Prijit o zbrojni prukaz? Staci na to mala chyba

Vše co se událo v souvislosti se zbraněmi

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
FRENKY
Příspěvky: 182
Registrován: 29 led 2007 16:31
Kontaktovat uživatele:

Přijít o zbrojní průkaz? Stačí na to malá chyba

Příspěvek od FRENKY » 10 zář 2007 19:14

Brno - Policisté mohou odebrat zbrojní průkazy i v případě, že jejich držitelé neúmyslně spáchají pouze jeden nepříliš vážný přestupek.

Nejvyšší správní soud tak při posuzování sporu mezi mužem a policisty, kteří mu odebrali zbrojní průkaz, potvrdil, že úřady mohou v těchto případech postupovat velmi přísně.
Postupujte tvrdě

Muž si koupil kulovnici a zapomněl ji přihlásit v zákonem stanovené pětidenní lhůtě. Žádost o registraci zbraně podal až po měsíci na výzvu policie s tím, že na svou povinnost zapomněl.

Policisté ale byli nekompromisní, nejprve na jednou z pražských obvodních oddělení a pak hlavní pražské policejní správě rozhodli, že muž musí zaplatit pokutu ve výši pět set korun a byl mu také odebrán zbrojní průkaz.

A podle policistů přestal splňovat podmínku spolehlivosti, která vydání průkazu umožňuje.

Muž se ale bránil a policisty zažaloval. Podle něj není možné postupovat tak tvrdě v případě, že spáchal neúmyslně pouze jeden přestupek. "Pouze jediné porušení povinnosti nemůže být důvodem k prohlášení za nespolehlivého," uvedl muž v žalobě.

Městský i Nejvyšší správní soud ale jeho žalobu zamítly a potvrdily postup policistů.
Prevence především

Soudci Nejvyššího správního soudu, který svůj verdikt zařadil i do sbírky důležitých rozhodnutí soudu, uvedli, že je v zájmu státu, aby zabránil tomu, že by se zbraně dostali do nepovolaných rukou.

"Účelem zákona je zabránit tomu, aby střelné zbraně byly v držení osob, které jakýmkoli způsobem nerespektují pravidla pro manipulaci s nimi. Toto přísné preventivní opatření zvolil zákonodárce s ohledem na potencionální nebezpečnost střelných zbraní," uvedl senát Nejvyššího správního soudu pod vedením Bohuslava Hnízdila.

Podle soudu tak ze zákona vyplývá jasně, že pro odebrání zbrojního průkazu a podmínky spolehlivosti postačuje spáchání přestupku pro porušení jedné povinnosti vyplývající ze zákona.
Zbraní přibývá

V Česku mezi lidmi stále přibývá střelných zbraní.

Ministerstvo vnitra evidovalo ke konci června mezi Čechy více než 668 500 střelných zbraní. Na konci loňského roku to bylo něco přes 660 000.

Přes 322 000 držených zbraní tvoří pušky a pistole podléhající povolení. Téměř 345 000 jsou o něco méně nebezpečné střelné zbraně a nejméně, 1546, je zbraní zakázaných. Na ty je třeba mít speciální povolení.

http://aktualne.centrum.cz/domaci/soudy ... ?id=503311


Jsem jednoznačně pro zavedení povinného psychologického vyšetření ... humanistů.
Uživatelský avatar
FRENKY
Příspěvky: 182
Registrován: 29 led 2007 16:31
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od FRENKY » 10 zář 2007 19:29

Je to vůbec možné???? Jak kurva může správní soud rozhodnout v naprosto zjevném rozporu se zákonem o zbraních a střelivu.
Co to zase je?

No tohle jsou ale perly jak noha:

"zapomněl ji přihlásit v zákonem stanovené pětidenní lhůtě"
Lhůta je pokud vím 10 pracovních dní

"Podle soudu tak ze zákona vyplývá jasně, že pro odebrání zbrojního průkazu a podmínky spolehlivosti postačuje spáchání přestupku pro porušení jedné povinnosti vyplývající ze zákona."
Panu soudci vypadlo slovou OPAKOVANÉ SPÁCHÁNÍ

"..je v zájmu státu, aby zabránil tomu, že by se zbraně dostali do nepovolaných rukou."
Ano..držitel platného ZP je opravdu ta nepovolaná ruka.

Doprdele to sem se zase rozčílil.

Na druhou stranu..novináří jsou pi.usové a kdoví jak to opravdu bylo.
Jsem jednoznačně pro zavedení povinného psychologického vyšetření ... humanistů.
Ares
Příspěvky: 1552
Registrován: 24 srp 2005 10:46
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ares » 10 zář 2007 20:06

Jo, ty záseky jsou jako noha, to máš pravdu. Taky se mi protáčely panenky. Ale mezi námi .. zapomenout přihlásit zbraň? K tomu se snad raději nebudu vyjadřovat, protože mě nenapadá jediné slušné slovo
Voris
Příspěvky: 302
Registrován: 05 črc 2006 10:10
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Voris » 10 zář 2007 20:56

Získat zbrojní průkaz je velmi snadné - stejně tak jako o něj přijít.

Obětovali jednoho vdolka, aby uklidnili novináře lamentující nad "jednoduchostí" obstarat si legálně zbraň.
Nikdy neházej flintu do žita.
Vik

Příspěvek od Vik » 10 zář 2007 21:30

Zapomenout prihlasit kulovnici? Co to ma jako bejt. To mi prinde bud jako pokus jestli to projde a nikdo si toho nevsimne, nebo jako pokrocila senilita.
Nicmene pokud na to zapomnel, je to vul a muze si za to sam:/
Odebrani zbrojaku bych shledal v poradku stim, ze ho nechaji at si ho udela znovu na nejblizzsim terminu zkousek. Aby si zopakoval zakon. Odebrat natrvalo nez zas bude spolehlivy me prinde prilis. Nevite z hlavy kolik je ta doba, po kterou nesmite nic spachat aby ste zas byli spolehlivy, nechce se mi to hledat.
Nicmene radsi se du hned podivat kdy mam odevzdat druhy lekarsky posudek kvuli "decku", nez prindu o zbrojak taky.
vito
Příspěvky: 586
Registrován: 28 lis 2005 13:48

Re.:

Příspěvek od vito » 11 zář 2007 07:05

Na celém problému mi připadá nejpodstatnější to vynechání " opakovaného přestupku ", který v zákoně explicitně je. Jak je možné, že soud nerespektuje znění zákona? Pokud to porovnáme v obecné rovině třeba s kauzou Čunek, tak nám jasně vychází rozdílný metr posuzování porušení zákona.
SINCITYMAN
Příspěvky: 527
Registrován: 21 srp 2005 09:02

Příspěvek od SINCITYMAN » 12 zář 2007 19:48

No pravděpodobně to bylo za platnosti starého zákona dnes tam je slovo opakovaně..
Blbec nikdy nepochopí, že je blbcem skutečně, pravdu o tom, že je blbcem, blbci říkáš zbytečně.
Uživatelský avatar
Silencer
Moderátor
Příspěvky: 1480
Registrován: 15 kvě 2006 08:35
Bydliště: Praha

Příspěvek od Silencer » 12 zář 2007 21:32

Ale ten článek je aktuální, nějak by mi unikal smysl, pokud by se vázal k nějakému starému případu jestě za doby původního zákona.
Zapomenout přihlásit je blbý, ale asi se objektivně mohou vyskytnout důvody proč to prošvihnout - pracovní neschopnost/hospitalizace, nečekaná služební cesta. Zajímalo by mne, jestli je v tomto případě možné žádat a prominutí změškání úkonu.
vito
Příspěvky: 586
Registrován: 28 lis 2005 13:48

Re.:

Příspěvek od vito » 13 zář 2007 07:25

Viz forum MujGlock, je tam odkaz, že celá událost se stala za platnosti starého znění zákona, takže potom je tahle debata o ničem a novináři to použili, protože neměli nic jiného a tohle je přeci zajímavé téma.
Odpovědět