Noseni zbrane

Otázky týkající se zbrojního průkazu, držení a zařazení jednotlivých zbraní atd.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Mike09
Příspěvky: 5
Registrován: 10 dub 2012 16:34

Nošení zbraně

Příspěvek od Mike09 » 10 dub 2012 16:42

Dobrý den,
mám ZP sk. B, chystám se v budoucnu na rozšíření o D a E.
Ale moje otázka se týká béčka, které právě mám.
Nastíním situaci, budu si chtít jít zastřílet, zbraň vezmu do pouzdra, sednu do auta a pojedu na střelnici. Vím, že bych zbraň neměl mít u sebe, že její nošení mám povoleno jen na střelnici. A právě se dostáváme k otázce. Když například po cestě na střelnici budu podroben silniční kontrole při které si policista všimně že mám u sebe zbraň. Jaký postih mi hrozí za to že mám legálně drženou zbraň (ZP i průkaz zbraně nosím pořád u sebe) v pouzdře na pásku, ale mimo střelnici? Dopouštím se správního deliktu, přestupku nebo jiného protiprávního jednání?
Předem díky za odpověď. :wink:


Uživatelský avatar
Artifex
Moderátor
Příspěvky: 1848
Registrován: 21 lis 2006 00:47
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Nošení zbraně

Příspěvek od Artifex » 10 dub 2012 19:02

Ujasni si pojem nosit a držet, když ji budeš mít v pouzdře, zásobník mimo a náboj bez komory, držíš a je to OK... A další věc: Pokud Ti policie zahlédne pistoli, skryté nošení je také jasně definované takže tady se dopouštíš přestupku.
Glock 43, HK USP, CZ 27, 45, 50, 52, 75B, 44/81, 82, Derringer GG .45+9mm,
SVD 63, AKS74u, Brno mod. 4, Optima B12, M870
Sa vz. 26, 58, 61, UK 59, UZI, CQ-A1
Slavia 631, Slavia 634+Nikko Stirling 6x40AO, Crossman 1377
Mike09
Příspěvky: 5
Registrován: 10 dub 2012 16:34

Re: Nošení zbraně

Příspěvek od Mike09 » 10 dub 2012 19:18

Myslel jsem situaci kdy nemám zbraň viditelně, ale v pouzdře pod bundou a bundu si rozepnu právě třeba když budu tahat doklady..
Chápu-li to tedy dobře, takže pokud budu mit zbraň v pouzdře pod bundou a nenapáskovaný zásobník bude mimo zbraň, nedopouštím se ničeho. Ale pokud bych měl zásobník s náboji ve zbrani, je to (co jsem vygooglil) nedovolené ozbrojování, protože nejsem oprávněn zbraň nosit. Je to tak nebo se pletu?
sunn
Příspěvky: 12
Registrován: 01 úno 2011 20:23
Bydliště: Praha

Re: Nošení zbraně

Příspěvek od sunn » 10 dub 2012 19:49

Nebo si pořiď ledvinku na nošení (Aegis, Dasta...). Pokud v ní máš pistoli bez zasunutého zásobníku, jedná se o držení. A když je ledvinka zapnutá, nedá se zbraň zahlédnout :-)
Uživatelský avatar
Artifex
Moderátor
Příspěvky: 1848
Registrován: 21 lis 2006 00:47
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Nošení zbraně

Příspěvek od Artifex » 10 dub 2012 19:56

Mike09 píše:Myslel jsem situaci kdy nemám zbraň viditelně, ale v pouzdře pod bundou a bundu si rozepnu právě třeba když budu tahat doklady..
Chápu-li to tedy dobře, takže pokud budu mit zbraň v pouzdře pod bundou a nenapáskovaný zásobník bude mimo zbraň, nedopouštím se ničeho. Ale pokud bych měl zásobník s náboji ve zbrani, je to (co jsem vygooglil) nedovolené ozbrojování, protože nejsem oprávněn zbraň nosit. Je to tak nebo se pletu?
Občas pochybuji, že někteří lidé tu mají ZP, tohle je v zákoně jasně vysvětlené co je držení a co je nošení. A nedovolené ozbrojování? WTF?! Pokud si bundu rozepneš abys tahal doklady a je to na veřejnost a policie to uvidí, myslím, že je to jasné neskryté nošení, policie bude ráda za každý přestupek co Ti může napařit, prostě smůla.
Glock 43, HK USP, CZ 27, 45, 50, 52, 75B, 44/81, 82, Derringer GG .45+9mm,
SVD 63, AKS74u, Brno mod. 4, Optima B12, M870
Sa vz. 26, 58, 61, UK 59, UZI, CQ-A1
Slavia 631, Slavia 634+Nikko Stirling 6x40AO, Crossman 1377
Uživatelský avatar
Lachtan
Příspěvky: 195
Registrován: 31 led 2009 20:00
Bydliště: PRG

Re: Nošení zbraně

Příspěvek od Lachtan » 10 dub 2012 20:00

zažil jsem už dvakrát, že se mě policista při běžné kontrole zeptal, zda zda mám u sebe nějakou zbraň - přeci mu nebudu lhát - bez ohledu jestli zbraň tuší či nikoliv...
Mike09
Příspěvky: 5
Registrován: 10 dub 2012 16:34

Re: Nošení zbraně

Příspěvek od Mike09 » 10 dub 2012 20:07

Artifex píše:
Mike09 píše:Myslel jsem situaci kdy nemám zbraň viditelně, ale v pouzdře pod bundou a bundu si rozepnu právě třeba když budu tahat doklady..
Chápu-li to tedy dobře, takže pokud budu mit zbraň v pouzdře pod bundou a nenapáskovaný zásobník bude mimo zbraň, nedopouštím se ničeho. Ale pokud bych měl zásobník s náboji ve zbrani, je to (co jsem vygooglil) nedovolené ozbrojování, protože nejsem oprávněn zbraň nosit. Je to tak nebo se pletu?
Občas pochybuji, že někteří lidé tu mají ZP, tohle je v zákoně jasně vysvětlené co je držení a co je nošení. A nedovolené ozbrojování? WTF?! Pokud si bundu rozepneš abys tahal doklady a je to na veřejnost a policie to uvidí, myslím, že je to jasné neskryté nošení, policie bude ráda za každý přestupek co Ti může napařit, prostě smůla.
Omlouvám se tedy za svou neznalost. Samozřejmě že můžu si najít přesný zákon a pročítat ho, ale tím se nevyhnu tomu, že si něco špatně vyložím. Proto je pro mě výhodnější zeptat se lidí z praxe :wink:
Nedovolené ozbrojování jsem zmiňoval proto, že jsem vygooglil že nošení zbraně, na kterou nemám vydáno povolení nosit zbraň lze klasifikovat jako stejný přečin jako vlastnění či držení zbraně bez ZP.. A to mi právě přišlo divné, proto jsem se zeptal..
Já nikoho nenutím odpovídat a chápu, že je to otrava odpovídat na amatérský dotazy, ale to by tu teda zrovna mohl být odkaz na úplné znění zákona a nemuselo by tu být forum.
Mike09
Příspěvky: 5
Registrován: 10 dub 2012 16:34

Re: Nošení zbraně

Příspěvek od Mike09 » 10 dub 2012 20:08

Lachtan píše:zažil jsem už dvakrát, že se mě policista při běžné kontrole zeptal, zda zda mám u sebe nějakou zbraň - přeci mu nebudu lhát - bez ohledu jestli zbraň tuší či nikoliv...
Přesně tohle je důvod proč se radši hloupě ptám :? Situaci z praxe totiž člověk ze zákona nevyčte..
Uživatelský avatar
Beaver
Příspěvky: 540
Registrován: 11 bře 2012 15:43
Bydliště: Brno - venkov

Re: Nošení zbraně

Příspěvek od Beaver » 10 dub 2012 21:23

Po pravdě nechápu, proč prostě neprskneš pistoli bez zásobníku a zásobník do kufříku za 4 stovky a ten nešoupneš během cesty na střelnici pod sedačku. Pak ho jen vytáhneš, přejdeš na střelnici, vybalíš, nabiješ a hotovo :) Jednodušší než policajtovi vysvětlovat, proč máš za pasem kvér.
Alfa 641
Mike09
Příspěvky: 5
Registrován: 10 dub 2012 16:34

Re: Nošení zbraně

Příspěvek od Mike09 » 10 dub 2012 21:37

Beaver píše:Po pravdě nechápu, proč prostě neprskneš pistoli bez zásobníku a zásobník do kufříku za 4 stovky a ten nešoupneš během cesty na střelnici pod sedačku. Pak ho jen vytáhneš, přejdeš na střelnici, vybalíš, nabiješ a hotovo :) Jednodušší než policajtovi vysvětlovat, proč máš za pasem kvér.
No máš pravdu že to bude nejlepší řešení jak se vyhnout zbytečným problémům :?
cover72
Příspěvky: 290
Registrován: 10 črc 2009 16:16

Re: Nošení zbraně

Příspěvek od cover72 » 10 dub 2012 22:02

Pozor, pouzdro není držení. Držení vyžaduje kromě nenabitosti i uzavřený obal, tj. onu ledvinku nebo tašku přes rameno uzavíranou na zip. To druhé prodávají v podnikové prodejně CZ za cca. 500 a s trochou mačkání se do toho vejde snad všechno, od CZ75 přes USP Compact až po některé 1911. Je to praktičtější než kufr a na držení to stačí...
WohlmuthOta
Moderátor
Příspěvky: 741
Registrován: 03 čer 2007 17:43

Re: Nošení zbraně

Příspěvek od WohlmuthOta » 10 dub 2012 22:20

Uzavřený obal podle MV je i průhledný igelitový pytlík uložený v kapse, nebo neprůhledný papírový pytlík nesený třeba za opaskem.
Takže nést malorážku k registaci na policii v dvou papírových sáčcích na bagety nebo ve dvou neprůhledných podkolenkách není nic nemožného ani protiprávního.
V ustanovení § 2 odst. 2 písm. a) bod 2. zákona č. 119/2002 Sb., o zbraních, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o zbraních“) nejsou vlastnosti uzavřeného obalu, ve kterém má být zbraň uložena, blíže specifikovány. Zbraň lze tedy uložit jak ve speciálním pouzdře určeném pro konkrétní typ zbraně, tak v jakémkoli jiném vhodném uzavřeném obalu. Zákonem nejsou upraveny ani jiné parametry obalu, jako např. jeho pevnost nebo průhlednost. Protože však z některých ustanovení zákona o zbraních vyplývá pro držitele zbrojního průkazu zákaz nosit zbraň viditelně, lze i v případě přemísťování zbraně z místa na místo, tedy v případě držení zbraně podle § 2 odst. 2 písm. a) bod 2. zákona o zbraních, dovodit, že držitel zbrojního průkazu by měl mít tuto zbraň v uzavřeném neprůhledném obalu. Pokud by byla zbraň uložena v průhledném uzavřeném obalu, musel by ji její držitel mít nikoli viditelně, ale např. skrytou pod oděvem. Tento závěr podporuje také skutečnost, že v praxi není možné pouhým pohledem rozpoznat, zda držitel zbraně má zbraň u sebe v režimu držení nebo nošení a viditelné držení zbraně na veřejnosti tak neodpovídá záměru sledovanému v zákoně o zbraních, pokud jde o bezpečnou manipulaci se zbraní na místech veřejnosti přístupných.

Zákon o zbraních také blíže nestanoví, jakým způsobem musí mít držitel zbrojního průkazu uzavřený obal při sobě. Je tedy na jeho rozhodnutí, zda tento obal bude mít skrytý pod oděvem, viditelně na těle nebo zda jej bude přenášet pouze v ruce.
LukasJ
Příspěvky: 44
Registrován: 08 kvě 2012 20:34
Bydliště: Plzeň a okolí

Re: Nošení zbraně

Příspěvek od LukasJ » 09 kvě 2012 20:33

cover72 píše:Pozor, pouzdro není držení. Držení vyžaduje kromě nenabitosti i uzavřený obal, tj. onu ledvinku nebo tašku přes rameno uzavíranou na zip. To druhé prodávají v podnikové prodejně CZ za cca. 500 a s trochou mačkání se do toho vejde snad všechno, od CZ75 přes USP Compact až po některé 1911. Je to praktičtější než kufr a na držení to stačí...
Zrovna tenhle názor mě tu chyběl. Zbraň nenabitá není nutně ve stavu držení a nabitá není vždy nošená.

viz.: (2) Pro účely tohoto zákona se rozumí

a) držením zbraně nebo střeliva mít

1. zbraň nebo střelivo uvnitř bytových nebo provozních prostor nebo uvnitř zřetelně ohraničených nemovitostí se souhlasem vlastníka nebo nájemce uvedených prostor nebo nemovitostí,
2. zbraň nenabitou náboji v zásobníku, nábojové schránce, nábojové komoře hlavně nebo nábojových komorách válce revolveru a uloženou v uzavřeném obalu za účelem jejího přemístění z místa na místo,
b) nošením zbraně nebo střeliva mít zbraň nebo střelivo u sebe, s výjimkou případů uvedených v písmenu a),
1911ky, CZ75, Beretta 85, CZ 52, Ruger 101, něco v .454Cas, něco v .223, něco v .308, Derr v .22LR, v .38Spec a další
cover72
Příspěvky: 290
Registrován: 10 črc 2009 16:16

Re: Nošení zbraně

Příspěvek od cover72 » 12 kvě 2012 23:45

Tak, samozřejmě že na vlastním pozemku/se souhlasem majitele pozemku můžeš klidně provozovat "open carry" a nikdo nemůže říct ani popel. Leč to asi nebude zrovna případ přepravy mezi domovem a střelnicí..
Jinak pozor, někteří velikánové ducha z PČR se snaží vykládat ty dva body držení ne "or", ale "and" :roll:
LukasJ
Příspěvky: 44
Registrován: 08 kvě 2012 20:34
Bydliště: Plzeň a okolí

Re: Nošení zbraně

Příspěvek od LukasJ » 19 kvě 2012 20:31

to můžou. Jen jim to někdo pak vysvětlí. Je to jen varianta 1 a varianta 2.
Jinak, dotaz na to, jestli mám zbraň jsem už taky zažil. 2x. Jednou chtěli vidět jen ZP, podruhé i zbraň. Což byla taky "kovbojka". Ale závěrem jsme si dobře popovídali.
1911ky, CZ75, Beretta 85, CZ 52, Ruger 101, něco v .454Cas, něco v .223, něco v .308, Derr v .22LR, v .38Spec a další
Odpovědět