Predovky

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Fandaks
Odborník na zbraně
Příspěvky: 380
Registrován: 18 bře 2006 21:07

Re: Předovky

Příspěvek od Fandaks » 30 kvě 2017 16:16

Minule se debatovalo o velkosti dávky prachu.

Pokusím se napsat jak to je s dávkováním prachu u perkusních zbraní. Existuje dost různých návodů ze světa kde se tvrdí, že:
1) pro kulatou střelu se má dát prach o váze 1/10 z váhy koule. To by snad platilo pouze pro terčovou střelbu ze starých originálů. Na moderní repliky se mi to zdá málo. Při váze kuličky 8,23 gramu pro ráži .45 , by dávka prachu byla 0,82 gramu.

2) další návod říká 13% z váhy koule. To by bylo 1,06 gramu prachu.

3) jiný návod říká 15% z váhy koule. To by znamenalo 1,23 gramu prachu

4) poslední návrh je 1/7 z váhy koule. To je 1,17 gramu prachu

Jeden starý a celkem v minulosti používaný způsob je poměrně prostý. Vezmi svou kulatou střelu, dej ji na nataženou dlaň a pomalu ji zasypávej prachem. Až koule pod prachem zmizí, budeš mít správnou dávku prachu pro svou pušku. (lovecká dávka)

Ve skutečnosti se ale musí taky uvážit jaké má puška nebo pistole stoupání drážek. To u dnešních replik je neuvěřitelně rozdílné. V poslední době jsem to viděl na pistoli Ardesy (Pioner a Davy Crockett) kde během několika let se stoupání měnilo podle toho jaké zrovna firma nakoupila hlavně, nebo ji ty hlavně zbyly z výroby jiných zbraní, nejspíš pušek. Většinou jsou to ráže .31 nebo .32 a stoupání bylo od 1:56 přes 1:48 až dokonce 1:16". To je obrovský rozdíl v otáčkách střely při stejné dávce prachu a stejné úsťové rychlosti. Nejlepší pro terčovou střelbu a malé dávky prachu by v tomto případě bylo 1:16". Ještě stoupání 1:48 by se dalo použít, ale 1:56 je už moc pomalé stoupání a otáčky by byly nedostatečné pro nějakou lepší přesnost. Ovšem pro zábavnou střelbu to bude stačit a díru do papíru to udělá. Většině zákazníků údaj o stoupání drážek stejně nic neříká.

Také je potřeba uvážit druh prachu používaného tenkrát a dnes. To všechno hraje roli. Takže nelze někomu říct , nasyp tam tolik a tolik a budeš trefovat připínáčky na 25 metrů. Musí se zkoušet a zkoušet. Je to dost náročné na materiál i čas. Z toho vyplývá, že někdo může hledat správnou dávku dva měsíce, někdo třeba rok a někdo ji nenajde vůbec.


Život je příliš krátký na to, abychom ho sdíleli s nějakou ošklivou zbraní.
John Taffin
juraj197405
Příspěvky: 82
Registrován: 14 říj 2010 13:22
Bydliště: Levice

Re: Předovky

Příspěvek od juraj197405 » 30 kvě 2017 16:40

Na tomto fore sa neda podakovat za prispevok inak by si mal za tieto info hitika.. :wink: Super prispevok. Vdaka
Uživatelský avatar
Jim
Příspěvky: 738
Registrován: 05 bře 2007 20:30

Re: Předovky

Příspěvek od Jim » 30 kvě 2017 22:36

Fandaks píše:Minule se debatovalo o velkosti dávky prachu.

Musí se zkoušet a zkoušet. Je to dost náročné na materiál i čas. Z toho vyplývá, že někdo může hledat správnou dávku dva měsíce, někdo třeba rok a někdo ji nenajde vůbec.
Tesat to do kamene.
Času dosti mám, trpělivost musím míti.
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 02 čer 2017 13:37

Ty řádky, co Fanda napsal, opravdu platí, sekat do kamene, jak píše Jim. Měl jsem v minulosti několik dlouhých i krátkých předovek. Dávky prachu v případech, kdy to lítalo slušně, byly 1:10, 1:8 i dokonce 1:3 váhy střely. Ten poslední poměr prachu a střely byl u pistole Davy Crockett ráže .32, kdy stoupání bylo 1:48, váha střely 3 gramy, dávka prachu asi 0,9 gramu. Takže poměrně dost, síla průrazu byla poměrně vysoká, taky tloušťka stěny hlavně byla myslím 8 mm. Bylo to nutné, s menší dávkou prachu to bylo o ničem.
Proč to ale píši. Protože tyhle úvahy nad množstvím prachu, jsou celkem mlácením slámy a slouží jen orientačně k tomu, aby se nový majitel předovky nezastřelil, nebo nezpůsobil zranění druhému člověku. Když si takový člověk koupí předovku a než poprvé vystřelí, tak by měl přečíst všechno, co sežene. Podívat se na YouTube, uložit si to, zapamatovat si to. Zapsat si do sešitku poznámky, za půl roku už nebude vědět. Zeptat se třeba pětkrát lidí na fórech i na zdánlivé hlouposti. A stejně - neexistuje žádný návod, jak střílet pořád a stále desítky a devítky. Nebyl ani v dobách, kdy předovky vládly. Pan Lebeda, blahé paměti, donesl knížeti pánu kulovnici již nastřelenou, ale to ještě neznamenalo, že soustřel 3 cm bude pořád. Změní se struktura látky flastru - je to jinak. Změní se mazání - je to jinak, změní se tlak při nabíjení - (nadrtí víc prach nabijákem) je to jinak. Předovka není blbá kulovnice, předovka (perkuska) je umění, křesadlovka - to je už vyšší škola. Luntovka - to je na Nobelovu cenu.
juraj197405
Příspěvky: 82
Registrován: 14 říj 2010 13:22
Bydliště: Levice

Re: Předovky

Příspěvek od juraj197405 » 02 čer 2017 14:35

A ja som sa asi zamiloval.. mal som možnosť vyskúšať Remington 700 ML. Zaujímavá gulovnicka.. úplne narušila moju predstavu o black powder zbraniach.. vyzerá naozaj dobre. Aj niečo síce váži ale je to naozaj krásna zbraň.. a ešte keď je na predaj.. vás názor?
Znipper
Příspěvky: 209
Registrován: 19 úno 2014 18:50

Re: Předovky

Příspěvek od Znipper » 02 čer 2017 17:40

Len si najprv zisti, ci je naozaj u nas kategorizovana ako kat. "D"ak nemas ZP. Dalej si zisti, ci budes mat dosah na specialne zapalky, ktore R700BP pouziva :-) No a nakoniec (ak nie si napriklad DPHckar :-P :-D ) naskrab dostatok peniazkov odhadujem tak o dve tretiny viac nez je USA cena :-) .
juraj197405
Příspěvky: 82
Registrován: 14 říj 2010 13:22
Bydliště: Levice

Re: Předovky

Příspěvek od juraj197405 » 02 čer 2017 18:33

Áno áno. Mám overené že je to ,,D,, -čko idú tam 11- ky zápalky. A je v cene 700€ aj s puskohladom a komplet príslušenstvom.. zápalky saboty prach čistenie kufor atď.. nepotrebuje ju lebo takú istú má syn.. no a ja mám chrobáka v hlave..
Znipper
Příspěvky: 209
Registrován: 19 úno 2014 18:50

Re: Předovky

Příspěvek od Znipper » 02 čer 2017 22:16

Hmm 11ky zapalky ?? Mal som dojem, ze pouziva nejake specialy, alebo je to cervene iba puzdro na zapalku ?
juraj197405
Příspěvky: 82
Registrován: 14 říj 2010 13:22
Bydliště: Levice

Re: Předovky

Příspěvek od juraj197405 » 02 čer 2017 23:02

Takto. Je to klasický piston na zápalky. To platí pre 700 ML... Ultimate má niečo ako hylznu v ktorej je zapalka.. ale tá sa v Európe nepredáva..
Znipper
Příspěvky: 209
Registrován: 19 úno 2014 18:50

Re: Předovky

Příspěvek od Znipper » 03 čer 2017 09:53

Vdaka uz som v obraze. :-)
juraj197405
Příspěvky: 82
Registrován: 14 říj 2010 13:22
Bydliště: Levice

Re: Předovky

Příspěvek od juraj197405 » 03 čer 2017 10:54

Rado sa stalo ale skúste má niekto odhovoriť.. :lol:
Znipper
Příspěvky: 209
Registrován: 19 úno 2014 18:50

Re: Předovky

Příspěvek od Znipper » 03 čer 2017 13:45

To asi nema nikto v umysle :-) Vsetci budu len radi, ked poskytnes nejaku tu recenziu, ked ju budes mat vyskusanu :-)
juraj197405
Příspěvky: 82
Registrován: 14 říj 2010 13:22
Bydliště: Levice

Re: Předovky

Příspěvek od juraj197405 » 03 čer 2017 15:27

Nooo.. ono by som bol aj celkom vďačný za nejaký názor na to že prečo nie túto pušku.. neviem čo sa zlomilo vo mne lebo som bol presvedčený že som čistý ,,predovkar,, a InLine ma nijak neoslovili hoci som mal tú možnosť strieľať ako Vortek tak aj Pursuitku a osobe mi to pripadalo také... High-tech.. toto však bolo niečo úplne iné.. ak by som to mal k niečomu prirovnať tak možno by som použil príklad že sa mi páčili brunetky až do chvíle kým sa mi do ,, rúk,, nedostala ryšavá... To len pre ako také porovnanie.. :wink: taaak že ak máte niekto niečo prečo nie ryšavá taaak sem s tým.. 8)
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 03 čer 2017 16:25

Ryšavé se prý vyznačují dokonalou, sněhobílou, pletí. Možná proto se ti to líbí.
Na webu je spousta fotek, bicí ústrojí, zápalky, havárie zbraně. Je to lovecká puška - tvar pažby, hlavně, páka závěru. Jediné, co připomíná předovku, je nabiják pod hlavní. Což mně tam vadí. Je to jak kolo od kočáru na kapotě Ferrari. Co tím výrobce sleduje, jaké jsou výhody těchto in-line zbraní. Rychlejší iniciace prachu, snadnější čištění a odstranění závady. Ale taková Lorenzka je jak královna oproti těmto importovaným kvérům.
Uživatelský avatar
fany
Příspěvky: 41
Registrován: 28 pro 2014 12:46
Bydliště: Praha 10

Re: Předovky

Příspěvek od fany » 03 čer 2017 19:07

Ahoj chlapy,v pátek jsem si objednal Ardesu Vortek magnum a potřeboval bych poradit.Chci si dávkovat prach do 2 ml.plastových uzaviratelných zkumavek.Musím to do nich sypat trychtýřkem a nebo mohu třeba přímo z mísy nabírat do zkumavky? Děkuji za radu. :oops:
Odpovědět