Rakousko-Uhersky bojovy nuz

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Koogel

Rakousko-Uherský bojový nuž

Příspěvek od Koogel » 30 led 2009 01:12

Rad bych se dotazal, zda nekdo nemate trochu podrobnejsi informace o prvovalecnem rakouskem utocnem nozi. Mam dojem, ze je oznacovany jako vzor 1917. Zajimalo by mne, z jake je ocele, zda cepel byla nejakym zpusobem povrchove osetrena (cerneni), zda pochva byla cernena, nebo olakovana, znaceni vyrobcu... Za kazdou informaci budu proste rad.


Uživatelský avatar
Bonanza
Příspěvky: 629
Registrován: 01 črc 2007 18:53
Bydliště: Praha 5

RU útočný nůž

Příspěvek od Bonanza » 02 úno 2009 15:49

Pokud myslíš tento, tak čepel není nijak povrchově upravena, značka u příšky S , kovová pochva byla tmavě zeleně lakována. D celkem=327mm, Dčepele=2O7mm, š u příčky=28mm, tl=4mm, jednostranný brus, středová špička, dřevěné střenky se 3 žel.nýty, kožený závěsník(poutko) prostrčen vzadu mezi 2 obloučky na pochvě.
Koogel

Příspěvek od Koogel » 02 úno 2009 15:58

Tak to bude asi on. Nasel jsem ho na pude po predkovi. Nuz (samotne zelezo) je v perfektnim stavu, strenky jsou KO a pochva povrchove orezla, bez znamek po jakemkoli lakovani. Nemas tuseni, zda to byl lak synteticky, nebo nejakej PRAlak?? Snazil jsem se dohledat nejake obrazky, ale vse co je na netu, je v podobnem stavu, jako mam ja. To znamena bez puvodni povrchove upravy.
Koogel

Příspěvek od Koogel » 02 úno 2009 15:58

A znaceni na mem je ,,MA´´
Uživatelský avatar
Bonanza
Příspěvky: 629
Registrován: 01 črc 2007 18:53
Bydliště: Praha 5

RU grabendolche - dolchmesser

Příspěvek od Bonanza » 02 úno 2009 20:54

O druhu barvy na pochvě se asi nikde nepíše, ale P. Moudrý ve své knize : Chladné zbraně Habsburské monarchie píše, že byla khaki a S je čs. přejímací značka. Značení asi bylo různé. Existovaly ještě individuální úpravy nožů, např. pro čs. generála Bílého, atd.
Koogel

Příspěvek od Koogel » 02 úno 2009 22:06

A skvele!! Timto mi bylo odpovezeno na nepolozenou otazku, zda se o tomto nozi take pise v nejake knize. Dekuji mnohokrat. Rad bych tuto ,,zbran´´ zrestauroval do priblizne puvodniho stavu. myslim, ze si to zaslouzi. :-)
Uživatelský avatar
Bonanza
Příspěvky: 629
Registrován: 01 črc 2007 18:53
Bydliště: Praha 5

RU útočák

Příspěvek od Bonanza » 03 úno 2009 15:43

Určitě si nějakou repasi zaslouží, ale buď si vědom, že méně je někdy více, abys nepoužil nevhodné techniky či materiály. Možná by stálo za to, dát sem fotky, jak vypadá těď, co s ním chceš dělat a případně si nechat poradit od fachmanů, kteří jsou na tomto foru, jak postupovat. Případné poškození je nafurt.
Koogel

Příspěvek od Koogel » 03 úno 2009 16:04

Tak to je zcela jiste pravda. Bohuzel nez jsem zjistil co je ten nuz zac (byla mi od kamarada podana mylna informace :( ) Jsem z pochvy ,,odstranil´´ rez silichromem... Nuz nebylo treba nikterak trapit. Byl obalen cimsi, co ochranilo jak cepel, tak pochvu zevnitr. Dokonce zustal radne naostren. Kazdopadne mi neni znamo, co s nim praded po navratu z valky delal. Natoz jeho potomci. :-)
Uživatelský avatar
Bonanza
Příspěvky: 629
Registrován: 01 črc 2007 18:53
Bydliště: Praha 5

R-U nůž

Příspěvek od Bonanza » 03 úno 2009 18:56

Najdi si: RYBINA.COM.FORUM, odd. Chladné zbraně, vlákno: Odstranění povrchové rezi. (Staré forum). Další dotazy můžeš na: rybina.com, registruj se, založ vlákno a fachman Ti poradí. Nebo zůstaň zde na GunShopu. Obě fora stojí za zhlédnutí a účast v něm =( rybina.)
Koogel

Příspěvek od Koogel » 03 úno 2009 21:18

Souhlasim. Je dobre si precist nazory a rady. :-) Foto sem moc rad dam, aby mi bylo zkonzultovano, jake dalsi kroky podniknout.
Koogel

Příspěvek od Koogel » 04 úno 2009 22:59

Jen doufám, že mi moc lidí nebude nadávat, za neodborný zásah.
Přílohy
nůž I.JPG
Koogel

Příspěvek od Koogel » 04 úno 2009 23:08

Pochva už dosti nese známky hluboke koroze. Odstranil jsem ji, ale materiál pochvy nijak ubrán nebyl. Vše se dělo ručně, bez použití smirku, nebo ocelového kartáče.
Uživatelský avatar
Bonanza
Příspěvky: 629
Registrován: 01 črc 2007 18:53
Bydliště: Praha 5

R - U nůž

Příspěvek od Bonanza » 05 úno 2009 12:32

Tak to je on, mám stejný, nepodbroušený, pochva bez koroze, stál mne 300,-Kč. Nezapomeň na rybinu.com.
Koogel

Příspěvek od Koogel » 05 úno 2009 21:01

Už jsem se zaregistroval, jen nějak nemám čas. Kdy jsi ho za takovou částku kupoval?? :-) Když jsem koukal na eBay, tak tam jsou po prepočtu nějakých 1.000,- až 3.000,- Na pár aukcích v anglii jsem je našel dokonce přes 5.000,- Pro mně má však největší hodnotu tím, že je po předkovi.
Uživatelský avatar
Bonanza
Příspěvky: 629
Registrován: 01 črc 2007 18:53
Bydliště: Praha 5

R-U nůž

Příspěvek od Bonanza » 06 úno 2009 20:36

Klempíři ho měli v ponku a nevěděli o co go. Tedˇ jsem viděl grabendolch v Antiquě za 2 tis., ale neprohlížel jsem ho. ( 2.000,-Kč).
Naposledy upravil(a) Bonanza dne 07 úno 2009 23:24, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět