OBRANA PROTI PSUM + pravni otazka?

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
XXL

OBRANA PROTI PSŮM + právní otázka?

Příspěvek od XXL » 20 bře 2006 13:48

Zdravím pánové,

přemýšlím o vhodné zbrani jako obranu proti psům. Dost často chodím v lese, zatím jsem tedy žádný větší konflikt se psy neměl, ale co kdyby...

Co byste poradili? Plynovku (náboje Nonivamid 120mg), Telesk. obušek (kalený) nebo nějáký sprej (tekutá střela apod.)?

Zatím se osobně přikláním k té plynovce, protože je přece jen určená na obranu alespoň na nějakou vzdálenost (2-3m). A i kdyby se pes přiblížil na vzdálenost pod metr, tak myslím že by dvě střely mohli spolehlivě zastavit i velkého psa, ne? Popřípadě jěště jedna z bezprostřední blízkosti. :wink:

S obuškem si nejsem jistý, protože mlátit rozzuřeného vlčáka po chrbátě... no nevim :lol: První rána je rozhodující, a když se nevydaří, pes se rozzuří a skočí... Nebo třeba psa přetáhnout přes hlavu, příčemž přibíhající majitel vidí svého čtyřnožce v kaluži krve se zlomeninou zpodiny lebeční...

Sprej je nehlučná obdoba plynovky, přičemž je vypotřebován za několik sekund. Pokud by psů bylo více nebo bych se prvním stříkem :wink: netrefil a psa bych ještě bolestí více rozzuřil, potěš koště. Na to je plynovka myslím lepší, protože mám jistotu 8-mi střel.

Apropó, nevíte někdo něco o právní otázce obrany proti psu? Mohl bych být popotahován za to, že jsem na psa vystřelil a způsobil mu bolest nebo zranil s trvalými následky nebo ho nedejbože zabil?

Děkuju všem za diskuzi.


HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 20 bře 2006 13:54

Ani jedno. Asi nejjednodušší je z mého pohledu ostrá zbraň. Nicméně majitelé plynovek Vám poradí víc.

Právní věci bych moc neřešil. Pes je z hlediska zákona v tomto případě věc. Pokud jste odvracel útok na sebe, nebo někoho s Vámi, pak je to jasná sebeobrana. Těžko Vám kdo dokáže opak a navíc pes (pokud se nejedná o psa levce na lovu) nemá neuvázaný co dělat...
Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
Stilgarr

Příspěvek od Stilgarr » 20 bře 2006 14:24

imo z tehle 3 veci je plynovka nejlepci ... ostatne dle myho nazoru je plynovka dobra na obranu praje jen proti psum (+ mozna jeste jako signalni pistole)

dela to kraval (jak blazen), psum SC/PV nechutna a kdyz uz .. tak vystrel z prilozene hlavne plynovky by psisku mel udelat taky svoje..


na obranu proti lidem bych volil ale jednoznacne sprej
xlibor
Příspěvky: 181
Registrován: 14 bře 2005 00:03
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od xlibor » 20 bře 2006 14:47

Ja bych to videl, plynovku na psa a teleskopicky obusek na pribihajiciho majitele psa :lol: .
Kdyz ji milujes, neni co resit.
Uživatelský avatar
Chorche
Příspěvky: 96
Registrován: 27 úno 2006 17:17

Příspěvek od Chorche » 20 bře 2006 15:38

Vzhledem k tomu, že psi maj čich na daleko vyší úrovni než lidi, tak si myslim že jim stačí jen nasát trocha pepřáku a daj pokoj. Takže podle mně by sprej mněl stačit. Ale pepřovej, ne slzák (toho čokla nechcem dojmout k slzám ne ? :lol: ).
Vik

Příspěvek od Vik » 20 bře 2006 16:20

Ja nosim obycejnej peprak, neco jako tu tekutou strelu, a jeden valecek mi pes jeste jako stene prokousl. Ze by to explodovalo se nestalo, ale teklo to z toho. Na psovi sem si niceho nevsim, zato ja si pobrecel kdyz sem to uklizel :D

Nicmene primy zasah do oci a nosa je o necem jinym preci jen. Asi. Mam jeden vzdycky u sebe, i kdyz mam zbran, jako reseni mene krizovych situaci. Ostatne ten pes za to nemuze ze ma majitele debila co ho nevychoval, tak ho radeji zkusim nejdriv zahnat nez bych strilel.

Osobne bych volil kombinaci obusek sprej. Sprej ma uzasnou vyhodu ze se da nosit jen tak po kapsach, bez obalu pouzdra niceho, kdyz vam vypadne na verejnosti, nic nestane, nestane se ze by pri padu nahodne vystrelil nevadi, ze na nej nabali drobky, a podobne, a pritom je pouzivani jednoduche, nemusite resit zda mate nabito ci ne, jakymi naboji zrovna, a zda mate naboj v komore v pripade pistolovych plynovek. To postrikani psa vyvede z rovnovahy, castecne ho ochromi, a pak v pripade pokracovani utoku muzete pouzit obusek.
Crazy George

Příspěvek od Crazy George » 20 bře 2006 16:55

Další z mých skutečných zážitků:
1.dobře krmená tybetská doga VS. KO pepřový sprej(střela)6m dosah
zásah sprejem cca z 3-4m do tlamy a čenichu, pes asi 15vteřin zuřivě štekal a vrčel dál,poté ze jaksi zakuckal a začal chrčet :D,ale byl stále schopný útoku!!!
2.Vlčák VS. Revolver Kurier(náboje CS)
výstřel cca z 2m přímo do tlamy, okamžitá reakce=šok z výstřelu a následné působení látky CS=pes s jekotem utekl asi 15m a pak se snažil zbavit CSlátky, ale marně :twisted:
Olaf

Obrana proti psům

Příspěvek od Olaf » 20 bře 2006 17:42

Souhlasil bych s HanuIv. Většina z vás, dle debat v jiných tématech, nosí na sebeobranu zbraň č.1 a zbraň č.2 /záložní/, k tomu budu nosit ještě na psy plynovku nebo pepřák, ještě bych tak viděl vidle na steklé lišky / na ty nebude působit již plynovka a s největší pravděpodobností ani pepřák/. Prostě když jsem zvyklý v zájmu své obrany nosit již nějakou zbraň / tedy ostrou/ a napadne mě brazilská fila, nevím proč bych nepoužil tu pistoli i v tomto případě. Maximálně bych připustil, jak se již někdo přede mnou zmínil, mít s sebou tu tonfu na majitele toho psa. Mám psy rád a za chování psa totiž většinou může jeho majitel. Psychicky labilní majitel=debil pes, tedy tak odhadem na 99%. Možno také použít ty vidle :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Fantan
Odborník na zbraně
Příspěvky: 363
Registrován: 23 pro 2005 22:27
Bydliště: Česká Třebová
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Fantan » 21 bře 2006 01:09

Podle mne o nutnou obranu (§ 13 tr.z.) v diskutovaném případě nejde - to by bylo výhradně tehdy, když by na vás bylo zvíře - pes - prokazatelně poštváno, tady jde o krajní nouzi (§ 14 tr.z.). A tady jsou už dána jasná omezení. Pakliže nejste myslivec a nejde o lovícího psa v honitbě, nelze ho jen tak mýrnix dýrnyx zabít. Musíte volit podstatně jemnější způsoby obrany. Takže lze souhlasit a doporučit způsob podle
"Crazy George
2.Vlčák VS. Revolver Kurier(náboje CS)
výstřel cca z 2m přímo do tlamy, okamžitá reakce=šok z výstřelu a následné působení látky CS=pes s jekotem utekl asi 15m a pak se snažil zbavit CSlátky, ale marně."
To proto, že pokud nejde o loveckého, či speciálně cvičeného služebního psa, tak 95% zbývajících reaguje na výstřel proti sobě útěkem (hluk, šok z neznámého). Naopak klacek, obušek atd. je u většiny velkých psů součástí výbavy figuranta při nácviku obrany (tzv. zadržení) - jsou na takový útok zvyklí a nejenže jim nevadí, ale naopak jejich atak posiluje.
Střelba ostrou zbraní s cílem usmrtit by mohla být akceptována v případě útoku dvou či více útočících větších psů.
Jinak by to mohlo vyústit v občanskoprávní žalobu o náhradu škody (minimálně), při použití zbraně by se zkoumalo, zda nedošlo k překročení mezí krajní nouze a v takovém případě by šlo o neoprávněné použití zbraně. No a pak ádie, zbrojáku a pistole!
Když je Walther 7,65 dobrý pro J.Bonda, je dobrý i pro mne :D !
Richi

Příspěvek od Richi » 21 bře 2006 01:15

ja by som to riešil takto: psovi do huby klobásu a majitelovi bejzbalku... :lol:
XXL

Příspěvek od XXL » 21 bře 2006 07:15

Crazy George píše:Další z mých skutečných zážitků:
1.dobře krmená tybetská doga VS. KO pepřový sprej(střela)6m dosah
zásah sprejem cca z 3-4m do tlamy a čenichu, pes asi 15vteřin zuřivě štekal a vrčel dál,poté ze jaksi zakuckal a začal chrčet :D,ale byl stále schopný útoku!!!
2.Vlčák VS. Revolver Kurier(náboje CS)
výstřel cca z 2m přímo do tlamy, okamžitá reakce=šok z výstřelu a následné působení látky CS=pes s jekotem utekl asi 15m a pak se snažil zbavit CSlátky, ale marně :twisted:
Pánové, fakt díky za skvělou diskuzi.

Crazy George ve svém příspěvku zmínil použití CS náboje do plynovky.

Na tomto odkazu http://www.e-zbrane.sk/gasammo.htm jsou popsány typy střeliva do plynovek a jejich účinnosti na člověka, opilého člověka a psa. Co na to říkáte? Ten 120mg Nonivamid byl myslím docela úspěšný. :lol:

Má někdo osobní zkušenosti (nebo z doslechu :wink:) se střelivem 120mg Nonivamid? Proti člověku se tento obsah Nonivamidu nesmí používat, jen proti agres. zvířatům. Ale jak jsem již naznačil ve svém příspěvku, proti člověku bych plynovku radši asi nevytáhnul, snad jen opravdu v krajní nouzi... Kdyby třeba na mě šel s kudlou...
Zdenek
Příspěvky: 105
Registrován: 06 říj 2005 14:15
Bydliště: Brno

Příspěvek od Zdenek » 21 bře 2006 09:02

Musím trošku zareagovat co se týká psů.
Není pes jako pes. Jsem majitel pitbulla, nádherné plemeno a skvělých vlastností, což potvrdí každý, kdo tohoto psa vlastní. Miluje lidi na rozdíl od plemen něm. vlčák, rotwailer a ostatní známá plemena,která byla cvičena na člověka. Sám od sebe žádný pes člověka nenapadne, musí mu něco být, nebo tak byl vycvičen nějakým kreténem.
Budem se bavit o velkých plemenech, bojových psech.
Zapomeňte pánové na slzné plyny, paralyzéry, pepřáky a ostaní pi**viny.
Rozběhlo se na vás agresivní hovado o váze cca 50-60kg, představte si rychlost a už asi víte, jaká energie se na vás řítí. Viděl jsem hodně velkých psů co začli z agresivním útokem, který ale nedokončili, spíš šlo o zastrašení protivníka. S tím se ale nedá počítat, že útok na vás je jen hra!!!
Jak to řešit? Ostrá pistole je na místě, vůbec bych neřešil věc jako je poškození cizí věci, zdraví a život má každý jen jeden. Pokousání je nejen velmi bolestivé a traumatizující , ale i velice nebezpečné vzhledem k možnosti otravy krve z psích zubů.
Nebudu se vůbec s nikým bavit o nepřiměřenosti mé obrany, pes bez náhubku nebo vodítka je jako auto v rukou opilce.
Ten kdo zbraň nevlastní má ještě možnost snad vylézt na strom pokud je v lese nebo přelézt plot. Moc těch možností není a hlavně chybí čas. Nejsem kynolog ani odborník, jen mám rád psy, víc nikomu nemohu poradit. Sám bych byl neozbrojený také možná bezradný.
Ale chodím stále se svým psem, tak to mám jednodušší.

Ještě k mému psu: nikdy člověku neublížil, každého přivítá. Jen nikdo nesmí na mě zaútočit, vím jaká je v něm energie a síla, proto zcela odpovědně a ze své zkušenosti vím, že by dokázal útočníka vykousat z bot a ten pepřák by ho jen nasral oslepil, ale nezabránil v obraně a likvidaci útoku a snad o to víc by přitlačil na pilu.
Olaf

Příspěvek od Olaf » 21 bře 2006 09:04

Fantam napsal:
Podle mne o nutnou obranu (§ 13 tr.z.) v diskutovaném případě nejde - to by bylo výhradně tehdy, když by na vás bylo zvíře - pes - prokazatelně poštváno, tady jde o krajní nouzi (§ 14 tr.z.). A tady jsou už dána jasná omezení. Pakliže nejste myslivec a nejde o lovícího psa v honitbě, nelze ho jen tak mýrnix dýrnyx zabít. Musíte volit podstatně jemnější způsoby obrany.

Mám takový dojem, že v tomto případě se nejedná o lovící psy v honidbě, ti většinou, když Vás zmerknou tak urychleně zmizí. Ale všichni víme, jaké obludy se dnes u nás chovají. Ve více tématech na Gunshopu je řešeno, jak se nemazlit s lumpy, když si na nás vyšlápnou. Nevím jak Vy ale já mám skoro větší strach z velkého útočícího psa, jak z nějakého pobudy. A pokud to je např. brazilská fila, rottweiler a pod. a již mě napadne, nebude mě zřejmě v tu chvíli ani trochu zajímat, zda se jedná o nutnou sebeobranu či krajní nouzi a bráním se. Ne že budu ale střílet po psovi, který běží okolo mne, je strašně velký a já mám naděláno v kalhotách. Pokud se ale již zakousne, bude to jeho poslední hryz. Nikomu neberu jeho názor. Ať si klidně v té rychlosti přemítá zda je to nutná sebeobrana a krajní nouze. Takže pokud u sebe nosím ostrou, použiji při pokousání ji. Samozřejmě, pokud někteří kolegové zde zúčastnění nevlastní ostré, řešil bych to alespoň jako oni, tedy plynovkou či tím pepřákem. Vše lepší, než nic.
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 21 bře 2006 09:11

Dá se vůbec při použití zbraně proti psovi mluvit o nutné obraně?
Z hlediska zákona je totiž pes věc a tím pádem mohu být stíhán pouze za poškození cizí věci tj. to samé jakobych třeba někomu prostřelil okno.
A kdyby ten pes byl do 5000,- což většina psů je (neříkám, že nejsou dražší) tak by to byl přestupek.
Kromě toho nikdo tady nemluví o střílení psa s náhubkem a na vodítku.

Fakt nic nemiluju víc než když po mě jde v parku nějaká obluda a 100 metrů za ním běží zpocený majitel a řve: "Nebojte se! On vám nic neudělá!" Na to mu vždycky říkám:"Ku*va, to řekni jemu!"
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 21 bře 2006 09:34

Kubajzz píše:Dá se vůbec při použití zbraně proti psovi mluvit o nutné obraně?
Ne, jedna se o krajni nouzi (KN).
Odpovědět