pomozte prosim identifikovat

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

pavelkraft
Příspěvky: 1
Registrován: 19 úno 2011 13:46

Pomoc s identifikací nožů

Příspěvek od pavelkraft » 19 úno 2011 14:43

Dobrý den ,chtěl bych Vás požádat o pomoc s identifikací těchto nožů.Předem děkuji za pomoc a zaslání informací na e-mail kraftik@seznam.cz.
Přílohy
P1010340.JPG
P1010344.JPG
P1010335.JPG


motohause
Příspěvky: 7
Registrován: 30 pro 2010 15:44

Re: POMOC S IDENTIFIKACÍ

Příspěvek od motohause » 19 úno 2011 18:14

První je asi Balkánský a druhý Finský.
Uživatelský avatar
Bonanza
Příspěvky: 629
Registrován: 01 črc 2007 18:53
Bydliště: Praha 5

Re: Pomoc s identifikací nožů

Příspěvek od Bonanza » 20 úno 2011 15:40

První vypadá na balkánský bicak a druhý skandinávský (fin.-nor.-švéd._)
mn.bl
Příspěvky: 30
Registrován: 22 říj 2011 11:49

pomozte prosím identifikovat

Příspěvek od mn.bl » 22 říj 2011 12:03

ahoj,prosím vás,syn pomáhal stěhovat kamaráda,a našli tyhle dva nože,které chtěla ta rodina vyhodit.Syn si je vzal a přinesl mi je jako vzácnost :-)Ten jeden se jmenuje DUKLA.Můžete mi prosím něco říct o jeho historii?Kdy a kde byl vyroben? Ten druhý je podstatně asi starší,moc by mi zajímalo jak je asi tak starý.Podle toho,že je zřejmě celý takhle zbroušený,a je už nepoužitý asi hodně dlouho,tak jeho stáří nedovedu vůbec tipnout.Moc by mi to zajímalo,ne samozřejmě kvůli historické ceně,ale jen tak pro zajímavost.Moc děkuji M.
Přílohy
DSC02188.JPG
nože k identifikaci
peggy
Příspěvky: 198
Registrován: 25 dub 2006 20:58
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Re: pomozte prosím identifikovat

Příspěvek od peggy » 22 říj 2011 13:11

Takže Dukla:
Původně už za první světové se zcela stejný nůž vyráběl pod názvem Sarajevo, prodával se běžně i pro civily, ale hlavně v kantýnách pro vojáky. Vyráběl se pak dál celou první republiku.
Po roce 1948 se Sarajevo nehodilo soudruhům do krámu, takže stejný nůž se najednou dělal s nápisem Dukla. Ještě v roce 1982, když jsem byl na vojně se běžně prodávaly v kasárnách v "Armě". Takže se dá říci, že primárně to byl vojenský kapesní nůž ČSLA, i když nebyl nikdy oficiálně zavedený. Občas se tuším objeví někde v armyshopech. Stával pár korun, ale postupem času se z nich stává poměrně zajímavá kuriozita. Před pár lety jsem si z nostalgie taky jeden zase koupil, asi za stovku (!). Na Aukru už jsem ho viděl i za 500,-Kč. Výrobce bylo tuším nějaké družstvo na slovensku, ale snad i Mikov (nejsem si jistý). Byla to prostě taková větší sestra slavné "rybičky". A třeba mě ještě někdo doplní nebo opraví.

DOPLŇUJI: Výrobce byl primárně Sandrik Dolné Hamre (jejich znak je taková rozeta z koleček).

(k druhému noži nevím nic)
"Aux armes, citoyens !"
mn.bl
Příspěvky: 30
Registrován: 22 říj 2011 11:49

Re: pomozte prosím identifikovat

Příspěvek od mn.bl » 22 říj 2011 13:25

moc vám děkuji,u toho druhého by mi stačilo stáří
derringer
Příspěvky: 435
Registrován: 04 pro 2007 20:53

Re: pomozte prosím identifikovat

Příspěvek od derringer » 22 říj 2011 14:21

ten druhý nůž půjde určit těžko, pokud na něm není jakákoliv značka

spíš to bude běžný spotřební nůž, bŕoušením již tak zeslabený, že se hodí tak na vykrvování králíků

cena - +- 5kč za kilo železa
mn.bl
Příspěvky: 30
Registrován: 22 říj 2011 11:49

Re: pomozte prosím identifikovat

Příspěvek od mn.bl » 23 říj 2011 12:53

ahoj,díky,značka tam není žádná,buď žádnou neměl,nebo už je taky ubroušená.A kolik tipujete stáří? Co třeba 100 let? Je to reálný? Nebo jsem se zbláznil? :-) M.
Matěj
Příspěvky: 307
Registrován: 27 úno 2008 20:51

Re: pomozte prosím identifikovat

Příspěvek od Matěj » 23 říj 2011 15:13

Takhle zbroušených nožů mám pět a zbrousil jsem je ani ne za 18 let.

Sto let bych řekl, že je hóódně nadnesený.
Sám se ten nůž takhle nezbrousí, i kdyby ležel někde 200 let. A pokud ho někdo pořád používal a taky pořád brousil, může z něj být po 18 letech klidně takováhle špice.
Možná i dřív.
mn.bl
Příspěvky: 30
Registrován: 22 říj 2011 11:49

Re: pomozte prosím identifikovat

Příspěvek od mn.bl » 24 říj 2011 18:18

no,já myslel,jestli někdo neřeknete třeba:mám doma se stejnou střenkou,je po dědovi,koupil si ho před válkou apod. A ještě bych prosím chtěl poradit,čím tu DUKLU vyčistit,aby vypadal trošku k světu.Díky M.
peggy
Příspěvky: 198
Registrován: 25 dub 2006 20:58
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Re: pomozte prosím identifikovat

Příspěvek od peggy » 24 říj 2011 21:20

Tak přece jen aspoň názor k tomu druhému noži:
Podle mě je to rovněž Sandrik, levný zavírací nůž s jednou čepelí, a jak píše kolega, hodně zbroušený. Jeho histori může být dost stará, řekněme z první republiky, ale nemusí. Tyhle nože se totiž dělaly vždy hodně dlouho. Pro srovnání třeba viz fotky v tomto článku: http://www.knife.cz/Knifecz/tabid/36/ct ... fault.aspx

K čištění Dukly - vyhnuj bych se chemii, protože plechové střenky jsou podle mne cínované (později se tuším lakovaly). Takže vyčistit ocelovým kartáčem a smirkem čepel, nakonec možno třeba pískem na nádobí (někdy stačí jenom to).

Kdyby bylo potřeba přese všechno odrezovat, tak roztokem kyseliny citronové - ta kov nesežere a rez po nějakém čase rozpustí. Následně důkladně opláchnout a naolejovat.
"Aux armes, citoyens !"
Uživatelský avatar
edelweiss
Administrator
Příspěvky: 4299
Registrován: 30 črc 2005 17:55
Bydliště: bez nálady :-)

Re: pomozte prosím identifikovat

Příspěvek od edelweiss » 25 říj 2011 00:06

jen k doplnění, sandrik dělal i břitvy ,-)
Úloha osobnosti v dějinách sestává prakticky z ochoty dotyčné osobnosti zemřít nebo nechat se zabít dříve, než stačila odvolat.
Apevia
Příspěvky: 3179
Registrován: 01 říj 2007 21:11
Bydliště: Jižní Čechy
Kontaktovat uživatele:

Re: pomozte prosím identifikovat

Příspěvek od Apevia » 25 říj 2011 21:56

Potvrzuji Eda. Sám jednu celokovovou nerezovou Břitvu od Sandriku mám a využívám jí k plné spokojenosti :)
Cogito ergo armatus sum.
Vendy-V11
Příspěvky: 2
Registrován: 26 led 2012 14:33

Re: pomozte prosím identifikovat

Příspěvek od Vendy-V11 » 26 led 2012 14:57

Docela mě pobavilo vysvětlení jak nůž "Dukla"strastiplně přišel ke svému jménu. Tedy : tento nůž se vyráběl již za 1 rep. a byl hladký a bez názvu. Různí tehdejší prodejci se s ním dostali až na jih do Bosny a proto se mu začalo "říkat" Sarajevo ! Po 2 sv. Válce změnil mírně vzhled a dostal se na jeho jednu střenku i název "Dukla" ,Tak jak jeho podobu znáte většina z Vás. Tak,že tentokrát se o nic "soudruzi" nezasloužili. Zdraví Vendy.
peggy
Příspěvky: 198
Registrován: 25 dub 2006 20:58
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Re: pomozte prosím identifikovat

Příspěvek od peggy » 26 led 2012 22:25

Ehm, nechci se přít, ale nůž s nápisem Sarajevo jsem měl před lety v ruce, a tuším, že jsem ho viděl i před časem někde na Aukru. Rovněž tu historii jsem si nevycucal z palce, ale prodávám, jak jsem někde koupil. Doložit to nemohu, ale právě proto by mě zajímalo, Vendy, jestli to lze nějak zdokumentovat?
"Aux armes, citoyens !"
Odpovědět