Opravnene pouziti zbrane

Otázky týkající se zbrojního průkazu, držení a zařazení jednotlivých zbraní atd.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Artifex
Moderátor
Příspěvky: 1848
Registrován: 21 lis 2006 00:47
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Oprávněné použití zbraně

Příspěvek od Artifex » 16 kvě 2014 12:20

zaxxon píše:
Artifex píše:Není, protože prostě ten trestný čin v daný moment neprobíhá. Jedině to probíhání nebo jeho hrozba vylučuje protiprávnost použití zbraně a to už prostě pominulo.
Trestný čin nemusí probíhat, postačí když pachatele zadržíš bezprostředně poté...
Herdek, bezprostředně poté se na tebe nevztahuje nutná obrana ani krajní nouze, takže žádná beztrestná střelba, slučuješ zadržení (bezprostředně po činu) a použití zbraně (pouze při hrozícím nebo probíhajícím). Mně už přijde, že ti jde jen o to, aby ti to tu všichni odkývali, jaký jsi borec. Borec nejsi, je to prostě špatná reakce.


Glock 43, HK USP, CZ 27, 45, 50, 52, 75B, 44/81, 82, Derringer GG .45+9mm,
SVD 63, AKS74u, Brno mod. 4, Optima B12, M870
Sa vz. 26, 58, 61, UK 59, UZI, CQ-A1
Slavia 631, Slavia 634+Nikko Stirling 6x40AO, Crossman 1377
zaxxon
Příspěvky: 205
Registrován: 04 led 2011 17:39

Re: Oprávněné použití zbraně

Příspěvek od zaxxon » 16 kvě 2014 13:07

Artifex píše:
zaxxon píše:
Artifex píše:Není, protože prostě ten trestný čin v daný moment neprobíhá. Jedině to probíhání nebo jeho hrozba vylučuje protiprávnost použití zbraně a to už prostě pominulo.
Trestný čin nemusí probíhat, postačí když pachatele zadržíš bezprostředně poté...
Herdek, bezprostředně poté se na tebe nevztahuje nutná obrana ani krajní nouze, takže žádná beztrestná střelba, slučuješ zadržení (bezprostředně po činu) a použití zbraně (pouze při hrozícím nebo probíhajícím). Mně už přijde, že ti jde jen o to, aby ti to tu všichni odkývali, jaký jsi borec. Borec nejsi, je to prostě špatná reakce.
Nerozčiluj se:-)
- pochop, že když zadržuješ pachatele trestného činu dle § 76/2 tr. ř. (bezprostředně po spáchání trestného činu) - jen pro tvou informaci tr.ř. znamená trestní řád, ne trestní zákoník, tak to vůbec nevylučuje, že se v tu chvíli dostáváš současně do situace, kterou lze posoudit dle § 28 trestního zákoníku "krajní nouze" a jsi tedy v rámci tohoto zadržení oprávněn využít i prostředky které ti umožňuje tento institut. Chápeš to?
Já vím, že třeba nemáš vzdělání v oblasti práva, nebo praktické zkušenosti s řešením takových to situací, tak alespoň neosočuj nesmyslně jiného, že chce být "borec", to nemám opravdu zapotřebí, šlo mi jen o to, jaký na má kdo na popsanou situaci náhled..
Uživatelský avatar
Queeg 512
Příspěvky: 695
Registrován: 04 dub 2012 20:59
Bydliště: Cajzlov

Re: Oprávněné použití zbraně

Příspěvek od Queeg 512 » 16 kvě 2014 18:01

No co dodat.. zjevně nepolevíš a s tím vzduchem si taky nedáš pokoj. Nezbývá než doporučit revolver a první dvě rány slepé, brokové nebo gumové. Pokud to chceš řešit napůl latinsky s právníky, tak jsou možnosti tohoto fóra asi vyčerpány. Možná by nebylo od věci zeptat se na právní názor na obdobnou situaci několika různých oddělení PČR a několika různých SZ, jejich právní názory v takových případech na rozdíl od našich mají nějakou roli (zda tyto oddělení disponují dostatkem latiníků nicméně netuším). Osobně bych ale čekal, že kdyby náhodou odpověděli, opět by se potvrdilo že jiný kraj = jiný mrav, a problematika by zůstala nadále neurčitá.
zaxxon
Příspěvky: 205
Registrován: 04 led 2011 17:39

Re: Oprávněné použití zbraně

Příspěvek od zaxxon » 16 kvě 2014 19:12

Jo to máš asi pravdu, ale ty názory jsou právě zajímavý..
Uživatelský avatar
Queeg 512
Příspěvky: 695
Registrován: 04 dub 2012 20:59
Bydliště: Cajzlov

Re: Oprávněné použití zbraně

Příspěvek od Queeg 512 » 16 kvě 2014 19:32

No o tom žádná, debata většího počtu lidí na téma co všechno je nebo by mělo být oprávněným důvodem ke střelbě ostatně dle mých zkušeností ani nezajímavá být nemůže :lol: Kvůli tomu se taky účastním :mrgreen:
.:george:.
Příspěvky: 1
Registrován: 15 led 2015 21:46

Postup když jsem svědkem trestného činu

Příspěvek od .:george:. » 15 led 2015 21:56

Ahojte,

včera se mi stala taková nemilá událost. Stal jsem se svědkem fyzického napadení ženy jejím přitelem. Vše se odehrálo u nás v domě.

Asi ve 22 hodin jsem na chodbě v domě zaznamenal hlasité projevy evidentně solidně opilého muže, kolem 35. let. Když jsme s přítelkyní uviděli, že se odebral o patro nebo dvě výše, vylezli jsme na chodbu (bydlíme v přízemí). Tam jsme za rohem uviděli jeho přítelkyni, zeptali se, zda je v pořádku. Řekla že zatím ano, že se její přítel vrátil z hospody. Nabízeli jsme jí, že zavoláme policii (muž řval, byl agresivní) a že se můžek nám do bytu schovat, to odmítla. Policii jsem po návratu do bytu i přesto zavolal.

Uběhlo deset minut, policie nikde, když jsem uslyšel, jak se muž po té ženě ohnal, ona začala křičet a utíkala před ním po chodbě. Nikdo ze sousedů nevylezl. Nemohl jsem v tu chvíli vydržet nečinně doma a vydal se na chodbu s teleskopickým obuškem (nejsem majitelem ZP ani zbraně). Zeptal jsem se co se děje, že zavolám policii, obušek jsem měl připravený k úderu. Ten chlap se na mě otočil, a s nastavenou pěstí šel proti mně, vyhrožoval že mě zabije a ať zalezu zpátky do bytu. Vzhledem k jeho pohledu (vypadal, že mu přeskočilo) a na první pohled velký odhodlanosti jsem usoudil, že se zabít nenechám a zacouval jsem zpátky.

Během dalších 5 minut pak přijela policie a pána si po mírné potyčce odvezla.

V tu chvíli, kdy jsem se vrátil do bytu jsem na jednu stranu byl rád, že nejsem majitelem zbrojního pasu (i když se k tomu už nějakou dobu odhodlávám), protože po tom, co jsem slyšel jak ta ženská řve, bych tu zbraň nejspíš použil... (kdyby proti mně šel tak jako proti obušku).

Ptám se vás, i když u sebe viditelně neměl zbraň, pokud bych mu pohrozil zbraní a vyzval ho ať zanechá bušení do jeho přítelkyně a on se proti mně rozešel s pěstí připravenou k úderu, je použití zbraně jako nutné obrany v tomto případě adekvátní? Když jsem byl přímo svědkem fyzického napadení? Děkuji za odpovědi.
Uživatelský avatar
Artifex
Moderátor
Příspěvky: 1848
Registrován: 21 lis 2006 00:47
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Oprávněné použití zbraně

Příspěvek od Artifex » 16 led 2015 18:34

Ne, adekvátní by to pochopitelně nebylo a NO také ne. Když bys ale pohrozil zbraní a v momentě, kdy by proti tobě vystartoval tak ji schoval a nějak neletálně opatrně situaci zařídil obuškem nebo dotyčného pokropil pepřákem, pak by to bylo pravděpodobně OK.
Glock 43, HK USP, CZ 27, 45, 50, 52, 75B, 44/81, 82, Derringer GG .45+9mm,
SVD 63, AKS74u, Brno mod. 4, Optima B12, M870
Sa vz. 26, 58, 61, UK 59, UZI, CQ-A1
Slavia 631, Slavia 634+Nikko Stirling 6x40AO, Crossman 1377
Wyky
Příspěvky: 40
Registrován: 29 kvě 2014 06:56

Re: Oprávněné použití zbraně

Příspěvek od Wyky » 20 led 2015 20:38

Naopak, myslím si, že ano, viz. trestní zákon:

§ 13 Nutná obrana
Čin jinak trestný, kterým někdo odvrací přímo hrozící nebo trvající útok na zájem chráněný tímto zákonem, není trestným činem. Nejde o nutnou obranu, byla-li obrana zcela zjevně nepřiměřená způsobu útoku.

Otázka je, co je "obrana zcela zjevně nepřiměřená způsobu útoku". Pokud má útočník o 50kg více, nebo je pod vliven něčeho, tak se to dá asi uhádat,
V případě použití obuchu bych asi argumentoval krajní nouzí:

§ 14 Krajní nouze
Čin jinak trestný, kterým někdo odvrací nebezpečí přímo hrozící zájmu chráněnému tímto zákonem, není trestným činem. Nejde o krajní nouzi, jestliže bylo možno toto nebezpečí za daných okolností odvrátit jinak anebo způsobený následek je zřejmě stejně závažný nebo ještě závažnější než ten, který hrozil.

Zlámaný obě ruce útočníka jsou, podle mě, přiměřená obrana. :)

Dalším trestem (jak pro kterou stranu - manželka/přítelkyně) je to, že se šest neděl sám ani nevychčije. :lol:
Artifex píše:Ne, adekvátní by to pochopitelně nebylo a NO také ne. Když bys ale pohrozil zbraní a v momentě, kdy by proti tobě vystartoval tak ji schoval a nějak neletálně opatrně situaci zařídil obuškem nebo dotyčného pokropil pepřákem, pak by to bylo pravděpodobně OK.
Neumím si představit, že bych v takové situaci měl čas něco schovávat a něco jinýho vytahovat. Od PC se to dobře radí, ale reálná situace je o jiném fofru.
Uživatelský avatar
Artifex
Moderátor
Příspěvky: 1848
Registrován: 21 lis 2006 00:47
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Oprávněné použití zbraně

Příspěvek od Artifex » 21 led 2015 00:19

" Pokud má útočník o 50kg více, nebo je pod vliven něčeho,"> Dle aktuálních rozsudků smolík, jak nic u sebe nemá, tak vytahovat palnou je v podstatě pozvánka na posezení.

"§ 14 Krajní nouze"> Na útok krajní nouzi použít nemůžeš, takže také smolík

Ty očividně nemáš u těch dvou paragrafů ani ponětí, jak to funguje, co? Ano, schovávání je hovadina, základem v téhle situaci, když uvidíš, že u sebe nemá zbraň je ani tu svoji nevytahovat. Nebo to zkus, rádi se podíváme na ten překvapený výraz u rozsudku.
Glock 43, HK USP, CZ 27, 45, 50, 52, 75B, 44/81, 82, Derringer GG .45+9mm,
SVD 63, AKS74u, Brno mod. 4, Optima B12, M870
Sa vz. 26, 58, 61, UK 59, UZI, CQ-A1
Slavia 631, Slavia 634+Nikko Stirling 6x40AO, Crossman 1377
Uživatelský avatar
madbugie
Příspěvky: 1008
Registrován: 16 říj 2008 07:50
Bydliště: Trnava, SK

Re: Oprávněné použití zbraně

Příspěvek od madbugie » 21 led 2015 07:52

takže ak chlap pod vplyvom alkoholu (to je jedno aj 75kg) mláti päsťami ženu (povedzme 55 kg) a oháňa sa aj po mne päsťou... to nie je dôvod na obranu mňa či tej ženy ???

pokiaľ viem tak zabiť sa dá aj holou rukou a na priestore chodby domu, čo je bezprostredná blízkosť, je to podľa mňa hrozba ohrozujúca život ako môj tak ženin... zvlášť ak útočník je zjavne pod vplyvom...

ale v tomto banánistane CZ/SK sa aj tak nie je čomu čudovať... u nás zákony chránia lumpov a zlodejov...
- - - = = = (( as mad as possible )) = = = - - -
AirArms Pro-Sport + Hawke Eclipse 30 SF 6-24x50 + Kozap č. 23 + JSB Exact 4,52 mm (bolo 5,52 mm)
pelanj
Příspěvky: 255
Registrován: 28 úno 2013 13:29

Re: Oprávněné použití zbraně

Příspěvek od pelanj » 21 led 2015 09:01

Mezi chlapa a ženskou (ve vztahu) se zásadně nemíchat! Když opilému chudáčkovi ublížíš, tak se na tebe vrhne jeho do té doby oběť. Něco jiného je, když chlap obtěžuje cizí ženskou.
Wyky
Příspěvky: 40
Registrován: 29 kvě 2014 06:56

Re: Oprávněné použití zbraně

Příspěvek od Wyky » 12 úno 2015 10:44

Artifex píše:Ty očividně nemáš u těch dvou paragrafů ani ponětí, jak to funguje, co? Ano, schovávání je hovadina, základem v téhle situaci, když uvidíš, že u sebe nemá zbraň je ani tu svoji nevytahovat. Nebo to zkus, rádi se podíváme na ten překvapený výraz u rozsudku.
Zatím jsem neměl tu čest (zaplaťpánbu) cokoliv tahat z kapsy/pouzdra/ledvinky apod., takže dokud to neabsolvuji, tak asi ponětí mít nemohu. Pokud už někdo toto zažil a prošel si i následky, tak asi ponětí má.
Nicméně, nepřiměřená obrana je poměrně obecný pojem, aplikovatelný na téměř cokoliv.
Pokud bude mít útočník klacek, je přiměřenou obranou pouze větší klacek? A co nůž, teleskop, pistole? To je už nepřiměřené? Podle mě je to na posouzení případ od případu a záleží kdo to posuzuje.
all
Příspěvky: 301
Registrován: 24 kvě 2006 10:27
Bydliště: sever jihu Čech

Re: Oprávněné použití zbraně

Příspěvek od all » 13 úno 2015 11:44

Já myslim, že george to vyřešil na jedničku. Zavolal policajty, situaci kontroloval a přímému střetu se včasnym vycouvánim vyhnul. Obušek je na prd, alkoholem a adrenalinem posilněnému hovadu přerazíš ruku, ale on, protože si to uvědomí až druhý den, zareaguje jinak než bys čekal. Hrozí rvačka na blízko a to je na prd. Zbraň je ještě horší. Vůbec bych jí nevytahoval. To, žes to v ten moment vyhodnotil jako útok na své zdraví či život neznamená, že soudce to vyhodnotí stejně. A jak píše pelanj, uvědom si, jak bude svědčit ta "napadená". Ukáže se, že to bylo všechno jinak a Ty jsi sprostý vrah (minimálně sprostý obviněný:-)).
jaryn65
Příspěvky: 15
Registrován: 01 pro 2014 20:52

Re: Oprávněné použití zbraně

Příspěvek od jaryn65 » 16 dub 2015 18:10

Ahoj
Rád bych se podělil ze včerejší šlamastikou.Jdu si na procházku se svým labradorem,prostě mazel.
Obrázek
Když se z poza rohu vyřítí pitbul,masakr.Pustily se do sebe,tekla krev,ale po chvilce přestaly,jen na sebe čuměly.V tu chvíly jsem udělal strašnou chybu a vodítkem svýho psa otočil,v domění,že je konec.Chyba největší,pitbul se zakous do tváře a samozdřejmě nechtěl pustit.Kolemjdoucí chlápek pitbula zaleh a já ho mydlil pěstma,pak pustil(asi pod tíhou chlápka).Po chvilce se dobelhal 150kg majitel,že za to nemůže,že mu utek z auta.Tak mě v tuhle chvíly napadlo (připravuju se na ZP)použití leg.držené zbraně.V tu chvíly,kdybych měl ZP.(E) bych toho psa nemylosrdně pustil ke kytičkám.

Psa jsme doma utřely ale,jeho krev to nebyla, tak asi moje.Málem jsem si překousnul jazyk.

Kdybych měl u sebe nůž???
david33
Příspěvky: 61
Registrován: 13 pro 2013 21:08

Re: Oprávněné použití zbraně

Příspěvek od david33 » 16 dub 2015 20:39

nemohl bys použit zbraň z duvodu učasti ostatnich osob a zastavby v tomto připadě je lepší nuž.Jinak k psovi se neotáčej zady ale to viš po bitvě je každy general sem rad že to dopadlo relativně dobře
Odpovědět