Ochrana majetku strelnou zbrani

Otázky týkající se zbrojního průkazu, držení a zařazení jednotlivých zbraní atd.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Alci
Příspěvky: 124
Registrován: 30 črc 2009 21:39
Bydliště: Jihlava

Re: Ochrana majetku střelnou zbraní

Příspěvek od Alci » 20 dub 2013 18:50

no, ano. Zbraň bych mu nedával, ani zásobník. Ale pokud by mě někdo s nožem požádal o peněženku, tak mu ji nejspíš dám. Zloděj málokdy chce ublížit a když, tak to udělá ze zálohy jako první věc. Když už si řekne, tak ho nechceš zbytečně provokovat nebo hnát do úzkých, kdy si bude myslet, že je v hajzlu a začne jednat impulzivně. Ty 3tis co nosím nestojí za to, abych po něm vystřelil a pak dal 150k za právníka a soud obhajujíc, že jsem se vlastně hrozně bál, že mi stejně ublíží (což je nesmyslný předpoklad). A držím se zásady nemířit na nic, na co nejsem připraven vystřelit. Kvůli peněžence nejsem připraven střílet. Můžeš si myslet, že je lepší to udělat jinak. Ale mojí prioritou není "se bránit", ale snížit nebezpečí. A to i společenské po incidentu.

Až se změní soudy, budu jednat jinak. Ale svoboda má pro mě mnohem vyšší cenu, než většina majetku, nebo pár modřin. V pár potyčkách jsem se ocitl. A při zpětném pohledu nic z toho by nestálo za použítí zbraně, třebaže na místě bych ji na místě nejspíš použit chtěl, protože k tomu byl důvod. Obrannou zbraň mám na případy, kde budu mít čas přemýšlet, nebo pomoct někomu jinému, kde bude volba místa a použití na mě. A 95% případu má tento charakter. Nejde o vteřiny, aby rozhodovala 0.5s co potřebuju na natažení závěru. Šance, že se ocitnu pod útokem je velmi nízká. Nečekanému útoku, který se stane jednou za život, stejně nikdo v rámci sekund čelit nemůže, protože na to není zvyklý. Když už se to stane, nebudu na tom hůř než těch 10mil. lidí co žijí beze zbraně pořád a přežili. A dává mi to aspoň možnost v ojedinělých případech dělat něco navíc. Nemám zbraň proto, abych se bránil za každou cenu. O Pyrrhovo vítězství nestojím.

Jestli seš mladej a budeš pořád jen číst černou kroniku, stane se z tebe jen naivní paranoik, co bude věřit tomu, že dvojstřel nebo tasení pod 1s má životně důležitý význam. Budeš věčně rozebírat teoretickou účinnost nábojů a podobný s prominutím sr.čky. Místo abys dokázal vůbec přemýšlet jako člověk, co chce prostě jen žít normálně. A pak, pokud budeš mít tu 2% smůlu, že tě potká trochu nepříjemná situace, budeš z pocitu nespravedlnosti/pomsty nebo podobných nejčastějších reakcí použít zbraň tam, kde by stačilo svěsit ocas a schovat se, a ublížíš si víc, než kdybys zbraň neměl.

Protože jakmile na někoho namíříš zbraň, jsi hrozba i kdyby původně ublížit nechtěl. Už musíš střílet jakmile udělá prudký pohyb, protože je vysoká šance, že se sám bude bránit. Případů míření, kdy si obránce nechal zbraň vzít je víc. Pak už nemůžeš přemýšlet. A jak říkám, podle současné praxe máš tak 80% šanci, že takovým úkonem si ublížíš víc než pomůžeš.

Řekl jsem to samý třema způsobama. Tak snad je podtext jasný.


Uživatelský avatar
Queeg 512
Příspěvky: 695
Registrován: 04 dub 2012 20:59
Bydliště: Cajzlov

Re: Ochrana majetku střelnou zbraní

Příspěvek od Queeg 512 » 20 dub 2013 19:31

Jj, teď už je to jasné do nejmenších podrobností a v podstatě jsi mi v celkovém shrnutí odpověděl i na dřívější otázku, jestli zavedení TČ nebezpečné vyhrožování pozici obránců zkomplikovalo. Já každopádně u zbraní spíš než o dvojstřelech po rychlém tasení přemýšlím o jejich odstrašujícím účinku a stále mám za to, že může nastat i situace a vzdálenost, kdy je nejlepší na vytažení nože reagovat ukázáním mnohem většího nože, případně i vytažením a natažením pistole, což lze i bez míření na útočníka, jde mířit i do země. Jako naprostý pacifista bych radši i za cenu takového tasení a třeba i nezákonného vydávání se za policajta útočníka radši takto zkusil motivovat k tomu, aby si to rozmyslel a odešel, než bych si ho pustil k tělu. A to s plným respektem k faktu, že při tasení zbraně je nutné být připraven ji použít. Je to sice nepříjemné ale pokud s tím začne útočník, je třeba respektovat i to. A právě o tomto by snad měla být ustanovení o NO/KN. O churavé mysli některých soudců samozřejmě vím, ale jak jsem již uváděl, zajímá mě spíš, jak by to mělo být bez zvažování těchto extrémů, které osobně řadím spíše do problematiky obecné vymahatelnosti práva. Pro vyhodnocení skutečného rizika jsou sice nezbytné, na druhou stranu ne všichni mají tu největší smůlu.

A že ve statistikách takové případy úspěšné obrany nefigurují? Nebude tím, že to prostě lidi nehlásí?
Beran
Příspěvky: 156
Registrován: 28 srp 2012 22:16

Re: Ochrana majetku střelnou zbraní

Příspěvek od Beran » 24 dub 2013 22:36

Možná je to i paranoa, ale je to tu ALE.
Jak by to dopadlo v případě že mě nějaký drban slušně požádá s nožem v ruce o mou peněžní hotovost, klíče, doklady, telefon, platební karty... a já mu na to s né klidným svědomím odpovím že by mě musel zabít...
Čistě teoreticky jej upozorním že bude muset použít násilí a tím pádem jeho další počínání je vedeno proti mému životu a zdraví za účelem získání mého majetku... a toto upozornění lze vyslovit i s již nadrcnutou zbraní v ruce.
Uvědomme si že pokud například vezme kompletní prkenici a k tomu ten mobil a klíče, případně batoh kde má člověk vše takhle pěkně naservírované (ženy používají kabelku), tak má kompletní přístup i k nám domů a může ohrozit i rodinu kterou by tam mohl zastihnout...
Možná su divnej, ale proč mám pořád ustupovat a nechat se okrádat a ohrožovat? Proč jsou tidle grázlové vždy chráněni?
Pokud se nedej bože něco takového stane, tak raděj ať je o jednoho, či pár drbanů na světě míň a i za cenu že to bude mít pro mne následky, než aby zase tato pakáž spokojeně pokračovala v krasojízdě.
Uživatelský avatar
Queeg 512
Příspěvky: 695
Registrován: 04 dub 2012 20:59
Bydliště: Cajzlov

Re: Ochrana majetku střelnou zbraní

Příspěvek od Queeg 512 » 25 dub 2013 23:37

Vidím to podobně. Paranoia to je, a to pořádná, o tom žádná řeč. Je tu ale i to ALE - v této oblasti panuje obrovská nejistota, což je ostatně vidět i z té předchozí debaty. Je vlastně šílená. Co může být tak složité na otázce, zda je možné předejít závažnému trestnému činu (loupežné přepadení) jednáním, které vždy bylo a je pouze přestupkem (manipulace se zbraní na veřejném prostranství bez míření na útočníka, rozumně provedený varovný výstřel), případně méně závažným TČ?

Od r. 2009 tu tedy nově máme TČ nebezpečné vyhrožování, který by se měl vztahovat asi jen na míření, a asi půjde narazit na v trestním řízení činného idiota (to není urážka, ale diagnóza) který to bude zkoušet napasovat i na ukázání zbraně bez míření či pouhé odhrnutí košile ve výhružném smyslu. Pořád by ale mělo platit, že loupežné přepadení je víc než nebezpečné vyhrožování, a pořád tady ale máme ustanovení o NO a KN a výše uvedené je celkem ukázkový případ toho, o čem by tyto paragrafy měly být.

Nedělám si ale žádné iluze, vymahatelnost práva je mizerná, zbraně a jejich držitelé jsou zrovna na černé listině, takže ve výsledku mají v této oblasti orgány a orgáni ještě o kousek větší volnost, než když o zbraně nebo o obranu nejde. Tady už to ale asi přestává být problematikou vhodnou k probírání na střeleckém fóru. Někdo se nejapně zeptá, jestli by s tím nešlo něco dělat, a chudák provozovatel bude zase muset poskytovat provozní a lokalizační údaje :(
Beran
Příspěvky: 156
Registrován: 28 srp 2012 22:16

Re: Ochrana majetku střelnou zbraní

Příspěvek od Beran » 26 dub 2013 09:15

Bez nadsázky a paranoi je dané automaticky že všechny fóra týkající se střelectví a zbraní, stejně tak jako airsoftové veby jsou monitorovány PČR. Je to dané legislativní prevencí a vše co někdo vylepí na dané stránky je automaticky sledováno a vyhodnocováno stejně jako IP uživatelů. Nicméně za tím co sem psal si stojím a nevydím v tom nic špatného.
Poctivě pracující člověk a především plátce daní by měl být chráněn před těmi kteří na státu jen parazitují a poté stojí ještě další peníze při výkonu trestu. Nehledě na jejich společenskou nebezpečnost. Vím že svím jednáním v případě NO a KN se mohu lehce díky sistému dostat také do výkonu trestu, ale na druhou stranu je to pořád lepší než se nechat podříznout a nebo ubodat, popřípadě ohrozit rodinu tím že by měl pachatel mou adresu a klíče...
Uživatelský avatar
Lachtan
Příspěvky: 195
Registrován: 31 led 2009 20:00
Bydliště: PRG

Re: Ochrana majetku střelnou zbraní

Příspěvek od Lachtan » 27 dub 2013 12:16

To, že všechny tyto weby mohou býti monitorovány PČE nebo jinou složkou, mohu považovat za pravděpodobné.

Ale mohl by jsi mi prosím osvětlit, jak se dostanou k IP adresám jednotlivých uživatelů ???

To by mě (coby moderátora jiného fóra) vcelku zajímalo :?: 8)
Alci
Příspěvky: 124
Registrován: 30 črc 2009 21:39
Bydliště: Jihlava

Re: Ochrana majetku střelnou zbraní

Příspěvek od Alci » 28 dub 2013 04:25

(protože policajti sledují všechno, to přece každej ví... bez paranoi samozřejmě...)

Taky by mě zajímalo, co to je "legislativní prevence", když tím je dáno, že policie sleduje všechna fóra. Já si spíš myslím, že jim je to celkem jedno. Že jsou mezi střelci i policajti asi tajemství nebude. Takže si to tu určitě pár přečte, ale že by hned jeli prošetřovat... taky si to tu přečtou hasiči a učitelé, to je taky skoro jistý...
lonewolf64
Příspěvky: 98
Registrován: 12 led 2013 13:11

Re: Ochrana majetku střelnou zbraní

Příspěvek od lonewolf64 » 22 kvě 2013 01:42

Pokial legislativa nestanovuje s matematickou presnostou (co je IMHO prakticky nemozne) hranice KN, NO ci v pripade SR i opravneneho pouzitia zbrane, bude to vsetko len a iba o ludoch. O tom ci si policajt trufne zastavit/odlozit/postupit, prokurator poda/nepoda a ako sa sudca vyspi, pripadne aky ma celkovy postoj k zbraniam a podobne. Subjektivny prvok je fajn vec, zvlast pri nedokonalej legislative, kde sudcovska tvroba prava (ano i v kontinentalnom pravnom systeme) dokaze preklenut niektore nedokonalosti zakona. Ale ked sa raz obrati proti zdravemu rozumu...
david33
Příspěvky: 61
Registrován: 13 pro 2013 21:08

Re: Ochrana majetku střelnou zbraní

Příspěvek od david33 » 17 pro 2013 20:00

panové rošiřil sem vaše řady teda na zbrojním prukazu nezaschnul inkoust mam A B E stal jsem před rozhodnutim jestli budu u sebe nosit skrytě zbraň ale po přečteny fora sem odmit nosit i když na zbrojaku mam kouzelnou větičku.Bohužel se dos často pohybuju po praze v mhd tak nebudu hlidat peněženku a jeste zbraň. Ja sem člověk ktery se snaži pomoct lidem v nouzi když lidi koukaj jinam ta ja zakročim naposledy na hlavnim nadraží když chlap mlatil ženskou tak všichni co tam byli tak dělali že to nevidí tak sem se postavil mezi chlapa a zenskou chudak ženska ta se mi schovala za zady az když se na mně chlap sapal tak mi pomoch nedaleko stojici taxikař ktery na to dřiv koukal jak suva uz to nikdy neudělam uz se nebudu motat do žadneho pruseru abych nakonec nepřišel o zbrojak
Odpovědět