Je tento postup nabijeni perkusni pusky spravny?

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
T.Mirek
Příspěvky: 5
Registrován: 27 led 2010 18:41

Je tento postup nabíjení perkusní pušky správný?

Příspěvek od T.Mirek » 28 led 2010 21:24

Potřeboval bych se ujistit, že můj postup při nabíjení perkusní pušky je správný (ARDESA DEERHUNTER ráže 45 R-66).
Nasypal jsem 3,5g prachu, poté ucpávku, kouli jsem lehce potřel strojní vazelinou a naládoval.
Otázka zní, jak je možné, že koule nešla zatlačit až na ucpávku? Tuto skutečnost jsem opakovaně odměřil nabijákem.
Je možné, že by byla hlaveň v tomto bodě poškozena, nebo je konstrukčně v tomto bodě úmyslně zúžena.
Tím pádem je mezi ucpávkou a kouli volný prostor. Je to správně? Měl jsem za to, že prach, ucpávka a koule jsou natěstnány na sobě bez jakékoliv vůle. Je to má první puška a koupil jsem ji z druhé ruky.
Všem zkušenějším předem děkuji za komentář. Mirek


Martin147
Příspěvky: 14
Registrován: 14 bře 2009 16:23

Re: Je tento postup nabíjení perkusní pušky správný?

Příspěvek od Martin147 » 28 led 2010 21:42

Zdravím,

Guľa musí ísť do hlavne každopádne až na doraz, musí dosadnúť na prach alebo upchávku. V opačnom prípade môže hlaveň roztrhnúť.
Uživatelský avatar
Fandaks
Odborník na zbraně
Příspěvky: 380
Registrován: 18 bře 2006 21:07

Re: Je tento postup nabíjení perkusní pušky správný?

Příspěvek od Fandaks » 28 led 2010 23:13

T.Mirek : Podívej se na tuhle stránku abys viděl co se může stát když střela nedosedne pevně na prach!

http://www.strelectvi.cz/forum/predovka ... 69-20.html
Život je příliš krátký na to, abychom ho sdíleli s nějakou ošklivou zbraní.
John Taffin
Uživatelský avatar
monccou
Příspěvky: 193
Registrován: 09 čer 2008 14:31
Bydliště: Praha

Re: Je tento postup nabíjení perkusní pušky správný?

Příspěvek od monccou » 29 led 2010 00:04

Jakou střelu si použil? Střela může být zle odlitá a pak se klidně zasekne v půlce hlavně (samotnýmu se mi to stalo). O kolik míň ti jde zasunout nabiják do hlavně?
"PO ČEM STŘÍLÍTE?" "PO ČEM SE DÁ!"

„Jsou dvě důležitá pravidla přestřelky: vždycky podvádět, a vždycky vyhrát.“ Clint Smith
T.Mirek
Příspěvky: 5
Registrován: 27 led 2010 18:41

Re: Je tento postup nabíjení perkusní pušky správný?

Příspěvek od T.Mirek » 29 led 2010 00:21

Střelu jsem raději pro první výstřel použil pro ráži 44, kterou používám pro jinou zbraň (zakoupena v obchodě).
O 5cm.
PatrikV
Příspěvky: 355
Registrován: 03 kvě 2008 11:20
Bydliště: NOVOJIČÍNSKO

Re: Je tento postup nabíjení perkusní pušky správný?

Příspěvek od PatrikV » 29 led 2010 01:16

Otázkou je jak se ti podařilo tu hlaveň vyčistit a jestli nakonec fakt nebudeš muset povolit ten dnový šroub. Na vyndání střely bez demontáže dnového šroubu existuje několik možností a nástrojů. Pokud nepomůže "mírné" násilí dorazit střelu až dolů tak to vystřelit to fakt nezkoušej.
bufallo
Příspěvky: 344
Registrován: 14 srp 2007 14:21
Bydliště: BB

Re: Je tento postup nabíjení perkusní pušky správný?

Příspěvek od bufallo » 29 led 2010 06:03

ak nedosadne strela na prach a nejde dorazit, urcite sa to nepokusat vystrelit, kolega ma Frontiera a pri rychlostrelbe na westerne sa mu zasekla gula v hlavni, vystrelil a ma teraz rozdutu hlaven...
najlepsie je zlahka predvrtat a potom nakrutit vrut a pomalicky vytahovat...
len na to treba nadstavce na vytahovanie striel...
hlavne si sprav rysku na nabijaku aby si vedel kedy uz je strela usadena na prachu... a hlavne riadne mazat !!!... inak pokial dodrzis postup a vsetko robis s chladnou hlavou, vytiahnut strelu nieje problem, samozrejme s vhodnym naradim... pozor ale na na tvrdsie olovo, cim tvrdsie tym to ide horsie... najlepsie ciste...
Uživatelský avatar
Fandaks
Odborník na zbraně
Příspěvky: 380
Registrován: 18 bře 2006 21:07

Re: Je tento postup nabíjení perkusní pušky správný?

Příspěvek od Fandaks » 29 led 2010 10:18

T.Mirek :vytahovač koulí se našroubuje na konec nabijáku nebo vytěráku.
Přílohy
červ.jpg
červ.jpg (2.19 KiB) Zobrazeno 7097 x
Život je příliš krátký na to, abychom ho sdíleli s nějakou ošklivou zbraní.
John Taffin
Uživatelský avatar
monccou
Příspěvky: 193
Registrován: 09 čer 2008 14:31
Bydliště: Praha

Re: Je tento postup nabíjení perkusní pušky správný?

Příspěvek od monccou » 29 led 2010 10:54

Jestli je to o 5cm nemůže tam být až taková velká mezera. 3,5g + 5mm ucpávka + střela .45 by mělo dát na délku cca.45mm. Mám udělané objemové měrky na prach z nábojnic .45LC, tak to beru dle toho.
Pro vytahování střel je dobré mít na nabiják/vytěrák odpovídající délky udělanou silnostěnou trubku (váleček s otvorem), nejlépe z mosazi, dlouhou tak aby šla dobře uchopit do ruky. Dřevěnou hlavici vytěráku nahradit mosaznou. Trubka se navlíkne na tyč vytěráku a pak se našroubuje vytahovač střel. Tyč vytěráku musí byt samozřejmě delší aby šlo s trubkou pohybovat a narážet s ní do hlavice. Vznikne tak rázový vytahovač a bez větší námahy jde střela vytáhnout. Snad to někdo z toho popisu pochopí :D
Pokud střelec dodržuje nějaké zásady a trochu se na nabíjení soustředí neměl by tuhle věcičku nikdy potřebovat, ale.......... :D
"PO ČEM STŘÍLÍTE?" "PO ČEM SE DÁ!"

„Jsou dvě důležitá pravidla přestřelky: vždycky podvádět, a vždycky vyhrát.“ Clint Smith
duffioso
Příspěvky: 2978
Registrován: 02 zář 2006 20:18
Bydliště: Plzen

Re: Je tento postup nabíjení perkusní pušky správný?

Příspěvek od duffioso » 29 led 2010 11:41

No me hlavne prijde,ze postup nabijeni,nebyl uplne kosher.Ja bych dal prach a strelu na flastru.Ta kule potrena mazadlem je na nic,jelikoz se mazadlo setre a od pulky hlavne jde strela na sucho.Pokud neni to olovo uplne ciste tak to muze jit hodne blbe.
RZKP 54 .22 Flobert
Drulov 70 .22 Flobert
T.Mirek
Příspěvky: 5
Registrován: 27 led 2010 18:41

Re: Je tento postup nabíjení perkusní pušky správný?

Příspěvek od T.Mirek » 29 led 2010 19:36

Pánové, někdo z Vás měl pravdu. Koule nešla do hlavně z důvodu brutálního zněčištění!
Jak jsem se již zmiňoval, pušku jsem koupil z druhé ruky. Člověk, který mi ji prodával, mě ujišťoval, že je plně funkční.
Vzhledem k tomu, že do hlavně není vidět, jsem provedl pouze kontrolu nabijákem a to byla chyba.
Jsem poučen. Nyní popis jak jsem se zbavil "stoletého nánosu po střelném prachu".
Koupil jsem ocelové kartáčky do klasické brokové pušky. Vešli se dost na těsno, což bylo dobré. Před čištěním jsem do
hlavně nalil nějaké speciální rozpouštědlo anglické výroby, které jsem koupil před mnoha lety (1992). Po 10-ti min. jsem začal drátěným kartáčem rajbovat hlaveň a poté vyfoukal stlačeným vzduchem a ještě jednou celý postup zopakoval.
Trvalo mi to asi hodinu. Kdybych ten humus zvážil bylo by toho tak asi 4g. Potom jsem si na kovovou tyč dobře připevnil
kouli a zasunul jsem ji až na dno hlavně a to mne ujistilo, že teď mohu v klidu vychutnávat střelbu.
Všem moc děkuji za komentáře, které mne přivedli k tomuto postupu.
S pozdravem Mirek.
Odpovědět