Britva

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Jindrich

Příspěvek od Jindrich » 27 bře 2009 14:32

Brej den Břitvaři,

musím si trošku postěžovat. Nedávno mě jeden kolega z práce sehnal břitvu. Je to krasavice s Francouzským výbrusem ..3/8 nerez a jediné chybyčky které jsem si hned všiml, byla prohnutá střenka z jedné strany směrem ven, což mě ani tak nevadilo. Hlavně že čepel byla krásně zachovalá a řekl bych dokonce, že nikdy nebroušená. Doma po očištění jsem ji zkusil na chloupkách- na ruce, a byla tupá, jako poleno! Řekl jsem si- no nic, jsi už velký kluk, to zvládneš. Předtím jsem brousil uhlíkovku (též Francouska) a ta šla- jedna báseň a i skvěle drží ostří. Ale tuto "mršku" nerezku brousím- bezmála 10 hodin čistého času a přesto že už alespoň holí chloupky na ruce, na vlase se ještě nechytá.
Brousím na břidlici s vodou a fakt se snažím, ale ta potvůrka stále zatvrzele odolává. Je to normální ???

...Jindřich


Uživatelský avatar
Radgost
Příspěvky: 772
Registrován: 28 srp 2008 09:50
Bydliště: Valašsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radgost » 27 bře 2009 14:34

Na čem brousíš?
Myslím tím zrnitost kamene.
Jindrich

Příspěvek od Jindrich » 27 bře 2009 17:55

Čau Radgoste,

brousím na kamínku od pana Sucháčka, jak jsi mě tehdy poradil. Zadal jsem požadavek- speciálně na břitvy. Ale přesnou zrnitost neznám. Já myslel, že břidla je břidla- všechny stejné zrnitosti.

J.
Uživatelský avatar
Radgost
Příspěvky: 772
Registrován: 28 srp 2008 09:50
Bydliště: Valašsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radgost » 27 bře 2009 18:06

Pokud ses tak dlouho pokoušel nabrousil ostři na břidle bez úspěchu znamená to, že není vytvořena rovina ostří a tu vytvoříš jen na kameni o gridu cca 1000.
To je vlastně základ celého ostří.
Teprve poté co vytvoříš novou rovinu, můžeš pokračovat v leštění na jemnějších kamenech.

Bohužel kameny s grig 1000 stojí kolem 1000,- Kč.
Pokud bys zauvažoval nad takovým nákladem, doporučil bych ti následující japonská kombinovaná kámen 1000/6000, sám jej používám:

http://www.drevorezba.cz/detail.aspx?kategorie=2771
Uživatelský avatar
Radgost
Příspěvky: 772
Registrován: 28 srp 2008 09:50
Bydliště: Valašsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radgost » 27 bře 2009 18:09

Teď mne napadla ještě jedna možnost.
Na břidlu nepoužívej vodu, ale olej.
Ten spolu s jemným prachem , který vzniká při broušení vytváří takovou kašičku, která zlepšuje brusné vlastnosti břidly.
Broušení s olejem je účinější.

Jo a sucháčkovu břidlu, kterou mám doma bych odhadoval na grid cca 6000 a jemnější.
Ale pozor, někteří kolegové, kteří mají těchto kamenů více, tvrdí, že je jejich grid rozdílný.
Tzn., že Sucháček nepoužívá jednolitou břidlu, ale břidly zřejmě z více nalezišť.
Jindrich

Příspěvek od Jindrich » 27 bře 2009 18:34

Díkes Radgoste, vyzkouším tedy ten olejíček... a to hned teď. :D

Pak dám vědět jak jsem dopadl. :D

Přeji hezký, páteční večer. Jindřich
Uživatelský avatar
Radgost
Příspěvky: 772
Registrován: 28 srp 2008 09:50
Bydliště: Valašsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radgost » 27 bře 2009 19:13

Ale stejně, "grid 1000" je pro vytvoření základní roviny ostří zaklínací formule. :wink:
Jindrich

Příspěvek od Jindrich » 27 bře 2009 21:09

Čau Radgoste,

takže ten olejíček měl úspěch. S tím právě moje Tvrdoňka Břitvilka nepočítala. :lol:

Po "pouho pouhé" hodině broušení jsem zkusil přeříznout vlas, a ejhle... Nebylo to sice hned, ale přeci jen... Povedlo se !!! Uplně mě srdéčko zaplesalo. :D

DÍKES. S pozdravem (krotitel břitu) Jindřich
Plumbum
Příspěvky: 54
Registrován: 23 říj 2005 09:39

Friodur

Příspěvek od Plumbum » 27 bře 2009 21:58

Zdravím po dlhej dobe. Zaujíma ma váš názor na britvy od dvojičiek.Friodur je podla vás dobrá voľba? Konkrétne vo velkosti 8/8.Počul som tu už veľa krát , že nerezové sa na uhlíkovky nechytajú.Je Friodur v niečom výnimočná?
Uživatelský avatar
Radgost
Příspěvky: 772
Registrován: 28 srp 2008 09:50
Bydliště: Valašsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radgost » 28 bře 2009 11:54

Nedá se říci, že by se nerezka na uhlíkovku nechytala, jen se hůře brousí a neudrží tak dlouho ostří. Ten rozdíl je ale zanedbatelný.

Friodury si na zahraničních fórech vesměs chválí.
Jindrich

Příspěvek od Jindrich » 28 bře 2009 23:49

Zdravíčko,

měl bych jeden dotázeček- Jak vám dlouho trvá běžné oholení Břitvou ? Je mi jasné, že holení Břitvou je především RELAX a při relaxu se na čas nehledí, ale i tak by mě to zajímalo.
Já se holím 10 až 15 min. Někdy i déle.

Jindřich
Uživatelský avatar
Radgost
Příspěvky: 772
Registrován: 28 srp 2008 09:50
Bydliště: Valašsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radgost » 29 bře 2009 13:21

Jak kdy, ale většinou to vychází tak jako tobě.
No a o víkendu si to občas natáhnu i na půl hodiny.
Než se rozhodnu na jaké mýdlo mám chuť, nakonec vždycky stejně šáhnu po mém nejoblíbenějším Golddachs, než popřemýšlím na kterou břitvu mám zrovna dnes náladu... :lol:
Apevia
Příspěvky: 3179
Registrován: 01 říj 2007 21:11
Bydliště: Jižní Čechy
Kontaktovat uživatele:

Břitva

Příspěvek od Apevia » 08 dub 2009 21:58

Tak se Vám, milý kolegové, Břitevníci, vyznavači ostrého Břitu musím pochlubit!
Dnes jsem si koupil další Břitvu, je ze starožitnictvý, původně za ní chtěla 250Kč, ale to jsem ukecal na 150Kč. Je i s krabičkou v relativně dobrým stavu. Ostří není poničené (řekl bych, ale nejsem odborník jako tady kolegové), když jsem ho protáhl přes nehet tak nedrhne, řekl bych, že je i relativně ostrá, když jsem lehce přitlačil a jel po ruce, tak holila... No, tady je pár fotek na pokochání, jen mě mrzí, že v krčku je zlomená na jendé straně :(...

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Víc fotek je ještě zde:
http://www.mojefotky.cz/fotoalba/fotoal ... _id=375211

Pokud byste o ní někdo něco věděl, tak bych byl rád za jákekoli info o ní... Předem díky ;)
Cogito ergo armatus sum.
Uživatelský avatar
Smékal Petr
Příspěvky: 294
Registrován: 28 led 2007 17:52
Bydliště: Česká Lípa
Kontaktovat uživatele:

Nová Břitva

Příspěvek od Smékal Petr » 09 dub 2009 00:29

Ahoj kolego Apevio,
povedl se Ti docela dobrý kup. Zachovalá čepel s velmi dobrým ostřím a širokým břitem. Ta prasklá střenka, je výsledkem "utahování". To se dá roznýtovat - rozebrat. Pak slepit, popřípadě vyztužit nějakými kovovými čepy schovanými do té střenky aby to zesílilo odolnost po zanýtování. A hlavně neutahovat ten nýtek a nechat raději čepel volněji pohybovat. Jinak budeš s touto kráskou velice spokojený. Uvidíš jak bude držet ostří. Je totiž vidět, že minulý majitel věděl jak se má Břitva správně brousit. Přeji pevnou ruku a stále dobré ostří.

P.S.
na icq jsem velice málo a častěji zapínám skypa
Zdravím Petr S.
357-Magnum - velmi dobrý argument pro uzavření příměří.
Apevia
Příspěvky: 3179
Registrován: 01 říj 2007 21:11
Bydliště: Jižní Čechy
Kontaktovat uživatele:

Ahoj

Příspěvek od Apevia » 09 dub 2009 09:30

Ahoj kolego Petře,
tak to jsi mi udělal velkou radot, že ta moje nová, krásná Břitva bude ještě dobře "funkční"... Celkově se mi líbí a její stav je také docela dobrý. Jen bych chtěl poradit, jestli by neuškodilo čepeli, kdybych ji "nějak" vyleštil, jenže nevím čím, mám doma smirek o gridu 2 000, stačilo by to?
Cogito ergo armatus sum.
Odpovědět