"Podstrelovani" perkusniho revolveru

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

tomasb
Příspěvky: 35
Registrován: 19 led 2016 16:30

"Podstřelování" perkusního revolveru

Příspěvek od tomasb » 03 říj 2017 09:49

Pořídil jsem si z druhé ruky málo používaný perkusní revolver Pietta Remington 1858 ráže .36. Při prvním pokusu o jeho zastřílení jsem zjistil, že revolver na 25m podstřeluje o cca 40cm. Když jsem mířil na horní hranu terče 50/20 (horní hranu papíru, ne kruhu), tak šly zásahy do 6, nebo 5 dole (tedy na šesti hodinách) s docela slušným soustřelem.
Nabíjím takto. Používám VesuvitLC o navážce 15gr, na to dám filcovou ucpávku, na to kuli .36 (9,45mm) a po zalisování každou komoru zamáznu mazáním vlastní výroby. Na mazání používám (dle návodu kdesi na netu) směs sádla, včelího vosku a olivového oleje. Subjektivně mi konzistence připadá "tak akorát". Po zalisování kule vždycky zbyde "prstýnek" olova, takže myslím, že rozměry kule jsou v pořádku.
Vesuvit mám od předchozího majitele zbraně, který tvrdil, že s ním naposledy střílel před 15 lety. Na obalu prachu sice není vyznačen datum výroby, ale je tam uvedena trvanlivost 2 roky. Je možné, aby "podstřelování" měl na svědomí cca 15 let starý Vesuvit?

V perkusním strílení nemám zkušenosti, mohl by mi prosím někdo poradit, jestli dělám něco špatně, nebo mám rovnou začít pilovat mušku? Připouštím také, že je to možná rukama, ale téměř bych si tuto chybu dovolil vyloučit, protože ve střelbě nejsem úplně nezkušený a také soustřel byl na první pokus vcelku dobrý.
Díky.
Tomáš


Uživatelský avatar
Jim
Příspěvky: 738
Registrován: 05 bře 2007 20:30

Re: "Podstřelování" perkusního revolveru

Příspěvek od Jim » 03 říj 2017 11:10

Stáří se na kvalitě prachu podle mých zkušeností neprojeví. Rozhodně bych nespěchal s pilováním mouchy. Co předchozí majitel, nemůže podat nějakou informaci o svých poznatcích?
Času dosti mám, trpělivost musím míti.
tomasb
Příspěvky: 35
Registrován: 19 led 2016 16:30

Re: "Podstřelování" perkusního revolveru

Příspěvek od tomasb » 03 říj 2017 13:12

Obávám se, že bývalý majitel neporadí. Prý z revolveru před 15 lety vystřelil cca 100 ran ve stodole na plechovky, takže se obávám, že na přesnost a na 25 metrů nikdy nestřílel...
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: "Podstřelování" perkusního revolveru

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 03 říj 2017 16:18

Když se tady prodávaly perkusní revolvery volně, nechal jsem si v prodejně zbraní v Jirečkově ulici v Praze předložit 2 až 3 tucty revolverů s nadějí, že se mi podaří vybrat jeden jakž takž dobrý. A pamatuji se, že některé kusy remingtonů měly hlaveň v rámu uloženou tak nějak divně. Prostě křivě. Buď to bylo špatným závitem na hlavni, nebo v rámu. Nebo obojím.
Co se týkalo revolverů systému COLT, tak mluvit o nějaké souososti čepu a nasunuté hlavni nemělo vůbec cenu. Protože jsem z textu vyrozuměl, že se jedná o starší výrobek, může klidně pocházet z této doby. Doporučuji tedy toto překontrolovat.
tomasb
Příspěvky: 35
Registrován: 19 led 2016 16:30

Re: "Podstřelování" perkusního revolveru

Příspěvek od tomasb » 03 říj 2017 16:49

Díky za tip. Revolver pravděpodobně z této doby pochází (byl prý kupován ještě bez zbrojáku). Na první pohled i po přiložení pravítka to ale vypadá, že je hlaveň v ose. Byla by ta "křivost" hlavně pozorovatelná na venek, nebo je nutné hlaveň vyšroubovat? Jde to vůbec podomácku? Jak jsem psal, nemám s perkusem zkušenosti.
Tak mě ještě napadá - jak je u Remingtonu od Pietty připevněná muška? Je zašroubovaná a dá se tudíž vyndat, nebo je napevno zalisovaná do hlavně?
mcrea
Příspěvky: 100
Registrován: 18 črc 2010 20:13
Bydliště: Havířov

Re: "Podstřelování" perkusního revolveru

Příspěvek od mcrea » 03 říj 2017 21:07

u mojí 44 (taky Pieta) byla muška přibodovaná. Puškař dělal rybinu a novou mušku. Při pádu jsem ji urazil. U toho tvého revolveru to bude stejné.
Pokud vleze, zkusil bych přisypat prachu. Mělo by to jít výš. Uprava mušky je sice poměrně častá úprava, ale chce to zkusit všechny možnosti, dost blbě se navařuje :) Ale jde to TIGem. Kdyby bylo nejhůř 8)
tomasb
Příspěvky: 35
Registrován: 19 led 2016 16:30

Re: "Podstřelování" perkusního revolveru

Příspěvek od tomasb » 03 říj 2017 23:35

Vím, že pilování mouchy je poslední možnost, jenom nevím, co bych měl zkusit před tím. Měl bych zkusit přidat navážku? V manuálu k revolveru doporučují 9 - 12gr a já (podle rad na netu) dávám 15gr. Je to jenom ráže .36. Vydrží to válec, případně hlaveň? Je mi taky divný, že když výrobce doporučuje max 12gr a já láduju 15gr, tak že by to podstřelovalo. Kam by to asi lítalo, kdybych tam dával těch doporučených 9 - 12gr...
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: "Podstřelování" perkusního revolveru

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 04 říj 2017 08:31

Co vám brání to vyzkoušet? Třeba budete překvapený!!!!!!!
Hlavně dodržet tzv. náplňovou hutnotu, tzn., že mezi koulí a prachem nesmí být mezera. Doporučuji použít krupici, nejlépe pšeničnou.
Nečekejte jenom na názory druhých. Zkoušet, zkoušet, zkoušet. Jen tak se něco naučíte a příjdete mnoha věcem na kloub.
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: "Podstřelování" perkusního revolveru

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 04 říj 2017 08:34

A ještě jedna rada: koule nesmí být ve válci zapuštěná hluboko. Musí být zároveň s čelem válce, tuk se dává jenom okolo střely.
Flash
Příspěvky: 28
Registrován: 20 kvě 2008 15:27
Bydliště: Hradec Králové / Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: "Podstřelování" perkusního revolveru

Příspěvek od Flash » 04 říj 2017 12:32

Zkus klidně těch 9gr, když se ti ude zdát kule moc utopená, tak na prach nasyp krupici a nebo dej vyšší ucpávku. Nicméně nikdy jsem nepozoroval rozdíl pokud byl válec nabitý s utopenýmu střelami. Mazání je jedno kolik na kuli dáš, klidně zapatlej celou, ono po prvním výstřelu stejně dost mazání mizí z celého válce. Já už střílím jen s ucpávkou napuštěnou v mazání a přes kuli nemažu. Střílí to takhle do zblbnutí.
tomasb
Příspěvky: 35
Registrován: 19 led 2016 16:30

Re: "Podstřelování" perkusního revolveru

Příspěvek od tomasb » 04 říj 2017 13:19

Díky za rady. Myslím si, že zeslabením navážky problém s podstřelováním nevyřeším, ale určitě to zkusím. Jako laik bych řekl, že se podstřelování ještě zhorší, ale bude zajímavé si to ověřit.
Zapuštění kule zkusím změnit. Vždycky jsem ji zalisoval nadoraz, co umožnil lis na revolveru.

Ještě k té náplňové hustotě. Po nasypání 15gr prachu a nasazení filcové ucpávky bylo pod kulí tolik prostoru, že šla bez problémů nalisovat cca 1cm hluboko pod úroveň válce (co to šlo lisem pod hlavní). Znamená to, že aby mezi kulí a prachem nebyla mezera, nemůžu používat filcové ucpávky, protože nejsou dostatečně silné a místo toho musím používat dostatečné množství krupice? To znamená, že každému, kdo používá ucpávky a lisuje kule nadoraz by revolver musel podstřelovat, ne...?
Aby to nevyznělo, že se chci přít, tak tomu tak není. Jsem rád za každou radu, jenom diskutuji...
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: "Podstřelování" perkusního revolveru

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 04 říj 2017 18:39

Zkuste si naštudovat, co je to v balistice "náplňová hutnota" a jaké zásady platí pro střelbu z předovek za použití černého prachu.
Uživatelský avatar
smates
Příspěvky: 288
Registrován: 18 bře 2007 12:46
Bydliště: Ústí n.Labem

Re: "Podstřelování" perkusního revolveru

Příspěvek od smates » 04 říj 2017 20:31

Toho prachu se nebojte a dejte co se vejde aby byla nalisovana kule zaroven s valcem.Vynechte nejaky ucpavky jen zamaznout mazanim navrch.Delal jsem to takhle u raze .44 repliky Coltu.Chodilo to na flek
Něco málo mám :-)
tomasb
Příspěvky: 35
Registrován: 19 led 2016 16:30

Re: "Podstřelování" perkusního revolveru

Příspěvek od tomasb » 06 říj 2017 23:24

Tak jsem dnes laboroval s navážkou a hloubkou zalisování kule do komory. Změna navážky dopadla podle očekávání. Při navážce 9 a 12gr se podstřelování ještě zhoršilo. S navážkou 17gr (oproti původním 15gr) se zlepšilo o cca 50%, ale stále to lítá na 25m o cca 20cm dolů.
Hloubka zalisování kule do komory se mi nijak neprojevila. Je pravda, že nalisovat všechny kule do stejné hloubky v komorách se mi úplně nepodařilo. Nemám nabíjecí lis a používím lis pod hlavní revolveru, takže to bylo odhadem. Nicméně podstřelování se nezměnilo, ať byla kule zalisovaná jakkoliv hluboko, takže jsem zase u ladění navážky.
Ví někdo, jaká je bezpečná navážka u tohoto revolveru? Podle mých odhadů bych ji musel zvednout na cca 19 - 20gr, abych podstřelování eliminoval. Vydržel by to válec, potažmo hlaveň, když výrobce doporučuje navážku 9 - 12gr?
Díky za názory.
T.
skagerak
Příspěvky: 593
Registrován: 01 črc 2016 15:30

Re: "Podstřelování" perkusního revolveru

Příspěvek od skagerak » 07 říj 2017 00:46

nedělali ti taliáni schválně moc vysokou mouchu, aby si to každý zařízl dle potřeby ?
Odpovědět