BENCHREST

Vše o vzduchovkách, plynovkách, aisoftu a popřípadě i paintballu.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
smiegl
Příspěvky: 58
Registrován: 19 črc 2009 20:42
Bydliště: PRAHA RUDNÁ

Příspěvek od smiegl » 23 črc 2009 22:43

jasně super alespoň bude u čeho pít kafe. přijedu rád, :)


Shiva
Příspěvky: 984
Registrován: 19 říj 2005 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva » 24 črc 2009 00:22

Ukazatele vetru.
Zakladni udaj co potrebujes je vedet smer a sila vetru. To ti praporek jednoznacne nerekne.
Potrebujes "kridlo" ktere je nabarveno z kazde strany jinou barvou. Podle velikosti barevneho pole rozpoznas smer a podle barvy samozrejme hlavni smer. Na kridle pak mas jednu nebo dve faborky. pokud das dve, tak je dobre dat kazdou z jineho materialu a barevne rozlisene. Jejich odklon od svisle osy ti pak urcuje silu vetru. Samozrejme musis si tzv. "ocejchovat" tve ukazatele vetru sam.
Pri pozorovani a nasledne strelbe je potreba vnimat prubeh vetru na celem useku najednou a dle toho delat korekci. porovnavanim jednotlivych ukazatelu po cele draze je nemyslitelne, na 50m je zcela bezne ze na prvni tretine foka nejak, ve druhe tretine treba vubec a na konci ukazuji na druhou stranu.
Na vetrnych strelnicich se ukazalo ze strilet za bezvetri je velice nebezpecne, protoze diky gravitaci maji ukazatele zpozdeni a ac ukazuji stale bezvetri, tak vitr uz fouka. Je lepsi strilet za stejnomerneho vetru (postaveni ukazatelu) a to co nejvice souteznich ran. zmena vetru (v pripade ze prestava foukat) je reakce faborku temer okamzita.
Rovnez je potreba si uvedomit ze pri levem plnem vetru pri pravotocivem vyvrtu je zasah posunut nejen do prava od zamerneho bodu ale i dolu. a pri levem plnem vetru je to opacne, ale vertikalni posun je mensi.
Dalsi velice dulezity faktor je termika a mirage. Toto je markantni obzvlaste pri soutezich na tri terce kdy prvni smena zacina strilet rekneme v 0800 a na dalsi terc strili az v 1100 a na treti az ve 1400. rozdil v teplote vzduchu ovlivnuje zasah a zaroven je nutno doostrovat paralaxu, protoze opticke podminky se zmenily. Kombinace termiky, sily a smeru vetru delaji "nevysvetlitelne" vertikalni ulety.
Pri strelbe velkorazneho BR ci strelbe LR se projevuje tzv. refrakce coz je velice tezce zvladnutelne zvlaste u souteze na skore.
Good shooting
Nepište SZ, pište dotazy přímo na mail gunshop@sniper.cz
honda
Příspěvky: 791
Registrován: 06 úno 2007 17:55

Příspěvek od honda » 24 črc 2009 06:31

Teď už mi je jasný proč se někdy netrefuju a z toho naopak zase střílím vedle.
smiegl
Příspěvky: 58
Registrován: 19 črc 2009 20:42
Bydliště: PRAHA RUDNÁ

Příspěvek od smiegl » 24 črc 2009 16:13

shiva, PLNĚ SOHLASÍM a s těma ukazatelema větru vyrobim , vyzkouším a pak napíši.
se směrem vývrtu souhlasím, myslel jsem si že to je puškohledem, když fukal vítr z prava tak mi to šlo doleva a dolů udělal jsem korekci aby to šlo v pravo ale zásah se posunul sice 10 ale na spodní okraj NEŠLO MI DO HLAVY PROČ VÍTR O SÍLE CCA 1-2 MM DOKÁŽE POSUNOUT DIABOLKU O 2 MM DOLŮ
Jsi zkušenej líbí se mi tvoje rady. DÍK :idea:
Shiva
Příspěvky: 984
Registrován: 19 říj 2005 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva » 24 črc 2009 16:52

asi jsem to spatne napsal. ale v pripade pravotociveho vyvrtu pri vetru zleva se posouva zasah doprava dolu pri vetru zprava se posouva doleva nahoru. Nevim jak je to u vzduchovky na 25m, predpokladam ze obdobne, ale u malorazky to tak je a stejne je to u velkoraze. v pripade bezvetri se u velkoraze na vetsi vzdalenost projevuje derivace, coz je opet posun zasahu ve smeru rotace strely.

Ukazatele vetru musi byt opravdu citlive, aby se kridla natocila i pri sebemensim vanku. rovnez je dulezite je mit vyvazena a v zemi zapichnuta ci postavena co nejkolmeji.
Good shooting
Nepište SZ, pište dotazy přímo na mail gunshop@sniper.cz
Uživatelský avatar
Barys
Příspěvky: 1263
Registrován: 13 led 2007 18:27

Příspěvek od Barys » 25 črc 2009 13:49

Už několikrát jsem se potýkal s BR z větrovky,ale já zkoušel i 100 m,kde se střela odklonila až o 13 cm díky větru.Určitě souhlasím,že chce pro střelbu vítr nastudovat.
smiegl
Příspěvky: 58
Registrován: 19 črc 2009 20:42
Bydliště: PRAHA RUDNÁ

Příspěvek od smiegl » 26 črc 2009 00:12

to je jasná věc ale to už je scifistřelba koukáš dlekohledem kam to lítá a ono to lítá v vcelku ve slušnym rozptylu když je stálej silnej vítr jako dneska ale mimo terč a ve stromu to nevidíš, stalo se mi to na 79 dneska foukalo hodně odcházel jsem uplně naštvanej prostě jsem byl nula střílel jsem asi 15 minut v terči nic myslel jsem že steyra rošlapu když jesem šel po sobě uklidit terč kterej byl nedotčenej jako miminko tak všechny dibolky byly zasekaný vlevo od terče asi v 6 cm rozptylu :lol: byl jsem nula :shock:
Uživatelský avatar
pussylala
Příspěvky: 1429
Registrován: 31 srp 2007 23:54
Bydliště: Praha 5
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pussylala » 26 črc 2009 00:18

Ve větru ani nevytahuji větrovici. Na body v ten okamžik nemá cenu střílet. Aspoň pro mně ne! Soutěž je věc jiná, nebo kdo se na ní chystá.
smiegl
Příspěvky: 58
Registrován: 19 črc 2009 20:42
Bydliště: PRAHA RUDNÁ

Příspěvek od smiegl » 26 črc 2009 00:21

jasná věc , prostě potupa uplně nejvíc , šel jsem do auta s hlavou svěšenou a steyra záhnul za sebou :oops:
Shiva
Příspěvky: 984
Registrován: 19 říj 2005 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva » 26 črc 2009 00:30

Nechci vam kazit radost, ale s vetrovkou do 16J opravdu nema cenu strilet dal nez 25m. teda pokud mluvime o BR strelbe. zkouset ci testovat si to na vetsi vzdalenost je asi pro nekoho OK, ale celkem bezvyznamne.
ale vzdy je to o tom jak presne a konzistentne chce kdo strilet.
Good shooting
Nepište SZ, pište dotazy přímo na mail gunshop@sniper.cz
sportovec
Příspěvky: 1542
Registrován: 09 čer 2006 08:34
Bydliště: Praha - Hlubočepy / "Prokopák"

Příspěvek od sportovec » 26 črc 2009 06:26

Shiva
Příspěvky: 984
Registrován: 19 říj 2005 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva » 26 črc 2009 07:11

Rusanda, zatim jsem nevidel, ze by nekdo strilel necim jinym nez Feinwerkbau nebo Anschutz. Uvidime s cim bude strilet evropa pristi rok.
V kazdem pripade M2BR je pouzitelna do vsech trid (mimo sporter, omezeni vykonu na 8.13J) LV (10,5 libry) 16,3J, HV class A (21J) i Class B (27J).
Za ty penize uz by to melo teoreticky strilet obstojne. Soutezni vzdalenost je ve vsech tridach 25m.
Good shooting
Nepište SZ, pište dotazy přímo na mail gunshop@sniper.cz
smiegl
Příspěvky: 58
Registrován: 19 črc 2009 20:42
Bydliště: PRAHA RUDNÁ

Příspěvek od smiegl » 26 črc 2009 10:43

to rovněž souhlasím, BR 25m je akorát a je to docela honička i za slabého větru já osobně střílím na 25 yardu protože nemám víc místa ale rozdíl mezi 22M a 25M je A DOVOLIM SI TVRDIT ŽE DOCELA VELKÝ 10 SE SICE NASTŘÍLET DAJÍ S NOTNOU DÁVKOU TRPĚLIVOSTI ALE V SOUSTŘELU DESÍTEK ČISTÝ ZÁSAHY MNE DOCELA KLESNOU ZKOUŠEL JSEM TO SICE JEN 3 ALE MINIMALNĚ O 20 PROCENT MENĚ ČISTÝCH ZÁSAHŮ ,jsem sice jen amater a doufám že se zlepším. Když je bezvětří tak 16J tak se dá i 30 ale rozdíl už je dost patrný a do BR bych fakt nešel. Silnější puška si myslim znamená horší score . VIDĚL jsem jak stříleji BR NA 50 YARDU KDESI V AMERICE dost mizerný score soustřel asi 2.5 nebo 3 cm a může si říkat kdo chce co chce že steyr lg 110 FT má firemní soustřel asi 7 nebo 8 mm na 50m ale v tunelu a za konstantní teploty a vymakaný stolice. BR NA 50 YARDU dost by mne znechutilo VĚTROVKOU už po dvaceti minutách začal bych koukat po malorajdě ale jako zpestření zábavy to jde prubnout si to musí každý aby věděl jak dalece je na tom jeho puška.
Uživatelský avatar
Altaros
Příspěvky: 839
Registrován: 08 dub 2006 22:24
Bydliště: Jičín, Liberec

Příspěvek od Altaros » 26 črc 2009 11:14

Já jsem střílel zatím jen 3krát s tím že jednou to bylo hodně za šera a další 2 v klasickém mírném větru zatím bez praporků. Pokud jsem to spočet dobře tak první za šera jsem měl 237, druhý terč druhý den 240 a poslední 242. Stříleno 25-26m ale zatím bez BR vybavení, pouze ze stolu v sedě. Navíc jsem zjistil že zvětšení 12 s tímto puškohledem je málo jelikož samotný střed jsem neviděl pouze odhadoval.
Se zadním bagem a více trénování se to dá výrazně zlepšit.
Jinak ten příspěvek ohledně větru je hodně zajímavý a poučný a také za něj děkuji. Sám jsem tento trend pozoroval, ale empirické vysvětlení jsem pro něj neměl.
Sám bych asi mohl střílet jen unlimitet, jelikož na pušce už mam dost úprav.
smiegl
Příspěvky: 58
Registrován: 19 črc 2009 20:42
Bydliště: PRAHA RUDNÁ

Příspěvek od smiegl » 26 črc 2009 22:18

Vítr to je u benchrestu velkej prevít a stačí uplně malej a ještě ktomu když se motá tak je konec , zadní bag je absolutně nutnej bez toho to nejde,
Dneska mi to nedalo ted podvečer jsem vytáhnul pušku odměříl jsem 29 sice jsem byl napresovanej na drátěnce , nehnul se ani lístek všech 10 praporků viselo tak jsem namazal dibolky JSB expres 4,52 a vylepšil jsem si včerejší větrnej mindrák.
nechtěl jsem věřit jak to krásně lítalo. soustřel 7 mm nestihl jsem dostřílet všechny terče a to mne mrzelo. doufám že to nebyla náhoda
Odpovědět