Potrebujem na perkusny revolver ZP?

Otázky týkající se zbrojního průkazu, držení a zařazení jednotlivých zbraní atd.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Jan Horak

Příspěvek od Jan Horak » 12 bře 2006 21:02

Ještě ke historickým zbraním:
pojem historické zbraně jako zbraně kat. D zahrnuje všechny zbraně, které by, kdyby definici historické zbraně nevyhovovaly, byly kategorizovány do kat. A, B, nebo C. Dám příklad: Gatling, 1palec, nabíjený vložnými komorami (perkusní zápal) z roku 1863 (pokud vím jsou veřejně k vidění 2 kusy na světě) by byl kategorizován jako zbraň sk. A jako zbraň samočinná, ale protože vyhovuje definici historické zbraně, je to zbraň kat. D. Takže, na vysvětlenou Nagantovi, je li zbraň historická, není třeba dále zkoumat, jaké kategorie by byla, kdyby historická nebyla, to má cenu až ve chvíli, kdy se definice historické zbraně změní a zbraň je nutno zaevidovat a zařadit do kategorie A až C.


Nagant
Příspěvky: 28
Registrován: 10 bře 2006 18:35

Příspěvek od Nagant » 13 bře 2006 09:23

A z jakého předpisu přitom vycházíte, že ta "historičnost" má nejvyšší prioritu?
Po tom, co jsem konečně našel zákon 119/2002 Sb. s přílohami, ty jsem si pročetl a již částečně chápu Vaši argumentaci spojenou s termínem víceranová zbraň. Opravdu perkusní revolver je dle definice opakovací zbraň nikoli více než dvouranná, což by byla třeba pistole s třemi a více hlavněmi, asi co hlaveň to kohoutek (což myslím i existovalo). Ale co třeba perkusní čtyřhlavňová pistole s dvěma kohoutky (dvě a dvě hlavně, po dvou výstřelech otáčím ručně soustavu hlavní na další 2 hlavně) nebo perkusní "pepřenka", kam to byste zařadil? (když už se o tom takto akademicky bavíme).
Fantan
Odborník na zbraně
Příspěvky: 363
Registrován: 23 pro 2005 22:27
Bydliště: Česká Třebová
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Fantan » 13 bře 2006 11:03

Oba případy spadají pod víceranou, nikoli opakovací zbraň - nemá to zásobovací mechanismus.
Když je Walther 7,65 dobrý pro J.Bonda, je dobrý i pro mne :D !
Jan Horak

Příspěvek od Jan Horak » 14 bře 2006 13:44

pro Naganta:
v tom je podstata definice historické zbraně, to znamená, že zbraň je nějaké katerogorie (A až C), ale za předpokladu splnění zvláštních podmínek (tady je to stáří, u znehodnocené zbraně jsou to nevratné úpravy znemožňující...... atd.) je kategorie D. Kdyby to mu mělo být jinak, nemůže Vám znehodnocená vz.58 viset na zdi, protože by byla pořát jenom to A!!!
Jan Horak

Příspěvek od Jan Horak » 15 bře 2006 18:04

tak a je po legraci. dnes poslanecká sněmovna schválila v tisku 1162 novelu zákona o zbraních a opravila definici historické zbraně, takže už tam není to gumové "vyvinuta". Takže historická zbraň bude must být opravdu stará a nebude ji možno vyrobit dnes. Bude platit perkusák (replika) = nezpochybnitelně zbraják, bez zbrojáku perkusák = §185 zák. 140/1961 Sb.
Uživatelský avatar
Igrlik
Příspěvky: 347
Registrován: 14 úno 2006 12:07

Příspěvek od Igrlik » 15 bře 2006 23:11

Jan Horak píše:pro Igrlika:
Pane kolego, nelenil jsem a našel si zákon 190/2003 Z.z. v platném znění. Nevím, zda na Slovensku máte taky "odborníka" jak my tady, ale když si přečtete přesně znění § 2, bod 14, zjistíte, že tam je to slova " jej model vyvinut" také, takže replika perkusáku je dle zákona platného v SR dle mého názoru taktéž sk. D (dle § 7, písm. e)!!!! Vaši podmínku odlšnou od českého zákona "použitie čierneho prachu" perkusák plní též.
Dovolil by som si upozorniť na stanovisko odborníka v diskusii na e-zbrane.sk:
http://www.e-zbrane.sk/diskusia/phpbb2/ ... sc&start=0
a zároveň aj zdôrazniť rozdiel medzi pojmami "model" a "vzor", kde "model" znamená konkrétny exemplár so svojimi technickými charakteristikami, ktorý sa po určitú dobu vyrábal, a "vzor" konkrétny exemplár, ktorý bol základom pre vznik nového modelu - napríklad Colt Navy 1851 je niečo úplne iné, ako Pietta Navy 1851.
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 16 bře 2006 09:22

Stejně to nijak nevyvrátí můj názor, že registrace perkusáků je kravina.
V době, kdy to bylo volně prodejné, se u nás prodalo 300 000 perkusáků a když zavedli registraci, tak se přihlásilo 10%.
To znamená, že je u nás přes 200 000 lidí nelegálně ozbrojeno blbým perkusním revolverem. Akorát jsem si nevšiml, že by tím ta kvanta lidí páchala nájemné vraždy a přepadala banky, ale asi začínám chápat policejní statistiky počtu zadržených nelegálních zbraní. Společenská nebezpečnost perkusáku je nulová, to mi nikdo nevymluví.

Na druhou stranu, kdyby ten zákon nezměnili, tak teď asi nemám zbroják a vystačím si se vzduchovkama a jinýma hračkama. :lol:
Uživatelský avatar
Chorche
Příspěvky: 96
Registrován: 27 úno 2006 17:17

Příspěvek od Chorche » 16 bře 2006 10:12

Jan Horak píše:tak a je po legraci. dnes poslanecká sněmovna schválila v tisku 1162 novelu zákona o zbraních a opravila definici historické zbraně, takže už tam není to gumové "vyvinuta". Takže historická zbraň bude must být opravdu stará a nebude ji možno vyrobit dnes. Bude platit perkusák (replika) = nezpochybnitelně zbraják, bez zbrojáku perkusák = §185 zák. 140/1961 Sb.
No a teď co maj dělat lidi, který toho perkusáka mněli doteď v domnění že je to kategorie D ? I kdyby mněli zbroják tak se ho budou bát jít nahlásit. Protože tim pádem perkusák spadne do kategorie B - tj. na povolení....
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 16 bře 2006 10:30

Na perkusák potřebuješ zbroják už asi 8 let, není to žádná novinka. Od doby co jsou skupiny je to jasné Céčko.
Že to někteří lidé doteď nezjistili, je jiná věc.
Ti, co mají ZP a mají nepřihlášený perkusák udělají nejlíp, když si počkají na nejbližší amnestii a přihlásí ho, naštěstí to bývá poměrně často.
A ti co ZP nemají, tak udělají nejlíp, když si na ni počkají taky (a udělají si ZP) anebo ať ho mají v klidu schovaný jako dosud.
Uživatelský avatar
Chorche
Příspěvky: 96
Registrován: 27 úno 2006 17:17

Příspěvek od Chorche » 16 bře 2006 10:48

Kubajz, s tim Cčkem to právě tak neni. Jan Horák tady správně napsal, že Cčko sou sice perkusní - ale víceranový zbraně. Kdešto revolver je opakovací zbraň (ne víceranová). Čili, pakliže to doteď bylo jako kategorie D (historická zbraň) nepotřeboval si na to zbroják vůbec. Teď jak napsal, je novela, která vyhodila to slovo "vyvinutá" a tim pádem to přestává spadat do D a díky tomu že to je opakovací tak to musí spadnout do B. Toť moje dedukce.
Jan Horak

Příspěvek od Jan Horak » 16 bře 2006 11:16

Pokud jde o přihlášení perkusáku, diskutující kolega má pravdu v tom, že povinnost je registrovat zavedl už zákon 288/1995 Sb. Zákon 119/2003 Sb. svojí chybnou definicí hist. zbraně a chybami ve výčtu zbraní v katerogirích zpochybnil, nicméně PČR pokračovala v praxi zrušeného zák.288/1995 Sb. a sice dle mého názoru správně, nicméně nezákonné je dávala do kat. C, kam vůbec patřit nemohly (viz přípěvek Chorcheho). Nyní, tím co bylo přijato je, nezmění li se zákon zařazuje do kat. B. Pokud jde o problém model, replika, napodobenina, chtěl bych upozornit, že konečný výklad (v ČR už od neaktuální) by se musel opírat o evropskou normu 91/477 CEE, která zavazuje členské státy EU, kde se jasně hovoří o napodobeninách, tedy jsem přesvědčen, že konečné rozhodnutí by bylo ve prospěch majitele této repliky. Pokud jde o tazatele na postup při legalizaci perk. revolveru v současné době, je možné tento zaregistrovat s platností včera schválené novely, ovšem s tím, že příslušná policie nemusí znát současnou a nastávající právní úpravu a skončí to soudní přestřelkou, kdy bude poctivý občan, který chce zaregistrovat svoji zbraň dle novely zákona buzerován (§185 zák. 140/1961 Sb.) Další možnost legalizace zbraně je využití amnestie, ale pokud vím, nyní nic neběží a další je možno očekávat s další novelou zák. 119/2002 Sb.
Zdenek
Příspěvky: 105
Registrován: 06 říj 2005 14:15
Bydliště: Brno

Příspěvek od Zdenek » 17 bře 2006 08:41

Pánové, klobouk dolů před vašimi znalostmi zákonů a orientaci. Má zkušenost je taková, že se vždy na nejasnost když chci něco kupovat zeptám na příslušném odd. Policie kam spadám, tam jsou nejchytřejší. Oni mi řeknou, protože Oni také povolují a já mám po problému. A jestli je to v zákonu tak nebo tak je mi u prdele, Oni jsou ti mocní a rozhodují.
Luke
Příspěvky: 192
Registrován: 23 led 2006 14:38
Bydliště: Praha

Příspěvek od Luke » 17 bře 2006 09:12

Zdenek píše:Pánové, klobouk dolů před vašimi znalostmi zákonů a orientaci. Má zkušenost je taková, že se vždy na nejasnost když chci něco kupovat zeptám na příslušném odd. Policie kam spadám, tam jsou nejchytřejší. Oni mi řeknou, protože Oni také povolují a já mám po problému. A jestli je to v zákonu tak nebo tak je mi u prdele, Oni jsou ti mocní a rozhodují.
Tak pak se nediv, ze ti policajti zakazou nebo nepovoli to, na co mas ze zakona narok. Oni totiz zdaleka nejsou neomylni, spis naopak.
Zdenek
Příspěvky: 105
Registrován: 06 říj 2005 14:15
Bydliště: Brno

Příspěvek od Zdenek » 17 bře 2006 09:47

Synu, já už se ničemu v tomto bordelu(státě) nedivím, bylo mi už 40let ,já už budu držet jen hubu a krok. Když nepovolí, tak se nepicnu, utřu slzu a život jde dál.
Lugerman
Příspěvky: 209
Registrován: 23 říj 2005 22:30
Bydliště: Severní Morava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lugerman » 17 bře 2006 10:06

Zdenek píše:Pánové, klobouk dolů před vašimi znalostmi zákonů a orientaci. Má zkušenost je taková, že se vždy na nejasnost když chci něco kupovat zeptám na příslušném odd. Policie kam spadám, tam jsou nejchytřejší. Oni mi řeknou, protože Oni také povolují a já mám po problému. A jestli je to v zákonu tak nebo tak je mi u prdele, Oni jsou ti mocní a rozhodují.
V tom, že oni rozhodují máš pravdu. Nejchytřejší ale nejsou a někdy si rozhodují jak se jim zachce (viz. zkušenosti účastníků tohoto fóra z různých měst). Když už rozhodnou a je to blbě, tak není na závadu pustit se do nich a odvolat se.
Si vis pacem, para bellum.
Odpovědět