Ultrapresna strelba

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Vaskent
Příspěvky: 323
Registrován: 14 říj 2009 23:33
Kontaktovat uživatele:

Ultrapřesná střelba

Příspěvek od Vaskent » 15 říj 2009 09:05

Přeji příjemný den. Jsem tu nový, tak se nedivte že zakládám toto téma, jistě jste něco podobného probírali ledaskde. Ale mám pocit, že by stalo za to Vaše poznatky, nebo tipy na zkvalitnění střelby shrnout do jednoho. At již jde o Benchrest, Malou odstřelovačku, sportovní střelbu nebo jiný druh střelby. Já jsem sportovní střelec a zároveň se tímto problémem taktéž dlouhodobě věnuji. Ale rád ziskám nové pohledy na věc a případně přispěji svojí troškou do mlýna. Ale můj obzor je zůžen především na malorážnou střelbu, popřípadě vzduchovky....

takže jak se staráte o zbraně/ co s patronami... čištění, úpravy, seřizování a podobně. Děkuji


Uživatelský avatar
JIP
Příspěvky: 3
Registrován: 01 črc 2009 09:31
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
Kontaktovat uživatele:

nesouvisející nadpis

Příspěvek od JIP » 15 říj 2009 09:17

Sorry, ale nevím jak nadpis "Ultrapřesná střelba" souvisí se zbytkem textu prvního příspěvku.
Vaskent
Příspěvky: 323
Registrován: 14 říj 2009 23:33
Kontaktovat uživatele:

Re: nesouvisející nadpis

Příspěvek od Vaskent » 15 říj 2009 09:28

JIP píše:Sorry, ale nevím jak nadpis "Ultrapřesná střelba" souvisí se zbytkem textu prvního příspěvku.
no jak, jsou úpravy na zbrani, kterými se dá docílit přesnější střelby, pak čištěním se opět dá zkvalitňovat střelba samotná atd.... skratka by mě zajimaly Vaše experimenty, ať již úspěšné či nikoli ke zkvalitnění soustřelů.

Např: pokoušeli jste se někdy "posunout" vibrace hlavně? jakym zpusobem? (při výstřelu vzniká v hlavni vibrace, vytvářejicí sinusoidu. ideální rozptyl je ve chvíli, kdy opouští střela hlaveň, aby se sinusoida nacházela v nejvyšším-nebo nejnišším bodě) Jsou dva zpusoby posouvání této křivky. Kroužkem na hlavni-tím se naruší a posune. Druhý je závaží na konci hlavně. Ale je to spousta laborování a posouvání sem tam. Jak asi chapete, da se tim teda totiž rozptyl i zbořit....
Uživatelský avatar
Sidewinder
Příspěvky: 1463
Registrován: 31 srp 2004 20:53
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sidewinder » 15 říj 2009 09:29

No myslim si, ze vsichni zainteresovani vedi, kdo je Vasek Haman.. takze ja bych byl doct zvedavy na tu Tvou "trosku do mlyna"..?

Jake beres a pouzivas patrony s jakymi zkusenostmi? Jak je testujes popripade upravujes a jake jsou vysledky?

Jak resis ulozeni zeleza do pazby, pouzivas bedding a popripade jaky?

Jak resis momenty utazeni sroubu v beddingu popripade bez nej?

Jaky zpusob cisteni pouzivas, popripade jakou chemii?

Pouzivas nejake specialni mazadlo do vyvrtu pro zlepseni soustrelu?

Pouzivas nejaky kompenzator, nebo posuvne zavazi na hlaven .. nebo oboji? .. jaky typ a jake jsou vysledky?

Jaky jazycek spouste mas odzkouseny jako nejlepsi a proc?

atd atd...

Kazdy to zde muzeme napsat sam za sebe a urcite to muze byt pro mnoho lidi zajimave, .. ale kdyz uz s tim zacal Vasek, tak proc nezacit hned u Olympionika..
Vaskent
Příspěvky: 323
Registrován: 14 říj 2009 23:33
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vaskent » 15 říj 2009 10:10

Jaj, tak toto jsem ani nečekal, ale díky.

Tak za sebe. Do nedávna jsem používal Anschutz 1913 a náboje RWS-R50. I přez muj odpor k značce Anschtz se vlasně nedalo nic dělat, nic jineho zde téměř nebylo (druhá značka kterou nemam rád je FWB ale jde třeba jen subjektivné pocit). Moje malorážka byla jedna z kterých vybíral jeden český representant a dal ji stranou jako tu horší (a vím že mých sousstřelů on se ani nepřibližoval). čím to? domnívám se že základ tomu dalo čištění. Na začátku jsem čistil nejdostupnějším čištěním-TetraGun. Po té jsem přešel ke Kanokrolu smýchaný s čímsi (rada jednoho zahraničního Benchrestáře), krátce na to k HOPPESu a potom na čištění ShootersChoice. Každý z výrobců je jistě dobrý, ale je to vždy universální čistidlo... Muj systém (dříve jsem neměl systém čištění, jako vše to chce čas) u čistidla HOPPES bylo vyčistit zbraň po cca 1500-1800ranách. Soustřely se vyvýjely tak, že po tomto vyčištění trvalo cca 200 ran než si dobře sedly rozptyly, po cca 500 ranách se mohlo jet na špičkový závod, a po cca 1200 ranách již se zhoršovaly rozptyly a pak znovu vyčistit. ShootersChoice vyrábí čistidlo LeadRemover, což je specilelně pro olověné střely. Tímto a možní i olejíčkem FP10 se celé čištění posunulo na 2500-2800 výstřelů. Vždy jsem používal nějaký olej na zlepšení soustřelů, ale vždy od výrobce čistidla, tedy ted mam onen FP10.

Proč nemam rad anschutz-jsou již dávno za svym nej a používají bláto materiál.... nedávno jsem jeden lauf rozřezal a dle řezu tipuju 12 060 nebo podobná ocel (to by se soudruzi z SSSR pobavili ) :D Proto s mim počinajicím podnikánim jsem začal dovážet hlavně z Ameriky-Lilja. Používá je Katka i Mat Emmons a jsou vkládány do v současnosti asi nejuznávanější malorážky-Bleikr. Spolu s tím ovšem přišla řada zjištění, že když koupim hlaveň z ameriky, tak ji tam jen neprdu a poleze to jednou dírou. Dá to celkem záhul ji vyladit aby dělala co má, ale stojí to za to. Spolu s touto hlavní jsem přešel na patrony Eley. Zároven když jsem ji sháněl, jsem řekl že již nechci dlouhý lauf, proto jsem si udělal difuzorku. U sportovní střelby se nesmí používat kompensátor nebo podobý mechanismus, difuzor je povolená varianta, celkem utlumí ránu (jak zvukově tak fyzicky). Eleyky začli proto, že v americe prakticky neexistuje jiné kvalitní střelivo, a taky pokud se podivate na oficielní stránky ELEY, naleznete zde seznam závodů, medailistů polu s použitým střelivem. Až na vyjmky všichni používají ELEY, to už něco znamená (pozor, neshazuji jiné výrobce. R50 jsem používal a dělal s nimi juniorský český rekord a spoustu jiných úspěchů)

Co se týče pažby, vždy jsem používal pažbu přímo od vírobce, i když jsem se jednu dobu také pokoušel vylepovat jednu pryskyřicí... Ale nakonec jsem začal střílet duralkou a tam už se nic neřeší, jen musí být dostatečně dotažená... Ohledně momentu dotažení, je to složité u dřeva. to se pohybuje obvykle mezi 4-7N/m ale vychytat to idealní dotažení pro tu či onu pažbu a zbraň je složité, pak přijdou potíže s teleplou roztažností, za vlhka lehkým jako nabobtnáním pažby a podobně a celé ladění dotahování je vniveč... Proto jsem začal s duralem (nyní pažba anschutz 2018-první povedený Anschutz produkt po dlouhé domě dle mého názoru).

Nyní se vrátim ke střelivu. Zkušenosti s RWS- zde se dají ještě náboje přetřídit. Dle západního vzoru jsem si vyrobil měřák, kterým se měří házivost a délka náboje. Tím se u nich docílilo stažení rozptylů. Dle ceny náboje a jeho rozptylum o patřičný poměr, někdy větší, někdy menší ale vždy znatelný. I p.Varga měl tento muj výrobek v nabídce, ale po menší neshodě a tedy ukončení spolupráce nevím zda jej pro něj vyrábí někdo jiný. Nevím ale jak se toto přebrání projeví u jiných nábojů, ale u Eley to je k ničemu. Nechápu proč ale žádný efekt....

Znovu čištění- při světových závodech jsem vždy kroutil hlavou nad tím, jak někteří střelci čistějí hlaveň po každym závodě nebo tréninku... s příchodem mých Lilja hlavní přišel i návod pro údržbu a podobně. A tam to popisovali proč a mě docvaklo že to oni dělají. Doporučení přímo od Lilji je to, že po cca 200 ranách by se měla vyčistit pouze nábojová komora (použitý bronzový kartář a šurovat sem tam jen onu nábojovou komoru, kde se můžou usazovat nečistoty a tim muže dojit ke zhoršování rozptylů....) Samozřejmě vždy po odstřílení jsem nějakou šňůrou protáhl hlaven aby se vyčistila (nyní používám BoreSnake), ale toto byla velká a zajimavá novina.

Dále k posuvnému závaží. Zkoušel jsem to, co má v nabídce p.Varga z Itálie. Nikdy jsem s tím nestřílel, ale vím že to má význam právě v ladění ono již zmiňovaného kmitu. Ovšem co mě zaráží je kvalita vnitřku. Je to zároveň jako difuzor a takto osamčit díru je umění.... U difuzoru je nejdůležitější povrch této díry. Při výstřelu dojde k tomu, že plyny které ženou kuli vpřed předbíhají kuli. V difuzoru ji předeběhnou a pokud je nějaká nerovnost v hlavni, tak kuli zase nakopnou a rozptyl je kdesi... Nechápu jak tedy se dá s tímto dosahovat výsledků které někteří střelci dosahují. Ale i dkyby se celkově rozptyl zlepšil i přez tento nedostatek, jistě by po odstranění tohoto problému výsledek byl ještě o něco lepší. Já u Anči jsem občas používal kroužek, nebo závažíčko přímo na hlavni. ale čim více měla za sebou, tim častěji se musela kontrolovat zda je vše sladěno, nebo zda nebude lepší sundat, vratit....

to je vše na co jsem si vzpoměl. Klidně se na něco zeptejte, nebo přispějte svoji zkušeností.... Budu jen rád. Dalo by se to rozvinou ve slohovou práci ve stylu vysokých škol ale čekám také na přízpěvek a názor někoho jiného.... ;) a navic se mi tolik ted nechce psát :D
Uživatelský avatar
Sidewinder
Příspěvky: 1463
Registrován: 31 srp 2004 20:53
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sidewinder » 15 říj 2009 11:00

Diky za informace..

myslim ze temer kazdy, kdo trochu vazneji zacal strilet malorazku - at uz BR, nebo MaO, nebo klasiku, tak zacal u zbrane a streliva, takze to tu nebudu popisovat.

Ke strelivu jen jednu zminku, vzdy je potreba vybrat vhodnou serii a od ni si pote koupit balik naboju .. jak to ale udelat, kdyz vetsinu prodejcu nezajima objednavka na 100ks (na odzkouseni) a nebo serie naboju neresi vubec..? A nebo, jako to dela pan Varga, otestuje naboje sam ve sve zbrani a pak je prodava jako testovane s tim, ze kdyz chodi jemu, tak musi chodit vsem ostatnim .. Tady by myslim mohl Vasek prijit s nejakou nabidkou ..? :wink:

Jakmile ma clovek dobrou zbran a k ni vybrane strelivo, tak prijde na radu reseni cisteni a mazani. Ja osobne po zavode protahnu lauf hadrovym vyterakem, jen jednou od komory k usti a zpet uz ne. Po cca 2500 ranach zacinam pozorovat horseni soustrelu, takze chemicky odstranim olovo a ostatni spinu z vyvrtu a jednu znovu .. po cca 200-500 ranach je soustrel zase dobry. Zde mam ale urcite rezervy, takze ten shooters choice mne zaujal, akorat mne jeste zajima, jak se aplikuje ten FP10?

Ohledne usazeni zeleza, dlouhou dobu jsem mel pouze zelezo ve dreve a casto jsem bojoval se zmenami, ktere zpusobovaly prave zmeny teploty. Letos jsem si nechal udelat Bedding od pana Vrestiaka a jsem maximalne spokojeny, utazeni sroubu neresim, utahuji nakrev :lol: .. i sam mistr Vrestiak se podelil o zkusenost, ze laborovani s momenty nikam nevede..

No a nakonec zavazi, kmit hlavne a kompenzator - nic takoveho zatim nepouzivam a u kolegu jsem si zatim nevsiml, ze by jim to prinaselo nejaky vyznamny pokrok, ale co neni muze byt :-) .. rad se dozvim jak na to ..

A jeste dovetek k tomu BoreSnake - vadi mi u nej dve veci - zaprve, ze je tam integrovany medeny kartacek, coz povazuji za zpusob, jak si drobne ponicit hrany poli a drazek ve vyvrtu hlavne - zde bych se radeji spolehnul na cisteni cestou chemickou, nez mechanickou. A zadruhe, vadi mi ze jej clovek tahne ven z hlavne vetsinou mimo osu, takze snake hobluje usti jen na jedne strane.. Podle mne je nejlepsi, klasicky dlouhy vyterak a kartacek kvuli ochrane usti radeji odsroubovat az vyleze ven, nez jej tahnout zpatky..
Vaskent
Příspěvky: 323
Registrován: 14 říj 2009 23:33
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vaskent » 15 říj 2009 11:51

Sidewinder píše:Diky za informace..

myslim ze temer kazdy, kdo trochu vazneji zacal strilet malorazku - at uz BR, nebo MaO, nebo klasiku, tak zacal u zbrane a streliva, takze to tu nebudu popisovat.

Ke strelivu jen jednu zminku, vzdy je potreba vybrat vhodnou serii a od ni si pote koupit balik naboju .. jak to ale udelat, kdyz vetsinu prodejcu nezajima objednavka na 100ks (na odzkouseni) a nebo serie naboju neresi vubec..? A nebo, jako to dela pan Varga, otestuje naboje sam ve sve zbrani a pak je prodava jako testovane s tim, ze kdyz chodi jemu, tak musi chodit vsem ostatnim .. Tady by myslim mohl Vasek prijit s nejakou nabidkou ..? :wink:

Jakmile ma clovek dobrou zbran a k ni vybrane strelivo, tak prijde na radu reseni cisteni a mazani. Ja osobne po zavode protahnu lauf hadrovym vyterakem, jen jednou od komory k usti a zpet uz ne. Po cca 2500 ranach zacinam pozorovat horseni soustrelu, takze chemicky odstranim olovo a ostatni spinu z vyvrtu a jednu znovu .. po cca 200-500 ranach je soustrel zase dobry. Zde mam ale urcite rezervy, takze ten shooters choice mne zaujal, akorat mne jeste zajima, jak se aplikuje ten FP10?

Ohledne usazeni zeleza, dlouhou dobu jsem mel pouze zelezo ve dreve a casto jsem bojoval se zmenami, ktere zpusobovaly prave zmeny teploty. Letos jsem si nechal udelat Bedding od pana Vrestiaka a jsem maximalne spokojeny, utazeni sroubu neresim, utahuji nakrev :lol: .. i sam mistr Vrestiak se podelil o zkusenost, ze laborovani s momenty nikam nevede..

No a nakonec zavazi, kmit hlavne a kompenzator - nic takoveho zatim nepouzivam a u kolegu jsem si zatim nevsiml, ze by jim to prinaselo nejaky vyznamny pokrok, ale co neni muze byt :-) .. rad se dozvim jak na to ..

A jeste dovetek k tomu BoreSnake - vadi mi u nej dve veci - zaprve, ze je tam integrovany medeny kartacek, coz povazuji za zpusob, jak si drobne ponicit hrany poli a drazek ve vyvrtu hlavne - zde bych se radeji spolehnul na cisteni cestou chemickou, nez mechanickou. A zadruhe, vadi mi ze jej clovek tahne ven z hlavne vetsinou mimo osu, takze snake hobluje usti jen na jedne strane.. Podle mne je nejlepsi, klasicky dlouhy vyterak a kartacek kvuli ochrane usti radeji odsroubovat az vyleze ven, nez jej tahnout zpatky..
Diky za příspěvek. Ohledně nábojů, to je pravda. Abych doplnil, já dovážim náboje ELEY, zatím tedy jsem dovezl pouze Match (černé) a TENEX (červené), protože se chci skutečně specializovat hlavně na kvalitu... Prodej 100ks není problém ale domnívám se že to problém neni ani u jiných prodejců, ale osobní zkušenost s tím nemám... Problém je přeprava nábojů. Poštou se nesmí zasilat, existuje tedy pouze osobní převzetí...Jinak je možné se i domluvit a třeba nastřelit, vybrat sérii ze stolice přímo na zbraň... Často se mi stalo při vybírání nábojů, že třeba tenexy chodili sice slušně, ale ne dle mych představ a zkusili jsme černy a byly o poznání lepší. Ale je to skutečně o výběru série....

k čištění a aplikaci FP10. Já používám na čištění hlavně vytěrák s bronzovým kartáčem. Na kartáč kápnu rozpouštědlo, protáhnu několikrát hlaveň a nechám působit. Po cca 10 minutách hadřikem na hrotu vytřu hlaveň dosucha (nesmí mazat hadřik po cca 20 vytřeních hadřiku, pokud maže čistim znovu rozpouštědlem jako na začátku), pak nanesu FP10 na hadřik, párkrát dprotáhnu a opět dosucha vytřu. FP10 nechá mikroskopický film uvnitř hlavně, takže se nemusí hlaven topit v oleji :D proto dosucha.

Ohledně Boresnake a poškození polí a drážek... kartáčky z toho důvodu jsou bronzové, aby k tomuto nedocházelo. Ale pokud někdo má zkušenost, že poškozují vívrt, prosím napište.... Mnou používaný kartáč i myslim je drastičtější než Boresnake a vše zatím OK, kpoškozování vývrtu může dojit vlivem statické elektřiny což sebou nese železný kov, nebo vlivem železného materiálu který je mnohem tvrdší (zároveň stejně nebo více tvrdý než hlaveň)... Ale po odstřílení je důležité nasucho vyčistit, je dohromady jedno čím. Ohledně ničení ústí hlavně, s tím souhlasim. Je třeba tahat struny kolmo od vývrtu, v žádném případě přez hranu hlavně. S čištěním pouze ve směru střelby také plně souhlasím, vždy po protažení hlavně vyšroubovat kartáček a zpět projet pouze vytěrákem...

a co ostatní? Pište i neúspěšné pokusy a nápady. žádný není dost blbý na to abych se toho třeba nemohl chytit ;)
qwer
Příspěvky: 373
Registrován: 07 říj 2006 15:38

Příspěvek od qwer » 15 říj 2009 23:23

Vaskent: Zdravím, myslel jsem, že jako Top střelec něco o zbraních budeš vědět, zvláště když jsi se pochlubil že ovládáš i puškařské řemeslo. Nic ve zlém, ale některé věci o kterých píšeš jsou trochu jinak. Např. výstřel nezpůsobuje frekvenci se sinusovkovým průběhem, jedná se o pouze vyšší harmonické frekvence, jakési kostrbaté špičky v plus i minus, které po několika vteřinách doznívají (mám nepotvrzený údaj, že čas je až 15 vt.). Ideální rozptyl se nenachází v nejvyšší nebo nejnižší amplitudě ale naopak v nule, v tzv. uzlu. Všichni co používají difuzor nebo aspoň závaží se snaží co nejvíce přiblížit této nule. Nevím proč haníš zbraně Anschutz a FWB? Pro spoustu střelců to jsou zbraně snů. Koupit Bleikera za téměř dvojnásobnou cenu proti Ansch.1913 a ještě do něj nacpat nerezovku Lilja s nejistým výsledkem nemůže být optimální řešení. Co se týče čištění vývrtu, dávám ti vcelku za pravdu, kromě toho boresnake. Většina použitých čistidel a jejich směsí přišla z BR. Zde v ČR je začala používat jedna skupinka BR střelců, asi nejznámější z nich je Shiva. Možná, že se přidá a rozvine se pěkná diskuze. OK!
Vaskent
Příspěvky: 323
Registrován: 14 říj 2009 23:33
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vaskent » 16 říj 2009 01:18

qwer píše:Vaskent: Zdravím, myslel jsem, že jako Top střelec něco o zbraních budeš vědět, zvláště když jsi se pochlubil že ovládáš i puškařské řemeslo. Nic ve zlém, ale některé věci o kterých píšeš jsou trochu jinak. Např. výstřel nezpůsobuje frekvenci se sinusovkovým průběhem, jedná se o pouze vyšší harmonické frekvence, jakési kostrbaté špičky v plus i minus, které po několika vteřinách doznívají (mám nepotvrzený údaj, že čas je až 15 vt.). Ideální rozptyl se nenachází v nejvyšší nebo nejnižší amplitudě ale naopak v nule, v tzv. uzlu. Všichni co používají difuzor nebo aspoň závaží se snaží co nejvíce přiblížit této nule. Nevím proč haníš zbraně Anschutz a FWB? Pro spoustu střelců to jsou zbraně snů. Koupit Bleikera za téměř dvojnásobnou cenu proti Ansch.1913 a ještě do něj nacpat nerezovku Lilja s nejistým výsledkem nemůže být optimální řešení. Co se týče čištění vývrtu, dávám ti vcelku za pravdu, kromě toho boresnake. Většina použitých čistidel a jejich směsí přišla z BR. Zde v ČR je začala používat jedna skupinka BR střelců, asi nejznámější z nich je Shiva. Možná, že se přidá a rozvine se pěkná diskuze. OK!
díky i za tento názor, ale asi bych i někde našel doma materialy z vyskumného ústavu, kde se onou sinusoidou zabívají a asi bych i našel web z USA kde je vše popsáno taktéž. Ale nebudu se hádat zda je to sinusoida nebo ne. Ale v uzlu je to největší nesmysl... opět se opítam o tyto dokumenty. A je to i tak nějak logické, představte si sinusoidu a to znamená že v uzlu je největší pohyb laufu (nevim jak lepe to nazvat), ale v nejvyšším bodě sinusoidy dochází k relativnímu nejvyššímu klidu hlavně. Ale at jde o to dostat tu jakousi křivku či co na nejvyšší bod, nebo nejnižší (proč se hádat o nesmrtelnost chrousta), jde skrátka o to, posunout tento bod do ideálního bodu....

Proč hanim tyto dvě značky? nehanim, říkámm pouze svuj názor. Já je skrátka nemam rád.... Anschutz je skratka velkovýrobce, a kde je qvantita odchází kvalita (materiál=bláto, rychlá výroba=větší tolerance a pod.).... Ale samozřejmě neni to o tom že by se nenašla tu a tam kvalitní zbraň. o FWB už vubec ja osobně nemam valné mínění(i když kvalita materialu zde je lepší), neboť to je téměř rok, co jsem vezl náboje do této firmy od jednoho z nej střelců světa ze slovenska, nechci Jožu jmenovat :D a dodnes nedostal vybranou hlaveň a je to firemní střelec.......

Co se týče Bleikra, on sám používá do svých systémů hlavně Lilja, neni to o tom ji vyměňovat když už tam je :D jinak nezaručený výsledek? Za sebe, vyměnil jsem již u 7 zbraní hlaveň za Lilju, pouze u jedné jsem pokazil usazení (projevilo se na nástřelkách-koukněte na stránky p.Vargy, má tam test Lilji. Přesný příklad špatně namontované hlavně) a bylo samozřejmostí že tuto hlaveň jsem opět vyndal a vložil jinou, již s kýženým výsledkem.... Takže za sebe mohu garantovat kvalitu výměny hlavně (samozřejmě i u této hlavně jde potom o výběr střeliva)

jo a perlička na závěr této reakce. Pro příští rok chystám svoji vlasní malorážku (své výroby). Použiju právě ony Lilja hlavně a jinak zbytek z mé dílny (pažbu uchystám až v průběhu příštího roku). Ale první prototyp je již odtestovaný, a mohu říct že pokud finální kusy budou chodit stejně tak dam nohy na stůl a nechám se nějakym černochem obskakovat:D ale ted vážně, o té malorážce to je fakt. Nyní chystám 7 ks pro testy. Ani jsem nečekal že tak relativně rychle se dostanu na takovouto kvalitu. První je budu testovat samozřejmě já, ale mam dohodnuto jako další testovací střelce Thomase Farnika, Henriho Savuplena, zájem projevil i Maik Ekhart (snad jsem mu nezkomolil jméno). Dle testů dva kusy povezu do Nurinberku na výstavu IWA (jednu sportovní a jednu Benchrest verzi). Proto jsem založil toto téma aby každý přihodil svuj trošek, a já to využil (nebo zneužil, jak chcete) a pokud se to ukaže jako realně využitelné použil.... Proto díky i za kritiku a nesouhlas s mym nazorem
Vaskent
Příspěvky: 323
Registrován: 14 říj 2009 23:33
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vaskent » 16 říj 2009 01:45

ještě jsem nemohl nějak usnout, tak tady mate malou ukázku toho co vlasně hlaveň skutečně dělá při výstřelu i s grafy a podobně. Když mluvim o sinusoidě mluvim o efektu graficky znázorněném na těchto stránkách.... Ano neni to uplně sinusoida, ale nevim jak to jinak nazvat, a jak vidno tito odborníci z USA se přiklánějí k maximální výšce kmitu.... Ano malorážka neni takto extrémní, ale princip je stejný od malorážka až po kanon.

http://www.varmintal.com/apres.htm

pozor, nikoho timto nechci schazovat nebo dokazovat že mam pravdu za každou cenu. Třeba jen jsme si nerozuměli a každy jsme mluvili o něčem jiném a oba mame pravdu. Nebo alespon toto poslouží jako ukázka nějaké studie ;) Skratka téměř nic z toho, co popisuji není z mé hlavy, všechno už je dávno vymyšleno, proto když o něčem píši, vycházím především ze zkušeností jiných.... A třeba taky to čemu jsem věřil je nesmysl a dokažete mi vysvětlit jak to je doopravdy. Proto jsem tu mezi vámi a proto chci znát vaše zkušenosti a vaše názory. Díky moc za pomoc
Uživatelský avatar
mkouba
Příspěvky: 269
Registrován: 26 bře 2009 10:04
Bydliště: Praha

Příspěvek od mkouba » 16 říj 2009 08:39

Jako zacatecnik sem zadne prevratne moudro nenapisu, spis se budu ptat :wink:

Pouziva nekdo mazivo do hlavne na bazi molybdenu? Ciste technicky by melo byt vynikajici.

Ja boresnake pouzivam taky, ale jen na velke cisteni. Primo po strelbe zatim necistim vubec, ale zvazuju cim, abych si nerozhodil nastrel. Nebo zminena rada cistit jen komoru? Jeste detail k boresnaku. Bronzove kartacky jsou v pohode, na rozdil od nylonu ktery pri dlouhodobem pouzivani dokaze poskrabat i tvrdokov.

Vaskent: uz mas nejakou predstavu o cene svoji superzbrane? Momentalne uvazuju zda koupit novou zbran a nebo investovat do vylepseni svych historickych kousku..
Air Arms EV2 MK III
Vaskent
Příspěvky: 323
Registrován: 14 říj 2009 23:33
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vaskent » 16 říj 2009 09:18

mkouba píše:Jako zacatecnik sem zadne prevratne moudro nenapisu, spis se budu ptat :wink:

Pouziva nekdo mazivo do hlavne na bazi molybdenu? Ciste technicky by melo byt vynikajici.

Ja boresnake pouzivam taky, ale jen na velke cisteni. Primo po strelbe zatim necistim vubec, ale zvazuju cim, abych si nerozhodil nastrel. Nebo zminena rada cistit jen komoru? Jeste detail k boresnaku. Bronzove kartacky jsou v pohode, na rozdil od nylonu ktery pri dlouhodobem pouzivani dokaze poskrabat i tvrdokov.

Vaskent: uz mas nejakou predstavu o cene svoji superzbrane? Momentalne uvazuju zda koupit novou zbran a nebo investovat do vylepseni svych historickych kousku..
Ohledně čištění, to doufam že zodpoví někdo jiný,... Skutečně netušim zda nějaké čistidlo je na bázi molybdenu ;) Pak k čištění po střílení, pokud toto neděláte tak urychleně začněte. Je defakto jedno zda použijete boresnake nebo filcíky.... Jde o životnost hlavně. Pokud někdo zná postup výroby střelného prachu potvrdí, že výrobce prachu po jeho vyrobení zjistí rychlost jeho hoření a podle objednávky používá buťto urychlovač hoření, nebo zpomalovač (nebo samozřejmě nic). Urychlovač je pouze chemikálie podporujicí hoření, ale zpomalovač je defakto něco jako jemný písek. Nikdo mimo výrobce neví co je v patroně, takže pokud nic nebo urychlovač, je to menší zlo, ale i splodiny které uschnou v hlavni při první ráně pusobí jako brusná pasta, pokud tam je zpomalovač, tak se učinek pasty zvyšuje..... Ale at se vyčistí nebo ne, vždy (podle hlavně) je potřeba 1-5 ran na to, aby si zbraň sedla

Ohledně ceny superzbraně :D zatim uplně přesnou představu nemám, ale pro čechy je moje představa udržet cenu někde kolem 30-40.000Kč. Jen byt na Vašem místě tak bych byl trochu skeptický a počkal alespon na testy ;) další věc je ta, že rozhodně nehodlám spadnout do problému co jsem zde popisoval, kam se vrhli velké značky.Takže pokud se vše povede dle mých představ, tak výroba této zbraně těžko pokryje poptávku (snad :D), ale to tak o rok dva předbíhám, jako každy vyrobek v první řadě potřebuje nějaky čas na okoukani a aby se zaběhl.... ale počitam se seriemi 20-50 zbraní ročně. Vše se bude ručně dopasovávat, a chci aby ode mě nešla jediná bez odskoušení ve stolici a pokud možno prodávat zbraň i s nábojemi (přecijem, pokud dám zbraň s nástřelkami, tak to je kravina, musim k nastřelkám dát i patrony a pak člověk pozná zda výrobce kecá nebo ne). Tak doufám že se vše podaří a bude to šlapat jak má....
Uživatelský avatar
Sidewinder
Příspěvky: 1463
Registrován: 31 srp 2004 20:53
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sidewinder » 16 říj 2009 09:35

Jeste k tomu knitani hlavne .. zde jsou dve veci, jedno je vzdalenost tech uzlu, ve kterych kovova tyc kmita (hlaven) - a ta je dana materialem (Younguv modul pruznosti) .. a potom druha vec je sila toho vystrelu, ktera udava amplitudu ..

A z toho duvodu mi ciste teoreticky zni jako rozumejsi, snazit se mit usti hlavne v uzlu (stale ve stejnem miste), protoze bude v uzlu stale, bez ohledu na silu vystrelu. Kdezto kdybych to ladil na nejvyssi potazmo nejnizsi bod kmitani, jak rika Vasek, tak by to usti a jeho poloha pri vystrelu byla zavisla na sile naboje - a ta je jak znamo pokazde jina, coz je jasne videt, kdyz budeme merit rychlosti strel ve .22LR - rozdily jsou mezi jednotlivymi naboji dost velke, i u kvalitniho streliva, jako je R50, jsem nameril +-5m/s. Pro naboje se stredovym zapalem to bude jednodussi, protoze je mozne si je nalaborovat tak, aby byla prachova navazka vzdy stejna a rychlost taky.

Obecne je ale pravda, ze se proste a jednoduse tunerem ladi kmit hlavne tak, aby na usti vychazel nejak lip nez bez tuneru .. ze to potom fungovat muze a nemusi - a nebo se to casem zmeni, to je jen dopad vyse uvedeneho.. vice nez teorie a grafy by mne zajimaly nejake vysledky .. co treba nejake soustrel s tunerem a bez? .. nebyly by?

Jinak ohledne Vaskovy superzbrane - podle meho, dokud to bude strilit munici .22LR, tak to do jedne diry o vnejsim prumeru 6mm proste litat nebude .. v tomhle jsem nevericim Tomasem a presvedci mne az nejaky vysledek, nikoli teorie. Kdyz se tedy Vasku o te zbrani zminujes, podpor sve tvrzeni take nejakou nastrelkou..? Na to by byl asi zvedavy leckdo..
Uživatelský avatar
mkouba
Příspěvky: 269
Registrován: 26 bře 2009 10:04
Bydliště: Praha

Příspěvek od mkouba » 16 říj 2009 10:06

SW: No, ze to nebude litat 6mm dirou je mi jasny. Jenze me to nekdy lita do diry cca 8 mm a pak se budto cele posune o klidne 1,5 cm jinam a nebo jeste hure kazda desata rana uleti o 2 az 3cm. Uz nevim co s tim. Nekdy to bylo jednoznacne nabojema, ale ne vzdy. Pokud nebudu kupovat novou pusku, je zrejme dalsim levelem bedding. Teda pokud me Standa neposle do..

Vaskent: Napsal jsem to blbe. To s tim molybdenem neni cisteni, ale mazaci olej. Z mazacich oleju ma asi nejvyssi odolnost proti vysokym teplotam. Ale na druhou stranu se bojim toho, ze mi po namazani prvni rany pujdou rychleji a pak ty dalsi jinak. A to neni zrovna co bych chtel :wink:
Air Arms EV2 MK III
Vaskent
Příspěvky: 323
Registrován: 14 říj 2009 23:33
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vaskent » 16 říj 2009 10:10

Ohledně zase kmitu, když jak řikaš se mění vrchol dle síly náboje, máš pravdu, ale stejně dle síly rány se musí měnit i uzel ne?a když to promítneš v čase, tak teoreticky delší časová prodleva je u vrcholu než vuzlu? Ted teoretizuju, kdyžtak prosím o jiné vysvětlení. Ale pokud se jedná o křivku, (sinu nebo jinou) tak dochází kk tomu, že rychlost kmitu se k vrcholu snižuje, tudíž u vrcholu kmitu se hlaveň jakoby zpomalí a tim dá větší možnost rozsahu síli výstřelu, kdežto v uzlu je rychlost kmitu vlasně nejvyšší?

Ohledně superzbraně (nechcete to nezývat jinak? :D) 6mm asi nikdy u olověného střeliva nedocílíte. Teoreticky se dá dosahnout soustřelu pohybujicím se mezi 8-10mm. Toto je muj cíl. Co mam zkušenosti s Lilja hlavněmi, tak je to v jejich silách. Ale jak se otepluje hlaveň a podobně tak nebudu tvrdit, že 50 ran se vleze do 10 mm, to bych si taky nedovolil. Moje zbraň při nastřelování vykazuje stabilní nástřelku do 12mm (po 25 ranách). Je to Anschutz 2013 s Lilja hlavní. Nástřelky nemam, až ji budu znovu nastřelovat dodám i nástřelky. Ale při výběru střeliva koukam hlavně na 5 ran. Udělám třeba 4-5 nástřelek po 5 ranách a musejí být kolem 8mm (občas se stane že v jedné nástřelce jedna rána roztahne soustřel na 10mm ale nesmí to být pravidlo). Tento soustřel běžně dociluji. Ale vybíral jsem ze dvou serií (Eley Match a Tenex). Vybral jsem z tohoto duvodu Match(teoreticky o kategorii horší kvalita), protože Tenex po odstřílených 10 ranách dělali stejný soustřel jako Match (10-12mm), ale Match litali stále jednou dírou, jen se konstantně ty rány posouvali. Zjednodušeně-3rány jedna díra (do 8mm), další dvě to roztahly třeba vpravo na oněch 8-9mm, další tři lehce nahoru...... skratka dělali kolečko ale furt šla jedna do druhé a dá se toto docvakávat... Tenexy dělali výsledný rozptyl stejný, ale pět ran byl shodný s více ranami. skrátka nešla jedna do druhé, jedna byla vpravo, druhá vlevo......... Neni to až tak dobry pocit pak při střílení.... Jinak bavim se o vnějším průměru, znam spoustu lidí co když mluví o rozptylech uvádí středový rozptyl.... Ale proto to je olověné střelivo, zde prostě už z podstaty samotné nelze střílet jednoudírou. U pláštového toto lze...

k tomu tuneru, na těch stránkách myslim že to je. Ale zase každá zbraň se chová jinak a tuner neni vše, pokud bude prostě onen kmit posazen od výroby vyloženě špatně, tak se to nesladí ani kdybyste stáli na hlavě. Jediné řešení potom je pokusit se kmit posunout tak, že zkrátim zlaveň.... ale to by asi nikdo neudělal protože neni sebevrah... Tuner je jen na doladění na uplné ideálno... nebo naopak na uplný shit...

Nástřelky ale dávat budu. Již to vše chystám, aby samozřejmě k testovaným zbranim byly. To jsem do ted bohužel nedělal. Ale jedna rada pro všechny. Nevěřte něčemu, co nevidite na vlasní oči. Já se mužu potrhat smíchy když mi někdo vypráví jak super má lauf, že mu od anschutze přišla nástřelka..... Každá malorážka nová přijde s manualem a tam vlepená nástřelka. Nástřelku jsem neviděl přez 12mm a hlaveň jsem zase neviděl at jsem zkoušel jakekoli náboje chodit pod 12mm (mimo občasné řekněme náhodné nástřelky kolem 12mm kterou už ta hlaveň nikdy nezopakovala). Takže skutečně, at sem již vložim cokoli, tak nevěřte něčemu co jste neviděli na vlasní oči, nebo to neviděl nějaký dobrý kamarád. Berte to pouze jako informaci že by to tak mohlo být....
Odpovědět