Predovky

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 25 úno 2017 10:17

Souhlasím s předřečníkem. Jediný rozdíl je v tom, že už nepoužívám JAR, do kýblu naliju konvici horký vody, zředím studenou z kohoutku, ponořím hlaveň pistonem dolů a vytěrákem s kouskem flanelu vyčistím. Vytřít suchou hadrou, vytřít WD a je to. Kouskem hadříku s olejem otřít kovové části, ošetřit dřevo. Za den, dva zkontroluju. Pokud je nástavec na vytěráku správně udělaný pro danou hlaveň a flanel, je čištění účinné. Nestačí pucovat jen štětkou (lacetkou). Na pucování si kupuju do zásoby větší množství flanelu stejné síly. A průměr nástavce je taky daný. Stejně tak doporučuju stanovit si velikost vytíracího hadříku, stačí mít to v "oku". Před léty jsem to porušil a následek byl, že se vytěrák i s hadrou v hlavni "kousnul" a nešel ven. Kdo má navíc v dnovém šroubu komoru, měl by si vyrobit vytěrák pro tuto komoru. Ona voda už tu práci udělá, nečistoty jsou pryč, ale pořádek musí být, že.


Uživatelský avatar
Marťyn
Příspěvky: 1126
Registrován: 09 říj 2008 23:37
Bydliště: Hustopeče (u Brna)

Re: Předovky

Příspěvek od Marťyn » 25 úno 2017 18:23

Já to dělám horkou vodou bez saponátu a všechno je O.K.
Na zvířata nestřílím, masa jsou plne obchody.
Jsou jine způsoby jak dokázat, že jsem člověk.
Uživatelský avatar
Martaskatap
Příspěvky: 153
Registrován: 15 črc 2008 15:30
Bydliště: Otrokovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Předovky

Příspěvek od Martaskatap » 25 úno 2017 18:52

Taky jen horká voda, nechat uschnout a pak vytřít.
coviha
Příspěvky: 163
Registrován: 25 lis 2012 10:51

Re: Předovky

Příspěvek od coviha » 25 úno 2017 20:42

hrube vyčustim vodou z jarem kartačem a kotom to čistim filcem namočenem v petroleji nakonec konzervace motorovým olejem a za týden střilim znovu tak to nestači nic udělat
spitamen
Příspěvky: 284
Registrován: 16 lis 2010 15:13

Re: Předovky

Příspěvek od spitamen » 27 úno 2017 09:13

Doma to tiez takto robim..vriaca voda-pumpovanie-vytretie-vysusenie-wd-co,balistol..rozmyslam ale nad cistenim v podmienkach mimo dosahu kupelne..ziadne prenosne varice s kotlikmi..a pod.aby to vsetko voslo do skolskeho vaku.
No nic,budem trapit mozog dalej..:)

To ze to ide vymyt aj studenou vodou s jarom ma potesilo,je to slusny odrazovy mostik..
Znipper
Příspěvky: 209
Registrován: 19 úno 2014 18:50

Re: Předovky

Příspěvek od Znipper » 27 úno 2017 12:42

spitamen, balistol by som ako konecnu konzervaciu neodporucal. Svojho casu som si myslel, ze postaci. V byte mesiac bez problemov, ale potom som pusku zo sebou tahal do prirody (samozrejme som z nej nestrielal a bola zabezpecena), kde bola vlhkost vzduchu ovela vyssia ako v panelaku. Do tyzdna som mal lisku v hlavni. Preto som presiel na konzervaciu ktoru som popisal uz vyssie :-)
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 27 úno 2017 19:30

Někde na začátku je test, který dělal svého času Fandax. Je dost vypovídající. Tak si to zájemce nalistuje.

Čištění Spitamen - stačí malá 1/2 litrová PET flaška, ve které rozmíchej trochu Balistolu s vodou. Vznikne emulze. Ve výbavě stejně bys měl mít vytěrák s nástavci - červ, žebrovaný vytěrák, vidlička na vytažení uvízlých kousků látek při pucování...Našroubuješ lacetu, strčíš do flašky, trochu vyždímáš a vytřeš. Pro terén ti to bohatě stačí. A tato emulze ti poslouží i pro případ, kdy potřebuješ "utopit" hlaveň. Stalo se mně to za těch osm let dvakrát. Rozhodně je potřeba vozit s sebou PET flašku s vodou, nebo minerálkou. Třeba na umytí rukou.
spitamen
Příspěvky: 284
Registrován: 16 lis 2010 15:13

Re: Předovky

Příspěvek od spitamen » 28 úno 2017 08:27

Vodu a veci na cistenie nosim stale na strelnicu,mam to tam 25km,takze bezat domov pre nejaku drobnost..hm..inak sa chcem opytat ake dlhe nabijaky pouzivate?tie spod hlavne ktore su len o malo dlhsie ako hlaven,alebo samosttatne vyrobene,vecsej dlzky?niesu tie kratke nebezpecne pri nabijani v konecnej faze keby to buchlo?pretoze vtedy ten nabijak musim drzat tak,ze keby nastalo vznietenie,tak uz vodu do pravej dlane nenaberiem..jedine to drzat v tej poslednej faze nabijania tak ako pero pri pisani,len neviem ci tam bude sila na dokonale dotlacenie gule..este som to sa priznam neskusal,len mudrujem naprazdno,kedze som si dodatocne pre istotu vyrobil dreveny a hlinikovy nabijak,oba take,ze trcia 12cm von z hlavne..ake nabijaky pouzivate vy?dlhe,kratke?
Znipper
Příspěvky: 209
Registrován: 19 úno 2014 18:50

Re: Předovky

Příspěvek od Znipper » 28 úno 2017 08:33

Vacsina si vyrobi nabijak podla seba :-) Predovsetkym preto, lebo nabijaky od vyrobcu su skor makety, nez naozajstne funkcne nabijaky :) Ked si pozries niekde video, ako nabijaju reenacteri nabijakmi, ktore su kopiami tych realnych, uvidis, ze po dotlaceni gule na prach este nabijakom dva tri krat udru do gule, skratka hodia nabijak do hlavne, vytiahnu zalozia, natiahnu a vypalia (samozrejme ze medzitym zalozia zapalku, alebo nasypu na panvicku prach). :-) Takze vlastne, suvislym tlakom zasunu strelu a ked uz hadzu nabijak na strelu, nehrozi ze pri pripadnom vznieteni prachu od uderu (neviem o pripade, ze by sa tak stalo prave koli tomu) zeby nabijak prerazil dlan. Stane sa z neho neriadena dlha strela mieriaca do neba :-)
spitamen
Příspěvky: 284
Registrován: 16 lis 2010 15:13

Re: Předovky

Příspěvek od spitamen » 28 úno 2017 09:11

Mal som na mysli zabudnuty uhlik s dlhym vedenim..:)..ale asi sa to v reale nestava a ked ano tak asi uz pri nasypani noveho prachu,alebo tesne po zavedeni gule do ustia..neviem ci mi osobne pomoze ta hadzanie nabijaku do hlave,kedze pouzivam gulu s flastrom na zaklade rady dobreho cloveka odtialto a to tak,ze latka je otlacena na povrchu gule.teda je evidentne,ze tlak k nabijaniu musi celkom slusny..prave preto by som chcel vediet ako tu gulu dotlacujete vy,ked uz mate na uchop snad 5cm..staci vam to?vtedy uz nemozno drzat nabijak pozdlz dlane ako lopatu,ale pri konecnom doraze ide dlan fakticky kolmo na koniec nabijaka ako kladivo na klinec..

P.s. co alebo kto su reenacteri?
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 28 úno 2017 09:14

Nabiják prodávaný spolu se zbraní je skutečně jen na ozdobu.
Nicméně lze se na to podívat ze dvou stran. Mohu si pořídit nabiják z pružného a pevného dřeva, ale zasouvat kuli bych měl v zájmu zdraví tak, že dřevo směřuje mezi prsty nahoru volně ven. Nestojí mu v cestě dlaň. Tomu by měl odpovídat náboj, koule jde zasunout snadno. Je to vidět i na YouTube, měl jsem taky takovou zkušenost. Velikosti kule a flastru se upraví množství prachu.
Většinou si každý pořídí mosazný nabiják opatřený koulí z bakelitu, silonu, nebo z ořechového či meruňkového dřeva. Na spodním konci je vybrání pro diametr koule. Průměr tyče se volí podle průměru vývrtu - .45 = tyč 11 mm. Jen je potřeba dávat pozor, aby spolu s koulí člověk nevzal i kus vlastní kůže. Stalo se to mně i synovi, pěkně to krvácí i bolí!

Kule by se měla zasunout plynulým tlakem na prach, na nabijáku musí být ryska, aby střelec vždy viděl, že má jednak nabito, že nezapomněl nasypat prach, že nenabil dvakrát a že má kuli až dole na prachu. Někteří střelci po zasunutí kule ještě přiklepnou nabiják, například ho pozvednou a volně spustí dolů - nabiják "zazvoní" o kuli. Je dobré s sebou vozit lihovou fixku na popisování CD disků. A namalovat "rysku". Definitivní ryska se dělá kulatým jehlovým pilníkem a zvýrazní se tou lihovkou. Ale až po stanovení konečné dávky prachu, kdy je střelba nejpřesnější.
spitamen
Příspěvky: 284
Registrován: 16 lis 2010 15:13

Re: Předovky

Příspěvek od spitamen » 28 úno 2017 09:54

Ako teda nabijaju kratkymi nabijakmi ti,co nabijaju natvrdo do drazok,de facto s orezanim gule?hoci tam dzabnu vazeliny,ci ineho mazania,predsa tam len bude znacny odpor..ci?gula s flastrom musi tiez dobre tesnit,nie?inac to bude fucat dinom-danom..hm?
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 28 úno 2017 11:34

Nabíjení kule "natvrdo" se nesetkává kupodivu s nějakým výrazným odporem. Mám kleště pro kouli 11,80 mm, což je rozměr hlavně .45 Ardessa v drážce. Po nasypání prachu a vložení kousku papíru naberu prstem trochu maziva a vetřu do ústí hlavně. Na ústí položím kuli a gumovou (pro klempíře) paličkou naklepnu kuli do ústí. Kule tam zaleze celá. Starterem se koule posune o těch cca 20 cm hlouběji do hlavně a na prach se nabijákem jen zatlačí. Jde to snadno, kule je na své dráze namazaná v těchto případech zelenou vazelinou. Nebo směsí včelí vosk+hovězí lůj zředěné trochu olejem. Zdálo se mně, že přesnost se zlepšila po nabití kule ještě protažením hlavně před koulí mastnou lacetkou. (samozřejmě bez nasazené zápalky).
Je iluzorní se domnívat, že i střela zcela vyplňující vývrt, je dokonale plynotěsná. Část plynů předchází střelu i v případě moderního náboje. Je to jasně vidět na snímcích pořízených rychloběžnou kamerou. V případě kule ve flastru je únik plynů ještě větší. Ale to nevadí, pokud střelec z předovky obětuje ty peníze a čas na vyhledání optimální dávky prachu. Osobně si myslím, že to dělají jen soutěžáci.
Kule s flastrem není vůbec plynotěsná. Flastr udržuje kuli relativně dobře ve spirále vývrtu. Proto je volba materiálu pro flastr tak neobyčejně důležitá. Nevím, jak to více zdůraznit.
Uživatelský avatar
Jim
Příspěvky: 738
Registrován: 05 bře 2007 20:30

Re: Předovky

Příspěvek od Jim » 28 úno 2017 11:53

Spitamen:
No ona nejen střelba z předovek, ale to ostatní kolem je docela komplikovaná záležitost. Takže těžké začátky nezřídka odradí od pokračování a flinta nakonec skončí v koutě, nebo v bazaru. Málokdo má to štěstí, že mu vše funguje od počátku. Takže i to nabíjení je vlastně určité umění. Jestliže střílíš kuličky s flastrem, musíš k odpovídající kuličce najít taky odpovídající tloušťku flastru. Jestliže máš vychytanou tuto kombinaci, tak nabíjení není při správném mazivu problém a není třeba do nabijáku mlátit. Samozřejmost je vyměnit dřevěný nabiják za nejlépe mosazný. Dotlačení střely na prach je třeba taky nacvičit, resp. musí být vždy pokud možno stejné. Jinak se to projeví v terči. Kdysi jsem zavrhoval kuličky, dnes střílím výhradně s kuličkami z obou ráží .45 i .54. Flastry mám stejné tloušťky pro obě ráže a to 0,42. Ještě k té volbě tloušťky flastrů. Mě se osvědčilo používání flastrů uvedené tloušťky a to jednak z důvodu, že víc vydrží a jednak že jde střela nabíjet líp. Tedy kuličky 440 a535. Taky jsem si upravil nabiják, že mám v rukojeti pružinu a síla dotlaku je dána stlačením pružiny na její krajní mez.
Je
Času dosti mám, trpělivost musím míti.
Uživatelský avatar
Martaskatap
Příspěvky: 153
Registrován: 15 črc 2008 15:30
Bydliště: Otrokovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Předovky

Příspěvek od Martaskatap » 28 úno 2017 12:04

Hoj prosím kde se dá vhodná látka koupit? Pro pušky Ardesa a kuli .440? Nejlépe na netu. Děkuji.
Odpovědět