Cisteni na dlouhe zbrane - malorazka

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

markbuc
Příspěvky: 137
Registrován: 19 čer 2009 20:53

Čištění na dlouhé zbraně - malorážka

Příspěvek od markbuc » 24 říj 2009 18:14

Pátrám po obchodech a vybírám čištění na moji malorážku čili LR22. Máte nějaké doporučení konkrétně co, jakou značku a kde koupit? Nabídka je široká, od jednotlivých vytěráků až po různé sady v krabičkách. Když koupím sadu, nevím, zda to všechno co je v ní vůbec budu využívat a nejsou to tedy vyhozené peníze. Poradí někdo?


Vaskent
Příspěvky: 323
Registrován: 14 říj 2009 23:33
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vaskent » 25 říj 2009 09:27

Zdravim, něco podobneho jsme rozebirali ve foru ""Ultrapřesná střelba", je to hlavně o malorážkách... Jinak pokud mam byt konkretni, hodně užívaný je vytěrák Dewey, je na ložiskách a hodně kvalitní, ale co si myslim je malinko nedomišlené jeho jádro, má pogumovaný ocelový drát. Dokud na něm je guma je vše OK, ale pokud by se časem třeba sloupla nebo něco..... Ale kuli přesnosti atd je třeba něco na tento zpusob, uložení valivé, idealni na ložiskách i když to je spíše na efekt než že by to byl velký přínos a jádro vytěráku z něčeho měkčího. Já tedy se ted pouštím do výroby i vytěráků, ale to jsem zatim počital spiš že bude jako příslušenství ke zbrani kterou chystam... Ale i tak by se dalo v případě zajmu domluvit.... (předběžná cena mého produkto500Kč- na ložiskách s nylonovym jádrem). Co se týče kartáčků, ty nabízí kde kdo. To seženeš všude. Je jen rozdíl v hustotě štětin. Já mam radši hustší chlup, ale spousty lidí má strach z poškození hlavně tak bere řidší, nebo se sylonovou štětinou (já použivam mosazné). Hrot obvykle bývá součástí výbavy vytěráku. Hadřiky se na hrot taky daji koupit v kdejake lověně.

Mimo vytěrák je hodně uzívaný produkt "Boresnake", ale zase co člověk to nazor. Je to spíše na suché čištění stejně jako tzv."struna" do které se používají knoty nebo filcové válečky....

Ohledně čistidel, je to opět spíše individuelně na každém střelci a zbrani. Zbran je jako člověk, někomu chutná víc to, jinému ono....Ve světě Benchrestu co jsem já zaznamenal má největší jméno firmy Shooterschoice a HOPPES. Jistě i jiné ale tyto dvě firmy jsou nejspíš nejužívanější. Já co vždy používal tak jsem začal u pro mě nejdostupnějšího Tetra-Gun, pak jsem přešel pravě k Hoppesu což bylo se domnívám kvalitnější čištění, a nyní používám Shooterschoice (i prodavam). Dle mé zkušenosti je to nejlepší čištění pro malorážky (jediná firma co jsem doposud našel že děla čištění specielně pro hlavně na olověné střelivo-Lead Remover). Ostatní čističe co jsem doposud měl v ruce jsou buťto universální, nebo specielní pro plá3ťové střelivo (přecijen je obecně populárnější střelba plášťovim střelivem a v USA benchrest je především plášti, takže proč by se zabývali olovem...). Ale co se libi mě se nemusi libit dalším střelcům, takže spíše na vlasní zvážení.... Moje heslo co řikam všude je, že je defakto jedno čim, ale hlavně čistit! to idealni pro vás si už časem najdete....
Vaskent
Příspěvky: 323
Registrován: 14 říj 2009 23:33
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vaskent » 25 říj 2009 09:30

jo tady nějaky odkaz na vyrobce.... pokud umiš anglicky tak se dozvíš vic od nic, to je si myslim lepší ;)

http://www.deweyrods.com/
http://www.hoppes.com/index.htm
http://www.shooters-choice.com/
Kukurap
Příspěvky: 51
Registrován: 27 dub 2008 18:58

Příspěvek od Kukurap » 25 říj 2009 10:14

Také bych zkusil Aliancze a čištění Pro shot.
Uživatelský avatar
reaktor
Příspěvky: 1079
Registrován: 15 lis 2006 17:06
Bydliště: Brno-venkov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od reaktor » 25 říj 2009 11:43

Já se zas přikláním k boresnake. Mám to na všechny ráže co mám a nemá to chybu. Jelikož to nemá žádné vodicí drát, tak se poškození vývrtu nebo ústí nemusím bát. A hlavně malorajdě stačí jen jedno protažení a je to jak psí kulky. U .357 olovo protahuju 3x se stejným výsledkem.
Brokovnice, obrana proti ČERNÉ MAGII

http://www.youtube.com/user/reaktor1300?feature=mhee
markbuc
Příspěvky: 137
Registrován: 19 čer 2009 20:53

Příspěvek od markbuc » 25 říj 2009 12:52

A tohle jako základ stačí? A pokud ne, co k tomu dál?
http://www.jgstrade.com/scripts/podrobn ... p?IDZ=1135
Vaskent
Příspěvky: 323
Registrován: 14 říj 2009 23:33
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vaskent » 25 říj 2009 12:54

no lepší než drátem do oka...
markbuc
Příspěvky: 137
Registrován: 19 čer 2009 20:53

Příspěvek od markbuc » 25 říj 2009 13:18

Vaskent píše:no lepší než drátem do oka...
:( Nebo krumpáčem do břicha, no to jsem si myslel a proto se ptám, nemáte nějakej odkaz na konkrétní čr obchod s něčím co by bylo o dost lepší než krumpáčem do břicha?
stanfu
Příspěvky: 143
Registrován: 31 bře 2007 10:43
Bydliště: Karviná

Příspěvek od stanfu » 25 říj 2009 13:50

markbuc
Příspěvky: 137
Registrován: 19 čer 2009 20:53

Příspěvek od markbuc » 25 říj 2009 14:28

Něco jsem našel:
http://www.kentaurzbrane.cz/doplnky-ke- ... 223-5-56mm

ale mrknu ještě na e-shop Vaskenta
markbuc
Příspěvky: 137
Registrován: 19 čer 2009 20:53

Příspěvek od markbuc » 25 říj 2009 14:58

to Vaskent: Dík za tip a rady, ale přesto se neubráním, některý hrubky to je, jak už tu někdo poznamenal, hardcore :shock:
nabýdnout je i na mě dost silná káva :roll: :D
Doporučuji si webovky nechat někým zkontrolovat a opravit, pomůže to obchodu, současný stav mu spíše škodí
Shiva
Příspěvky: 984
Registrován: 19 říj 2005 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva » 25 říj 2009 18:42

Jen nekolik malo postrehu k cisteni (zde jen malorazek, ale vetsina se aplikuje u velkych take, rozdil je jen v frekvenci).
1. vyterak jako takovy, je asi uplne jedno jaky, pokud splnuje nekolik dulezitych pozadavku. (lozisko, povrch nebo material musi byt mekci nez vyvrt a dostatecna tuhost)
2. navadec do pouzdra zaveru ktery vede vyterak kolmo do komory a hlavne, zaroven zabranuje zatekani chemie do spoustoveho mechanismu.

Opravdu se zatim nejvice osvedcili bud lestena mekka ocel nebo tvrda ocel potazena plastem. Jine materialy jsou moc ohebne a tim dost nefunkcni. U plastovanych je jen jedno nebezpeci a to je necistota, ktera se muze na plasti uchytnout (prach, zrnicka pisku apd) pak to bude fungovat jako brousek. Ale to je zase o peclivosti

Nemusim zduraznovat ze co se hlavne tyce, nejvice rozhodujici pro presnost (nemluvim o vyrobe ci provedeni) je usti a komora (nabeh). Proto je potreba se vyhnout jejich poskozeni. Bore snake je nejhorsi vec co pro kvalitni a dobre riznutou komoru a usti, clovek muze udelat. Bore snake je dobry do beznych kulovnic (lovecke kulovnice, brokovnice, semiauto zbrane pro vojaky apd) v zadnem pripade ne do kvalitnich hlavni. Samozrejme nikomu toto nenutim a kazdy muze ignorovat lety a praxi overene postupy mnoha strelcu po celem svete.
Cisteni malorazky, nikdy jsem neslysel tolik ruznych narozu a mytu kolem cisteni malorazky.
Konzultace s mnoha zkusenymi strelci BR ukazala nekolik zakladnich principu a poznani.
Nejhorsi znecisteni pro malorazkovou hlaven je napaleny karbon smichany mazivem. Proto je velice dulezite okamzite po dostrileni hlaven nekolika hadriky na bodci vyteraku dukladne vytrit (nejvetsi cast se tvori hned za komorou v nabehu), rozhodujici moment je vytrit dokud je toto znecisteni mekke (tj. v teplem stavu).
Tento zpusob cisteni staci na radove od 100 ran do 700-800 ran nebo i mene. je to individualni, hlaven od hlavne. Je to tzv "okenko presnosti"
Pak je potreba hlaven vycistit nejen mechanicky ale i chemicky.
Chemicky: je celkem jedno jaky pripravek se pouzije pokud je vyrobcem urcen pro pouziti odstranovani olova v hlavnich malorazek. (samozrejme, hodne strelcu tomu nepriklada vaznost, protoze na tom setri a pouziji "osvedcene" rady. Nicmene mixy vyrobcu jsou urceny prave pro tento ucel a obsahuji i jine chemikalie ktere narusuji prave i karbonovy nanos, jez se samozrejme nikdy vytrenim nasucho po strelbe, uplne nevycisti.
Navic naklad na jednu dve lahvicky, par stovek hadriku a vyteraku a nekolik mosaznych (vetsinou oznacenych jako BR bronze brush) je investice na hodne dlouho a prodluzuje zivotnost hlavne.
Nepresnost (zvetsujici se soustrel) je zapricinen nanosem karbonu a olova (krouzku) ktery vznika hned za komorou v nabehu. dokud je vetsi nez vyvrt, tak zbran strili presne. jakmile se zvetsi tak, ze prumer se zmensi na mensi prumer nez je vyvrt, tak vpodstate sterlu "zkalibruje" na svuj prumer a strela pak nema spravne vedeni a zbran strili vice a vice nepresne.
Cas od casu se stane ze zvyseny tlak utrhne kus necistoty a clovek dostane "padaka" mozna 2 a hned potom ulitne zasah nahoru.
Velice dulezite je tudiz vycistit tuto cast hlavne prave od tohot nanosu. Nekteri strelci si nechavaji vyrobit specielni vystruznik jez tento nanos odstrani a zbytek docisti chemicky.
Good shooting
Nepište SZ, pište dotazy přímo na mail gunshop@sniper.cz
Vaskent
Příspěvky: 323
Registrován: 14 říj 2009 23:33
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vaskent » 26 říj 2009 15:33

K mé češtině, připouštím že občas jsem prase, ale webky mi chystali jiné osoby a i texty co jsem tam nechal dat jsem si nechaval kontrolovat.... Takže pokud tam někdo najdete nějakou prasárnu, prosím dejte vědět, diky ;)

To Shiva: krásně popsaný zpusob čištění.... Mužu se zeptat jaké preparaty na odstraňování olova znáš? Asi už já osobně to co použivam nezměnim, ale nikdy neřikej nikdy.... A k Boresnake, proč mysliš že poškozuje hlaveň? pokud neni člověk dobite a netaha špagát přez hranu hlavně tak dle meho nazoru by zbraň neměla byt poškozena, v letošním roce jsem začal pravě Boresnake používat.... Zatim jsem nezaznamenal nějaky obdobny problem.... A pevně věřím že nebude, ale i na toto bych rad znal teda nějaky nazor. Jinak až na maličkosti které jsou zbraň od zbraně a chemikalie od chemikalie odlišné se všim souhlasím....
Shiva
Příspěvky: 984
Registrován: 19 říj 2005 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva » 26 říj 2009 16:30

zkousel jsem v podstate vsechny bezne dostupne (v USA) prostredky s vice mene stejnym efektem.
Bore Tech rimfire bland
Shooters choice lead remover
Montana X-treme
atd.
Problem je, ze to posilal vzdy Sinclair a bez problemu, jen cena za dopravu byla vyssi. Od te doby co to koupil Brownells tak maji uvedeno "CANNOT BE SHIPPED OUT OF THE U.S." takze s chemii na cisteni z usa jsme (alespon ja) v hajzlu.
Boresnake
Po pravde receno, kdyz mi rekne 100% dotazanych BR strelcu, ze to neni dobre to pozivat, ze se tim poskozuje usti protoze to clovek nikdy stejnomerne nevytahne, a ze se to timto zpusobem dostatecne nevycisti, protoze po nekolika protozeni je boresnake tak zaspineny, ze tam akorat stale patlas to same, ze stejne ten vyterak a kartac pouzit a pak to vytrit docista patchema tak nemam duvod si myslet neco jineho nebo to dokonce testovat jestli tu svou hlaven zkurvim nebo ne.
A amici jsou preci jen na tom ekonomicky lepe nez my a pro ne 500 usd za novou hlaven je trochu jiny naklad nez pro nas 10.000kc +
Byl jsem na nekolika mezinarodnich soutezich jak ve velkorazi tak na rimfire coz je radove ve stovkach strelcu a nikde jsem tam nevidel nekoho boresnake pouzivat. :-)
Mne to jako duvod bohate staci. A popravde receno, zatim co jsem se kdy ptal o strelbe, cisteni, prebijeni etc. tak mi vzdy pomohlo. Na rozdil v CR, kde to bud nikdo nevi, nebo kdyz vi tak radeji nepovi.
Good shooting
Nepište SZ, pište dotazy přímo na mail gunshop@sniper.cz
Vaskent
Příspěvky: 323
Registrován: 14 říj 2009 23:33
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vaskent » 27 říj 2009 15:22

já co vím, rád povím, ale třeba toto je věc, která mě byla do letoška utajena (boresnake). A mě to přijde jako zajimava alternativa suchého čištění. Vždy stejně to nevytahneš, to bys musel mit nějaky nastavec co by to středil, ale dle meho nazoru když se to nebude tahat přez hranu ústí tak to nepoškodí. Co se tyče nanašení stareho bordelu do hlavně, proto se dá vyprat... A co se tyče čištění vytěrákem, nikdy jsem netvrdil že ho to nahradí.... Vytěrák nenahradíš ničim, ten bude vždy potřeba. Ale co ja mam zkušenosti, vždy jsem nasucho protahoval hlaven nějakymi knotamy a podobně, toto je jen jedna z variant.... Vytěrákem jsem čistil dle potřeby ale vždy jen za použití chemikálií, což neni třeba po každym střileni jako protažení nasucho.... Asi jsem jen línej tahat všude sebou vytěrák ;) Ale i tak zajimava připomínka... BR je dobrá učebnice a rad si zaznamenam další poznatek z těchto kruhů, díky ;)
Odpovědět