Prebijeni

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Olaf

Přebíjení kulového střeliva

Příspěvek od Olaf » 06 bře 2006 00:41

Lovec napsal:
Co sa tyka oznacenia,skor to urobme tak,ze ked mas s nejakym problem,tak ho napis,a ja skusim pomoct,pokial budem vediet.Bolo by to asi na dlhsie, opisovat veci z webov vyrobcov striel.
Bude to určitě lepší. Já projdu, co mi není jasné a snad se ještě dnes ozvu. Běžné značení u nás znám ale pokud se navezu na nějaké stránky v cizině, značky jsou jiné a než budu nějaké střely objednávat, je důležité vědět, oč přesně kráčí. Všemožně jsem hledal na internetu ale značení střel jsem nenašel. Pouze pár základních.


Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 06 bře 2006 01:16

2LOVEC:

K tem tvym sierram. Pekna kravina. Kazdej malej Jarda vi, ze sierra game king je na subtilni zver naprd. Chova se totiz jako celoplast. Ostatne z tvych fotek je to nanejvys patrne...

Osobne uprednostnuji strely s HP a prekryte umelohmotnou balistickou kuklou.
Lovec
Příspěvky: 279
Registrován: 25 lis 2005 20:06
Bydliště: Slovensko....

Příspěvek od Lovec » 06 bře 2006 09:14

:shock: Kravina? A to ti kto povedal?Nebodaj sam malej Jarda?Keby si sa spytal niekoho,kto v tvojom okoli Sierry pouziva,tak by si toto nemohol vytresnut.Pretoze Sierra je naopak znama ako makksia strela,a ten dotycny (pozor,to nie su moje fotky,ani ulovok!)ich prave preto pouziva na vacsie vzdialenosti.Doporucujem ti precitat si komplet clanok aj s diskusiou.
Okrem toho ak by sa chovala ako celoplast,tak by nedoslo k takym narastom tlaku,ktore podla vsetkeho sposobila uz deformovana strela po vstrele do tela,vsak(?) a naslednym hematomom.Dalej po takomto zasahu strelou "co sa chova ako celoplast" by zver zrejme nezhasla po par krokoch,nie?....A to uz samozrejme nehovorim o tom,k akemu poskodeniu vnutornych organov by doslo,alebo skor nedoslo,ak by sa ta strela tak chovala.
Co uprednostnujes ty,je v tomto pripade nepodstatne,pretoze ak dokaze vyrobca skonstruovat presnu strelu HP s krytkou,takisto dokaze vyrobit presny soft point.A takym Sierra podla skusenosti je....
Lovec
Příspěvky: 279
Registrován: 25 lis 2005 20:06
Bydliště: Slovensko....

Re: Přebíjení kulového střeliva

Příspěvek od Lovec » 06 bře 2006 09:15

Olaf píše:Bude to určitě lepší. Já projdu, co mi není jasné a snad se ještě dnes ozvu. Běžné značení u nás znám ale pokud se navezu na nějaké stránky v cizině, značky jsou jiné a než budu nějaké střely objednávat, je důležité vědět, oč přesně kráčí. Všemožně jsem hledal na internetu ale značení střel jsem nenašel. Pouze pár základních.
Dobre,daj vediet.
Olaf

Přebíjení kulového střeliva

Příspěvek od Olaf » 06 bře 2006 16:11

Takže jsem vybral označení střel namátkou z inter. adresy AT obchodu, na který jsi poslal odkaz. Základní pojmenování, jako SP,FMJ mi je jasné ale v mnoha případech následují i přípony nebo předpony a nejsem si jist o jaké střely se jedná.
PSP,PLHP,SPCL,FNSP,MHP,TNTHP,SemiHP,SPBT,BT Match,RNSP, /FN či RN/
Mag Tip,HPBT,SPT a dále:
Ballistic Silver Tip
Varmint Ballistic Tip
Huntig Ballistic Tip
Accu Bond
HP Fail Safe
Partition Semi SP
HP Scenar

Ta poslední série s největší pravděpodobností označuje konstrukci střely. Zřejmě jsou to jen tkz.překladatelské oříšky. Jistě to pro Tebe bude hračka.
Lovec
Příspěvky: 279
Registrován: 25 lis 2005 20:06
Bydliště: Slovensko....

Re: Přebíjení kulového střeliva

Příspěvek od Lovec » 06 bře 2006 16:53

Olaf píše:Takže jsem vybral označení střel namátkou z inter. adresy AT obchodu, na který jsi poslal odkaz. Základní pojmenování, jako SP,FMJ mi je jasné ale v mnoha případech následují i přípony nebo předpony a nejsem si jist o jaké střely se jedná.
PSP,PLHP,SPCL,FNSP,MHP,TNTHP,SemiHP,SPBT,BT Match,RNSP, /FN či RN/
Mag Tip,HPBT,SPT ....
Napisem,ktore viem,ostatne doplnim neskor,ked zistim:

PSP-pointed soft point-poloplast so zaspicatenym hrotom
FNSP-flat nose soft point-poloplast s plochou hlavou
SemiHP-semi hollow point,zrejme strela s dutinkou+semi co?
SPBT-soft point boat tail-poloplast so zuzenou zadnou castou v tvare clna
BT Match-boat tail Match-tercova strela so zuzenou zadnou castou
RNSP-round nose soft point-poloplast so zagulatenou hlavou
Mag Tip-obch.oznacenie,tvarovo podobne Lapua Mega,Norma Oryx
HPBT-hollow point boat tail-strela s dutinkou a zuzenou zadnou castou
TNT HP-hollow point TNT,strela s dutinkou,TNT naznacuje expanzne
vlastnosti strely
MHP-molybdenum hollow point-strela s dutinkou potiahnuta molybdenom
SPT-soft point-poloplast s ne-zuzenou zadnou castou,napr.Sierra
Pro-Hunter
PLHP - ?
SPCL - ?
Olaf píše: a dále:
Ballistic Silver Tip - www.nosler.com
Varmint Ballistic Tip - www.nosler.com
Huntig Ballistic Tip - www.nosler.com
Accu Bond - www.nosler.com
HP Fail Safe - www.nosler.com
Partition Semi SP - www.nosler.com
HP Scenar - www.lapua.com

Ta poslední série s největší pravděpodobností označuje konstrukci střely. Zřejmě jsou to jen tkz.překladatelské oříšky. Jistě to pro Tebe bude hračka.
Toto su obchodne nazvy striel pod ktorymi sa predavaju,naznacuju nieco o konstrukcii,prip. pouziti.Skor nieco napovie,ked ich uvidis,pripisem link na vyrobcu.
Olaf

Přebíjení kulového střeliva

Příspěvek od Olaf » 07 bře 2006 17:41

Lovec díky moc. Jak se tak dívám u prodejců střel, existují např. u 7x64 ráže
střely ve značném váhovém rozpětí. Mohl by jsi mě vysvětlit, co mě bude omezovat při různých laboracích u těchto střel? Teď mám na mysli především
volbu prachu a množství prachové náplně. Pokud vycházím z pistolového střeliva, tak u prachu Accurate 7 jsou uvedeny pouze maximální prachové náplně dle jednotlivých ráží pro pár střel o různé hmotnosti. Puškové matrice ještě nemám, tak nevím jak v budoucnu přistupovat k různým laboracím. Prachová náplň /pokud vycházím z jednoho prachu/ se bude měnit s použitou střelou. Když vezmeme ty dva extrémy /nejlehčí střelu a nejtěžší možnou/, vždy bude jiná náplň. Našel jsem u jednoho výrobce střel enormně lehkou střelu v r.7x64. Laboraci pro tuto střelu/tedy tabulkovou/ asi nikde nenajdu.
Potom se musím držet v rozpětí prachových náplní uvedených pro ostatní typy střel a nic se nemůže stát?
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 07 bře 2006 18:06

Ackoliv to mam jen prevzate ( jelikoz sam neprebijim ) vim, ze to chodi asi takto:

To co te bude zejmena omezovat jsou maximalni tlaky uvedene pro dany naboj.Cili je treba se tim ridit.

Je potreba vzit v uvahu stoupani hlavne, z toho vyplyvajici maximalni hmotnost strely, kterou hlaven jeste ustabilizuje.

Dle hmotnosti strely vybrat vhodne rychly prach a zjistit si nejoptimalnejsi navazky, ktere by mohly "strilet". Jsou na to balisticke programy, vetsinou za penize.

Je dobre si zmerit OAL (celkovou delku naboje) tak, aby ti strela po nabiti dotykala drazek. Podle toho pak nastavit matrice. To vse (a spoustu dalsich udaju) se zanese do balistickeho programu, ktery dle zadanych parametru spocita vse ostatni. Cili samozrejme si tim hlidas i maximalni tlaky.

Vysledkem zrejme bude, ze ne vzdy ta nejvykonejsi laborace strili zaroven nejpresneji.
Shiva
Příspěvky: 984
Registrován: 19 říj 2005 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva » 07 bře 2006 20:21

Je potreba vzit v uvahu stoupani hlavne, z toho vyplyvajici maximalni hmotnost strely, kterou hlaven jeste ustabilizuje.
Není to tak úplně přesně. Rozhodující pro volbu správného stoupání vývrtu hlavně potřebného ke stabilizaci střely není hmotnost střely, ale její délka.
Good shooting
Nepište SZ, pište dotazy přímo na mail gunshop@sniper.cz
Olaf

Přebíjení kulového střeliva

Příspěvek od Olaf » 07 bře 2006 20:36

Shiva v jiném tématu jsi psal o balistickém SW. Zajímalo by mne, zda se jedná o užitečný prográmek, tedy v praxi při přebíjení puškového střeliva využitelný, a na kolik ten SW zhruba vyjde.
Shiva
Příspěvky: 984
Registrován: 19 říj 2005 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva » 07 bře 2006 21:03

Jsou to vlastně programy dva. Balistický importuje hodnoty přímo z přebíjecího.
Záleží proč a jak chceš přebíjet. Pokud chceš (jako většina lidí na těchto fórech) šetřit, tak nevím. Pokud ti jde opravdu o přesnost, tak tento program je pro mne jedním ze základních kamenů.
Program se jmenuje QuickLoad and QuickTarget. Autor je dipl. ing. H.G. Broemel.
Stránky nemá, ale distribuje to firma Neconos
http://www.neconos.com/details3.htm
Osobně si myslím, že tak kvalitní program si zaslouží, aby ho člověk zaplatil. Teda pokud ho opravdu chce používat.
Good shooting
Nepište SZ, pište dotazy přímo na mail gunshop@sniper.cz
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 07 bře 2006 22:29

Shiva píše:Rozhodující pro volbu správného stoupání vývrtu hlavně potřebného ke stabilizaci střely není hmotnost střely, ale její délka.
Jasne... a kdyz je stale stejny prumer strely a meni se hmotnost... nemeni se take delka? :-) Ale mas pravdu... pouzil jsem spatnou velicinu.
Shiva
Příspěvky: 984
Registrován: 19 říj 2005 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva » 07 bře 2006 22:42

Většinou to tak je, ale záleží na konstrukci střely. když uděláš střelu ve formě válce o průměru 8mm o určité váze (hmotnosti) tak bude mít nějakou délku. Když, ale necháš střelu jen z poloviny jako válec a zbytek protáhneš do kužele, tak získáš třelu o stejné váze, ale podstatně delší a budeš potřebovat rychlejší twist k její stabilizaci.
Good shooting
Nepište SZ, pište dotazy přímo na mail gunshop@sniper.cz
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 07 bře 2006 22:51

Shiva píše:Většinou to tak je, ale záleží na konstrukci střely. když uděláš střelu ve formě válce o průměru 8mm o určité váze (hmotnosti) tak bude mít nějakou délku. Když, ale necháš střelu jen z poloviny jako válec a zbytek protáhneš do kužele, tak získáš třelu o stejné váze, ale podstatně delší a budeš potřebovat rychlejší twist k její stabilizaci.
:) jj
Olaf

Přebíjení kulového střeliva

Příspěvek od Olaf » 08 bře 2006 19:06

Jaké zkušenosti máte s prachem, střelami a zápalkami? Co se Vám z uvedeného nejvíce osvědčilo? Kde nakupujete, kde lze sehnat za rozumné ceny?
Odpovědět