obrana - teleskopicke obusky

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Václav
Příspěvky: 12
Registrován: 03 lis 2006 14:07
Bydliště: Praha 9

Kalený teleskopický obušek

Příspěvek od Václav » 04 kvě 2007 15:29

Jsem již dlouhá léta majitelem tohoto prostředku. osobně preferuji délku 26", ale má to svá uskalí při skrytém nošení, někde by se hodil kratší 23". Důležité je zmínit, že oproti střelné zbraní, se kterou je efektivní i 100 letá invalidní babíčka, je třeba na teleskop. obušek mít dostatečnou fyzickou dispozici, ať už se to týká kondice, síly, obratnosti. Pořádají se na to specializované kurzy. Výhodou oproti střelné zbrani je že dobrák po ráně hned neumře, s použitím pistole jsou pak velké potíže ze strany policie i když je člověk v právu i když na druhou stranu toto je lehká zbraň, která nesrazí utočníka jednou ranou, je třeba ho praštit vícekrát a vší silou, nejlépe do hlavy. V kombinaci s kopy nohama je to velice účinné a nedestruktivní, takže dnešní trend je zavádění tohoto prostředku mezi policisty. Další velkou výhodou, pokud jsi mimořádně mrštný a dostatečně trénuješ, tak lze teleskop používat pro nasazení pák, ze kterých bych řekl se takřka nejde dostat. Asi takhle, na kontaktní vzdalenost je lepší používat boj holými rukami např. box nebo karate a pokud je prostor a protivník má např. nůž apod, nebo je protivníků víc tak je teleskop výtaným pomocníkem i když, když se tluče do lidí tak je lepší mít něco v ruce než holou pěstí, potom se nemusí ruce zbytečně dlouho léčit. :lol: :wink:
U teleskopického obušku platí pravidlo pro používání: Škoda každé rány, která padne vedle . :wink: :twisted:


S pozdravem Václav.
Lada
Příspěvky: 295
Registrován: 06 říj 2005 13:10
Bydliště: Near Brno

Příspěvek od Lada » 04 kvě 2007 23:02

tak když ho praštíš vícekrát a vší silou do hlavy jak myslíš že onen útočník dopadne? nejspíš úplně stejně jako když ho střelíš.....tak o té nedestruktivitě trocha pouvažuj :idea:
Lugerman
Příspěvky: 209
Registrován: 23 říj 2005 22:30
Bydliště: Severní Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Kalený teleskopický obušek

Příspěvek od Lugerman » 05 kvě 2007 10:51

Václav píše:toto je lehká zbraň, která nesrazí utočníka jednou ranou, je třeba ho praštit vícekrát a vší silou, nejlépe do hlavy
:?: :roll: :?:
No, nějakou dobu už teleskop vlastním a myslím, že s ním i dokážu slušně zacházet. Před tím než sem si ho pořídil, cvičil jsem už s klasickým obuškem a tonfou. Můžu říct jen toto: Ty jsi asi ještě nikoho vší silou obuškem nepraštil, natož aby jsi s ním dostal. Protože kdyby ano nemohl bys napsat to co jsi napsal.
Pokud někdo umí s obuškem zacházet, tak je možné bez problémů složit útočníka jednou (dobře umístěnou) ranou. A nemusí být do hlavy. Pokud nejde o typ televizního hrdiny do něhož můžeš mlátit železnou tyčí a nic se mu nestane.
Až někoho tou železnou tyčkou (teleskop nic jiného není) praštíš vícekrát vší silou do hlavy, tak se potom nediv když tě někdo obviní ze zabití. :(
Si vis pacem, para bellum.
Uživatelský avatar
J.Laser
Příspěvky: 477
Registrován: 20 bře 2007 00:51
Bydliště: Podřipsko

Příspěvek od J.Laser » 05 kvě 2007 13:46

On i ten ještě nerozložený obuch je pěkná zbraň,když ho držíš v pěsti a nemáš perníkový klouby tak výrazně podpoří ránu pěstí.Myslím,že Bobíci v Anglii používají takové úderové válečky co jenom lehce přesahují palcovou a malíkovou hranu a při úderech na tvrdé části jako je loket koleno horní hrana ramene atd. tě dokážou otřískat jak píšťaličku.
Dark

Příspěvek od Dark » 05 kvě 2007 17:54

J.Laser,
Perníkový klouby? To snad ne. Doufám že tím nemyslíš to, že s něčím v dlani udeříš někoho pěstí - klouby. Tento nesmysl jsem slyšel už víckrát ale pokud si nechceš zničit ruku tak to raději nezkoušej. Jó, použít složený obouch či něco podobného jako Yawaru tzn. konce trčí z dlaně a udírám těmito konci tak to je jiná. To vřele doporučuju nacvičit, hlavně proto že se tak dá použít spousta běžných věcí co jsou při ruce ale něco v ruce a úder pěstí tedy rozhodně ne.
Stanislav Lukš
Příspěvky: 64
Registrován: 16 srp 2006 19:29
Bydliště: Opava

Příspěvek od Stanislav Lukš » 06 kvě 2007 13:47

To Dark: je to hooodně stará hospodská finta. Vezmeš do hrsti něco, co ti zpevní pěsti. Dává to pak (možná že jenom subjektivní pocit jistější ruky při úderu).

Já si kupuji denně cigarety na vícero místech. Díky mojí spotřebě mě již ledaskde znají jménem a tak jsem se zeptal. Cca 50 % prodavaček nemá nic, ten zbytek různé druhy kasrů, tekutých střel, atd. Teleskop. obušku se vysmály.

Teleskop. obuškem je nepříliš efektívní mlátit do hlavy. Nemusí to mít kýžený efekt, nebo to má efekt až příliš velký. Ideálním místem je klíční kost. Snese jenom malý úder, pak praská a tím se bortí držení hrudního koše, končetina na dané straně často zůstane nehybná.

Nevím, kolik z vás se již dostalo do konfliktu (a měli k dispozici teleskop. obušek), ale některé příspěvky jsou (při vší úctě) jenom plky. A schválně se zeptejte některého policajta, jak se dívá na teleskop. obušek v rukách civilisty.
Standa
Dark

Příspěvek od Dark » 06 kvě 2007 17:33

Staninislav Lukš:
Moc se nedivím že trafikantky ale podle mě ani ženy obecně nemají v oblibě obušek. Ono si možná uvědomují, že by jej stejně nedokázaly použít. Efektivně použitý obušek znamená dát nekompromisní úder a to nezvládne ani dost chlapů natož žen. Zmáčknout "kasr" ale třeba i spoušť pistole je vždy jednoduší.
K tomu složenému obuchu či nějakému předmětu v ruce.
Ať si každý kdo to chce použít zkusí vzít si do ruky nějakou třebas kulatinu a dá úder pěstí do boxovacího pytle.
Stanou se dvě věci.Buď udírající vykloní pěst nahoru a zhmoždí si či zlomí prostřední klouby či články prstů nebo pěst vykloní dolů a zasáhne cíl sice vhodnějšími a odolnějšími klouby blíž k dlani ale pěst bude mít v tak blbém úhlu že riskuje zase zranění zápěstí. Já si podobným způsobem zlomil zápěstí a věřte že stačí skutečně jen trochu vyhlé zápěstí.
Sice je to možná stará hospodská finta ale já bych dodal stará a pitomá.
Václav
Příspěvky: 12
Registrován: 03 lis 2006 14:07
Bydliště: Praha 9

Re: Kalený teleskopický obušek

Příspěvek od Václav » 10 kvě 2007 08:41

Lugerman píše:
Václav píše:toto je lehká zbraň, která nesrazí utočníka jednou ranou, je třeba ho praštit vícekrát a vší silou, nejlépe do hlavy
:?: :roll: :?:
No, nějakou dobu už teleskop vlastním a myslím, že s ním i dokážu slušně zacházet. Před tím než sem si ho pořídil, cvičil jsem už s klasickým obuškem a tonfou. Můžu říct jen toto: Ty jsi asi ještě nikoho vší silou obuškem nepraštil, natož aby jsi s ním dostal. Protože kdyby ano nemohl bys napsat to co jsi napsal.
Pokud někdo umí s obuškem zacházet, tak je možné bez problémů složit útočníka jednou (dobře umístěnou) ranou. A nemusí být do hlavy. Pokud nejde o typ televizního hrdiny do něhož můžeš mlátit železnou tyčí a nic se mu nestane.
Až někoho tou železnou tyčkou (teleskop nic jiného není) praštíš vícekrát vší silou do hlavy, tak se potom nediv když tě někdo obviní ze zabití. :(
Lugermane to je pěkné co píšeš, možná máš i v posledním bodě pravdu :wink: , ale jestli jsi teda tolik trénovaný, tak jsi si mohl všimnout, že lidi nečekají až je praštíš do kebule, docela se kroutí a všelijak uhýbají a je docela problém se správně trefit :D . Možná že když jsi trénoval s nějakými slabými protivníky nechci psát se ženami nebo dětmi tak to není problém :? , ale na takové protivníky tel. obuch skutečně nepotřebuješ :roll: :lol: . Kdyby jsi přečetl pozorně až do konce tak by jsi si všiml, že zminuji vhodnost použití na ůtočníka ozbrojeného, nebo když je jich víc a pokud jsi takový lidumil, který se bojí praštit bližního svého, tak snad ani žadnou zbran nenos protože ti je na nic. Já osobně se řídím zmíněným heslem, mnohokrát jsem to vyzkoušel a ze zkušenosti mohu říci, že teleskopický obušek je jen na lehký potuk a pokud narazíš na 2m se 150 kg chlapa, ale klidně stačí i 100kg drobeček trochu víc oblečenej v zimních šatech nebo víc lidí, kteří ti chtějí zvalchovat kostru tak ti ani teleskop moc nepomůže a to jsem drobeček 180cm se 100 kg v kulturistické podobě a žívím se v bezpečnostních službách už hodně let. :wink: :lol: Původní otázka zněla zda je to vhodná zbraň a jaká délka je nejlepší. nuže ve zkratce lze říci jako o všem jak na co a že všechno má svá pro i proti. Pokud předpokládáš použiti v interiéru, potom stačí kratší 21", pokud v exteriéru, jako Já tak je lepší 26", ale záleží taky jak ti padne do ruky. Dále jak tu někdo zmínil zásadně pouze kalenou verzi a lze např. u ESP http://www.obrana.cz koupit řadu doplnků, doporučuji svítilnu. Ještě na závěr, všiml jsem si že tu někdo píše jako o dobrém cílovém místě - klíční kost apod. :o , tak tady bych chtěl důrazně upozornit, že z hlediska odrazení útočníka dobrý, ale je tam trvalý následek ,, újma na zdraví" a se zákony jaké máme v ČR to je koledování o zabásnutí za ublížení na těle. proto jsem psal že je lepší švihnout mu jich pár na čelo, bude ho mít modrý, možná otřes mozku, ale druhý den o ničem neví, nějaký přerážení kostí tel. obuchem zásadně nedoporučuju, nestojí to o komplikace s policajty apod. 8)
S pozdravem Václav.
BiSon
Příspěvky: 14
Registrován: 02 říj 2006 10:03

Re: Kalený teleskopický obušek

Příspěvek od BiSon » 10 kvě 2007 13:25

Václav píše:... je lepší švihnout mu jich pár na čelo, bude ho mít modrý, možná otřes mozku, ale druhý den o ničem neví ...
No, ja nevim, prosel jsem (casti?) vycviku ASP a trener (M. Cibulka) rozhodne nedoporucoval udery na hlavu, ze pri spravne provedenem uderu by mela kost prasknout jako nic. Naopak smerovat utoky na kosti a vyuzit razance obuchu ke zlomeni (klicni kost, stehenni kost, ruka,...) a tim ochromeni utocnika.
Uder se teda provadi celym telem, zadny machani od ramene, v tom pak neni ta sila.
A dalsi doporuceni bylo zvolit delku 16". Uvazuje se o noseni, pro profesni pouziti jsou vhodnejsi delsi.
Uživatelský avatar
Silencer
Moderátor
Příspěvky: 1480
Registrován: 15 kvě 2006 08:35
Bydliště: Praha

Příspěvek od Silencer » 10 kvě 2007 13:48

Souhlasím, s teleskopem raději "do hlavy ne" je to přece jen solidní kus železa. I tréninková videa pro použití u ozbrojených složek obsahují upozornění, že by se obušek měl používat na měkké části těla, popřípadě na kosti, ale zde hrozí závažnější zranění.
Jinak to zpevnění úderové plochy držením předmětu v ruce - v karate se běžně takový válečky používaly, ale nemůžu vyhrabat jak se tomu říká. Každopádně je to reál a je to poměrně účinný, navíc útočníka může člověk udeřit spodní nebo horní stranu toho tvrdýho válečku, podle potřeby :)
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 10 kvě 2007 13:52

16" je totiz take tuzsi a pevnejsi.
vito
Příspěvky: 586
Registrován: 28 lis 2005 13:48

Re.:

Příspěvek od vito » 10 kvě 2007 14:11

Silencer: Už to shora kolega psal, jmenuje se to yawara. Je to dřevěný váleček, který mírně přesahuje na obě strany sevřenou pěst. Na použití je vypracovaná velmi promyšlená a účinná taktika. Jednak skutečně zpevní ruku a používají se k úderům i přečnívající konce.
pbrejsa
Příspěvky: 304
Registrován: 05 dub 2007 06:59
Bydliště: pha5

Příspěvek od pbrejsa » 10 kvě 2007 15:22

S tou velikostí obušku je to asi jako s kamenem. Jen s kamenem odpovídajícího tvaru a velikosti- hmotnosti hodíte přesně a co nejdál. Pro človeka s hmotností kolem 80 kg je optimální rozměr kolem 20 až 21" (52 až 54mm). Obušky delšími může uvedený jedinec jen vyjímečně vést účinnější a hlavně efektivnější úder. Pohyb ruky se s delším obuškem pozorovatelně opožďuje, setrvačný odpor obušku roste. Ergonomie pokulhává. Stejně tak u obušku krátkého, kdy je rychlost pohybu sice vysoká, ale klesá devastující účinek v místě dopadu. Obušky délky 25" a větší jsou předvším určeny pro trénované a fyzicky disponované jedince. V podstatě ze zájmu a především z profesionálního materiálového pohledu jsem několik takovýchto obušků zdevastoval a když mi umdlévala ruka, tak ochotně devastoval 110kg potomek, který si vybíjel energii svých 19 roků. A moje zkušenosti potvrzují výše uvedené, 21" je asi nejvhodnější, lépe devastuje dané předměty a je tužší než 26", 26" se snadněji ohýbá a dříve dojde k jeho zničení. 16" jsem nezkoušel, ale předpokládám, že bude zase nejodolnější. Nevím, jestli uvedená informace někomu k něčemu pomůže?
Lugerman
Příspěvky: 209
Registrován: 23 říj 2005 22:30
Bydliště: Severní Morava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lugerman » 10 kvě 2007 20:25

to Václav: No, já netrénuju ani s dětmi, ani se ženami, ale se sobě rovnými :) a bližního svého se taky praštit nebojím. Jo, a mám taky metrák, a 186 cm. Jinak jak ty sám píšeš, útočník je samozřejmě v pohybu a hlava je malý a ošidný cíl. Navíc si údery na hlavu většina velmi dobře hlídá.
Jinak já taky už mám dost dlouho co do činění s bezpečnostními složkami (nějakých 12 let) a pokud jsi tak zkušený, tak bys měl vědět, že každý státní zástupce nebo vyšetřovatel bude mnohem hůře nahlížet na údery do hlavy než na nějakou zlomenou ruku nebo nohu. Jestli ovšem těmi bezp. službami nemyslíš hlídání regálů v Kauflandu. :D
Nehledě samozřejmě na to, že ten co dostane do hlavy a bude mít všech pět pohromadě, tak to uhraje na mnohem trvalejší následky než s klasickou zlomeninou.
Si vis pacem, para bellum.
Uživatelský avatar
Silencer
Moderátor
Příspěvky: 1480
Registrován: 15 kvě 2006 08:35
Bydliště: Praha

Příspěvek od Silencer » 10 kvě 2007 21:15

To vito: Díky, už mě štvalo že si nemůžu vzpomenout a nemůžu to ani najít :wink:
Odpovědět