Optika na kuse

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
SmrtihlavS
Příspěvky: 44
Registrován: 16 říj 2008 19:20

Optika na kuše

Příspěvek od SmrtihlavS » 10 bře 2009 19:30

Jaké použivate optiky na kuše? Vydrží na kuši vzduchovkové optiky?


MartinT
Příspěvky: 193
Registrován: 05 pro 2007 12:17

Příspěvek od MartinT » 11 bře 2009 11:15

Ahoj, záleží na jaké ;-). Pokud je to neco hoooodně slabého (kuše) tak ten puškohled bude mít podobnou životnost jako kuše - za rok dvy není co řešit. Ne teď vážně. Bohužel určitě ne. Kuše má mnohem větší ráz než pístovka. A co je hlavní, úplně jiný průběh rázu. Pístovka, stejně jako každá puška má ráz zpětně-dopředný . ten dopředný ráz je u pístovky mnohem větší, než u dospělých pušek. Důvod je velikost pístu a náraz této hmoty to čela válce. U kuše je ráz dopředu-dolu - uřčitě to platí pro Excalibra, kde jede tětiva po těle. Neumím teď najít vysvětlení toho rázu dolu, ale opravdu to tak funguje - osobní zkušenost. A teď k puškohledům. Pokud na tuto změnu chování rázu není myšleno při výrobě, je problém. Čočka je držena kroužky před a za, ale pro jednodušší montáž je o malinko menší, než je vnitřní průměr tubusu. Díky tomu čočka "skáče" nahoru a dolu. Už jsem viděl staou dobrou ruskou optiku, která měla kolem vykousané/vyštípané zoubky. Ještě větší průšvih je tubus, pokud na to není stavěnej, "vyčvachtáš" závity a "zlomíš ho". A super průšvih je úložný mechanizmus kříže. Každá pušková optika ho drží více či méně dobře vpředu a vzadu. ale když je tam ráz dolu, kat ho "vyvlíkneš" z úchytu. Prostě Ti spadne. Mám Exomaxe, měl jsem na něm Bushnella 3-9, vydržel, měl jsem ho tam cca 3/4 roku a uřil si tak 500-1000 výstřelů. Není na něm nic vidět ale nerozebíral jsem ho ;-). Osobně jsem viděl klon co vypadal jako delta 4x32AO a byl/je zlomenej. Lidi, co sportovně střílej a znám je, tak tam mají buď kušohled - je na to stavenej, ale je max 4x - mě nevyhovuje, nebo Meopty - ať řadu 2000, nebo lépe Tactical R1. Tá jsem utekl z mechanické optiky a mám tam Digitál, žádné pohyblivé díly, výměnné kříže dle libosti, balistika v puškohledu, nahrávání chyb při výstřelu, ... Ale ta cena. Na rekreační střelbu, pokud nejde o přesnou střelbu na delší než krátké vzdálenosti, tak je zajimavej otevřenej kolimátor. A ještě jedna věc, potřebuješ puškohled s obrovskou výškonou korekcí. Kuše má pěkně prohnutou balistickou křivku, tak aby jsi to uklikal. A nebo to řešit elegantní náklopnou montáží, ale včetně vlastností, které má.

Pokud cokoli, dej vědět.

Martin
Excalibur Exomax 225lb + DigitalHunterDN
Air Arms TX200 HC + Falcon Menace 4,5-18x56 SLR MilDot
Crossman 1377 Clasic .177

Toto jsou pouze subjektivni nazory a pocity autora, bez moznosti objektivne hodnotit konsekvence.
SmrtihlavS
Příspěvky: 44
Registrován: 16 říj 2008 19:20

Příspěvek od SmrtihlavS » 16 bře 2009 19:21

Já mám Hortona a na to sem dostal optiku 4x32 a mě se nezamlouvá.... a přemýšlím že toto http://www.navojaky.cz/katalog/Puskohled-Barska-4x28-IR by na kuši nemuselo být špatné.
Uživatelský avatar
kesi
Příspěvky: 3504
Registrován: 27 srp 2008 15:18
Bydliště: Müglitz
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kesi » 16 bře 2009 19:35

4-6x je při střelbě ve stoje tak akorát (podle mě), ale ten průměr optiky zamrzí....no moc tomu neroumím co na kuši, ale tohle http://www.binox.cz/puskohledy-delta-op ... al-4x32ao/ by tam nešlo?
AA TX200 HC 5,5 FAC & EO HELIX 6-24X50 SFP APR-1C MRAD
Uživatelský avatar
Barys
Příspěvky: 1263
Registrován: 13 led 2007 18:27

Příspěvek od Barys » 17 bře 2009 09:33

Martin t :pěkný příspěvek.
Mám EXC . exocet 200 a mám na něm konus 3-9*32 a zatím drží (600 ran).Je pravda,že čekám kdy zkolabuje,možna jo možná ne dám vědět.
Jak funguje ten digitál a co to koštuje?
MartinT
Příspěvky: 193
Registrován: 05 pro 2007 12:17

Příspěvek od MartinT » 17 bře 2009 10:18

Ahoj

Ad Barska - tu neznám, ..
Ad Delta - tu znám a mám, vím že vydrží i pístovy - ne nadarmo je velice oblíbená na slávkách, ...
Ale Vážně, kuše se chová úplně jinak. Umím o výkendu nafotit den zlomenej puškohled - kategorie Barska, Delta, ...
Pár desítek možná několik set výstřelů a budete smutní. Oni na to nejsou dělaný

Ad DH. Jo je to mazel. Je to kamera. Nikde žádná mechanika, .. "kliká" po nestandardních 1/5 MOA. Padaj z toho fotky a 15-ti sekundový videa trigrovaný výstřelem. Má to v sobě balistickou kompenzaci záměrné - jebne se mu na SDcko pokles na vybrané vzdálenosti a on komenzuje, ...
Kříže se tam malujou, takže si namalovatajkýkoli kříž, ... prodtě lup na SDcko. Vejdou se tam 4 kříže a každý může mít svoji balistickou tabulku.
Zoom od 2,5 do 16, ale není plynulý, ale skáče se "převážně" o celých číslech. Váží kousek pod kilo.
Já mám verzi DayNight - pasivní .... za měsíčního světla je krásně vidět - jako když na kamerách řekneš noční režim, ...

Jako nevýhoda: Člověk sebou musí mít baterky, jinak kouká do tmy
Sada baterek je tak 4 hoďky nonstop, provozu, ale má poversave, když je v klidu, tak usne, když s ním pohneš, okamžitě je připraven (prý je to pod sekundu, já to nepoznám ;-)) )

Mám ho přes puškaře/dovozce přímo od výrobce, takže cca $1380 + plus daň, clo, provize, ... Ale měl jsem pořešeno papírování. Šlo mi o to, aby byl legálně a přitom se celník neztopořil, že noční vidění. A taky US strach z toho, že by měli poslat něco takovýho na kontinent, kde je ládin.

Martin
Excalibur Exomax 225lb + DigitalHunterDN
Air Arms TX200 HC + Falcon Menace 4,5-18x56 SLR MilDot
Crossman 1377 Clasic .177

Toto jsou pouze subjektivni nazory a pocity autora, bez moznosti objektivne hodnotit konsekvence.
Uživatelský avatar
LuckyHit
Příspěvky: 792
Registrován: 09 bře 2008 17:57

Příspěvek od LuckyHit » 17 bře 2009 12:30

To je mazec. A ta cena taky, člověk musí být velký fanda aby podstoupil rizika dopravy z USA sem. Já bych na to neměl nervy. Určitě bych se děsil, jak vše projde a já to vyndám z krabice a ono to na mě blikne a konec - smůla na vadnej kus :D

To se tak krásně čte, kuše mě fascinujou dlouho a před vzduchovkou jsem chtěl koupit jednu pořádnou, nakonec mám jen tu pistolovou za 2 400,- Zahradu na střílení mám dlouhou 150 metrů, tam by problém nebyl ale nechtěl jsem řešit složité dopadiště pro šípy a ty ceny náhradních mě trochu odradily.

MartinT, mohl bys přihodit fotky?


Trochu OT, ale fascinuje mě, že pro vzduchovky máme limit 16J pro zbraně žádný tlumiče a kuše jsou sami o sobě tiché a smrtelné. Divím se, že na ně nemusí být zbroják. Vždyť porovnejte kuši a 35J vzduchovku, možná i ta malorážka je IMHO méně nebezpečná. Kolik má taková 220 librová kuše počáteční energii?
Grand Power K100 Mk7
Gamo CFX Royal .177 + Delta 4x32 AO
Slavia 631 .177
Weihrauch HW40 .177
Apevia
Příspěvky: 3179
Registrován: 01 říj 2007 21:11
Bydliště: Jižní Čechy
Kontaktovat uživatele:

Pšš

Příspěvek od Apevia » 17 bře 2009 15:15

Radši to tady moc nevytahuj, aby se ty kreténi ve vládě zas nelekli a udělali další problém :(
Jinak nemáte někdo zkušenosti s optikama od NS? Dělají řadu, která je přímo na kuše a luky, viz zde: http://www.nikkostirling.com/Content/Cr ... Series.htm Já mám dvě Nikka (Nighteater a Platnumnighteater) jedno na malorážce a druhý na HW-čku a fungují mi dobře, bez chyb....
Cogito ergo armatus sum.
Uživatelský avatar
pussylala
Příspěvky: 1429
Registrován: 31 srp 2007 23:54
Bydliště: Praha 5
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pussylala » 17 bře 2009 16:33

Kluci a jak je to na Slovensku? Jsou tam taky luky a kuše na free prodej? Jen mě to zajímá :D
MartinT
Příspěvky: 193
Registrován: 05 pro 2007 12:17

Příspěvek od MartinT » 17 bře 2009 18:04

Jestli jsem našel správnej vzoreček, tak to co mám je ~146J v 0 a 96J v 90-ti metrech ;-)

Jedna zmenšenina fotky - lepší momentálně nemám po ruce
Obrázek

a jeden terč - zmenšenina, origo je 2x vetší
Obrázek

takhle je samotnej
Obrázek

a takhle s filtrem vpředu a humovou očnicí - oboje přiloženo
Obrázek
Excalibur Exomax 225lb + DigitalHunterDN
Air Arms TX200 HC + Falcon Menace 4,5-18x56 SLR MilDot
Crossman 1377 Clasic .177

Toto jsou pouze subjektivni nazory a pocity autora, bez moznosti objektivne hodnotit konsekvence.
Odpovědět