Ochrana majetku strelnou zbrani

Otázky týkající se zbrojního průkazu, držení a zařazení jednotlivých zbraní atd.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
ALKAJ
Příspěvky: 1603
Registrován: 08 úno 2007 15:40
Bydliště: Banskobystrický kraj (VK)

Re: Ochrana majetku střelnou zbraní

Příspěvek od ALKAJ » 06 led 2010 13:41

Kým by prešiel cez naše dva "zubaté alarmy" tak by mu asi prešla chuť kradnúť :wink:


Jak nazýváš lidi, kteří když jsou ohroženi, tak se nebrání, jen utečou a schovávají se?
Civilizovaní?
Uživatelský avatar
kayakero
Příspěvky: 804
Registrován: 22 zář 2008 14:12

Re:

Příspěvek od kayakero » 06 led 2010 14:01

vojtas.m píše: . . . . . . airsoftkou ne paintballkou
raději base-ballkou


Art píše:sousedům vlezu do domu zloděj když spali . Kde máte zbraň ? Soused jí měl v trezoru a než tam oběhl zloděj byl pryč .
happy-end. kdyby měl na sebeobranu revolver, mohl by si místo střelby po lupičích klidně roztočit bubínek a zahrát si ruskou ruletu s jedním nábojem; měl by zhruba stejnou šanci že z toho vyjde bez úhony, jako že ho justice pustí bez trestu.


ALKAJ píše:Kým by prešiel cez naše dva "zubaté alarmy" tak by mu asi prešla chuť kradnúť :wink:
Z doslechu vím u nás o majiteli truhlárny (pár zaměstnanců, mašiny za pár mega), kterému v noci vlezl přes plot s ostnáčem do zahrady u dílny gang lupičů (podotýkám - skupina recividistů evidentně loupících stroje na objednávku, nikoliv popletený zlodějíček jablek) a 2 rotweileří bratři v zahradě navolno je uvítali, že 2 z toho byli na JIPku, 1 psa mu při tom tuším zabili. Naposled co jsem o něm slyšel, chystal se na další stání, obžalován byl ze způsobení újmy na zdraví z nedbalosti - tedy něco jako když autem srazíš chodce na přechodu, pár let asi schytá. Jim prokázali leda vandalismus, vloupání provést nestihli, takže nejspíš pan kapitalista dostane větší flastr nežli lupiči které odrazil. Jako obvykle. A další otázkou je, komu z těch kriminálníků časem nekřupne z té "křivdy" v bedně sebelítostí a nepočíhá si na jeho děti. Starosti mu halt asi ještě neskončily.
Uživatelský avatar
Art
Příspěvky: 385
Registrován: 23 lis 2009 22:12

Re: Ochrana majetku střelnou zbraní

Příspěvek od Art » 06 led 2010 14:22

tvoje příhody jsou ůžasné ,ikdyby můj pes na ulici někoho pokousal tak mi daj nejvejš pokutu a to ještě horko těžko ,protože bych tvrdil ,že mi utekl .
Uživatelský avatar
kayakero
Příspěvky: 804
Registrován: 22 zář 2008 14:12

Re: Ochrana majetku střelnou zbraní

Příspěvek od kayakero » 06 led 2010 15:14

Nemyl se: I pokud Ti pes jen uteče, až pokouše, čeká Tě obvinění z veřejného ohrožení. I pokud nepokouše člověka ale třeba jen jiného psa, soud rozhodne zda ho neutratí (pokud byl útok opakovaný, tak má injekci jistou), přifaří Ti pořádkovou pokutu (prý bývá taky 50 litrů, ale info typu JPP) + cvakneš výlohy soudního jednání. Tvrdit musíš buď že ten pes rozhodně není Tvůj (pokud nebyl chycen se známkou), žes ho možná párkrát ze soucitu krmil, takže mu nejsi lhostejný, ale že nevíš komu patří. Městská policie ho odebere, umístí do útulku kde bude po lhůtu aby se o něj přihlásil skutečný majitel (který by byl následně obviněn z obecného ohrožení, takže to nikdo neudělá ani jako schválnost), kde si o něho požádáš, město Ti ho dá zadarmo - a hotovo. A nebo tvrdit ne že utekl, ale že Tě pokousaný nejdřív napadl a pes Tě pak bránil, pak to možná ustojíš bez újmy od soudu. Ten křivě obžalovaný Tě potom ale asi přetrhne.
Uživatelský avatar
kayakero
Příspěvky: 804
Registrován: 22 zář 2008 14:12

Re: Ochrana majetku střelnou zbraní

Příspěvek od kayakero » 06 led 2010 15:39

Jo - a s tou obranou pozemku psem:
Útokem na zdraví/život pachatele lze bránit leda majetek ve výši miliónů Kč, takže pokud Tvůj pes pohryže zloděje co k vám přelezl přes plot aby vám ukradl prádlo ze šňůry, čeká Tě žaloba za obecné ohrožení. Budeš muset prokázat, že Tvůj plot byla dostatečná zábrana kterou běžný občan nepřekoná - a proto sis troufnul nechat nebezpečné zvíře na pozemku bez dozoru. Jiné by to bylo asi, kdyby se zloděj vloupal násilím.


Je to IMHO zvrácené, taky bych chtěl mít možnost zmlátit do krve ÷ volně odstřelit kohokoliv, kdo mi drze vleze na mou oplocenou zahradu bez povolení (zvláště pak v noci), zákon to ale neumožňuje.
Uživatelský avatar
Art
Příspěvky: 385
Registrován: 23 lis 2009 22:12

Re: Ochrana majetku střelnou zbraní

Příspěvek od Art » 06 led 2010 16:29

[quote="kayakero"]Jo - a s tou obranou pozemku psem:
Útokem na zdraví/život pachatele lze bránit leda majetek ve výši miliónů Kč, takže pokud Tvůj pes pohryže zloděje co k vám přelezl přes plot aby vám ukradl prádlo ze šňůry, čeká Tě žaloba za obecné ohrožení. Budeš muset prokázat, že Tvůj plot byla dostatečná zábrana kterou běžný občan nepřekoná - a proto sis troufnul nechat nebezpečné zvíře na pozemku bez dozoru. Jiné by to bylo asi, kdyby se zloděj vloupal násilím.


Je to IMHO zvrácené, taky bych chtěl mít možnost zmlátit do krve ÷ volně odstřelit kohokoliv, kdo mi drze vleze na mou oplocenou zahradu bez povolení (zvláště pak v noci), zákon to ale neumožňuje.

nastuduj zákon a uvidíš ,že je to úplně jinak
Uživatelský avatar
ALKAJ
Příspěvky: 1603
Registrován: 08 úno 2007 15:40
Bydliště: Banskobystrický kraj (VK)

Re: Ochrana majetku střelnou zbraní

Příspěvek od ALKAJ » 06 led 2010 20:15

2:kayakero
Tabuľku na bráne mám :!:

EDIT:
I pokud nepokouše člověka ale třeba jen jiného psa, soud rozhodne zda ho neutratí (pokud byl útok opakovaný, tak má injekci jistou), přifaří Ti pořádkovou pokutu (prý bývá taky 50 litrů, ale info typu JPP)
Moja osobná skúsenosť je trocha iná - majiteľ vlčiaka dostal upozornenie od mestkého úradu a tým sa to skončilo (potom si ešte opravil časť plota).
Jak nazýváš lidi, kteří když jsou ohroženi, tak se nebrání, jen utečou a schovávají se?
Civilizovaní?
Uživatelský avatar
kayakero
Příspěvky: 804
Registrován: 22 zář 2008 14:12

Re: Ochrana majetku střelnou zbraní

Příspěvek od kayakero » 07 led 2010 10:24

-> Art: pokud nechceš, abys tu byl vnímán za jalového plkala, zacituj paragraf či reálné zkušenosti, nebo tu nespamuj pitomostma. Zkus pokecat v prvním auto-bazaru, kde mezi ojetiny na noc vypouští 2-3 molosoidní psy, kolem Prahy jich je takových dost. Vysvětlí ti, proč mají kolem ojetin 4-metrový drátěný plot, dělaný firmou s certifikátem. Kde takový plot nemají, vysvětlí ti, proč si tam na noc pustit psy na volno netroufnou.

-> ALKAJ: Nemám zkušenost osobní. Ale kamarádka mé matky byla na návštěvě u známých, kde jí na návsi zakousli mazlíka - bezcenného čokla z cca. 60% jezevčíka. Udělal to dobrmann, výstavní šampión, chlouba místního arogantního sedláka. Takže nafotila dobrmana navolno, nedozorujícího majitele na druhé straně návsi, nafotila místo zápasu, potrhanou mrtvolku do igelitky, zjistila si jméno + adresu dobrmanisty (odmítal komunikovat) - a na PČR jí dispečer řekl, že to se stává, že menšího psa si musí chránit, že jelikož byl její pes bezcenný, že nemůže ani vymáhat žádnou škodu, že je dobře, že tomu dobrmanovi nic neudělala - to že by jí stálo peněz za náhradu škody, ale že si tedy toho dobrmanistu předvolá na podání vysvětlení - a že mu domluví.

Takže navštívila prvního místního provinčního právníka, zdokumentovali po sousedech na vsi komu co kdy dobrmann ještě provedl (zakousl toho už víc, úhrná škoda byla s rezervou přes 5kKč), sepsali + podali soukromou žalobu (asi ne soud, ale přestupková komise). Výsledek: psa-šampióna utratit na náklady majitele, pokuta 50kKč do státní pokladny, náklady řízení taky na majitele, odškodnění za čin a emoční újmu - pouze nařízena omluva, finance žádné. Podklady byly dále použity v dalším soudním řízení, kde měli dořešit ty škody ostatním, ale to už jí nezajímalo.
Fantan
Odborník na zbraně
Příspěvky: 363
Registrován: 23 pro 2005 22:27
Bydliště: Česká Třebová
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochrana majetku střelnou zbraní

Příspěvek od Fantan » 07 led 2010 11:43

Já žasnu, co všechno se tady dozvím! :lol:
Pobíhající nezajištěný pes může být nejvýše přestupek a když někoho napadne, jde o nedbalostní trestný čin - nikoli "obecného ohrožení", ale ublížení na zdraví.
Kdyby mi přestupková komise nařídila utracení psa kvalit toho dobrmana, dám to k soudu, aby rozhodl. Opatření je nepřiměřené.
Policista jednal poněkud laxně, to je problém místních a osobních vztahů - Nobody is perfect.
Na Slovensku platí (od 1. 1. 2006) nový trestní zákon č.300/95 Zb.z, který je dost odlišný od našeho - obsahuje třeba
§ 26
Oprávnené použitie zbrane
(1) Použitie zbrane v súlade so zákonom nie je trestným činom.
(2) Za použitie zbrane v súlade so zákonom sa považuje aj jej použitie proti inému vo svojom obydlí na ochranu života, zdravia alebo majetku, ak osoba do obydlia neoprávnene vnikne alebo v ňom neoprávnene zotrvá a nejde o nutnú obranu. To neplatí, ak bola pritom inému úmyselne spôsobená smrť.
(Řeší případy, kdy banda cikánů se sekyrami přelezla vrata a útočila na majitele - ten proti nim použil brokovnici). Za obydlí se považuje i oplocený pozemek.
Zajímavá je taky tzv. "farmářská novela" - řeší třeba krádeže právě zasázených brambor, dřeva z lesa.
§ 212
Krádež
(1) Kto si prisvojí cudziu vec tým, že sa jej zmocní a spôsobí tak malú škodu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.
(2) Rovnako ako v odseku 1 sa potrestá, kto si prisvojí cudziu vec tým, že sa jej zmocní a
a) čin spácha vlámaním,
b) bezprostredne po čine sa pokúsi uchovať si vec násilím alebo hrozbou bezprostredného násilia,
c) čin spácha na veci, ktorú má iný na sebe alebo pri sebe,
d) takou vecou je vec z úrody z pozemku, ktorý patrí do poľnohospodárskeho pôdneho fondu, alebo drevo z pozemku, ktorý patrí do lesného pôdneho fondu, alebo ryba z rybníka s intenzívnym chovom,
Když je Walther 7,65 dobrý pro J.Bonda, je dobrý i pro mne :D !
Uživatelský avatar
kayakero
Příspěvky: 804
Registrován: 22 zář 2008 14:12

Re: Ochrana majetku střelnou zbraní

Příspěvek od kayakero » 07 led 2010 13:40

Super, konečně někdo, kdo asi i ví o čem mluví.
Budiž, tak tedy když volně pobíhající pes pokouše člověka, spáchal majitel psa trestný čin ublížení na zdraví z nedablosti. Každopádně závažné případy jsou na soud + flast typicky 4 roky natvrdo, nikoliv jen na pokutu. Stačí prohrábnout web a najít si pár případů.


Jo: a pokud si Slováci smí palbou + psy ochránit i oplocený dvorek, závidím - a vnímám, že co do zákonů proti spodině jsou zase před námi napřed. Vykrmování parazitů sociálními dávkami mají taky mnohem pokročilejší nežli my, můžem leda závidět.


U nás oplocený dvorek zdá se nemá zvláštní status. Smím tam nosit zbraň neskrytě, smím tam střílet z některých D-ček, ale to je tak vše. Pokud tam někoho střelím, čeká mne dokazování, zda jsem byl v přímém ohrožení života. Oplocené dvorky neuznávají ani pojišťovny. Pokud vyrvou (robustní, garážová) vrata na obezděný dvorek a ukradnou tam motorku, první na co se pojišťovák ptá je: a čím jste měl motocykl zabezpečený? Jako by mu nestačilo že se tam vloupali pomocí háku s řetězem, zapřeženým za traktor - zvěrsky silné techniky, které by odolal leda ŘOPík.
Uživatelský avatar
Art
Příspěvky: 385
Registrován: 23 lis 2009 22:12

Re: Ochrana majetku střelnou zbraní

Příspěvek od Art » 07 led 2010 14:25

kayakero - já jsem možná jalovej plk a ty jsi velkej borec co všemu rozumí . Vlastní zkušenost . Pes utekl ze zahrady a napadl člověka . Policie psa přivedla řekla co se stalo ,poškozený vyčíslil škodu a pojišťovna vše uhradila .Někdo musí podat trestní oznámení ,aby se to vůbec řešilo . V případě těžkého zranění s dobou lečení tuším víc jak 14 dní ( to nevím jistě a nechce se mi to hledat ) jde o oblížení na zdraví z nedbalosti ( poškozený musel dokázat ,že ho pes napadl bez důvodu- hloupé ,ale je to tak )
memphisto
Příspěvky: 84
Registrován: 25 kvě 2009 01:41

Re: Ochrana majetku střelnou zbraní

Příspěvek od memphisto » 07 led 2010 15:03

Mám podobný případ. Soused má huskyho. Naprosto ho nezvládá, ať je léto nebo zima, tak pes je uvázaný u plotu na metrovém vodítku. Obec s tím nic nedělá a majiteli je to jedno. Často utíká a jednou utekl a u nás před domem napadl 2 sousedovy děti. Náš pes (vycvičený obranář) se nehnul od domu a mohl jít kolem domu jakýkoliv pes a nereagoval a pak přiběhnul ten husky a pokousal ty dvě děti a náš pes je šel bránit a ten husky ho roztrhal. Je nezvladatelný a agresivní. Pokousal už 5 lidí a roztrhal nespočetně domácí zvěře a nikdo s tím nic nedělá. Policie jen mávla rukou, takže jestli na mě ještě jednou vystartuje, jak mu zdrhne, tak to bude naposled :!:
Uživatelský avatar
kayakero
Příspěvky: 804
Registrován: 22 zář 2008 14:12

Re: Ochrana majetku střelnou zbraní

Příspěvek od kayakero » 07 led 2010 16:37

Když se lidi nechají opakovaně beztrestně pohryzat či jen poťouchle potrhat nohavici, jejich věc. Nemusí.
Špatně socializovaný, špatně vedený psí útěkář či čokl-psychopat je silně off-topic.
Řeší to kulka do jeho lebky (pokud nestačí kopanec nebo profilaktický otrávený buřt či pár výchovných po hubě majiteli), hlavně ale jiný thread.
http://forum.gunshop.cz/obrana-proti-ps ... t1283.html


Tenhle thread je o obraně majetku palbou,
tahle stránka o obraně oploceného dvorka.

A já se stále domnívám, že pokud zmetek vleze na můj obezděný dvorek (který já citově vnímám skoro jako intimní interiér) přelezením plotu, tam bude postřelen, pohryzán, zmlácen klepadlem na koberce nebo na neposypaném chodníčku uklouzne a zláme si nohu, může po mně vymáhat náhradu škody. Bude-li významněji zraněn, budu obžalován za újmu na zdraví kdy mi reálně hrozí kriminál (a jemu ne). Že nočního zloděje (co nosí kudlu v rukávu) číhajícího na mne ve stínu se sukovicí, smím jen lokalizovat svítilnou, šetrně přemoci, zadržet - a pak s respektem k jeho důstojnosti (tj.: vykat mu, nezvyšovat hlas), v časovém limitu přivolat hlídku PČR. Pokud to nezvládnu, hrozí mi žaloba. To je uskutečnitelné u prochlastaného podvyživeného homelessa toužícího přenocovat v teple na uhlí u mne ve sklepě. Ale těžko, pokud mi na dvorek vpadne banda kriminálníků či tlupa nepřizpůsobivých - a já nesmím vystřelit, ani když mne začnou obkličovat nebo si připravovat žhářovy sirky, dokud nenapadnou přímo mne. Netuším, zda budou vážněji potrestáni, pokud mi tam budou lozit opakovaně, ale myslím že ne (tj.: zda recidívou přestupku si lze nasřádat až na trest na svobodě). A pokud si je na svém pozemku budu fotit, abych dokázal, že mi tam lezou soustavně, čeká mne žaloba za shromažďování cizích osobních údajů, tedy až 3 roky natvrdo. Jim z toho nehrozí nic.

Navlíknout na ně nějakou křivárnu (třeba obvinit z krádeže/vandalismu/žhářství na pozemku, které neprovedli) napadne každého. Stejně tak si zahrát na mstitele ninju-saboteura a provést jim nějakou konspirativní násilnou ohavnost. Rád bych ale, aby mi někdo poradil, dle jakého zákona legálně hájit vlastní dvorek razantněji - třeba tak, jak smí Slováci.
Uživatelský avatar
vendous
Příspěvky: 1137
Registrován: 21 kvě 2009 12:38
Bydliště: Zeměchy, Kralupy nad Vltavou
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochrana majetku střelnou zbraní

Příspěvek od vendous » 07 led 2010 17:44

Tuším že bys musel mýt plot 180cm vysoký aby ho považovali za plot který je schopen zabránit vetřelci se dostat na tvůj pozemek. Nebo aspoň nějak tak mi to povidal orgán když sme řešili jednoho loupežníka na mojí zahradě :D
Venca a Zuzka (Zuzule :D )
Uživatelský avatar
Art
Příspěvky: 385
Registrován: 23 lis 2009 22:12

Re: Ochrana majetku střelnou zbraní

Příspěvek od Art » 07 led 2010 21:33

bohužel na zahradě je velká šance ,že kulka může zranit někoho jiného mimo zahradu a proto by si neměl použít střelnou zbraň .Doma ,v bytě to je něco jiného . A proto se ptám ,když jdete spát máte zbraň připravenou poblíž ,nebo je uložená v trezoru ?
Odpovědět