Prebijeni

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Olaf

Přebíjení kulového střeliva

Příspěvek od Olaf » 05 bře 2006 17:33

Zájímají mě poznatky zkušených, co přebíjí zejména lovecké kulové střelivo.
Jaké laborace se Vám osvědčily,zda je možné vhodnou laborací ovlivnit případnou devastaci zvěřiny, kde sehnat solidní a nejvhodnější komponenty, který prodejce se Vám osvědčíl atd. Můžeme podebatit i o různém označování střel. Buď špatně hledám ale na internetu nabídka nic moc. Díky.
Naposledy upravil(a) Olaf dne 06 bře 2006 00:46, celkem upraveno 1 x.


Lovec
Příspěvky: 279
Registrován: 25 lis 2005 20:06
Bydliště: Slovensko....

Příspěvek od Lovec » 05 bře 2006 18:24

Tieto laboracie som pouzil v minulej sezone:
Do konca oktobra (velmi priblizne) som pouzival zostavu- nabojnica S&B,strela Lapua Mega 9,7g,prach Accurate 2520,zapalka CCI LR 200,Vo=835m/s.Spokojnost maximalna.Aj co sa tyka presnosti,aj ucinkov na zver,min.poskodenie diviny.Jeden projektil som nasiel v jelenovi-mozem poslat foto mailom.
Zvysok sezony: nabojnica S&B,strela Sierra GameKing 13,0g,Accurate 4350,zapalka CCI LR Magnum 250,Vo=760m/s.Ulovky vo vacsine pripadov diviacia zver,vzdy priestrel,dobra ranivost,poskodenie diviny primerane,ziadne velke podliatiny.Spokojnost...
Popritom: nabojnica S&B,strela Hornady SST 10,69g,Accurate 4350,zapalka CCI LR 200,Vo=865m/s
Vyrobene pre spolocne na ciernu na buducu sezonu: nabojnica S&B,strela Hornady RN 14,3g,prach Vihtavuori N560,zap. CCI LR Mag. 250,Vo=810m/s (Eo=4690J :twisted: )
Vo vyrobe :lol: : so strelou Norma Vulkan 180gr.,Nosler Ballistic Silvertip CT 168gr.,Hornady Interlock SPBT150-165gr......a ine.


Ked minuly rok zatvarali obchod v Hainburgu-Petronics Waffen (kusok od SK hranic)tak som nakupil vsetko mozne za super ceny,mali vtedy zlavy 40-50% na vsetok tovar v obchode.... :lol: ....keby ma kontrolovali na hraniciach,boli by dost prekvapeny,co vsetko a kolko toho veziem. :lol:
tombr.a
Příspěvky: 160
Registrován: 03 úno 2006 17:07
Bydliště: Brno

Příspěvek od tombr.a » 05 bře 2006 19:33

Caute mam taky dotaz když už jsme u přebijeni,mam 7x64za rok
dam v pruměru 80-100 ran.Na nahanky použivam střelivo SB Sierra,na čekanou RWS Brenneke TIG.Myslim že to neni finančne tak moc abych musel přebijet.Ale ma otazka je na přesnost vašeho střelivaa razanci davate si vice prachu nebo jine kvalitnejši zapalky že přebijite?Ja s prebijenim nemam žane zkušenosti tak se ptam pro informaci :?: diky
Lovec
Příspěvky: 279
Registrován: 25 lis 2005 20:06
Bydliště: Slovensko....

Příspěvek od Lovec » 05 bře 2006 19:57

tombr.a píše:Ale ma otazka je na přesnost vašeho střelivaa razanci davate si vice prachu nebo jine kvalitnejši zapalky že přebijite?
Prepac,ale nerozumiem celkom tejto otazke.....Pytas sa na presnost a razanciu,alebo ci sa prebija kvoli inym mnozstvam prachu a typom zapaliek?Skus to nejako preformulovat.Diky.
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 05 bře 2006 20:13

tombr.a píše:Caute mam taky dotaz když už jsme u přebijeni,mam 7x64za rok
dam v pruměru 80-100 ran.Na nahanky použivam střelivo SB Sierra,na čekanou RWS Brenneke TIG.Myslim že to neni finančne tak moc abych musel přebijet.Ale ma otazka je na přesnost vašeho střelivaa razanci davate si vice prachu nebo jine kvalitnejši zapalky že přebijite?Ja s prebijenim nemam žane zkušenosti tak se ptam pro informaci :?: diky
Ja neprebijim, ale nechal jsem si udelat naboje "na miru". Ucelem neni nizsi cena (ikdyz to muze byt vedlejsim produktem), ucelem je maximalni presnost. Avsak vsechno neco stoji. Cili tam kde se prida jinde se zase ubere. Vysledkem je nizsi E0, alespon v mem pripade. Nicmene zvireti je jedno zda na nej leti 3200J nebo 3600J. Vysledek je stejny.
tombr.a
Příspěvky: 160
Registrován: 03 úno 2006 17:07
Bydliště: Brno

Příspěvek od tombr.a » 05 bře 2006 20:13

Omlovam se napsal jsem jak malej jarda :oops:
ptam se na zapalky a jine množstvi prachu,střely jak pišete kupujete tam je to asi jasne nebo se pletu a dale si je taky nejak ještě upravujete?
Naposledy upravil(a) tombr.a dne 05 bře 2006 21:06, celkem upraveno 1 x.
Lovec
Příspěvky: 279
Registrován: 25 lis 2005 20:06
Bydliště: Slovensko....

Příspěvek od Lovec » 05 bře 2006 20:35

tombr.a píše:Omlovam se napsal jsem jak malej jarda :oops:
ptam se na zapalky a jine množstvi prachu,střely jak pišete kupujete tam je to asi jasne nebo pletu a dale si je taky nejak ještě upravujete?
Strely nijako neupravujem.Mnozstvo prachu sa odvija od toho,co si od tej laboracie slubujem,teda ci maximum energie a nizsiu presnost (pouzitie hlavne na spol.polovackach na ciernu zver),alebo co najvyssiu presnost,za cenu nizsej rychlosti a energie.Vo vseobecnosti sa hlada optimum a max.presnost.Aj ked niekedy si clovek dopraje tej energie... :lol: ....trosku viac.Ale pokial viem,ze idem polovat do podmienok,kde s velkou pravdepodobnostou budem strielat na vacsie vzdialenosti (povedzme 200-250 a viac metrov) volim strelivo stredneho vykonu,hmotnostneho stredu pre moj kaliber (180-185gr.) a pokial mozno co najvyssej presnosti.
Olaf

Přebíjení kulového střeliva

Příspěvek od Olaf » 05 bře 2006 20:54

Lovec Ty jsi úplný alchymista v těch laboracích. Pokud Tě dobře chápu, tak čím menší prachová náplň=tím větší přesnost=tím menší poškození srnčí zvěřiny??? Teď mě ještě řekni,jak to děláš při těchto častých změnách laborací s optikou. To po každé znova nastřeluješ nebo nějakým způsobem pouze přepočítáš a přecvakáš výšku na puškohledu pouze s kontrolním výstřelem??
Naposledy upravil(a) Olaf dne 05 bře 2006 21:31, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 05 bře 2006 20:57

Dle meho by to davalo smysl, kdyby mel lovec pro kazdou situaci jinou flintu a munici. Ja jsem osobne zvolil co nejvetsi presnost a trosku nizsi vykon. Strelu Hornady InterBond 165gr. Jsem zvedav na letosni ulovky. Zejmena na tu srnci.
Olaf

Přebíjení kulového střeliva

Příspěvek od Olaf » 05 bře 2006 21:09

Ono by to tak složité zase nebylo. Pokud přebíjí, udělá si několik různých laborací na různá roční období dle odstřelu zvěře a potom už jen upravit vždy tu výšku dle konkrétní laborace. Pro lidi, kteří nemají více kulovnic je to určitá možnost, jak silnější ráži použít i na drobnější zvěř a to bez výrazného poškozování zvěřiny. I když si stejně myslím, že ráže od cca. 308W výše, i když se použije nějaká vhodnější střela a laborace, stejně u srnčí zvěře při ráně na komoru udělají své. Ale vyzkouším to.
Lovec
Příspěvky: 279
Registrován: 25 lis 2005 20:06
Bydliště: Slovensko....

Re: Přebíjení kulového střeliva

Příspěvek od Lovec » 05 bře 2006 21:23

Olaf píše:Lovec Ty jsi úplný alchimista v těch laboracích. Pokud Tě dobře chápu, tak čím menší prachová náplň=tím větší přesnost=tím menší poškození srnčí zvěřiny??? Teď mě ještě řekni,jak to děláš při těchto častých změnách laborací s optikou. To po každé znova nastřeluješ nebo nějakým způsobem pouze přepočítáš a přecvakáš výšku na puškohledu pouze s kontrolním výstřelem??
:lol: Alchymista?Preco? :lol: Nie je to priamo umerny vztah,ako pises,menej rychlosti,vyssia presnost,a k tomu este mensie poskodenie diviny,tak lahko to nejde.Najst maximalne presny vysledny naboj,to chce kvalitne komponenty a hladat ten spravny pomer medzi vahou prachu,celkovou dlzkou naboja,konecnou rychlostou,to je vyskum na dost dlhe dobu.A uz vobec sa na to neda nadvazovat poskodenie diviny.To bude zaviset skutocne od kvality strely a rychlosti pri dopade na ciel,ine za tym vazne nie je-samozrejme pri dobrom zasahu.A ani tami nie su zaruky,lenze kazdy ma ine predstavy,co je vacsie poskodenie diviny a co je este v "norme",vypoziciam si ilustr.obrazok z jedneho webu:

Toto je vnutrajsok komory srnca,uloveny s 6,5x55SE,strela Sierra SBT GameKing 9,0g , dopadova rychlost 640 m/s.Vzdialenost 290 metrov.
http://strelecke.stranky.sk/data/pictur ... G_9866.jpg

Takto vyzeral vstrel-je oznaceny kruzkom
http://strelecke.stranky.sk/data/pictur ... G_9867.jpg

A takto vystrel,tiez je zakruzkovany
http://strelecke.stranky.sk/data/pictur ... G_9868.jpg

Tu je link na kompletny clanok:
http://www.strelecke.stranky.sk/view.ph ... 2005070201
Co ty nato? :roll:

Co sa tyka zmeny laboracie(a nie je to zase tak casto),zakazdym to nastrelujem na ten konkretny naboj,ktory budem pouzivat,prepocitat to totiz nejde.Nastrelim na 100 metrov, a potom to este kontrolujem nastrelom na 300 metrov,ci to skutocne sedi podla balistickej tabulky tej konkretnej laboracie.No a potom uz na mieste len naklikam na puskohlade podla toho,co nameram s laserom a BUM.
Naposledy upravil(a) Lovec dne 05 bře 2006 21:30, celkem upraveno 1 x.
Lovec
Příspěvky: 279
Registrován: 25 lis 2005 20:06
Bydliště: Slovensko....

Re: Přebíjení kulového střeliva

Příspěvek od Lovec » 05 bře 2006 21:28

Olaf píše:Ono by to tak složité zase nebylo. Pokud přebíjí, udělá si několik různých laborací na různá roční období dle odstřelu zvěře a potom už jen upravit vždy tu výšku dle konkrétní laborace. Pro lidi, kteří nemají více kulovnic je to určitá možnost, jak silnější ráži použít i na drobnější zvěř a to bez výrazného poškozování zvěřiny. I když si stejně myslím, že ráže od cca. 308W výše, i když se použije nějaká vhodnější střela a laborace, stejně u srnčí zvěře při ráně na komoru udělají své. Ale vyzkouším to.
A zlozite to ani nie je...V dobe,ked mozem lovit srnciu,mozem popritom strielat max.male prasiatka.Take male kusky dobre zvladne aj "srncia" laboracia.Ked zacne jelenia sezona zmenim naboj,t.j. od zaciatku septembra do konca oktobra,v tom rozmedzi pravdepodobne stihnem ulovit to co som chcel,no a akonahle zacne obdobie spolocnych polovaciek na ciernu,tak presedlam na najtazsie gramaze,a s tym polujem do konca roka. :wink:
Olaf

Přebíjení kulového střeliva

Příspěvek od Olaf » 05 bře 2006 21:42

Přesně tak jsem si to představoval. Jinak ty obrázky co jsi poslal, tedy ty vstřely a výstřely, nejsou tak hrozné. Ještě jsem se chtěl zastavit u jedné podotázky, a to značení druhu střely. V různých literaturách jsou rozdílně značeny. Ty v tom máš určitě jasno, tak pokud Tě to nebude mrzet, popiš alespoň ty nejběžnější, tedy myslím včetně shodného značení. Jinak ten kšeftík v AT co jsi uvedl je super nabídka. Jen škoda, že jsem něco podobného nenašel i u nás. Ty u nás asi žádné komponenty nenakupuješ. Jestli ano,dej mě vědět. Doufám jen,že nás Andy nenapadne, abychom si posílali SZ. Původně jsem očekával příspěvky od více kolegů ale asi není moc těch, co přebíjí lovecké kulové.
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Re: Přebíjení kulového střeliva

Příspěvek od Andy » 05 bře 2006 22:10

Olaf píše:Doufám jen,že nás Andy nenapadne, abychom si posílali SZ. Původně jsem očekával příspěvky od více kolegů ale asi není moc těch, co přebíjí lovecké kulové.
Ne proc? Drzite se tematu.

Moje fotky jste asi videli... cili to sem davat uz nebudu. Loni jsem lovil jeste TIGem.
Lovec
Příspěvky: 279
Registrován: 25 lis 2005 20:06
Bydliště: Slovensko....

Re: Přebíjení kulového střeliva

Příspěvek od Lovec » 05 bře 2006 22:11

V CZ nenakupujem ziadne komponenty,neviem poradit.Co sa tyka oznacenia,skor to urobme tak,ze ked mas s nejakym problem,tak ho napis,a ja skusim pomoct,pokial budem vediet.Bolo by to asi na dlhsie, opisovat veci z webov vyrobcov striel.
Odpovědět