Predovky

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
spitamen
Příspěvky: 284
Registrován: 16 lis 2010 15:13

Re: Předovky

Příspěvek od spitamen » 23 kvě 2017 10:04

Doteraz som strieľal gulami s flastrom.podľa údajov na hlavni je stúpanie /15


juraj197405
Příspěvky: 82
Registrován: 14 říj 2010 13:22
Bydliště: Levice

Re: Předovky

Příspěvek od juraj197405 » 23 kvě 2017 10:31

Toto presne riešim aj ja teraz. Rýchly vyvrt a výber strely resp klieští na strelu... Na guľu to je rýchly vyvrt. Tak že asi riešiť podkalibrovanu strelu a flaster alebo rvat namazanych strelu priamo do drazok v laufe.. uvidím čo poradia túto znalý ľudia..
Uživatelský avatar
Fandaks
Odborník na zbraně
Příspěvky: 380
Registrován: 18 bře 2006 21:07

Re: Předovky

Příspěvek od Fandaks » 23 kvě 2017 13:38

juraj197405 Je to dobré, drážky máš mělké. Proto můžeš použít klidně kulatou střelu s flastrem a střelu REAL také. Při takových slabých dávkách prachu se nemusíš vůbec zabývat stoupáním drážek, to je OK. Real nabíjej s citem a do střely nemlať ať se nepoškodí špička střely. Koule .490 je dobrý výběr, protože ti dává možnost vybrat flastr tak, aby nabití do čisté hlavně šlo váhou tvé ruky, nebo jen o trochu větším, to je důležité! Žádné mlácení na nabiják. Lehce naťuknout kouli do drážek a pak vahou své ruky zasunout na prach. Pokud si vybereš REAL, lepší je lehčí varianta tedy 250 grainů (16,2gramu). Mazání si vyber nebo uvař sám, ať máš nějakou zábavu. Včelího vosku dávej do směsi co nejméně. Jenom tolik aby se v létě směs neroztékala a třeba taky neprosákla na prach.
Může se snadno stát, že zapomeneš nasypat prach do hlavně. Proto musíš mít vytahovák, nebo musíš vyšroubovat piston a trochu prachu "podsypat". Výstřelem pak střelu dostaneš ven.

Mnoho dobrých informací je na stránkách "strelectvi.cz", vlákno Black Powder

Fandaks
Život je příliš krátký na to, abychom ho sdíleli s nějakou ošklivou zbraní.
John Taffin
juraj197405
Příspěvky: 82
Registrován: 14 říj 2010 13:22
Bydliště: Levice

Re: Předovky

Příspěvek od juraj197405 » 23 kvě 2017 13:56

Vďaka za vyčerpávajúcu odpoveď. Pomohol si mi. Tak že ak by som to zopakoval a svojimi slovami tak ako som to pochopil napísal tak by som to asi takto: tak že ak guľa tak cal.490 plus flaster a ak ogival tak strelu Real v cal.50 bez flastre natvrdo do hlavne? Tak si to myslel?
Uživatelský avatar
Fandaks
Odborník na zbraně
Příspěvky: 380
Registrován: 18 bře 2006 21:07

Re: Předovky

Příspěvek od Fandaks » 23 kvě 2017 14:49

Ano,střelu REAL jedině bez flastru. žádný flastr není potřeba.
Život je příliš krátký na to, abychom ho sdíleli s nějakou ošklivou zbraní.
John Taffin
juraj197405
Příspěvky: 82
Registrován: 14 říj 2010 13:22
Bydliště: Levice

Re: Předovky

Příspěvek od juraj197405 » 23 kvě 2017 17:35

No na parádu.. :D tak že na začiatok objednávam kokilu Lee na guľu .490 alebo .495.. nooo.. asi sa na to asi vyspím. Jedno dve chmeľove isto pomôžu rozhodnut sa.. :lol:
Priateľu spravil si mi deň. Ďakujem ti za radu a informácie..
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 23 kvě 2017 18:22

Chlapci, pistole není dlouhá puška. Takže u krátké hlavně potřebujete i u koule s flastrem trochu "přidat plyn do otáček". Proto má třeba Pionner od Ardessy stoupání 1:16 a mělké drážky. A lítá to dobře na těch 25 metrů. Upozorňuji na nutnost DOKONALÝCH odlitků v případě REAL.
juraj197405
Příspěvky: 82
Registrován: 14 říj 2010 13:22
Bydliště: Levice

Re: Předovky

Příspěvek od juraj197405 » 23 kvě 2017 19:21

Ahoj. Vďaka za reakciu. Pokiaľ však dobre čítam tak Fandaks píše že práve na guľu je flaster vhodný. Na druhej strane by som neporovnaval Pioneera s Bounty. Bounty má len hlaveň dlhú 450mm ak som to dobre pozrel a zmerali. A s vyvrtom 1:18 je to už celkom slušná skorokarabinka... :wink: Takže ak sú nejaké výhrady použiť pri Bounty guľu .490/495 s flastrom alebo strela REAL .50/250 bez flastre taaak šup šup s tým sem nech je dôvod na premýšľanie.. 8)
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 23 kvě 2017 19:57

Ale nejsou žádné výhrady. Kdepak. Já nedám na kouli s flastrem dopustit, s REALem mně to nikdy nešlo. Naopak kolegovi to jelo jedna radost. Kule a flastr patří k předovce a skýtají možnost neustálé laborace a vymýšlení.
REAL v ráži .50 jsem měl možnost zkoušet s Trackerem, mohutnou, na míru šitou ořechovou pažbou a puškohledem. Kamarád mně ji kdysi půjčil na několik měsíců i s kleštěmi, nářadím, komplet. Výsledky byly nevalné. Vrátil jsem mu ji a jemu to šlo jednou dírou. Bylo to rukama. Byl bych docela rád, kdyby někdo poreferoval, jaké má zkušenosti s REALy.
juraj197405
Příspěvky: 82
Registrován: 14 říj 2010 13:22
Bydliště: Levice

Re: Předovky

Příspěvek od juraj197405 » 23 kvě 2017 21:04

Dovolím si len a len súhlasiť. Je to o skúšaní a laborovani. Ja zbieram info v čo najväčšej miere a rozhodnem sa sám pre konkrétnu strelu- dve.. 8) .. zo všetkými následkami čo idú s tým. Tak že sa pripojím ku kožušinovemu parazitovi.. :wink: a dovolím si rovnako požiadať o informácie so strelami REAL v tej ľahšej váhovej kategórii a ak niekto má taaaak sem s nimi.. :wink:
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 23 kvě 2017 22:50

REAL je žádoucí odlévat pomocí tavící pícky. Čím větší, tím lepší kvůli menším změnám teploty. Olovo musí téct jako "voda". Což se asi na vařiči PB nepovede. A zřejmě ani na ohništi z dřevěného uhlí. Kule odlévat jdou, ale REAL jako ogivální střela musí mít vytvořené podmínky. Existují profesní a silné PB vařiče, ale pec je pohodlnější. REAL má ostré břity a ty musí být perfektně odlité. Věřte tomu, že z padesátky odlitků budete mít bez vady snad několik kusů. Kov vlítne do formy, půlku vyplní výborně. Na druhou polovinu formy bude teplota kovu nepatrně nižší a břity na střele už budou zaoblené. Bude to chvilku trvat, než se to naučíte.
Do maziva zkuste přidat trochu lanolínu, koupit se dá v lékárně. Je to tuk z ovčí vlny a v mazivu funguje jako "lepidlo" - pomůže mazivu přilnout ke kovu střely.
Nabíjet jde REAL výborně, snadno.
Uživatelský avatar
Jim
Příspěvky: 738
Registrován: 05 bře 2007 20:30

Re: Předovky

Příspěvek od Jim » 23 kvě 2017 23:17

juraj197405 píše:Ahoj. Vďaka za reakciu. Pokiaľ však dobre čítam tak Fandaks píše že práve na guľu je flaster vhodný. Na druhej strane by som neporovnaval Pioneera s Bounty. Bounty má len hlaveň dlhú 450mm ak som to dobre pozrel a zmerali. A s vyvrtom 1:18 je to už celkom slušná skorokarabinka... :wink: Takže ak sú nejaké výhrady použiť pri Bounty guľu .490/495 s flastrom alebo strela REAL .50/250 bez flastre taaak šup šup s tým sem nech je dôvod na premýšľanie.. 8)
No, já bych rozhodně volil kule 490. 495 je moc, na flastr ti tam nezbyde skoro nic.
Času dosti mám, trpělivost musím míti.
spitamen
Příspěvky: 284
Registrován: 16 lis 2010 15:13

Re: Předovky

Příspěvek od spitamen » 24 kvě 2017 06:14

Ok..co teda pouzivaju kovaci na rozzeravenie zeleza?takato teplota predsa musi roztavit olovo,ked rozpali zelezo..nie?a co pouzivali na tavenie v casoch bez el.prudu?real predsa museli odlievat aj v tychto casoch..nie?
juraj197405
Příspěvky: 82
Registrován: 14 říj 2010 13:22
Bydliště: Levice

Re: Předovky

Příspěvek od juraj197405 » 24 kvě 2017 07:09

Nooo nič.. je rozhodnuté. Kliešte na dve strely v cal .490 (guľa) sú už v košíku... 8) teším sa na ďalšiu laboraciu z flastrami navazkou a mazanim.... Ešte raz ďakujem všetkým čo prispeli k znižovaniu môjho rodinného rozpočtu.. :lol: želám vám modrú oblohu a čo najmenej zlyhavok.. :wink:
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 24 kvě 2017 13:46

Spitamen - přečetl jsem si to až teď pořádně. Máš samozřejmě pravdu, že kováři dokázali vyvinout vysokou teplotu, tavili měď, cín, mosaz, železo, zlato, olovo. Ale my většinou nemáme jejich vybavení a zkušenosti. Na odlévání koulí ti PB vařič stačí. Na ogivály už ne. Proč myslíš, že na fórech jsou návody na tepelnou regulaci pece k tavení olova. Já jsem tím už prošel. Na vařiči jsem roztápěl v zednické fance (naběračce) olovo. V létě a při bezvětří to šlo. Ale k podzimu a při větru se nádoba ochlazovala, olovo bylo tekuté jen uprostřed nádoby. Zkoušel jsem to obalit šamotovou hmotou. To už pak nefungovalo vůbec. Tak jsem si koupil malou pícku. Je to výhoda, odliješ si střelivo kdy potřebuješ, kdy se ti chce. Tavit to šlo i litinovém hrnci a na dřevěném uhlí. Ale olovo šplíchá kolem nádoby, neubráníš se tomu. Na zemi je pak spousta kapiček a ty je musíš posbírat. Není to ono. Pec se dá samozřejmě vyrobit i v domácích podmínkách.
Odpovědět