Predovky

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
TomSmith
Příspěvky: 65
Registrován: 08 lis 2012 19:29

Re: Předovky

Příspěvek od TomSmith » 14 kvě 2015 12:42

Nejprve si raději ověř že tě s takovým dělem ;) na střelnici pustí. U nas třeba víc jak .58 nedovolují (střelnice blizo města).


Kier
Příspěvky: 64
Registrován: 13 srp 2013 23:12

Re: Předovky

Příspěvek od Kier » 14 kvě 2015 15:21

Pustia, strelnica je úplne na samote, ďaleko predalo nič, dá sa tam strieľať absolútne zo všetkého, keby som tam prišiel s tankom, tak aj Z toho :mrgreen:
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 16 kvě 2015 10:26

greywolf píše:Prosím vás,máte někdo zkušenosti s perkusní brokovnicí a střelbou se slugy?..Jde mi o přesnost cca na 50 metrů..chápu,že při absenci mířidel to bude asi potíž,ale dalo by se to řešit dioptrem?Asi by se musela taky vyměnit perličková muška za plátek..A poslední dotaz..Jaký je přiližně rozdíl v úsťové rychlosti střely oproti např. ogiválu vypáleného z drážkované kulové hlavně?..Střela v drážkované hlavni je beze sporu víc na těsno,ale zajímalo by mě,jak moc je ten rozdíl markantní..Díky.

Nevím, jestli ti to k něčemu bude, třeba ne. Ale možná se to bude hodit jiným. Kdysi jsem si koupil knížečku o p. Morávka a do ní jsem vlepoval články ze Střelecké revue, abych to měl pohromadě. Mezi jiným tam mám článek Jaromíra Slámy, který testoval prach Vesuvit LC v pistoli Patriot ráže .45. Postupně zvyšoval dávku prachu od 0,5 g do 3,0 g a měřil rychlost na přístroji Oehler Research 35P.
hmotnost Vesuvitu počáteč.rychlost energie v joulech účinnost
--------------------------------------------------------------------------------
0,5 164,4 123 9,96
1,0 236,8 255 10,30
1,5 278,2 352 9,50
2,0 314,0 449 9,09
2,5 338,0 520 8,42
3,0 357,6 582 7,85
---------------------------------------------------------------------------------
Dále píše, že brokovnice ráže 16 s náplní 5,5 g VesuvituLC a dávkou broků o hmotnosti 28g vykazuje maximální tlak prachových plynů 242 bar.
Uživatelský avatar
greywolf
Příspěvky: 497
Registrován: 03 lis 2011 15:09

Re: Předovky

Příspěvek od greywolf » 18 kvě 2015 13:46

blecha.z: Děkuju za info,škoda že tam není zkouška i se slugem.Při navážce 5,5 gramu Vesuvitu by měl být výkon vyšší,než s brokama..Trochu jsme to probírali s kamarádem myslivcem,který střílí z klasické brokové dvojky jednotné střely a výkonem v cíli byl překvapený..oproti brokům...přesnost si taky vcelku pochvaloval i když se pochopitelně nedá srovnáveat s kulovnicí..Myslím,že rozdíly ve výsledku by mohly být podobné i v perkusní brokovnici ládované černým prachem..Hledal jsem na googlu,ale moc jsem toho nenašel...A moc střelců z per.brokovnice tady asi nebude...
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce, kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum..W.Churchill
Uživatelský avatar
Black Powder
Administrator
Příspěvky: 475
Registrován: 08 led 2008 14:50
Bydliště: Velká Morava

Re: Předovky

Příspěvek od Black Powder » 19 kvě 2015 10:14

Ataman, Caiman, Red Wolf, Huben, LCS SK19, Brokock ... Servis, opravy, úpravy všetkých PCP, programování Daystate, prerábky Anschütz na 16J.
Dobré veci robím dokonalými.
Člen Mensa.
Uživatelský avatar
greywolf
Příspěvky: 497
Registrován: 03 lis 2011 15:09

Re: Předovky

Příspěvek od greywolf » 19 kvě 2015 14:08

BlackPowder: Díky,byl jsem tam,ale tohle jsem nějak přehlédnul..Zvažuju koupi perkusní brokovnice,nebo kulovnice a hledám pro a proti..Ještě je ve hře Gewehr,možná brokovnice do r.1890,ale jelikož se absolutně nevyznám v přejímacích značkách a číslování,tak než abych koupil nějaký nepoužitelný brak,radši zůstanu u replik předovek..Možná Enfield cal.58,nebo právě nějaká brokovnice jako je např.Coach gun od DP..Kdyby jsi měl nějaký odkaz na video ze střelby slugy z per.brokovnice,tak bycch byl vděčnej...Asi blbě hledám,ale na YouTube jsem našel pouze střelbu s brokovou náplní...
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce, kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum..W.Churchill
Znipper
Příspěvky: 209
Registrován: 19 úno 2014 18:50

Re: Předovky

Příspěvek od Znipper » 20 kvě 2015 13:43

Kolegovia, snad uz mozem takto oslovit majitelov inliniek :-) mam prosbu, mohol by niekto, kto je majitelom Ardesy Vortek napisat, co vsetko v krabici s puskou dostal ?? :-) Musim si urobit rozpocet, co vsetko dokupit aby som mohol po prvy raz na strelnicu a predovsetkym potom vycistit flintu :-)
Kier
Příspěvky: 64
Registrován: 13 srp 2013 23:12

Re: Předovky

Příspěvek od Kier » 20 kvě 2015 22:12

Tak v krabici okrem pusky bude este kluc na breech plug (odnimatelny dnovy srob s dutinou na zapalky w209) ak by sa nahodou zapiekol. Pod hlavnou je nabijak, ktory sa da presrobovat na vyterak. Potom este navod a to je myslim vsetko.

Na prve strielanie / zoznamenie sa budes nutne potrebovat - teda nutne minimum:
- Strely (najlepsie saboty alebo hlavne realy .50, v nudzovom pripade sa da pouzit aj maxiball alebo gulicka (s flastrom ci bez)
- mazanie na stiely (nudzovo jeleni loj na pery z lekarne)
- zapalky brokove w209 ak je to bezna verzia Vorteka
- Cierny strelny prach (Vesuvit, Swiss, Vectan alebo iny ale hlavne cierny)
- Cosi na jeho prenesenie na strelnicu - nejaku "prachovnicu" a odmerku k tomu, napr. z nabojnice, ktorych je na strelniciach pozehnane, treba si zistit objemy jednotlivych nabojnic
- Nejake gumene kladivko, alebo drevenu palicku (porisko alebo co) na natuknutie alebo pomahanie strele do hlavne, ak by sa jej nechcelo
- v lekarni kupelne gazove stvorceky na cistenie (osvedceny rozmer pre mna je 7,5 x 7,5 cm)
- Olej konzervacny
a ostatne uz najdes urcite doma (jar, srobovaky a pod...)

Do kratkej buducnosti si rozpocet priprav na:
- Solidnu prachovnicu - zide sa a je to dobra vec (aj krasny artefakt, povedal by som ze asi klucovo najreprezentativnejsi a najfenomenalnejsi predmet ohladom cierneho prachu vobec, treba si vybrat taku, ktora sa Ti paci)
- Mozno nejake "pipasare" teda srobovatelne odmerky k nej, aspon zakladne (15, 20, 24 grs) ale nemusia byt
- Odmerku nastavitelnu - od 0 do 120 grs
- Solidny nabijak mosadzny aj s koncovkami na kaliber .50 (koncovky ako nabijak, vyterak, zavit na vytiahnutie strely z hlavne, kefku a pod., to sa da kupit v sade)
- Starter - tiez sa zide
- Spominane gumene kladivko - palicku - sa Ti myslim v zaciatkoch tiez zide a je lepsie ho mat, ako nemat
- Nejake odmerky aby si si vedel doma pripravit prachove naplne, tiez prakticka vec.
- Mazania viď. vlakna na strelectvi.cz v sekcii Black Powder
http://www.strelectvi.cz/forum/mazanie- ... t4485.html
- Oleje a dalsie veci na cistenie viď. vlakna na strelectvi.cz v sekcii Black Powder
http://www.strelectvi.cz/forum/cisteni- ... t5074.html
- "Obalova technika" na to vsetko, aby si to mal pekne na kope aj na prenasanie

Do dlhej buducnosti: da sa fungovat aj s malom, ale ked budes chciet mat vsetko pekne pohromade, zistis ze zas tak malo toho nie je..

To potom uz len pripbuda a pribuda, (jedna kokila, druha kokila, piecka, zasoby olova / zasoby striel, lochajzne, vahy na prach, sublera na meranie) - jedna bedna, druha bedna, potom skrina a potom idealne cela miestnost ...
A ked budes stavat dom, tak nejlepsie aj s podzemnou vlastnou strelnicou v pivnici :mrgreen:

Niektore veci si dokazes vyrobit aj sam, niektore Ti budu mozno casom zbytocne, ked Ta to chyti a bude z teba za x rokov profik. Snad ma kolegovia doplnia, ak som cosi zabudol, alebo je cosi zbytocne..
link na niektore veci, ktore som si napr. robil ja:
derringer-od-fy-great-gun-t11355-2220.html#p296700
Znipper
Příspěvky: 209
Registrován: 19 úno 2014 18:50

Re: Předovky

Příspěvek od Znipper » 21 kvě 2015 05:51

Jej dakujem za obsirnu odpoved :-) Strely uz mam, prach a zapalky a mazanie su takpovediac na ceste. Potreboval som vlastne vediet, ci sa s puskou dodava aj nejake to cistenie, alebo nie :-) DAKUJEM :-)
Znipper
Příspěvky: 209
Registrován: 19 úno 2014 18:50

Re: Předovky

Příspěvek od Znipper » 23 kvě 2015 00:16

No, puska je uz doma :-) Vyteseny som ako male decko :-) Je Vortek Northwest magnum 28" hlaven.

Teda je tam Thunder dnovy srob a piston na klasicke zapalky, nie na W209. Len si teraz neveim vybrat, ake zapalky mam kupit. Meral som sublerou s mojimi nablizko slepymi ocami a na "koreni" niplu som nameral 6.1mm a na spicke 5.7 mm (priblizne som nablizko naozaj poloslepy :-( ) A tak ma dilemu. 4mm a 4.7mm najbeznejsie zapalky by som tam natlkal asi kladivom. Pouzit stvor, alebo sest kridelkove musletove ?? Alebo 11ky ?? Zopar vyrobcov uziva ciselny kod a rozmery neuvadza. PLEASE HELP ME :-)
webbot
Příspěvky: 28
Registrován: 23 úno 2015 19:48

Re: Předovky

Příspěvek od webbot » 23 kvě 2015 19:30

Pistony by jsi mel mit v krabici dva > jeden pro #11 a druhy pro musketove zapalky.

Ja jsem koupil RWS No.1081 a RWS No.1218 > zapaluji bez problemu, s kridelkami je snadnejsi manipulace (nejsou tak male), ale vice spini dnovy sroub (po cca 40 strelach je problem nasadit klic, jak to je zasrane) a po montazi optiky mi vadilo ze tu spinu "prska" primo na ni.

Tak jsem koupil RWS 4,0 No.1075 (#11 nemeli skladem) zapalovani v pohode, spina mnohem mensi, ale spatna manipulace (moc male) a spatne se sundavaji a nekdy se rozleti > zbytky spadnou do pusky > mel jsem selhani spouste > zbytek zapalky se zaseknul uvnitr pusky.

PS: mam stejny typ Vorteku
Znipper
Příspěvky: 209
Registrován: 19 úno 2014 18:50

Re: Předovky

Příspěvek od Znipper » 23 kvě 2015 20:04

Druhy piston som nenasiel :-( Ale krabicu som este dokonale neprehladal :-) Tak tam snad este bude :-D Asi zostanem pri tych musketovych. Zatial puskohlad neriesim takze mi to vadit nejak nebude a ked uz bude aj puskohlad, tak sa tam nabastli nejaky blatnicek :-)

P.S. Druhy piston som nenasiel :-/ Ale snad nebude problem zohnat dalsi :-)
Kier
Příspěvky: 64
Registrován: 13 srp 2013 23:12

Re: Předovky

Příspěvek od Kier » 24 kvě 2015 03:05

jolko píše:Kier : je to strela real .45 / puskova Ares /..... snad 450 grain. Do derace .45 ji uriznu pulku a mam dve strely :D .... Taky bych se bal nacpat do tam v celku :oops: Jinak nejlepe se mi vychazi maxball Ares.
Jolko: No dnes som skusil tam nacpat aj celu tu dlhu puskovu .45 strelu. Deringer bol uz rozohriaty a ja rozkokoseny po asi 50 vystreloch, tak som si povedal ze to skusim. Po debate vo vlakne k tomuto derringeru, kde sa opisovali nahody typu dve strely a dokonca aj dve navazky prachu v hlavni :shock: som sa na to odvazil a podujal to skusit, kedze som bol uz skoro presvedceny, ze mi to neutrhne paprcu. Neutrhlo :P
Do hlavni to inak ide celkom dobre (natlkanim sice, ale len jemnym, z lahka), mazal som radsej vazelinou Castrol LMX, aby to kladlo co najmensi odpor, vystrel tiez znesitelny, zbran mi vyhodilo viac dohora, ale inak aj trefa na 10m do cierneho v medzin. pistolaku. Strielal som to z .45 3,5 palca, strela hnana 2g Vesuvitu.

Samozrejme tercovka to nebude, ale v pripade domobrany naladovana taka knedla..
Na buduce chcem na strelnicu doniest nejake hrube fosne a dosky, budem skusat prieraznost, medzi inym skusim aj tuto dlhu .45tku, tak pripadne nafotim a uvidime ..

Ten MaxiBall Ares je naozaj velmi dobry, vela maziva, strela tesna, presna a vyrezava krasne kurzky :)
jolko
Příspěvky: 129
Registrován: 15 úno 2015 11:04

Re: Předovky

Příspěvek od jolko » 24 kvě 2015 10:51

Kier: fajn, ze to dobre dopadlo s tou ,,puskovou,,.... je to uz dost ,,nad doporuceny limit vahy strely,,.... Na tu ,,ares maxbal,, musis vzit neco silnejsiho nez fosna, sice se swiss no.1 -1,8g, ale skrz 80mm hranol, borovice to nemelo problem, vic jsem neskousel.
Uživatelský avatar
kocúr
Příspěvky: 141
Registrován: 07 bře 2014 13:23

Re: Předovky

Příspěvek od kocúr » 29 kvě 2015 20:39

Koľko stojí u nás (nie na zahraničných aukciách) originálny perkusný revolver vyrobený do r. 1890 (zbraň kat. D)? Mám na mysli nejaký bežný seriový model, nie nejakú zdobenú vychytávku v cene nového osobného auta :)
Odpovědět