Financni krize

V minulosti fórum o online-chatu, nyní již takový obecný pokec ;) a nezařazené témy

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Alfonss
Příspěvky: 2779
Registrován: 17 bře 2006 14:16
Bydliště: Brno-venkov

Příspěvek od Alfonss » 05 led 2009 18:40

predator: právě z těchto důvodů, že kačka jde do prdele a dovozový zboží je dražší, jsi ho měl koupit. Nač Ti budou peníze doma?
Já jsem si objednal kvér už v říjnu a ihned jsem peníze na něj vyměnil do Éček - měny v které ho budu platit, protože pistole bude hotová až v únoru. Při dnešním kurzu by mě to vyšlo o spoustu tisíc více.


HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 05 led 2009 19:20

JirkaS píše:HanuIv: no ty jsi komik! Škoda auto měla čistý zisk po zdanění za rok 2007 skoro 16 miliard Kč! Za první 3 čtvrtletí roku 2008 má (meziročně o cca 20%) provozní zisk 11,4 mld Kč. Nepropouští z existenčních důvodů nebo že by na ni dolehla krize, propouští z toho důvodu, aby svým akcionářům udržela zisk v řádu nad 10 miliard čistýho ročně. Copak tohle je nějaká krize?
Jistě, kolego, budou propuštět zaměstnance, aby jim neměl kdo vyrábět. Kdyby bylo co vyrábět (a že není), tak se zaměstnanci nepouští a makají, jak to jen jde. Zaměstnanec vydělává víc, když pracuje, než když je doma za 60 procent.
Já dělám ve firmě na automobilové díly (a nejsem dělník, ale IT, takže nejsem "přímo interesován" a do práce chodím - zatím). Mezi naše zákazníky patří vlastně všechny velké automobilky kromě některých Japonských a Francouzských automobilek. Z 2100 výrobních zaměstnanců českého závodu bylo k 1.12.2008 propuštěno cca 500. Důvod propouštění byl jasný: pokles objednávek od zákazníků (tedy automobilek) cca o 40 procent. V Německu je situace podobná s tím rozdílem, že i THP pracují jen 4 dny týdně až do poloviny dubna. Jde namítnout, že to je standardní předvánoční jev, ale není. V předchozích 3 letech se výroba kolem vánoc skoro zdvojnásobila a jely se sedmidenní týdny ve třech směnách. Jak jsem se ptal u konkurence, jsou na tom stejně.
Podle současného stavu odvolávek (tedy vlastně objednávek od našich zákazníků), trvá pokles objednávek o min cca 30 procent.
Podle informací, které mám z okolí (z rodiny a pod) se propouští všude. Jedno v jakém oboru.
Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
JirkaS
Příspěvky: 435
Registrován: 20 zář 2006 12:28
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JirkaS » 05 led 2009 22:17

Škoda auto měla v posledních třech letech rekordní zisk ze všech poboček koncernu Volkswagen a průměrný plat dělníka ve Škodovce je cca 1,5 násobek průměrného platu ve státě. Tohle považuju za naprosto vyjímečnou a dlohodobě neudržitelnou situaci a proto mně řeči o tom že když Škodovka omezuje výrobu a propouští lidi tak že je to důsledkem GLOBÁLNÍ krize docela sejří. Netvrdím, že to nejsou spojité nádoby, jistě i tam to svůj vliv má, ale porovnávat hloubku globální finanční krize okem téhle automobilky je podle mně naprosto zavádějící.
Spectre86
Příspěvky: 413
Registrován: 19 zář 2008 21:21
Bydliště: Bratislava,víkend Mníchova Lehota lkr. Trenčín

Příspěvek od Spectre86 » 05 led 2009 23:40

Problem:Trh je presyteny, ponuka prevazuje nad dopytom.
Riesenie:Vyrovnat ponuku a dopyt.
Sposoby:Znizit vyrobu,ale zachovat si zisk, aj ked percentualne mensi, ale vzdy tam aky taky bude, pokial sa vyroba udrzi nad bodom zlomu, a ten sa da stalcit dolu prepustanim zamestnancov, alebo potom znizit predajnu cenu, co moze mat za nasledok kratkodoby narast predaja, ale hlavne podstatne vyraznejsie znizenie zisku(klesa percentualny podiel z obratu).Ako by ste sa rozhodli vy????
Dalsia vec je, ze VW je koncernom, kde urcite dochadza k prerozdeleniu zisku, a hlavne k prelievaniu penazi konkretne zo skody(zisk) do porsche (aj napriek roznym reciam skor stratovy podnik).
Haenell 312, cakam na nove voditko.....
Hatsan 125 uprava diopter
Umarex 850 AirMagnum+ custom tercova pazba + GP 3,5-10x40 (Airsoft kopia Leupold, ale nástrel drží a obraz je slušný)
Zháňam jednoranný nabíjač pre U850.
SINCITYMAN
Příspěvky: 527
Registrován: 21 srp 2005 09:02

Příspěvek od SINCITYMAN » 06 led 2009 06:29

2:Alfonss:Až nebude co do huby, nebude důvod si utírat.... :wink:
Blbec nikdy nepochopí, že je blbcem skutečně, pravdu o tom, že je blbcem, blbci říkáš zbytečně.
Childeater
Příspěvky: 901
Registrován: 08 bře 2007 21:11
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Childeater » 06 led 2009 13:20

Fascinují mě lidé, kteří nevěří na krizi. Ano, světe div se, krize je. Jenom její dopad je zanedbatelný, zatím.

Já třeba pracuju pro giganta v segmentu autoindustry, mám na starosti úsek výroby poměrně drahého dílu. Autoprůmysl funguje jako nárazník jakéhokoli ekonomického problému, protože v případě nouze se nová auta prostě neprodávají. Říkám vám, že propouštíme stovky lidí a už jsme se zbavili veškerých brigádníků a lidí z pracovních agentur. Dneska jsem si prohlédl vyhlídky a dost mizerné. Všechny evropské a japonské automobilky sestřelily objem výroby o minimálně 25%. Rovnice je jednoduchá, neprodávají se auta, není zájem o komponenty pro auta, nejsou peníze na to, abysme vypláceli zaměstnance. Nadzdvihne mě pak názor s prominutím burana typu Alfonss, který hospodsky tlachá, aniž by věděl. V autoindustry pracuje 120.000 lidí. Už teď, pánové pochybovači, můžete zapřísti velmi plodnou debatu s tisícovkami těch, kteří najednou neměli na Vánoce a na splátky hypoték. Ergo, krize se dotkne skoro každého z těch 120.000 lidí, a taky každého státního zaměstnance - pokud se významněji sníží příjem státní pokladny.
Zatím se jede z rezerv, takže je to fajn. Nakonec, já mám svůj padák, tři světové jazyky, vejšku, nemám rodinu a je mi úplně u prdele, jestli odjedu do Kanady chytat lososy. Problém bude mít volič ČSSD (KSČM) s rodinou, hypotékou a jistou prací ve státní správě, nebo v továrně na příruby motorů.
Childeater
Příspěvky: 901
Registrován: 08 bře 2007 21:11
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Childeater » 06 led 2009 13:54

HanuIv píše:
JirkaS píše:HanuIv: no ty jsi komik! Škoda auto měla čistý zisk po zdanění za rok 2007 skoro 16 miliard Kč! Za první 3 čtvrtletí roku 2008 má (meziročně o cca 20%) provozní zisk 11,4 mld Kč. Nepropouští z existenčních důvodů nebo že by na ni dolehla krize, propouští z toho důvodu, aby svým akcionářům udržela zisk v řádu nad 10 miliard čistýho ročně. Copak tohle je nějaká krize?
Jistě, kolego, budou propuštět zaměstnance, aby jim neměl kdo vyrábět. Kdyby bylo co vyrábět (a že není), tak se zaměstnanci nepouští a makají, jak to jen jde. Zaměstnanec vydělává víc, když pracuje, než když je doma za 60 procent.
Já dělám ve firmě na automobilové díly (a nejsem dělník, ale IT, takže nejsem "přímo interesován" a do práce chodím - zatím). Mezi naše zákazníky patří vlastně všechny velké automobilky kromě některých Japonských a Francouzských automobilek. Z 2100 výrobních zaměstnanců českého závodu bylo k 1.12.2008 propuštěno cca 500. Důvod propouštění byl jasný: pokles objednávek od zákazníků (tedy automobilek) cca o 40 procent. V Německu je situace podobná s tím rozdílem, že i THP pracují jen 4 dny týdně až do poloviny dubna. Jde namítnout, že to je standardní předvánoční jev, ale není. V předchozích 3 letech se výroba kolem vánoc skoro zdvojnásobila a jely se sedmidenní týdny ve třech směnách. Jak jsem se ptal u konkurence, jsou na tom stejně.
Podle současného stavu odvolávek (tedy vlastně objednávek od našich zákazníků), trvá pokles objednávek o min cca 30 procent.
Podle informací, které mám z okolí (z rodiny a pod) se propouští všude. Jedno v jakém oboru.
Všude se propustilo daleko víc. Těch 500ks je jenom údaj o kmenových zaměstnancích.

Do oficiálních statistik ti nikdo nepřizná, že nenahrazuje pracovníky, kteří odešli do důchodu, jsou odstřelení všichni z pracovních agentur (leckde až 50% zaměstnanců) a odešli všichni se smlouvami na dobu určitou. Nástrojárny, úklidové firmy, externí údržbáři, konstruktéři, výrobci plastů - každý, kdo byl přisátý na cecek autoprůmyslu má problém.
HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 06 led 2009 14:19

Já nechci vypadat jako šiřitel poplašných zpráv. Moje zkušenosti jsou stejné jako zkušenosti páně předřečníka. U nás se vlastně poprvé, za dobu co firma existuje začali propouštět pro nadbytečnost i zaměstnanci se smlouvami na dobu neurčitou, což nás poděsilo. Lidi z výroby jsou střídavě doma už od listopadu. Nejdřív se říkalo, že jen na týden, pak na měsíc (to už jim začala docházet dovolená), Tento rok víme, že budou doma určitě do 12.1. Pak každý pátek až do odvolání.

Můžete si říct, že masmédia chtějí být zajímavá a že s krizí přehánějí. Já si spíš myslím, že masmédia varují lidi, že opravdu může (ale snad nebude) podstatně hůř. Chtěli možná lidem sdělit, že nemá cenu kupovat za drahé peníze vánoční dárky a hromadu žrádla, když po novém roce nebude na nic. Nikdo z nás v česku ještě krizi nezažil a nejsou tu zkušenosti.

Ona se nás sice krize ještě moc nedotkla. Autoprůmysl je v krizi protože primárně exportuje na trhy, kde už krize je. Skláři jsou na tom podobně, jako autoprůmysl. Ale jinak je všechno zatím jakžtakž. Jen nezaměstnaných přibylo a volná místa už skoro nejsou.

Postupně začnou padat realitky, protože nikdo nebude kupovat byt, nebo barák, když není jistá doba, takže tu bude nově nastavěných baráků, které nebude chtít nikdo koupit (a ti, co už zaplatili zálohy a podepsali smlouvy se bijí do hlav, protože mají předražené nemovitosti).

Jediné, co mne ale opravdu štve je, že všichni kolem mne natahují ruce a chtějí moje peníze - velmi razantně. Mě ale nezbývá, než jím je dát (elektriku potřebuju, vodu taky, plyn taky, odvoz odpadků, banku...). Ale když já chci sehnat ve svém oboru (IT) nějaký kšeftík, tak nic nikde není. :cry:

Přes to všechno jsem ale pravicovým voličem. A Paroubka nikdy volit nebudu.
Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
JirkaS
Příspěvky: 435
Registrován: 20 zář 2006 12:28
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JirkaS » 06 led 2009 14:39

HanuIv: Autoprůmysl je v krizi už nekmíň posledních 20 let co tak sleduju, prostě se tam pravidelně střídají roky úspěšného růstu a roky krize v tomto specifickém průmyslovém odvětví. Kdo spočítá, kolik (třeba jen evropských) automobilek za posledních 20 let zkrachovalo/bylo odkoupeno/zfúzovalo/uzavřelo některé svoje pobočky/propustilo víc než 20% zaměstnanců ? Nebo jinak a jednodušeji - zkuste jmenovat některou, která to za posledních 20 let udělat nemusela.

Souhlasím s tebou, že se nás globální finanční krize zatím moc nedotkla. To co způsobily světové banky banky svojí úvěrovou a hypoteční politikou a co na konci roku 2007 odstartovalo tzv. světovou finanční krizi jsme v našich končinách zatím opravdu moc nepocítili. Ta panika kolem toho ale dělá škody několikanásobně větší.

A co se týká ceny zbraní, na který byla směřovaná úvodní otázka tohoto vlákna - až nás dostihne nějaká krize skutečně s plnou silou, ceny zbraní půjdou raketově nahoru podle pravidla "zvýšená poptávka zvyšuje cenu".
Lanky
Příspěvky: 257
Registrován: 04 led 2007 16:32

Příspěvek od Lanky » 06 led 2009 14:55

Pravá krize tady bude teprve v okamžiku, kdy si manažeři ČEZu budou rozdělovat roční odměny ve výši pouze jednotek milionů korun...:-)

Jak to sleduji, zjišťuji, že asi nejjistější by bylo začít podnikat v pohřebnictví. Tam máte jistotu, že zájem neklesne, naopak "klientů" možná v brzku začne přibývat.... :? :D

A mimochodem, vážení - v tomto oboru se vlastniství zbraně opravdu vyplatí (a to nejen na "výrobu" nových klientů v případě nouze):
http://zdarsky.denik.cz/zlociny-a-soudy ... 90105.html
Walther P99 AS cal. 9 mm L, ZKM 456 .22LR + Leapers 4-16x50 AO
Childeater
Příspěvky: 901
Registrován: 08 bře 2007 21:11
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Childeater » 06 led 2009 15:08

Jirka:
Sleduješ špatně.
Za posledních dvacet let jsi mohl pozorovat explozivní nárůst výroby u německých automobilových koncernů a japonské automobilky nebyly ve ztrátě snad nikdy. Právě tak expanzi korejských vozů. Pokud probíhají akce typu uzavření automobilky, fúze nebo odkoupení, nebylo to nikdy v minulosti způsobeno nízkou ochotou auta kupovat globálně (ek. krizí), ale standardním konkurenčním bojem mezi automobilkami, kdy vítěz přebral segment zákazníků poražené/uzavřené/odkoupené firmy.

V absolutních číslech prodejů jsme v autoindustry fprdeli až teď. Ještě loňský rok byl absolutně výborný, s výjimkou USA, kde nás s krizí v autoprůmyslu ze známých důvodů trochu předběhli.
HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 06 led 2009 16:11

My ještě v září chrochtali blahem. Vypadalo to na tučný 14. plat. No a pak....!
Během měsíce se to sesypalo. A množství propouštěných se pak už jen zvětšovalo. A zvětšovalo. A zvětšovalo...

K ceně zbraní:
pokud půjde vše, jak si podle své znalosti ekonomie vyvozuju, bude cena zbraní stoupat, nebo stagnovat. Možná bude cena i mírně stoupat. Pokud by mělo dojít k tomu, že by bylo zbraní víc potřeba, než je teď, obávám se, že by se stát rozhodl zbraně zabavit a tím by byla otázka tohoto typu passé. No a nakonec by došlo k tomu, že by zbraně byly už jen ilegálně a hodně draze.
Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
Alfonss
Příspěvky: 2779
Registrován: 17 bře 2006 14:16
Bydliště: Brno-venkov

Příspěvek od Alfonss » 06 led 2009 16:50

pro Childeatera od burana Alfonsse: No vidíš, a já si zrovna tento rok koupim auto, ale ještě nevim jestli si mám koupit naše, abych podporoval naši ekonomiku a vytrhl vás ufňukance se 14. platama a zlatejma padákama z krize (středního věku), nebo mám jít do japonce, abych udělal tržbu rejžožroutům. Poraď.... :wink:
Avax
Příspěvky: 185
Registrován: 08 lis 2008 00:31
Bydliště: Susice / Plzen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Avax » 06 led 2009 17:24

K tomu zabavovani zbrani... Vim ze vlada tkato muze rozhodnout, ale myslite ze by to udelala, pokud by prisla krize, nebo treba zacala valka ?
JirkaS
Příspěvky: 435
Registrován: 20 zář 2006 12:28
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JirkaS » 06 led 2009 17:39

V případě opravdu velké krize to rozumná vláda neudělá. Ekonomický kolaps s sebou krom obrovské nezaměstnanosti ponese taky významné zvýšení majetkových a násilných trestných činů a řádným občanům v takové situaci není důvod brát zbraně, které mají na svoji ochranu. Stejně by jim je nikdo nedal.
Odpovědět