Naboje "povolene" pro sebeobranu

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
cherro
Příspěvky: 280
Registrován: 09 črc 2008 22:48
Bydliště: Spolkový stát Prajzká

Re: Náboje "povolené" pro sebeobranu

Příspěvek od cherro » 26 úno 2010 23:16

Taky si myslím... :? A navíc by mě zajímalo jak to je u těch lehkých střel s tlakama v komoře. Proč je mají lehké titanové smiťáky "nedoporučené"...


Kubis
Příspěvky: 87
Registrován: 11 zář 2009 12:11
Bydliště: Praha

Re: Náboje "povolené" pro sebeobranu

Příspěvek od Kubis » 26 úno 2010 23:17

No a kde tedy zjistím, jaký náboj je pro NO povolený a který ne?
Nikde na krabičce jsem si nevšiml, že by to výrobce uváděl a nějakého seznamu jsem se taky nedopátral...
Kubis
Uživatelský avatar
cherro
Příspěvky: 280
Registrován: 09 črc 2008 22:48
Bydliště: Spolkový stát Prajzká

Re: Náboje "povolené" pro sebeobranu

Příspěvek od cherro » 26 úno 2010 23:24

Celoplášť-povolený, i ten "zcivilněný" vojenský, poloplášť-povolený, jen nesmí mít dutinu, případně na obvodu "nařízlý" plášť do hvězdice, čistá olověná střela, případně poteflonována-povolená. Tak mi to kdysi jednoduše vysvětlil jeden pán ze zkušebny v Brodě.
CZ_Iceman
Příspěvky: 82
Registrován: 27 čer 2007 19:58
Bydliště: Rychvald
Kontaktovat uživatele:

Re: Náboje "povolené" pro sebeobranu

Příspěvek od CZ_Iceman » 27 úno 2010 08:24

Takze obecne doporucujete nosit tezke subsoniky. Brali jste ale v uvahu delku hlavne u toho Subkompaktu (necelych 75mm) ?. Ja jsem si myslel, ze lehka strela podsypana rychlym prachem bude do tehl hlavne vhodnejsi, protoze dokoaze lepe vyuzit "delku" hlavne.
Marek
Childeater
Příspěvky: 901
Registrován: 08 bře 2007 21:11
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Náboje "povolené" pro sebeobranu

Příspěvek od Childeater » 27 úno 2010 10:00

cherro píše:A k těm .22lr s dutinou. Ty se prodávají jako lovecké. Není pravda že každý střelivo který u nás zakoupíš na pultě můžeš automaticky použít na obranu. Máš tu x druhů loveckých střel. I třeba v ráži .357 Magnum. A ty rozhodně MAJÍ zvýšený ranivý účinek :D
Aha.
Kde je definice malorážkové lovecké střely? Tos viděl někde napsané, nebo je to pro Tebe tak nějak jako "samosebou"? Zákon jasně definuje střelivo se zvýšeným ranivým účinkem pro krátké zbraně jako střelivo ZAKÁZANÉ. Pokud mohu koupit, mohu tedy nosit.

Dále,
loveckou střelu pro .357Mag jsem fakt neviděl, pokud nemáš na mysli poloplášť, který můžeš normálně nosit (btw, stejně je střela u .357Mag tak pomalá, že se její přední část v organismu nedeformuje, tzn zvýšený ranivý účinek nemají).
Naposledy upravil(a) Childeater dne 27 úno 2010 10:25, celkem upraveno 1 x.
Kubis
Příspěvky: 87
Registrován: 11 zář 2009 12:11
Bydliště: Praha

Re: Náboje "povolené" pro sebeobranu

Příspěvek od Kubis » 27 úno 2010 10:24

Chero: no jo, ale to jsme zase u toho, jeden pán mi povídal, že to tak je.

Pokud to není definováno někde v zákoně, což jsem teda zatím nenašel, nebo někde není nějaký seznam nábojů povolených a zakázaných pro NO. (což jsem tedy taky nikde nenašel)

Tak různé tvrzení typu "ale ten pán prodavač mi tvrdil, že tyto náboje použít pro NO můžu/nemůžu" asi před policii v případě použití neobstojí.

Já ale žádný zákon, či seznam nábojů zakazující použití normálního "nezakázaného" střeliva pro NO nenašel.

Pokud se řídím zlatým principem, "co není zakázáno je dovoleno". Tak mi z toho vychází že pokud si ten náboj koupím normálně v obchodě (tzn. je povolen zkušebnou a není to zakázané střelivo) můžu si ho použít v souladu se zákonem, což mimochodem znamená i pro nutnou obranu. Takže, pokud použiji i např. 22LR Hollow Point v souladu se zákonem, tak má prostě útočník smůlu a já větší šanci že ho jednou ranou i 22LR zastavím.

Pokud to tak není a já se pletu, tak mi prosím dejte nějaký průkazný argument (zákon, rozhodnutí zkušebny, vyhláška, rozhodnutí soudu atd.) že tomu tak není.
Kubis
Uživatelský avatar
cherro
Příspěvky: 280
Registrován: 09 črc 2008 22:48
Bydliště: Spolkový stát Prajzká

Re: Náboje "povolené" pro sebeobranu

Příspěvek od cherro » 27 úno 2010 10:40

Icemane, už se to někde řešilo, teď si za boha nevzpomenu jestli to bylo tady na fóru, nebo u konkurence, ale myslím že to bylo přímo v SR. Testovali to i přes hradla a na krátký lauf fakt vychází energeticky výhodnější těžká pomalá střela. Rychlá lehká i když má "rychlejší" prach nemá v krátkém laufu čas nabrat rychlost. Měl jsem na vyzkoušení i jednu krabku Black Mamba v 9 lugru, a ty výšlehy nespáleného prachu z hlavně stály za to :)


...ad .357... Kde jsi viděl že .357 je pomalá a že se nedeformuje? A já ti nějaké se zvýšenou ranivostí nafotím. Třeba PMC STARFIRE... Znám jednoho co s tím úspěšně loví s pákovým Marlinem prasátka...

...ad "jeden pán mi povídal"... Řekl mi to jako kamarádovi v tom smyslu že pokud nechceš mít pozděj problémy, láduj tam podle toho doporučení. Ty si tam můžeš ládovat co chceš, a věřit že ti na to nikdo nepříjde, a když už to jednou nedej bože jednou budeš muset použít, tak věř ve shovívavost soudce :wink: Jak tě tak sleduju tak tobě jde primárně o to co ládovat do .22lr. Pokud ji máš primárně na obranu, gratuluju :D
Uživatelský avatar
cherro
Příspěvky: 280
Registrován: 09 črc 2008 22:48
Bydliště: Spolkový stát Prajzká

Re: Náboje "povolené" pro sebeobranu

Příspěvek od cherro » 27 úno 2010 10:47

ad. Sřelivo se zvýšenou ranivou účiností... Ono kdyby se zákon dodržoval do puntíku, tak by ti správně prodejce to střelivo ani nesměl prodat. Pouze pokud máš skupinu A (a to max. jedno spotřebitelské balení) a neco C - lovecký lístek. Ale tady jsou na fóru i právníci kteří ti to vysvětlí více. Nebo zkus zabrousit na gunlex.
Childeater
Příspěvky: 901
Registrován: 08 bře 2007 21:11
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Náboje "povolené" pro sebeobranu

Příspěvek od Childeater » 27 úno 2010 11:18

cherro píše: ...ad .357... Kde jsi viděl že .357 je pomalá a že se nedeformuje? A já ti nějaké se zvýšenou ranivostí nafotím. Třeba PMC STARFIRE... Znám jednoho co s tím úspěšně loví s pákovým Marlinem prasátka...
Já to zkoušel na uloveným pašíkovi.
Zkus nafotit střelu před průnikem prasátkem a po, jo? A ví kamarád o tom, že jsi ťunťa, který na fóru roztrubuje že porušuje zákon a loví s .357Mag spárkatou zvěř? ... ;-)

PS:
22LR pro obranu by mě mít nenapadlo. Když už bych chtěl malorážku na obranu, zvolil bych 6,35 a to proto, že středový zápal a tvar hilzny umožňuje spolehlivější fci zbraně.
Naposledy upravil(a) Childeater dne 27 úno 2010 11:24, celkem upraveno 1 x.
Kubis
Příspěvky: 87
Registrován: 11 zář 2009 12:11
Bydliště: Praha

Re: Náboje "povolené" pro sebeobranu

Příspěvek od Kubis » 27 úno 2010 11:20

cherro: nejde mi jenom o 22LR, ale stejný názor jsem slyšel i o nějakých zcivilněných vojenských 9mm Makarov a 7,62 Tokarev, kde ten rozdíl není tak viditelný jako např. u 22LR HP (který má díru uprostřed).

Zákon hovoří a zná " par 3e) střelivo určené pro zbraně skupin skupin A-D, které není zakázané"

Nikde už není řečeno, co se dále smí použit na NO, co se nesmí použít na NO, zbraně a střelivo jaké skupiny můžu použit na NO atd. Cos jsi udával za zdroje nikde jsem tuto problematiku nenašel.

Prosím ukaž mi v zákoně kde máš rozškatulkované střelivo na skupiny pro lovectví, NO, sport a k tomu příslušné skupiny zbrojního pasu.

Jinak argument těžkého kalibru "říkal mi to jako kamarádovi" asi moc velkou právní váhu nemá :lol:
Naposledy upravil(a) Kubis dne 27 úno 2010 11:29, celkem upraveno 1 x.
Kubis
Uživatelský avatar
reaktor
Příspěvky: 1079
Registrován: 15 lis 2006 17:06
Bydliště: Brno-venkov
Kontaktovat uživatele:

Re: Náboje "povolené" pro sebeobranu

Příspěvek od reaktor » 27 úno 2010 11:29

To child...
co je zakázaný na lovu .357 magnum pákovou puškou?
Brokovnice, obrana proti ČERNÉ MAGII

http://www.youtube.com/user/reaktor1300?feature=mhee
Childeater
Příspěvky: 901
Registrován: 08 bře 2007 21:11
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Náboje "povolené" pro sebeobranu

Příspěvek od Childeater » 27 úno 2010 11:31

Třeba to, že .357Mag nemá ve 100m 1500J dopadovou energii.
Uživatelský avatar
dykmore
Příspěvky: 1065
Registrován: 09 led 2008 12:58
Bydliště: Ostrava - Hrušov

Re: Náboje "povolené" pro sebeobranu

Příspěvek od dykmore » 27 úno 2010 11:32

CZ_Iceman píše: 22LR Hollow Point - je strela sokova (expanzni) a tim padem se zvysenou ranivosti a proto v KRATKE kulove zbrani naprosto nepouitelna na LEGALNI NO.
Kubis: jeden pán povídal? :D Iceman to napsal docela jasně. U všech těchto diskuzí a výkladů zákonů nezapomínej na zásadní věc: vydedukovat si tady můžeš cokoliv, nejasný zákon si přizpůsob podle sebe jakkoliv, ale u pčr/soudu/atd si pak ani neškrtneš, jejich je konečná pravda. Já bych nedráždil hada bosou nohou a hollow point nenosil...
Pořádná bouchačka je z plastu a oceli, a nosí se v kydexovém pouzdru.
Uživatelský avatar
cherro
Příspěvky: 280
Registrován: 09 črc 2008 22:48
Bydliště: Spolkový stát Prajzká

Re: Náboje "povolené" pro sebeobranu

Příspěvek od cherro » 27 úno 2010 11:34

Tady se mi líbí jak se okamžitě všichni začnou hádat, napadat se a nadávat si... Prostě jsme v čechách... :D Napadla mě jedna zajímavá myšlenka... Pokud na zbrojáku nemáš skupinu A ani C tak si kup co chceš, a prodejce ti prodá, paragon si pořádně schovej, no a v případě nějakého průseru to svedeš na něj...
Childeater
Příspěvky: 901
Registrován: 08 bře 2007 21:11
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Náboje "povolené" pro sebeobranu

Příspěvek od Childeater » 27 úno 2010 11:35

To je blbost.

Kdyby byla šoková (expanzní) a se zvýšenou ranivostí, byla by ZAKÁZANÁ.

Co je na tom tak nejasnýho? Jaká bosá noha?
Odpovědět