Plynova pistole a Obrana

Vše o vzduchovkách, plynovkách, aisoftu a popřípadě i paintballu.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
predator
Příspěvky: 1041
Registrován: 07 říj 2007 13:14

Příspěvek od predator » 11 led 2008 19:53

Ve slovenským právu se bohužel moc neorientuju, tady u nás ti ale stačí udělat test z odborný způsobilosti ve variantě E (já sem teda dělal ABE), a nikoho už nebude zajímat jestli se bojíš nácků, psů, cikánů nebo svýho fotra...


"Dokud žiju, ani jedna fašistická kurva přes nás neprojde."
V.I.Čujkov
Dexx

Příspěvek od Dexx » 12 led 2008 18:49

Na Slovensku musis Acko odovodnit.
Dexx

Příspěvek od Dexx » 14 led 2008 09:49

Traduje sa, ze nedostanes acko, ak nie si zivnostnik, ak nemas podane trestne oznamenie na neznameho pachatela za napadnutie, alebo ak nemas dokazatelne zamestnanie, kde prevazas vacsie sumy penazi atd. K tymto informaciam som sa dopatral i na tychto forach (cize nemusia byt pravdive).
pard.39

Vzuchová pistole Walther CP 99 Compact 4,5 mm

Příspěvek od pard.39 » 09 srp 2008 10:57

Tato zbraň by snad nebyla tak špatná na obranu. :P
1.malá
2.lehká
3.zásobník 15 ran.
I když kvalitní plynovkou nabitou náboji WD PA Pepper-(20g nonivamidu)
a útočníka,kdyby byl můj život ohrožen,nějakým kriminálně násilnickým živlem který nemá na svobodě co dělat ho několikrát střelit do scichtu
by udělalo své by agresivní útočník hodně litoval,pokud by o sobě ještě věděl a byl ještě vůbec ten kcindl na živu.
Že jsem poněm nevypálil železo z ostré zbraně aby se netrápil :!:
Thunderbolt
Příspěvky: 35
Registrován: 22 pro 2010 20:23

Re: Plynová pistole a Obrana

Příspěvek od Thunderbolt » 16 srp 2011 13:38

Tak by bylo dobré znovu použít toto výstižné vlákno z minulosti:

Plynová pistole a Obrana
amg124
Příspěvky: 18
Registrován: 19 bře 2011 09:12

Re: Plynová pistole a Obrana

Příspěvek od amg124 » 17 srp 2011 07:04

dovolím si malou poznámku laika.

Dlouho si tady pročítám vlákna o plynovkách a vstřebávám všechna pro a proti k jejich použití na sebeobranu. Všechny ty reálné zkušenosti z ulice kdy plynovky selhávají a jsou k ničemu, všechny ty reálné zkušenosti kdy místní přispěvovatelé denně a to i několikrát čelí útokům krvelačných cikánů a feťáků.

No nevím. Pracuji u různých ozbrojených složek od roku 1995 (s tříletou pauzou 2000 až 2003). Byli to soukromé složky i "státní" kde používám ostrou zbraň, ale kdysi jsem nosíval i plynovku. Po celou dobu co se v tomto oboru pohybuji jsem ještě ani jednou nevystřelil, ale již několikrát tasil. A na co jsem přišel? Ostrá nebo plynová, ono je to úplně jedno. jde o psychologický efekt, kdy když váš "protivník" uslyší jak "zazvoní" závěr okamžitě zkrotne. Upozorňuji, že naposledy jsem si dokonce před natažením ze své služební čézety dokonce vyndal zásobník (pro jistotu) okamžitě ležel na zemi.
A ještě jedna poznámka, víte, že ani jednou jsem netasil proti cikánovi nebo feťákovi? Zajímavý kontrast se zkušenostni lidí zde. A dokonce to nebyli ani "mafiání" se třema bouchačkama a samopalem.
Můlj názor na plynovku při použití v sebeobraně. Když tasit tak s odstupem. Když vystřelit tak do vzduchu. Tasit s odstupem aby vám ji nikdo nevyrazil a střílet do vzduchu proto aby nikdo nepoznal, že ni nevyletělo. A když už střílet přímo na útočníka, tak počkat až se přiblíží a přímo do ksichtu.
A takové ty řeši o nošení a tasení? Ať budu mít u sebe takovou nebo takovou a někdo mne nečekaně a bezprostřeně napadne, tak je to úplně jedno co mám u sebe protože to stejně nestihnu vytáhnout.
Jiná otázka je co se stane, když někdo vytáhne plynovku a ten druhej bude mít ostrou a bude magor. Ale v našich končinách se tohle hned tak nestane.
Vždy to chce přemýšlet, mít chladnou hlavu. Pokud někdo chce pistoli a tasit na počkání, tak je to o průser ať má u sebe cokoliv.

Toť jen malá poznámka laika.
Marane
Příspěvky: 15
Registrován: 11 srp 2011 11:44

Re: Plynová pistole a Obrana

Příspěvek od Marane » 18 srp 2011 12:05

No tak to buď rád ono když člověk musí chodit v Brně třeba na Cejl a to hlavně po půlnoci tak tam není problém tyto zkušenosti rychle nasbírat. Jen do dnešního dne si furt říkám co by se asi stalo když bych tu plynovku tenkrát použil na toho borce co pak na Trnité v baru pobodal barmanku možná by se to pak nemuselo stát. Jenže borec když viděl že s ním odmítám komunikovat po dobrém tak šel hledat slabší cíl. Plynovka je dle mého názoru pro běžného občana na osobní obranu dobrá věc. Nejde to ale vůbec srovnávat se službou nebo služební zbraní. Normální člověk se s největší pravděpodobností stane pouze obětí přepadení kde půjde jen o to vám sebrat peníze nebo mobil atd… V těchto případech si troufnu říct že použití ostré nepřipadá vůbec v úvahu vzhledem k tomu jak tyto případy naše justice posuzuje. Zastrašování jakoukoliv zbraní bych nedoporučoval. Navíc tím že mu ukážu předem že mám nějakou zbraň se vzdávám jediné výhody a to momentu překvapení když už se rozhodnu k obraně a že zbraň použiji. Navíc pokud zbraň jen ukazuji a nebo střílím do vzduchu může si to útočník vyložit i tak že máme strach ji použít proti němu samotnému a muže to jeho rozhodování zvrátit k rozhodnutí zaútočit. Moje zkušenost je plynovku nosit dobře schovanou ale na místech kde se nosí peněženky tak aby když už po vás někdo chce peníze a vy vzniklou situaci vyhodnotíte tak že se rozhodnete bránit tak jste řekli dobře dam ti peníze a místo peněženky vytáhnout plynovku a střílet. Moment překvapení rámus a účinek plynu v ten moment udělá svoje a na vás je jen rychle se dostat z místa útoku do bezpečí. Nicméně jsem zatím vždy měl před sebou jen jednoho útočníka. Ono třeba tuhle známej čekal po půlnoci s batůžkem na zastávce a v tom u zastávky zastaví plně obsazené auto a vylezl ven z auta jeden borec s pistoli v ruce a řekl dej sem batoh. Jasně že mu ho dal i když sám měl u sebe za pasem taky pistol. Borec vzal batoh nasedl do auta kde seděli další borci a odjeli. Vše bylo tak ryche že ani nebyl v té tmě schopen poznat zda je to ostra nebo plynovka. V takové situaci se prostě stejně nic dělat nedá a kdo by se o něco pokusil asi by dobře neskončil. Jediné co můžete dělat když je jasné že bránit se nemá smysl je zapamatovat si jak borec vypadal co to bylo za auto a jít to ohlásit na PČR.
K variantě že na někoho vytáhnu plynovku v obraně a on útočník bude mít schovanou ostrou toho tu už bylo napsáno mraky. Osobně nevím o žádném takovém případě a myslím že se ani jen tak nestane. Útočník téměř vždy použije k zastrašení své oběti to nejsilnější co u sebe má. Protože pokud se něco zvrtne tak už není čas tahat něco jíného.
Uživatelský avatar
Biggles
Příspěvky: 1099
Registrován: 09 črc 2008 00:28
Bydliště: LKPR

Re: Plynová pistole a Obrana

Příspěvek od Biggles » 18 srp 2011 13:03

Sorry, ale od začátku do konce špatně. Začnu od konce. Jistěže žádný útočník nebude tahat ostrou "až pak". Problém je v tom, že naopak on netuší, co tahá obránce, takže buď se pose.e strachy a mise obráncova byla úspěšná a nebo naopak ve strachu o svůj život (možná má obránce ostrou a vypne mne) vystupňuje útok až do následků, které původně ani nepočítal (dobodání oběti, atd.). A v tenhle moment je plynovka k ničemu, protože nedokáže útok zastavit nebo mu zamezit dostatečně včas než je obránce mrtvej. K tomu bych dodal, že věta o "pouze přepadení" je pro mne fascinující. Ono pouze přepadení je přesně to, co může skončit klidně i smrtí napadeného. On totiž málokdo zabíjí jen tak z legrace, takže pokud oběť není zabíjena na objednávku, tak je smrt obvykle výsledkem onoho "jenom přepadení"........které začalo třeba peněženkou nebo znásilněním. A posuňme se dál. Je fajn, že si pisatel troufne předjímat výsledky soudního jednání, ale místo troufalosti bych doporučil samostudium rozsudků NS místo sledování zpráv na Nově. A dostaňme se k další námitce, a to je nedostatek předvídavosti. Není nad to vlézt útočníkovi do rány. Vcelku se dá totiž předpokládat, že po půlnoci není mnoho vysloveně bezpečných míst, takže místo hladění plynovky by nejspíš bylo lepší dávat pozor na prostor kolem sebe a s tím souvisí i případné tasení. Zbraň se používá pokud je to nezbytně nutné, tedy není jiné varianty. Tady je totiž vidět základní problém nosičů zinku, tahaj i když to není třeba, případně by nebylo třeba, kdyby sledovali okolí. Tudíž plynovku nepoužívají k nutné obraně, ale z vlastní neschopnosti a zbytečně. Ano, pak může být plynovka užitečná:"Hele, támhle jde divnej týpek, radši ho zkusím trefit......." (drobná nadsázka). K tomuhle názoru mne vede neustálé omílání nosičů atrap, že v danném případě, kdy tasili, by kupříkladu "ostrou" ani náhodou nevytáhli. Napadá mne jeden z tématu "Plynové pistole", který tvrdil, že dokud nosil "ostrou", tak netasil nikdy, sotva přišel o zbroják (propadnutím), tak tasil plynovku hned třikrát.............že by se ten svět ztrátou jedné kartičky stal rázem tak nebezpečným?!
Marane
Příspěvky: 15
Registrován: 11 srp 2011 11:44

Re: Plynová pistole a Obrana

Příspěvek od Marane » 18 srp 2011 14:18

Biggles : Moc pěkný komentář. Neber to osobně ale nějak nemůžu najít kde je vněm nějaká osobní zkušenost nebo rada jak se bránit s plynovkou. Spíš to na mě dělá dojem že všichni co se stanou obětí přepadení si za to můžou vlastně sami protože nesledovali okolí. Navíc jsem tím rozhodně nechtěl říct že má někdo plynovku tahat hned ale jen když už nemá jinou možnost a usoudil že může plynovku úspěšně použít. Taková situace se ale prostě popsat nedá a né každý to vůbec dokáže proto existují í jiné způsoby obrany a každý si musí vybrat to co mu vyhovuje a na co stačí. Mezi plynovkou a ostrou je dle mého velký rozdíl. Zase když vemu konkrétní případ kdy po mě chtěl borec peníze mít ostrou dám mu peníze a jsem rád že jsem nemusel nic řešit protože ten kolotoč kolem by za to určitě nestál. Mám plynovku ano zvažuji zda ji použít nebo ne. Protože vím že když jí použiji správně je téměř minimální nebezpečí že dotyčného nějak vážně zraním nebo zabiju. A je téměř jisté že pokud útočník nebude vážně zraněn tak to nikde on ani případně lékař hlásit nebude. Já ji třeba právě ve zmíněném případě nepoužil jen proto že po menší slovní přestřelce toho útočník zanechal. I když při pohledu do jeho očí jsem prostě cítil že něco není v pořádku . V případě kdy by se otočil a šel zpět směrem ke mně tak bych ji použil a vzhledem k událostem co se stali potom jsem si teď téměř jist že by to v ten osudný okamžik chyba nebyla. Jinak v tom že by plynovka nedokázala v případě že dojde ke kontaktnímu boji způsobit vážné poranění které útočníka zastaví s tebou nesouhlasím. I když v tom žádne praktické zkušenosti nemám. Já jen věřím že při přímém kontaktu hlavně a hlavy útočníka by ho zastavit dokázala. Nicméně pokud má někdo v tomto zkušenosti budu rád když je napíše. Jinak zprávy na Nově opravdu nemusím ale je fakt že vždyky se mluví jen o tom co je pro lidi zajímavé a o případech kdy soud rozhodne správně se snad vůbec nemluví ani nepíše. Nicméně za tím že naše justice dostatečně nechrání naše práva na to chránit si svůj majetek si rovněž z několika zkušeností v mém okolí stojím. A právě i to je jeden z důvodů proč sebou nosím plynovku.
Uživatelský avatar
Biggles
Příspěvky: 1099
Registrován: 09 črc 2008 00:28
Bydliště: LKPR

Re: Plynová pistole a Obrana

Příspěvek od Biggles » 18 srp 2011 15:21

Já myslím, že v tom komentáři je vše jasně řečeno. Plynovka nemá s obranou příliš společného, pokud tedy nechápeš, co jsem napsal, je mi líto, ale jednodušeji to napsat neumím.
A mimochodem......nikdo nemá zaručeno, že "peněženkou" přepadení končí.....i takové případy se již staly.......... A pokud se jedná o SKUTEČNOU obranu, tak už je jedno, co se stane útočníkovi (v danný moment), protože pokud bych nic neučinil, tak mi jdou možná příbuzní na pohřeb. Takže opět. Plynovka je skvělá věc, hlavně na řešení problémů, které by bez ní nevznikly.
edit: "Kontakt hlavy a hlavně" je mýtus.........v tom je zakopanej pes většiny pistolníků s plynovkama. Jen v mizivém procentu obranných situací má člověk přehršel času na předvedení hlavně soupeři...........
edit2: Doporučuji ony rozsudky NS místo planného tlachání.
Marane
Příspěvky: 15
Registrován: 11 srp 2011 11:44

Re: Plynová pistole a Obrana

Příspěvek od Marane » 18 srp 2011 15:35

Biggles : Nějaký konkrétní zdroj nebo rada jak se k oněm rozsudkům NS dostat? Máme sice v rodině právníka ale ten mluví spíše o těch špatných variantách. Určitě bych si je rád prošel už jen pro zajimavost.
Uživatelský avatar
Biggles
Příspěvky: 1099
Registrován: 09 črc 2008 00:28
Bydliště: LKPR

Re: Plynová pistole a Obrana

Příspěvek od Biggles » 18 srp 2011 15:43

Ty nemáš k počítači strejdu Gůůůgla?

Ale jen pro začátek i trochu slov NS:
Podmínkou nutné obrany není, že se bránící nemohl vyhnout útoku jinak. Obrana ale nesmí být zcela zjevně nepřiměřená způsobu útoku. Přiměřenost obrany je třeba hodnotit především se zřetelem k intenzitě útoku a vlastní obrany, přičemž je zjevné, že obrana musí být, má-li být způsobilá k jistému odvrácení útoku bez rizika pro napadeného, silnější než útok. Nesmí být však zcela zjevně přehnaná. Přiměřenost nutné obrany je třeba hodnotit též se zřetelem k subjektivnímu stavu osoby, která odvracela útok, tj. podle toho, jak se čin útočníka jevil tomu, kdo jej odvracel.
(Usnesení Nejvyššího soudu České republiky sp.zn. 6 Tdo 339/2008, ze dne 26.3.2008)
Marane
Příspěvky: 15
Registrován: 11 srp 2011 11:44

Re: Plynová pistole a Obrana

Příspěvek od Marane » 18 srp 2011 15:53

Biggles: Strýčka gogola mám ale buď to s nim neumím nebo nevím. Čekal jsem nějakou lepší nápovědu. Takto nachazím jen zprávy různých tiskovek a těm bych moc velkou důveryhodnost nedával. Zvlášť když při stejné události hlasí každá agentura jiný počet obětí a nakonec jich vždycky polovina vstane z mrtvých :-) No nic jdu hledat a zkoušet třeba na to příjdu. Omlouvám se za OT.
Uživatelský avatar
ALKAJ
Příspěvky: 1603
Registrován: 08 úno 2007 15:40
Bydliště: Banskobystrický kraj (VK)

Re: Plynová pistole a Obrana

Příspěvek od ALKAJ » 18 srp 2011 16:25

Marane píše:nějak nemůžu najít kde je vněm nějaká osobní zkušenost nebo rada jak se bránit s plynovkou
Odpoveď znie: nijako. :wink:
Marane píše:Jinak v tom že by plynovka nedokázala v případě že dojde ke kontaktnímu boji způsobit vážné poranění které útočníka zastaví s tebou nesouhlasím.
V takejto situácii ďalším veľmi dôležitým faktorom je čas :!:
Jak nazýváš lidi, kteří když jsou ohroženi, tak se nebrání, jen utečou a schovávají se?
Civilizovaní?
Uživatelský avatar
Biggles
Příspěvky: 1099
Registrován: 09 črc 2008 00:28
Bydliště: LKPR

Re: Plynová pistole a Obrana

Příspěvek od Biggles » 18 srp 2011 17:07

2 Marane: Pokud si nejsi schopen sehnat informace, tak vůbec nechápu, proč vynášíš jakékoli soudy. :roll: Diskuze je totiž (aby měla smysl) o faktech. Domněnky jsou kecy k ničemu, zvlášť když může jít o život.
2 Alkaj: Velmi lapidárně řečeno.
Odpovědět