:05

Ty ji máš celou zlatou? Nemohl bys dát fotku?
Alfonss
Příspěvky: 2779
Registrován: 17 bře 2006 14:16
Bydliště: Brno-venkov

Re: Prapodivná skrvrna na hlavni - poradíte?

Příspěvek od Alfonss » 15 kvě 2010 16:27

není zlatá. Nitrid titanu může být různých barev - alespoň takhle mi to bylo řečeno, VM nechával dělat i černej.

edit: tak jsem se po tom pídil a Hans tam má napsaný : Titan-Aluminium nitriert

A vypadá to takhle:

http://album.volny.cz/show_image.php?
Obrázek

kromě opěrky na palec a natahovací kličky, ty jsou titanový celý. A Swenson je taky ve svojí barvě, je to nějaká hnusná slitina...
PatrikV
Příspěvky: 355
Registrován: 03 kvě 2008 11:20
Bydliště: NOVOJIČÍNSKO

Re: Prapodivná skrvrna na hlavni - poradíte?

Příspěvek od PatrikV » 15 kvě 2010 16:51

Jo tak ty to máš s hliníkem, samotný nitrid titanu by měl být zlatý.
Pěkný.
Decoy
Příspěvky: 203
Registrován: 24 srp 2005 17:30
Bydliště: Vysočina

Re: Prapodivná skrvrna na hlavni - poradíte?

Příspěvek od Decoy » 15 kvě 2010 17:50

josse píše:to dekoy: no nevím jak ty v práci ale jak ti šéf řekne že to bude hotové za XX minut a jak ne tak zitra nechoď tak by ti asi bylo taky jedno jak to vevnitř vypadá ... takže obyčejné lidi bych do toho netahal ... a posuvy , broušení a další věcí co jsou vidět a i nejsou určuje technolog a ne pracovník u stroje tady jsi decentně přestřelil ...a i tomu technologovi to určí shora kolik čeho potřebujou za daný měsíc
Já samozřejmě vím, že jich za to může víc, tím je to snad horší, nebo ne? Spíš bychom se měli ptát proč si na konečném vzhledu tak (pro střelnou zbraň) nepodstatné součástky jako je hlaveň někde dají záležet a jinde na to kálejí (od slova kálet, ne kalit, aby mě zas někdo neobvinil z neznalosti technologických postupů). Dokud řemeslo mělo zlaté dno a Češi zlaté ruce, nestačilo že to jen funguje, ale taky to muselo dobře vypadat.
PatrikV
Příspěvky: 355
Registrován: 03 kvě 2008 11:20
Bydliště: NOVOJIČÍNSKO

Re: Prapodivná skrvrna na hlavni - poradíte?

Příspěvek od PatrikV » 15 kvě 2010 18:08

Opravdu z té hlavně toho jde v pistoli tolik vidět. :lol: :lol: :lol:
josse
Příspěvky: 310
Registrován: 28 úno 2009 17:02
Bydliště: Ostrava

Re: Prapodivná skrvrna na hlavni - poradíte?

Příspěvek od josse » 15 kvě 2010 18:55

to decoy: nepopírám řemeslo jde do sraček ... musím vědět dělám ho a vidím to všude kolem sebe ... nezhoršuje se to v dekádách ale měsíc od měsíce byl jsem na praxi na 9 měsíců v těžké mechanice a každy měsíc chodily horší polotovary a jine tolerance a drsnosti ... jsem vyučeny obraběč a to jsem na učňák nemusel (pruměr 1,9 1,4 ...) ale chtěl jsem se věnovat řemeslu a tak jsem si řekl od podlahy učňák matura a jak se ti bude chtít tak vyška a taky jsem byl jediny zbytek tak tak prolezl a nic jineho jim nezbylo ... ... ja ukončil s vyznamenáním (byli jsme 3!!! (s vyznamenáním)) a řeknu to slušně... zanic to jak jsem na zavěrečne praci dotrhal zavit tak tak moc jsem se nestyděl dlouho ... jo holt jeden se moc snaží a zkurvíto (to je tak jak vám nestačí hladky povrch a to aby to sedělo na kalibr a už od pulky honíte rozměr ...) na ustni a testy jsem se ani neučil pamatoval jsem si z hodin ... a i tak mě u ustni musel předseda zastavovat ... vytáhl jsem si vrtáky a to jsem o nich měl mluvit ubohých 14 minut ... to je tema na cele knihy ...
a to co je na středni no to ani nechtějte vědět (neřeknu kde ale je to hned vedle baráku kde "VZNIKLO" to o čem se bavíme ..) polovině z nich bych nesvěřil ani metlu ... a ta druha ... nebudu sprostý ...
Decoy
Příspěvky: 203
Registrován: 24 srp 2005 17:30
Bydliště: Vysočina

Re: Prapodivná skrvrna na hlavni - poradíte?

Příspěvek od Decoy » 15 kvě 2010 19:33

Jo souhlasím, jde to někam ...
Nedávno jsem vyráběl závaží na revolver. Bylo jednoduché z hliníkové kulatiny průměr 30 mm. Do něj jsem potřeboval vyvrtat průběžnou díru mimo osu, průměr 18 mm na délce 6 cm, na jenom konci zúženo na 16 mm. V našem městě je strojírenská firma s učilištěm, které nabízí, že její učni (obráběči, nástrojaři a zámečníci) provedou jednoduché práce. Nechtěl jsem otravovat s takovou banalitou svého puškaře a zašel jsem tam. Mistr mi sdělil, že to nikdo z jejich učňů nedokáže, musel by tol udělat on sám a na to nemá čas...
Udělali mi to jinde. Netrvalo to ani 15 minut.
PatrikV
Příspěvky: 355
Registrován: 03 kvě 2008 11:20
Bydliště: NOVOJIČÍNSKO

Re: Prapodivná skrvrna na hlavni - poradíte?

Příspěvek od PatrikV » 15 kvě 2010 19:37

Na obráběče se odjakživa chodilo za trest nebo když už nic jiného nezbylo. Potkat někoho, koho to skutečně baví, je, byl a bude problém.
Josse: který seš ročník jestli se můžu zeptat?
josse
Příspěvky: 310
Registrován: 28 úno 2009 17:02
Bydliště: Ostrava

Re: Prapodivná skrvrna na hlavni - poradíte?

Příspěvek od josse » 15 kvě 2010 21:09

PatrikV píše:Na obráběče se odjakživa chodilo za trest nebo když už nic jiného nezbylo. Potkat někoho, koho to skutečně baví, je, byl a bude problém.
Josse: který seš ročník jestli se můžu zeptat?
jestli nejsi ze školy tak nebudu mlžit 3
PatrikV
Příspěvky: 355
Registrován: 03 kvě 2008 11:20
Bydliště: NOVOJIČÍNSKO

Re: Prapodivná skrvrna na hlavni - poradíte?

Příspěvek od PatrikV » 15 kvě 2010 22:17

Gratuluji, je vidět, že se ještě stále mezi mladými občas najde světlá vyjímka se zájmem o řemeslo.
jbiker
Příspěvky: 221
Registrován: 21 úno 2006 16:25

Re: Prapodivná skrvrna na hlavni - poradíte?

Příspěvek od jbiker » 15 kvě 2010 22:23

Kdosi se výše ptá, co je to štajrung - Stopa špičky soustružnického nože v materiálu. PatrikV - To, co je na té úvodní fotce jsou A) špatné řezné podmínky = lenoch/prase "za kličkama" nebo B) úmyslně špatně zvolené řezné podmínky z důvodu snížení nákladů - prostě se to tam narve, ať je to rychle na světě co nejlevněji = prase v přípravě výroby. Docela by mě zajímalo, jaké opracování je na výrobním výkrese.
PatrikV
Příspěvky: 355
Registrován: 03 kvě 2008 11:20
Bydliště: NOVOJIČÍNSKO

Re: Prapodivná skrvrna na hlavni - poradíte?

Příspěvek od PatrikV » 15 kvě 2010 22:42

Pevně věřím tomu, že tomu rozumíš, ale dělají to automaty, nikoliv lenoši či prasata. Onen pozůstatek předchozí operace tam "asi" neměl být, zřejmě došlo k nedokonalému upnutí (házení) při hrubování a tím došlo k tomu, že následná operace na čisto v jiném stroji už neměla z čeho brát. Drsnost opracování povrchu při hrubování jako takovém je normální.
Srovnávání zakázkové práce např. Zendla a seriové produkce není zcela na místě. V seriové produkci u těch strojů stojí samozřejmě jen obsluha která jen vyměňuje kusy a mačká tlačítka a nemusí o tom co se děje ve stroji mít ani ponětí a klidně to může být i ten zmiňovaný kominík nebo cvičená opice. Na to je tam seřizovač a výstupní kontrola, a tam někdo rozhodl, že to nemá vliv na funkci ani konečný vzhled výrobku, což je pravda. Děsit se stop po opracování na skrytých nefunkčních plochách čehokoliv mi přijde skoro jako puntičkářská úchylka.

Ps: představa, že personalní odbor CZUB si může vybírat z davu nezaměstnaných špičkových obráběčů pro obsluhu automatů je zcestná i v době krize.
Jak říká Josse: v každé třídě se najde max. 1 - 2 kteří o to skutečně mají zájem a z těch se bude oboru držet možná jen jeden, protože budou dobří i v čemkoliv jiném, zbytek je těžký podprůměr kteří to budou doživotně brát jako trest, stát 8 hodin za mašinou. Už vidím jak svým dětem radíte zaměstnání - obor obráběče, jako perpektivní a velmi vhodné i pro podnikání protože obráběče přece potřebují v každé domácnosti nejméně 2 × týdně. Náklady na rozjezd v tomto oboru nejsou zrovna malé a práce není tolik ani v době rozkvětu.
Uživatelský avatar
JaK
Příspěvky: 165
Registrován: 21 bře 2006 20:39
Bydliště: Vysočina

Re: Prapodivná skrvrna na hlavni - poradíte?

Příspěvek od JaK » 18 kvě 2010 01:25

Na hlavni svého ZPT 01 (nyní vyráběná pod názvem Alfa Defender) mám taky stopy po tepelném zpracování (potvrzeno puškařem). Konkrétně na skluzavce a ústí. Ty moje ovšem mají matně šedivou barvu. Na funkci to ale nemá nejmenší vliv, takže od chvíle, kdy jsem zjistil, co to je, neřeším.
PS: ty rejpance jsou ještě od minulého majitele. Na funkci ale vliv (překvapivě :lol:) taky nemají a okem jsou viditelné podstatně hůř.
Obrázek
Odpovědět