Cisteni kratke zbrane

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Johny_Knoxvile

CŽ75B

Příspěvek od Johny_Knoxvile » 11 bře 2006 09:52

Ahoj. Já mám ČZ 75 B 9mm Luger. Zbraň jsem si kupoval od předsedu IPSC a tak mě o čistění téhle zbraně hodně poučili. Trvalo to cirka půl hodiny. Nejdůležitější je, hned po střelbě zbraň rozebrat. Pak jsou dvě části čistění:
1, Hlaveň.
Takže nejdřív vezmeš WD-40 a prostříkneš ji. Pak vezmi to malý šídlo s hadříkem a jenom tak jemně ji protáhni. Ať tam nezůstane velký nános WDčka. Já střílím celoplášťovkama, takže to protáhnu nejdříve plastovým kartáčem (když je zbrań hodně zasviněná 250 nábojů) tak i drátěným (měděnej). Pak vezmeš koudelníček a protáhneš hlaveň, abys z ní dostal zbylý nečistoty.
2, Rám zbraně a závěr.
Tady to bude na dlouho. Nejdříve si vezmi zubní kartáček a prostříkni ho WDčkem. Pak tím napatlej všechny záhyby a všechny části co uvidíš. Hlavně místa u spouště a na závěru. Poté si vezmi hadr, a všechno cos napatlal setři. Sejmeš tak ze zbraně opravdu veliké množství prachu a usazenin ze střelby. Pak si vezmi takový ty jehly. Je to souprava asi tří jehel o různým průměru ( já si je udělal sám). Jsou různě silné a mají různou ostrost. Teď dostaň ze závěru některé nečistoty jsou na takovém polokruhu. Občas se tam dostatnou a dělá to docela neplechu. S větším nánosem nedolýhá pořádně závěr. Pak vyšťourej bordel, kterej se usadil u vyhazovače.
Tak, To nejtěžší máš za sebou. V tuhle chvíli je zbraň vyčistěná a ty ji můžeš s klidem a dobrým pocietem složit.
Příště bude na 100% připravená ke střelbě.
A ještě něco, zbraň konzervuj různejma přípravkama co jsou k tomu určený, hlavně ne WDčkem. Není to zas tak velká chyba, ale není to k tomu určené a nikdy nevíš, co se může stát. Já bych ti ale doporučil, nekonzervovat ji. Jednou za měsíc si stejně určitě zajdeš zastřílet a máš to. Nemusíš nic konzervovat a kupovat na to všelijaký přípravky.
Přeju dobré čistění a kdybys měl ještě nějaký dotazy tak mi napiš na Johny_Knoxvile@seznam.cz. Můžu ti poslat i nějaký fotky z čistění. Měj se


HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 11 bře 2006 11:10

WD-40 není konzervant. Spíš čistič. Na to jsem přišel před rokem, když jsem něco nakonzervoval WD40kou a pak jsem se nestačil divit, kde, že se na závěru vzaly korozivní mapy. Na to pozor.
Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
Fantan
Odborník na zbraně
Příspěvky: 363
Registrován: 23 pro 2005 22:27
Bydliště: Česká Třebová
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Fantan » 11 bře 2006 16:46

Teď jsem se vrátil ze střelnice (no, fuuuuj) a chystám se pucovat Hermexe - tedy 58ku - po cca 42 letech. Tak mi držte palčáky!
Když je Walther 7,65 dobrý pro J.Bonda, je dobrý i pro mne :D !
Olaf

Čištění

Příspěvek od Olaf » 12 bře 2006 11:00

Co člověk to jiný názor na čištění. Od precizního, tuším Jaroslava, který pokud postupuje tak,jak napsal, tráví nejméně 1/10 života čištěním. Tedy alespoň pokud dost střílí. Já čištění tolik času nevěnuji a myslím si, že na zbraních to není vidět. Trezorem mi neprotéká potok a z toho vycházím. Mám celkem 7 zbraní a všechny jsou OK. Jediná vyjimka byla brokovnice ZH, kterou jsem jednou po honu nevyčistil a byly problémy. Taky šla hned do světa. Již před lety jsem dostal od jednoho němce schmierol,allgemein 0-190 v litrovém balení.Předpokládám, že jde o olej používaný armádou. Pokud přijdu se zbraní z venku, nechám ji chvilku v pokojové teplotě a pokud nebyla použita vytřu jen suchým hadrem, potom vytěrákem namočeným v tom oleji a potom ten olej setřu dosucha čistým hadrem. Pokud jsem střílel, vzhledem k tomu, že nepoužívám ryze olověné střelivo, před čištěním výše uvedeným, projedu laufy pouze kartáčkem /silonovým/ a ten olej nechám asi 15 minut, než ho setřu. U sportovní brokovnice ještě před použitím lehce potřu třecí plochy vazelínou na zbraně.
Jaroslav
Příspěvky: 145
Registrován: 26 úno 2006 19:22
Bydliště: Praha

Příspěvek od Jaroslav » 12 bře 2006 13:37

Tak a hurá znovu do diskuze.
Pokud si někdo myslí, že je dostatečné čištění jednou po střelbách tak je na omylu. karbon vystupuje z porů vývrtu několik dní. Za druhé já tu zbraň nosím denodeně cca 12 a více hodin. taková zbraň se musí čistit dost často a to i zbraň z nerezu i ta dokáže zflekatět. Přeji vám vidět jak po týdnu nošení zbraň vypadá a co je v hlavni za nečistotu. Za třetí zbraň mne stála v základu 34 tisíc a následná přestavba cca 1800 USD. K tomu připočítám ještě práci, kterou jsem si přestavbou dal. To jsou hlavní důvody. Už jsem viděl hodně zbraní, které vypadaly po roce jako některé za 10 let. Za ta léta se mi má péče vyplatila. To't můj názor.
Čištění zdar
Jarda
Olaf

Čištění

Příspěvek od Olaf » 12 bře 2006 14:31

Jaroslav napsal:
.Přeji vám vidět jak po týdnu nošení zbraň vypadá a co je v hlavni za nečisttotu.
Po týdnu nošení v suchém např.podpaždním pouzdru musí být tedy strašně zaneřáděná. Maximálně nějaký ten prach. Ale každý volíme to, co považujeme za vhodné. Takhle jsem si hrál vždy asi půl roku po zakoupení nové zbraně ale nyní dělám pouze to, co považuji za nezbytné pro uchování zbraně v původním stavu.
HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 12 bře 2006 20:27

Popravdě řečeno, nedokážu se dovtípit, co to je za zbraň, kterou někdo denně nosí 12 hodin a stála tolik peněz.
Já bych žádný takový kvér (a to bych řekl, že to bude nějaký koln C1911) nenosil. Už jen proto, že kdyby už došlo k nějaké situaci, kde by bylo nutno ji použít, bál bych se, že mi s ní policajti při prošetřování něco udělají.
Jinak, co tu Jaroslav předvádí je sadismus, nebo spíš masochismus. Já si myslel, že na čištění jsem hrozný, ale proti němu jsem nedouk!
Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
Jaroslav
Příspěvky: 145
Registrován: 26 úno 2006 19:22
Bydliště: Praha

Příspěvek od Jaroslav » 12 bře 2006 23:11

Je to Kimber Custom II v 45 ACP. Jinak ráno v 8:00 odejdu a domů se vracím tak kolem 18:00 a velice často ještě později a pokud jezdím po ČR tqaj jsem klidně i pár dní pryč. Jinak obavy se zajištění zbraně od PČR nemám strach. Když k tomu dojde tak k tomu dojde a jako právník si dokáži s vymáhání náhrady za škodu poradit. Jinak zbraň jsem ladil pro osobní ochranu a ne pro sport. Vzhlůedem k tomu, že jsem nechtěl zbraň tvořenou MIM součástkama tak jsem je postupně vyměnil za součástky od známých firem jako Ed Brown, Brownells, Wilson Combat, Cylinder and Slide a vše to pak spasoval dobrousil a otestoval. Vzhledem ktomu, že mám dost známých ladičů a stavitelů zbraní v USA tak jsem měl možnost vše konzultovat. Zbraň byla dobře hodnocena v kategorii "sleeper"což jsou zbraně které vypadají jako originál, ale ve skutečnosti mají s originálem velmi málo společného. Bohužel to stojí nejen peníze , ale i čas pokud chcete, aby zbraň byla opravdu bez vůlí a ještě k tomu dobře chodila. Jinak nejsem ani sadista ani masochysta. Zbraně mne baví je to můj koníček. Měl jsem cca 18 zbraní a hodně jsem jich poladil. Dnes mám zatím dvě, Kimbra a CZ SP 01 Tactical a nyní čekám na pumpu Winchester 1300 Defender a už scháním po světě doplňky. Ty jsou mnohem levnější než na 1911 A1. Prostě to je život. A stím čištěním to není tak hrozný znám i hoší. Záleží to také na tom co kdo od své zbraně chce a také " jak ji dává za uši" jinak v MPI čku jsem viděl totálně zničený Glock, kde si majitel myslel, že tuto zbraň není potřeba čistit a výsledek kalsické K-BOOM. Bohužel zatím mám hlaveň klasikou karbonku a ne nerezku a karbonky jsou docela náchylné na rezavění. Už jsem viděl pár vyměněných hlavní díky korozi tak ji prostě udržuji tak jak jednak vím z vlastní zkušenosti a také dle rady lidí, kteří už cca 40 let zbraně staví. To je pouze můj názor a netvrdím, že někdo kdo dělá něco jink tak, že je to špatně.
Jaroslav
lucas82

Příspěvek od lucas82 » 13 bře 2006 23:10

Jeste jednou bych chtel vsem podekovat za rady. velmi uzitecne.dekuji :idea:
Smazaný uživatel 177

Příspěvek od Smazaný uživatel 177 » 14 bře 2006 08:22

Ještě se rychle přidám: mám krátké zbraně a s úspěchem používám hada / Snake Bore / spolu s obyčejným Konkorem a je to vynikající. Na jiném foru se mi smáli,když jsem uvedl,že po čištění vývrtu kontroluju jeho stav lupou a i tak pak žádné nedostatky či zbytky v hlavni nenajdu. Pozn.: právě tou lupou jsem objevil u Glocka počínající vypadávání vývrtu.
Luger
Příspěvky: 51
Registrován: 08 led 2006 12:41
Bydliště: BK

Příspěvek od Luger » 14 bře 2006 09:31

Nemáte nekdo nějaký fígl na oživení vzhledu zbraně ? Po čase je povrchovka na pistoli už taková zašlá a chtělo by to něčím trochu oživit.
Ale aby to bylo dál vhodný na nošení, žádná mastnota.
A čím čistíte píst na osmapadesátce ? Ten je vždycky jak jetel.
HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 14 bře 2006 16:39

Na povrchovou úpravu docela pomáhá Brunox. Na píst to chce velmi jemně očistit Silichromem. ALE VELMI JEMNĚ!!!!!! Jinak ho po několika čištěních obrousíte tak, že už nebude pístovat. Opravdu s citem!
Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
Jaroslav
Příspěvky: 145
Registrován: 26 úno 2006 19:22
Bydliště: Praha

Příspěvek od Jaroslav » 14 bře 2006 17:42

Luger píše:Nemáte nekdo nějaký fígl na oživení vzhledu zbraně ? Po čase je povrchovka na pistoli už taková zašlá a chtělo by to něčím trochu oživit.
Ale aby to bylo dál vhodný na nošení, žádná mastnota.
A čím čistíte píst na osmapadesátce ? Ten je vždycky jak jetel.


Doplňující otázky jakýbto je povrch kasický brinýr z fabriky nebo již opreavovaný? Parkerizace nebo lak?
Jinak jeden starý zkzüšený pes mi poradil tvrdý želví vosk co je na auta. Pokud jer to tovární povrchovka tak by mohla pomoci i pasta od Cleenbore taje naa povrchy a navíc ještě chrání.

Pokud jde o ten píst po vyčištění bych zkusil GunButter, nebo Militek a pořádně zahřát. Po střelbě pak většinou stačí součastky otřít hadrem. Kdysi jsme to čistili dost britálně a na komůrku vytěrák s hadrem na vrtačce, ale to byl erár.

Jaroslav
Luger
Příspěvky: 51
Registrován: 08 led 2006 12:41
Bydliště: BK

Příspěvek od Luger » 14 bře 2006 18:05

Jaroslav
je to klasická černá CZ 75 D lakovaná. Povrch nebyl nijak opravovaný.
Jaroslav
Příspěvky: 145
Registrován: 26 úno 2006 19:22
Bydliště: Praha

Příspěvek od Jaroslav » 14 bře 2006 18:34

To LUGER

tady je to složitější protože CZ lak je velice odolný. Bohužel zkoušel jsem ho nějak oživit, ale vše jde z toho dolů. Možnost je nechat to v CZUB znovu nalakovat cca 2000,-, nebo zkusit to pastu. Na svém Kimbrovi mám právě lak dělaný ve zbrojovce UB a je to oradu držák, bohužel jiné povrchy vypadají lépe. Zkusil bych tu pastu, ale moc nadějí nedávám. Dovoluji si tvrdit, že ten CZ lak je jeden z nejodolněnjších povrchových úprav zbraní. Ale pokud zbraň nosíš tak se každý povrch otírá o pouzdro. Proto nosím jen ty silonové s vnitřní výstelkou.
Asi jsem Ti moc neporadil,, ale momentálně nemám nápad.

Zatím
Jarda
Odpovědět