Noseni zbrane - kam se zbrani mohu a kam ne?

Otázky týkající se zbrojního průkazu, držení a zařazení jednotlivých zbraní atd.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Avax
Příspěvky: 185
Registrován: 08 lis 2008 00:31
Bydliště: Susice / Plzen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Avax » 10 led 2009 19:19

No, me jde o to, aby mi zbrojak nesebrali...


golfkiller
Příspěvky: 2737
Registrován: 05 bře 2006 18:31
Bydliště: Žatec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od golfkiller » 10 led 2009 19:52

a ty nosíš zbran aby ji každej viděl ?
Na světě připadá jedna zbraň na každého dvanáctého člověka, otázkou je... Jak ozbrojit těch jedenáct ostatních?

[img]http://www.my-smileys.de/smileys3/axis-li-kill.gif[/img]
Avax
Příspěvky: 185
Registrován: 08 lis 2008 00:31
Bydliště: Susice / Plzen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Avax » 10 led 2009 20:25

Ne, to ne.
v jakem pouzdre, popr. jak nosite skryte zbran ?
golfkiller
Příspěvky: 2737
Registrován: 05 bře 2006 18:31
Bydliště: Žatec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od golfkiller » 10 led 2009 20:38

tak to záleží jakou :D Reaktor nosí svoje pětikilo na zádech v batohu a já ppk občas i jen tak v kapse u kalhot . ale většinou v dastě pouzdru na opasku
Na světě připadá jedna zbraň na každého dvanáctého člověka, otázkou je... Jak ozbrojit těch jedenáct ostatních?

[img]http://www.my-smileys.de/smileys3/axis-li-kill.gif[/img]
JirkaS
Příspěvky: 435
Registrován: 20 zář 2006 12:28
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JirkaS » 11 led 2009 21:51

Avax:
1. V MHD můžeš samozřejmě nosit, není to zavazadlo.
2. Boule pod oblečením může být cokoli. Pokud není zbraň vidět, tak je to Ok.
Homer262
Příspěvky: 63
Registrován: 08 čer 2008 17:45
Bydliště: Praha

Příspěvek od Homer262 » 17 led 2009 17:07

V létě nosím Kevina v pouzdře na opasku úplně venku - triko, kalhoty a futrál s pistolí. Nikdo nic neví.
Chytil
Příspěvky: 4
Registrován: 28 dub 2010 16:03

Re: Nošení zbraně - kam se zbraní mohu a kam ne?

Příspěvek od Chytil » 19 srp 2010 23:07

Rád bych reagoval na příspěvek na první stránce, že není možné "odevzdat" zbraň na diskotéce a jít si zatančit.

§2 (2): "
a) držením zbraně nebo střeliva mít
1. zbraň nebo střelivo uvnitř bytových nebo provozních
prostor
nebo uvnitř zřetelně ohraničených
nemovitostí se souhlasem vlastníka nebo
nájemce uvedených prostor nebo nemovitostí"

V zákoně se nepíše, že ten bytový nebo provozní prostor musí být bydliště. Když mám zbraň uvnitř nebytových prostor se souhlasem vlastníka (v trezoru na diskotéce se souhlasem majitele klubu), jde o stejné držení, jako kdybych měl zbraň doma. Ale ochranka, ani nikdo jiný než majitel s průkazem zbraně se zbraní nemůže manipulovat.

Tento postup ale neporučuju, zkuste to někomu vysvětlovat (zvlášť gorile u dveří klubu). Taky je určitá pravděpodobnost, že se zbraň nějakým záhadným způsobem "vypaří".
Chytil
Příspěvky: 4
Registrován: 28 dub 2010 16:03

Re: Nošení zbraně - kam se zbraní mohu a kam ne?

Příspěvek od Chytil » 19 srp 2010 23:12

Jo a ještě, už několikrát hlavní soud rozhodnul, že mít zbraň nenabitou v uzavřeném obalu je možné i pod vlivem alkoholu. Jde totiž o držení, nejde o manipulaci, ani o nošení.

Ale ani tohle neporučuji.
Uživatelský avatar
von.raven
Příspěvky: 140
Registrován: 04 led 2011 03:17
Bydliště: Oderské vrchy
Kontaktovat uživatele:

Re: Nošení zbraně - kam se zbraní mohu a kam ne?

Příspěvek od von.raven » 09 dub 2011 04:16

Já mam dotaz ohledně školství - jako zaměstnanec - takže ne někdo omezený třeba školním řádem, kde je zákaz nošení zbraní ... což platí pro žáky nebo studenty zjevně.
Líbi se mi vyjádření ..."Držitel ZP je oprávněn zbraň držet a (pokud má povolení PČR) nosit. Když si uložíš/odložíš zbraň v budově bez souhlasu vlastníka tak nenosíš (nemáš u sebe) ani nedržíš (nemáš souhlas) takže se zbraní nakládáš v rozporu se zákonem a dopouštíš se přestupku. Pokud ji tam bez souhlasu ale máš u sebe (je jedno jestli nabitou nebo nenabitou) a máš povolení k nošení tak je dle zákona o zbraních všechno v pořádku."
Chápu to dobře tak, že pokud se s majitelem nebo najemcem objektu nedomluvím, nebo mu ani neřeknu, že mám u sebe zbraň, nepřipadá možnost ji "držet" ale mohu ji "nosit" k čemuž mám povolení ve zbrojáku. Musím ale dodržet, že je to skrytě nebo v obalu a neustále v dosahu. Takže třeba jako učitel při výuce? :) Nejde mi o to zkvalitnit výku se samopalem na stole, byť v obalu (ikdyž na mnohých školách, při tom co tam ted chodí to brzo asi bude nutnost :D ) tak se ptám z důvodu, že vemu nějakou bambitku s sebou ať po práci nemusím kilometry domů a pak kilometry na střelnici, ale jen pár m z práce rovnou na střelnici...
Myslím, že to je aktuálnější téma než banka s piktogramem. Do Tesca se taky nikdo neptá jestli to má nechat radši doma, ale proste jde, když je oprávněn nosit zbraň...
Požuby ožbrojen, hrožně koušu a když dojdou žuby tak škrábu :)
Uživatelský avatar
Joezbrna
Příspěvky: 545
Registrován: 08 bře 2010 13:15

Re: Nošení zbraně - kam se zbraní mohu a kam ne?

Příspěvek od Joezbrna » 09 dub 2011 10:03

Nene, mít ji u sebe, vybitá v uzavřeném obalu, je držení. Všude. Na ulici, v sámošce, v hospodě, ve škole.

Krom toho by bylo držení, kdybys ji měl u sebe se souhlasem vlastníka či nájemce.
- Např. na střelnici se takový souhlas dá předpokládat i tacitně (mlčky), když u kasy zaplatím, nahlásím ráži, nasadím sluchátka a odeberu se ke stavům, tak lze očekávat, že obsluha je oprávněna mi souhlas udělit, a že mi jej uděluje. Pokud bych tento souhlas neměl (protáhl bych se tam bez vědomí obsluhy), a měl jen ZP B, v okamžiku vytažení zbraně z obalu by se jednalo o držení, ke kterému nejsem ale oprávněn.
- Ve škole tacitní souhlas nelze předpokládat, ale kdyby tě ředitel požádal, abys přinesl žákům předvést zbraň (nebo abys ohledem na chování žáků nosil samopal pro vlastní bezpečnost), tak už by to souhlas byl, a jednalo by se o držení. A držet lze i viditelně. Proto může mít zbraň viditelně třeba ochranka v soukromých prostorách, když k tomu má souhlas vlastníka či nájemce. I když má naštěkáno a připraveno k střelbě, je to držení.

Pokud ji nemáš u sebe, tak to není držení ani nošení, ale přechovávání (blíže nespecifikované, pročež mu budeme rozumět v běžném slova smyslu). Tedy do 2ks stačí "vhodně zabezpečit" (= pokud se stane průser, tak jsi ji vhodně nezabezpečil).

Pak se může stát, že zbraň máš nabitou na opasku a nemáš žádný souhlas. Pro ten případ musíš být zákonem oprávněn nosit (např. ZP E). Tedy když i přes zákaz v pracovní smlouvě nebo nějakém provozním řádu nosíš, nejedná se o přestupek, ani trestný čin (protože nošení přes nesouhlas zákon nezakazuje), ale o porušení smluvních podmínek, max. pracovní kázně, pokud se na to hraje. Musíš si přečíst svou pracovní smlouvu, všechny dokumenty, na které odkazuje, a všechny dokumenty, které jsi podepsal, že se jimi budeš řídit, abys věděl, co vše máš zakázáno a povoleno. Pokud se smlouva neodkazuje na nějaký "pracovní řád zaměstnanců školy", a ty jsi s ním nebyl prokazatelně seznámen, že jej máš dodržovat (tj. nepodepsal jsi třeba svou účast na školení na tento řád), tak může viset u tebe nad pracovním stolem a může tam být zákaz zbraní palcovýma titulkama, a ty můžeš úspěšně tvrdit, že jsi jej nečetl a nemáš žádnou povinnost se jím řídit.

Ale hlavně - není žalobce, není soudce 8)
Lidská práva zasluhují nejvyšší ochranu!
http://www.a-human-right.com/
JirkaS
Příspěvky: 435
Registrován: 20 zář 2006 12:28
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Nošení zbraně - kam se zbraní mohu a kam ne?

Příspěvek od JirkaS » 09 dub 2011 10:27

Joezbrna píše:Nene, mít ji u sebe, vybitá v uzavřeném obalu, je držení. Všude.
§2 odst.2: ... za účelem jejího přemístění z místa na místo.
Takže tvoje tvrzení že "Všude." rozhodně neplatí.
Joezbrna píše:Ale hlavně - není žalobce, není soudce 8)
Podle tohoto tvého přístupu bychom jim tady mohli radit aby klidně nosili nelegálně pořízený bouchačky nadrcnutý GoldDotama a je to Ok, protože ... viz návod v tvé předchozí větě... :roll:

Debata je tady o tom co zákon povoluje, zakazuje, případně to co je na hraně, nebo to řeší jiné předpisy. A tyhle tvoje tvrzení už přesahují tyto hranice.

Mimochodem - k tomu "přechovávání" zbraně: jsi nebo nejsi k tomu oprávněn v nemovitosti nebo pozemku vlastníka nebo pronajímatele bez jeho souhlasu? Zákon o zbraních ti jako držiteli ZP povoluje pouze držení a nošení (s povolením) (viz. §28) - a tohle není ani jeden případ - tedy je to jednání, ke kterému nejsi oprávněn = přestupek. Přechovávání je možné pouze se souhlasem = držení. Toliko vyjádření MVČR, které jsem si vyžádal před 2 lety.
Uživatelský avatar
Joezbrna
Příspěvky: 545
Registrován: 08 bře 2010 13:15

Re: Nošení zbraně - kam se zbraní mohu a kam ne?

Příspěvek od Joezbrna » 09 dub 2011 10:59

Jirko, to už trochu slovíčkaříš. Když jsem tedy ráno vzal pistoli doma, večer jdu na střelnici, tak přes den v práci ji držím nebo přechovávám? Kde je ta hranice mezi přechováváním a držením? Pojem "účel" používají právníci tak trochu nevyzpytatelně i v jiných oblastech :roll:

Replika "není žalobce - není soudce" nebyla samozřejmě myšlena ve vztahu k zákonům, ale k pracovním předpisům a vztahům. Např. nebudu se zbytečně vyptávat šéfa nebo vrátnýho, jestli mu nevadí, že nosím nabitou zbraň. Potichu prozkoumám relevantní předpisy a usoudím, že nic neporušuju, nebo usoudím, že bych porušoval a jednám s vědomím toho. Rozhodně nenavádím např. držitele ZP B, aby nenápadně nosil :roll: Možná jsem měl spíše použít "kdo se moc ptá, moc se dozví" :wink:

To přechovávání by mě zajímalo. Protože podle Tvého výkladu, když budu mít souhlas nájemce nebo majitele, jedná se vždy o držení. Čímž by se dalo elegantně vyřešit uložení více než 10 zbraní bez trezorové místnosti: všechny je držím, neb mám souhlas majitele :lol:

Přechovávání zbraně bez povolení je tr.č (§279 Tr.z.). Ale žádná skupina ZP tě výslovně neopravňuje "přechovávat" zbraň, a přitom se v zákoně (119/2002) o přechovávání nejen zbraní, ale zejména prachu, zápalek apod., na několika místech píše. Zajímavé.
Lidská práva zasluhují nejvyšší ochranu!
http://www.a-human-right.com/
JirkaS
Příspěvky: 435
Registrován: 20 zář 2006 12:28
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Nošení zbraně - kam se zbraní mohu a kam ne?

Příspěvek od JirkaS » 09 dub 2011 11:02

MVČR píše:Zákon č. 119/2002 Sb., o zbraních, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o zbraních“), definuje v ustanovení § 2 odst. 2 písm. a) a b) pojmy „držení“ a „nošení“ zbraně. Definice držení a nošení zbraně je konstruována především s ohledem na rozsah problematiky upravené zákonem o zbraních, není koncipována jako definice obecného pojmu.
Pojmy držení a nošení zbraně vymezují rozsah, v jakém je držitel zbraně, zbrojního průkazu nebo zbrojní licence oprávněn se zbraní nakládat. K jakémukoli jinému nakládání se zbraní není držitel zbraně, zbrojního průkazu nebo zbrojní licence oprávněn. V případě držení zbraně bez souhlasu vlastníka nebo nájemce bytových nebo provozních prostor nebo nemovitostí by se tedy jednalo o neoprávněné nakládání se zbraní, které je v rozporu se zákonem o zbraních.

Mgr. Milena Bačkovská
vedoucí oddělení
Joezbrna píše:To přechovávání by mě zajímalo. Protože podle Tvého výkladu, když budu mít souhlas nájemce nebo majitele, jedná se vždy o držení. Čímž by se dalo elegantně vyřešit uložení více než 10 zbraní bez trezorové místnosti: všechny je držím, neb mám souhlas majitele :lol:
Zabezpečit zbraň je povinnost držitele ZP podle §29 a způsob zabezpečení pak upravuje §58 - takže i v tom "přechovávání" 10 zbraní bez trezoru jsi mimo mísu.
Naposledy upravil(a) JirkaS dne 09 dub 2011 11:12, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Joezbrna
Příspěvky: 545
Registrován: 08 bře 2010 13:15

Re: Nošení zbraně - kam se zbraní mohu a kam ne?

Příspěvek od Joezbrna » 09 dub 2011 11:10

IMHO blbost. To by náš nejmenovaný kamarád (držitel ZP B) nemohl přinést pistoli na nejmenovanou brněnskou střelnici, protože když tam jde, musí projít tím barákem, a souhlas jeho majitele či nájemce nepochybně nemá.

Ale s tím počtem máš zas pravdu Ty, přechovávání je druh držení, ne další režim (§58 (2) a násl.).
Lidská práva zasluhují nejvyšší ochranu!
http://www.a-human-right.com/
JirkaS
Příspěvky: 435
Registrován: 20 zář 2006 12:28
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Nošení zbraně - kam se zbraní mohu a kam ne?

Příspěvek od JirkaS » 09 dub 2011 11:14

V předchozím příspěvku sem doplnil přímé linky na znění §29 a §58.
Joezbrna píše:IMHO blbost. To by náš nejmenovaný kamarád (držitel ZP B) nemohl přinést pistoli na nejmenovanou brněnskou střelnici, protože když tam jde, musí projít tím barákem, a souhlas jeho majitele či nájemce nepochybně nemá.
Náš nejmenovaný kamarád :wink: může zůstat v klidu, protože na držení "za účelem přemístění z místa na místo" žádný souhlas nepotřebuješ - ten máš totiž ze zákona. Kouzlo §2 a) 2.. :mrgreen:
Naposledy upravil(a) JirkaS dne 09 dub 2011 11:18, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět