Optika pro CZ 453 American

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Příspěvek od harpplayer » 16 led 2007 19:58

Mám v této třídě 2 zbraně, upravenou Brno Mod.4 a Suhl 150. Mohu potvrdit, že spoušť na Suhl je z dostupných zbraní naprosto bezkonkurenční, ale ne z důvodu možnosti nastavení "na fouknutí", ale z toho důvodu, že se dá nastavit libovolně jako jednoodporová nebo dvouodporová, dají se nastavit libovolně dlouhé chody obou odporů a co je nejdůležitější, dá se seřídit propad prakticky na nulovou hodnotu. Nekontrolovatelný propad je totiž nejčastější a často "nevysvětlitelnou" příčinou utržených zásahů i u velmi zkušených střelců.
Ale ani Brno není bez šance. Samozřejmě seřízení spouště poskytuje značně méně možností a vyžaduje trochu zkušeností a dost svědomité a takřka modelářské práce, ale dá se to. Většina těchto zbraní má jednoodporovou a bodovou spoušť, což při trošce cviku vyhovuje většině střelců na urovni možností této zbraně. Odpor se dá velmi radikálně ovlivnit výměnou pružiny na táhle spoušťové páky za měkčí. Dále se dá ovlivnit plynulost chodu (i ta bodovka má určitou dráhu) zalapováním a vyleštěním obou spoušťových ozubů. To by ale měli dělat jen manuálně velmi zdatní a zkušení střelci - nejlépe puškař. Důrazně varuji před použitím pilníků, brousků apod. a před změnou úhlu ozubů. Mechanizmus se tak dá nenávratně zničit a zbraň pak může být značně nebezpečná, protože může začít spouštět nahodile a samovolně. Bohužel je problém se seřízením propadu - dá se to řešit podobně jako kdysi u margolin stavěcím šroubkem v zadní části lučíku sloužícím jako doraz, ale pak nelze vyjmout ze zbraně závěr. Pro jeho vytažení je třeba šroubek vytočit, jenže to znamená propad seřizovat po každém opětovném vložení závěru.
Pokud soudruzi z NDR někde udělali chybu, na Suhl 150 jich udělali minimum, pokud pomineme materál, který se kvalitou blíží nočníkové oceli. Ještěže ty laufy (údajně) na ty flinty nakupovali od svých vyspělejších západních bratrů.
Dovolím si ještě jedno upozornění. Méně zkušení střelci se často snaží nastavovat co nejjemnější odpor spouště v domnění, že ránu tak nestrhnou a zkvalitní tak výsledek. V naprosté většině se však stane opak. Po několika relativně dobrých ranách střelec nechtěně odpálí ránu pánubohu do oken a začne si pěstovat strach z položení prstu na spoušť a nedokáže ji "procítit". Následuje zvětšení rozptylu a pracné odstraňování zlozvyku. Škoda, že na tyto stránky nechodí třeba Vašek Bečvář nebo Mirek Varga, případně Káča Kůrková a úplně nejlépe asi její tatík Petr. Asi by potvrdili, že nejčastější nastavení odporu spouště závodní pušky je kolem 150 - 200g. Režim chodu je u každého střelce trochu jiný.
Když jsem tohle všechno napsal, zjistil jsem, že to píšu do optiky, tak doufám, že mě za to Andy nepopraví. Pokud to nikoho nebude zajímat, prosím, ať to admin smaže, případně přešoupne, kam je libo. Omlouvám se za rádoby chytrý blafy.


mrkev

Příspěvek od mrkev » 16 led 2007 21:01

jasny, s nazorama na suhl souhlasim. ta puska moc chyb nema.

ale me zajimala ta spoust na 453.... hlavne z duvodu, ze by ta puska byla pouzitelna na siluety - light rifle.

nebudeme si nic nalhavat 451, 452 nemaji dobre spouste.
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Příspěvek od harpplayer » 16 led 2007 21:24

Jsem v siluetách laik tak se možná ptám blbě - proč by nešla použít ZKM 456? Váha přece ve stoje nehraje roli a když, tak spíš pozitivní - stabilizuje zbraň. Možná se ale mejlím.
mrkev

Příspěvek od mrkev » 16 led 2007 21:33

456 se pouzivaji, ale kvuli povolene vaze se reze hlaven.

light rifle 3,4kg
silhouette rifle 4,6kg


vaha je vcetne montaze a puskohledu.
mrkev

Příspěvek od mrkev » 16 led 2007 21:46

sportovec
Příspěvky: 1542
Registrován: 09 čer 2006 08:34
Bydliště: Praha - Hlubočepy / "Prokopák"

Příspěvek od sportovec » 17 led 2007 08:20

Pro Harpa. S tou spouští by mě to dost zajímalo. Respektive s propadem spouště. Moje zkušenost je zase taková, že čím propad větší, tím lepší. Když jsem měl nastaven propad na málo až nulu tak jsem nebyl schopen přesně střílet. Ten tlak prstem na konec propadu, prostě rozhodil záměr. Mě přijde lepší, když po zmáčknutí spouště, ještě prst pokračuje lehce dál, bez odporu. Tak to sedí mě, možná je to blbě ale moc tomu nevěřím. Dost jsem to všechno zkoušel.
Už jsme sklouzli od tématu, tak se omlouvám.
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Příspěvek od harpplayer » 17 led 2007 14:27

Odpověď máš v SZ, ať to tu nezasíráme tlacháním mimo téma.
LEON

Příspěvek od LEON » 17 led 2007 19:43

zdravim mate nekdo zkusenosti s montazi "KZK Bojkovice".Zrovna jsem dneska jednu koupil na malorazku tu co jsem koupil tak je navrzena na kulovnici CZ550 tak snad bude v pohode sice neni ocelova ale vypada hodne robustne
majk59
Příspěvky: 89
Registrován: 18 říj 2005 12:05
Bydliště: Jihlava

Příspěvek od majk59 » 17 led 2007 22:34

Ahoj. O takovém výrobci jsem ještě neslyšel. Můžeš sem hodit fotku?Ď
LEON

Příspěvek od LEON » 18 led 2007 08:09

vyfotim a dam sem ji
LEON

Příspěvek od LEON » 18 led 2007 11:28

no snad jsem to nejak zachytil
Přílohy
DSCN3181.JPG
DSCN3182.JPG
DSCN3183.JPG
Kubo 630
Příspěvky: 400
Registrován: 09 bře 2006 21:57
Bydliště: Slovensko-Bardejov

a

Příspěvek od Kubo 630 » 18 led 2007 15:10

Myslim ze mam to iste ale ta moja je original na ZKM 452. Znacka zrejme rovnaka,, KZK" na 11mm listu. Drzi puskohlad, nehybe sa na liste a nastrel drzi aj po jej zlozeni a naslednom nalozeni. Maximalna spokojnost, cena 1270,-Sk
Přílohy
Montaz5.JPG
Montaz3.JPG
Montaz 1.JPG
LEON

Příspěvek od LEON » 18 led 2007 15:19

tak to je dobry moje cena je 645Kc :D no nekup to?
Kubo 630
Příspěvky: 400
Registrován: 09 bře 2006 21:57
Bydliště: Slovensko-Bardejov

a

Příspěvek od Kubo 630 » 18 led 2007 15:49

Uz sa necudujem ze si to kupil :)
Ale mna si zas velmi nepotesil, mohol som usetrit na zopar krabiciek diaboliek :D
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Příspěvek od harpplayer » 19 led 2007 10:45

Já bych dal přednost jednodílné montáži, protože se domnívám, že značně ztuží sestavu dalekohled - montáž, ale to je věc názoru. Co ale z fotek vyplývá, že nevyužíváte délky tubusu. Ty montáže je třeba na tubusu posunout co nejdál ke koncům, pokud to dovolí drážky na zbrani. Značně to zpevní vedení na zbrani.
Odpovědět