Povrchove upravy nejen na zbranich

V minulosti fórum o online-chatu, nyní již takový obecný pokec ;) a nezařazené témy

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Apevia
Příspěvky: 3179
Registrován: 01 říj 2007 21:11
Bydliště: Jižní Čechy
Kontaktovat uživatele:

Povrchové úpravy nejen na zbraních

Příspěvek od Apevia » 08 bře 2009 20:04

Nebyl by tu někdo znalý a ochotný a nenapsal pár způsobů na různé povrchové úpravy jako jsou například: brynýr, elox, moření dřeva, lakování, ale třeba i obyčejné spreyování? Základ asi každý zná, ale nějak to rozvést, kor třeba u toho eloxu nebo brynýru... Brynýr zná snad každý, ale ten co se dá normálně koupit není to pravé ořechové a klasický brynýr v teplých lázní umí málokdo doma udělat (relativně nedostupné chemikálie a je toho celkem dost potřeba-na kvalitní byrynýr)... Také by asi nejen mě zajímalo, které značky doporučujete. Třeba ve spreých je těžké se vyznat, já upřřednostňuji Motip (ale přímo jen Motip, né takové ty náhražky co pod něj patří) a nebo je také kvalitní Würth...


Cogito ergo armatus sum.
PatrikV
Příspěvky: 355
Registrován: 03 kvě 2008 11:20
Bydliště: NOVOJIČÍNSKO

Příspěvek od PatrikV » 10 bře 2009 02:34

Co se týká povrchové úpravy dřeva - to bych moh poradit, ale je to celkem obsáhlé téma, takže spíš odpovědi na konkrétní otázky, a to ještě záleží, protože nejlepších výsledků se dosahuje jen s profi materiály a ty se např. kvůli 1 pažbě nevyplatí kupovat.
Apevia
Příspěvky: 3179
Registrován: 01 říj 2007 21:11
Bydliště: Jižní Čechy
Kontaktovat uživatele:

Napadlo

Příspěvek od Apevia » 10 bře 2009 07:23

Tak mě napadlo, že by bylo ideální alespoň jednu z těch lepších možností tu popsat tak, aby to zvládl i amatér nebo úplný začátečník... Jakmile se na to dostanu, tak sepíši tu moji povrchovku-olej+vosk a jak dělám studenej brynýr...
Cogito ergo armatus sum.
PatrikV
Příspěvky: 355
Registrován: 03 kvě 2008 11:20
Bydliště: NOVOJIČÍNSKO

Příspěvek od PatrikV » 10 bře 2009 10:33

To je otázkou která je lepší, pro každého je lepší něco jiného. Na něco stačí lněný olej, někdo bez šelaku nedá ani ránu, a někdo nedá dopustit na pur laky. Základní příprava podkladu je téměř pod všechny povrchy stejná a není to o nějakém super jemném vybroušení.
milius
Příspěvky: 3134
Registrován: 19 črc 2006 09:05

Příspěvek od milius » 10 bře 2009 23:23

.............
Naposledy upravil(a) milius dne 05 črc 2009 17:55, celkem upraveno 1 x.
PatrikV
Příspěvky: 355
Registrován: 03 kvě 2008 11:20
Bydliště: NOVOJIČÍNSKO

Příspěvek od PatrikV » 11 bře 2009 00:53

Jaký lak, mořidlo aj. záleží na požadavku toho či onoho na výsledek. Někdo je perfekcionista a někomu to stačí natřít balakrylem. Někdo si dokáže hrát s lihovým mořidlem k dokonalosti, já raději vezmu mořidlo které mám já a za 5 minut mám dokonale namořeno.
Uživatelský avatar
bobr
Příspěvky: 115
Registrován: 07 úno 2007 23:00

Příspěvek od bobr » 11 bře 2009 01:07

co bys na tom pět minut mořil - teda pokud nepočítá i umytí rukavic a poklizení mořícího kyblíku ;-)
PatrikV
Příspěvky: 355
Registrován: 03 kvě 2008 11:20
Bydliště: NOVOJIČÍNSKO

Příspěvek od PatrikV » 11 bře 2009 01:10

Já měl na mysli včetně vyčištění stříkací pistole :wink:
Apevia
Příspěvky: 3179
Registrován: 01 říj 2007 21:11
Bydliště: Jižní Čechy
Kontaktovat uživatele:

Tak..

Příspěvek od Apevia » 11 bře 2009 11:31

Tak jasný, každýmu se líbí něco jinýho a právě proto jsem tento thread založil... Ať lidí ví co je jak náročný a hlavně + a - té určité povrchovky... Třeba to, že se normální lak celkem špatně opravuje, pokud se tedy škrábne a nebo naopak, že povrchová úprava voskem je opravená v případě nutnosti rychle a jednoduše :)
Cogito ergo armatus sum.
Uživatelský avatar
bobr
Příspěvky: 115
Registrován: 07 úno 2007 23:00

Příspěvek od bobr » 11 bře 2009 11:47

tak ona žádná povrchovka není opravena JEDNODUŠE a RYCHLE :(

pokud to nemá být uděláno pořádně tak to VŽDY bude o nějakém KOMPROMISU
milius
Příspěvky: 3134
Registrován: 19 črc 2006 09:05

Příspěvek od milius » 11 bře 2009 12:51

..............
Naposledy upravil(a) milius dne 05 črc 2009 17:54, celkem upraveno 1 x.
Apevia
Příspěvky: 3179
Registrován: 01 říj 2007 21:11
Bydliště: Jižní Čechy
Kontaktovat uživatele:

Brynýr

Příspěvek od Apevia » 21 bře 2009 11:26

No, tak říkal jsem, že tu tedy také něco popíši... A to brynýr...
Pokud si chcete udělat novou povrchovku na celé zbrani, či velké ploše-části, tak ale doporučuji klasický brynýr za tepla-v lázni. Brynýr za tepla doma lze udělat jen velmi obtížně, špatně se shánění chemikálie a výsledek nebude nikdy takový, jaký byste asi požadovali. Pokud ale potřebujete jen sem tam nějakou novou částečku nabrynýrovat, či poopravit nějaký škrábanec, tak lze použít "rychločernění", brynýr za studena. Na trhu je spousta přípravků, prakticky všechny jsou na bázi oxidu seleničitého, díky kterému tam proběhne ta nějaká určitá chem. reakce (chemik nejsem, tak víc neřeknu)... Dělají se buď různé vodičky a roztoky, nebo jsem také viděl pastu. Já používám rychločernění "Klever" (viz zde: http://www.gunshop.cz/eshop/product_inf ... ts_id=1055 ).
No, povrch si obrousím smirkem, resp. vyleším smirkem s hrubostí 2 000, technickým benzínem celý povrch odmastím, potom již jen nanáším roztok (celou lahvičku nejdřív pořádně promíchám, když ne, tak to černí špatně chytá a dělá to fleky) a po cca 3 minutách od nanesení to opláchnu v obyčejné vodě, osuším měkkým hadříkem a naolejuji. Celý tento postup ale musím několikrát opakovat, většinou jsem to dělal 5x nebo 6x, jednou to prostě nestačí... Na nanášení toho roztoku používám štěteček, nebo pokud je věc malá, tak ponor, někdo to nanáší ale i vatovým tampónkem... Výsledek práce je takový průměr... Pokud máte možnost brynýru v lázni tak toho využijte, pokud ne a potřebujete jen maličkosti a rychle tak toto postačí, jen se mi nelíbí cena, vzhledem k tomu, jak to funguje, ta 50ml lahvička stojí v průměru cca 250Kč...
Cogito ergo armatus sum.
Apevia
Příspěvky: 3179
Registrován: 01 říj 2007 21:11
Bydliště: Jižní Čechy
Kontaktovat uživatele:

Ad

Příspěvek od Apevia » 21 bře 2009 21:59

A abych nezapoměl, tak černit se dá jen ocel do max. obsahu 3.5% chromu... Ale jak to poznáte nevím, já to vždy vyzkoušel :-D
Cogito ergo armatus sum.
Apevia
Příspěvky: 3179
Registrován: 01 říj 2007 21:11
Bydliště: Jižní Čechy
Kontaktovat uživatele:

Ehm

Příspěvek od Apevia » 25 bře 2009 20:24

Tak musím konstatovat nemilou věc... Ten brynýr, rychločernění je totálně k h0wnu :( Byl jsem s tím střílet dvakrát... Pušku jsem měl položenou v koženým bagu a očko se třelo (nijak extrémně) a úplně se mi vyleštilo a pěkně mi zasralo bag, úplně černej :(
Takže k ničemu :(
Cogito ergo armatus sum.
Apevia
Příspěvky: 3179
Registrován: 01 říj 2007 21:11
Bydliště: Jižní Čechy
Kontaktovat uživatele:

Co

Příspěvek od Apevia » 01 dub 2009 20:44

Co mi doporučíte na sundání rezu? Je to jen taková ta povrchová rez, potřebuju dostat dolů jen tu "barvu" rezu, tak aby mi to nic neponičilo... Díky za rady ;)
Cogito ergo armatus sum.
Odpovědět