Nocni optika

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Zapy
Příspěvky: 354
Registrován: 14 kvě 2006 12:23

Příspěvek od Zapy » 02 pro 2007 22:31

Nocni videni nema s myslivosti moc co do cineni, byl sem na praseti a chodili sme 7 dni pekne v noci na posed az pak najednou pri mesicku bac a prase byl sloveny. Bezne se stava ze chodite a to prase neslovite, to ze nemate nocno videni mu dava sanci prezit ( pokud nebudete strilet na vse co se pohne ).. Ovsem je to vec nazoru, me je milejsi jit vickrat na posed, obeznat a pak pri vhodnych podminkach slovit.. Clovek ma pak vetsi radost a vic si toho vazi ( teda alespon ja ).. Tim nechci tvrdit ze s nocnom videnim se prase slovi hned pri prvni navsteve posedu, ale nedavate mu sanci..


-- Life is pain --
rimar
Příspěvky: 11
Registrován: 02 pro 2007 09:21
Bydliště: Tábor

NV

Příspěvek od rimar » 03 pro 2007 10:57

No podobné argumenty byly když se začaly v minulém století používat puškohledy že je to neetické atd. V revíru jsem obden a někdy i denně a stejně jsem pro použití NV. Důvodů je několik. Nevím jakej máš revír ty ale já jsem u města a tomto prostředí má zvěř natolik změněné životní návyky že z lesa nevychází jindy než když je uplná tma a to bez měsíce. To co říkáš ty platí možná u vás na slovensku v horách kde nejbližší vesnice je 15km atd.
Druhá věc myslivec se má o zvěř starat průběrným odstřelem - pokud ti jde v noci 60kg kus černý tak předpokládám že budeš střílet todle velké prase vidíš ale co když má u sebe selátka které nevidíš rázem je to špatnej odstřel. Jak odstřílíš malá selata které mají bejt v odstřelu ze 70% když je neuvidíš každej máčkne na větší kus. Když střílíš v noci nikdy není jistej zásah zbytečně potlučená a nedohledaná zvěř. V konečné fázy použití puškoholedu je taky neetické střílíš zvěř na 150m a (vím že někteří i na 300-400m což nemá s myslivostí už vůbec nic společného) měl by ses k ní přece dostat blíž, s NV na takovou dálku střílet rozhodně nejde.
A za třetí stejně tu v čechách trh s NV je a kdo chce tak si ho koupí. Takže máme stejnej problém jako v USA s prohybicí když něco zakážeš nemůžeš to regulovat. Je naopak spíše žádoucí aby si ho pořídilo víc lidí a ty se v tom revíru navzájem hlídali a nedocházelo k osamělému lovu jednoho člověka co si tam pak dělá co chce. Jde jen oto stanovit určitá pravidla že je jen pro odlov černé zvěře a třeba že je třeba aby v revíru byly naráz alespon 2 myslivci a tak se ví když padne rána.
Jako příklad ti uvedu co se stalo osobně mě a proč jsem pro NV. Čekal jsem na srnce a tak jsem si šel sednou ve 3 ráno abych neplašil zvěř a pšišel mi. Seděl jsem kousek od polí brambor kam chodili divočáci cca. 90m. No a jak se začalo rozednívat tak vidím v těch bramborách chodit nízkej černej stín. myslel jsem si že je to prase a nebo srnec tak jsem si ho prohlížel dalekohledem ale zdálo se mi že má divný pohyby ale to jen díky tomu že prasat trochu znám jak se chovaj. No a po půl hodině se stín zvednul a odjel na kole, nějakej kretén tam v noci v černejch hadrech lezl po 4 a kradl brambory. Co udělá mladej myslivec kterej se s prasetem ještě nepotkal?? Střílel by. Tvoje argumenty o zákoně jsou podle mne blbost i já si myslel na 80% že je to prase ale těch 20% stačilo abych nechtěl střílet. Je třeba se nad tím zamyslet a nedělat histerická gesta a vše šmahem zakazovat ale udělat rozumné kompromysi a myslet především hlavou dneší myslivost je už jiná než pře 100lety kdy bylo daleko méně lidí a žádná divoká prasata. A co se těch postřelenejch lidí týče tak to dělaj většinou lovci co seděj celej rok doma a zplatěj si na podzim pár naháněk a ně jedou a střílej po všem co se hejbe. Je to stejný jako s řidičema na silnici vždy se najde nějakej ožralej debil a nebo někdo kdo jede jako prase a pak zabije neviné lidi a taky se řízení aut neodsuzuje ani nechce zakazovat.
Zapy
Příspěvky: 354
Registrován: 14 kvě 2006 12:23

Příspěvek od Zapy » 03 pro 2007 13:49

jo z tohohle hlediska mas pravdu co se tyka bezpecnosti urcite, kazdopadne.. Ale jak rikam pro me a pro lepsi pocit z odlovu je kdyz si nejsem jistej nestrilet za kazdou cenu a prijit jindy, mozna ze casem zmenim nazor. BTW pokud to bylo na me tak o zakone sem nemluvil...
-- Life is pain --
rimar
Příspěvky: 11
Registrován: 02 pro 2007 09:21
Bydliště: Tábor

NV

Příspěvek od rimar » 03 pro 2007 14:20

to nebylo na tebe to bylo na reakci před tebou ale nějak jsem se rozepsal a mezitím jsi sem hodil příspěvek ty :-))
Víš mě vadí právě to že u nás se černá loví a to na potkání a nebo na nahánkách a nehospodaří se sní. Všichni brečej že ty stavy rostou, že se stím nic nedělá a co stím dělat atd. a přitom stačí povolit NV a zakázat naháňky a kontrolovat co se loví hned budeš mít sloveno víc selat a lončáků a ne velkejch kusů, ubyte poraněnejch prasat z nahánět, prasata nebudou ve stresu protože naháňka je to nejhorší co může bejt a bude populace černý tak jak má vypadat. I se zmenšej škody na polích. Je třeba aby to NV si koupili lidi co maj v hlavě mozek a myslej to s myslivostí vážně a ted se bojej na nákup jen pomyslet aby nepřišli o zbroják a ubyde těch překupníčků a překupníků a zůstanou jen seriozní firmy. já si při koupi prvního NV docela naběhnul a pěkně mě oškubal a podvel ten člověk a to jen proto že nejsou informace a je to tabu se otom bavit. Dneska už jsem zkušenější a NV ti počet ulovenejch prasat nijak nezvýší jen se začneš trefovat do selat a budeš střílet na jistotu a na blízko protože vysedět si je musíš stejně.
Hornet

Příspěvek od Hornet » 03 pro 2007 16:58

No keď to chce už niekto kvôli tej bezpečnosti tak si môže kúpiť pozorovací ďalekohľad na NV ten neni zakázaný a ako si sám povedal keby sa človek správal tak ako ty že si najprv zisti čo má vôbec pred sebou a keď si neni istý tak radšej nevystrelí tak sa to nebude stávať. Ono stými diviakmi máš síce pravdu ale ja poľujem tiež v revíri ktorí je hneď vedľa mesta a aby toho nebolo ešte málo tak máme ktomu v strede dve chatové oblasti takže zver je vyrušovaná neustále ale ver že sa to dá aj tak keď prikŕmiš diviakov na správnom mieste tak ti dojdú ešte za svetla mne napríklad teraz chodia ešte pred 16.00. Aj tak je problém hlavne v ľuďoch u nás sa našťastie darí dodržovať odstrel tak ako má spoločné poľovačky už radšej nerobíme lebo niektorým hlavne hosťom môžeš povedať čo chceš aj tak strelia čo im príde pred hlaveň ale bohužiaľ aj tak je to kničomu keď poznám susedné revíri kde strieľajú všetko a je im úplne jedno aký je to diviak či je to vodiaca bachiňa takým ani NV nepomôže lebo im ide len o to aby bol ten diviak čo najväčší.
Ono je dosť smutné keď dojdeš v pohone k strelcovi čo strielal na diviaka a povie ti že ho postrelil a na tvoju otazku aký to bol diviak či prasa alebo nejaký väčší ti odpovie že nevie tak na to neni čo povedať hlavne keď ten človek mal okolo 60r a nepoľoval prví rok.
A ešte k tej bezpečnosti bohužiaľ nerobia to len sviatočný strelci ale zažil som aj takých čo majú toho už dosť odpolovaného a len vďaka šťastiu sa nič vážnejšie nestalo. Pozri sa sem http://www.polovnictvo.com/modules.php? ... &topic=128 čo sa stalo behom jedného týždňa taký sa nemôže vyhovoriť na nedostatok svetla a bohužiaľ takých prípadov je veľa a stali sa aj u nás na šťastie v nešťastí to boli psy aj keď pre ich majiteľov to neni žiadna útecha ale mohli to bit kľudne aj ľudia.
Ja si myslím že aspoň v noci by mala mat zver kľud a hlavne keď je počas dna rušená ale je to môj názor a nikomu ho nevnucujem aj tak to tu my nevyriešime či sa už niekedy NV povolia alebo nie.
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 03 pro 2007 23:58

Jo jo, mi se zdá, že to střílení srnek z posedu je nějak moc složité. Takže když povolit noční zaměřovače, tak proč nepovolit i osvětlení zvěře halogenem? A co otrávené kulky? Tak by přece nedocházelo k mrzačení zvěře při špatné trefě.
Taky ty zbraně jsou nějak málo účinné, asi by měli mít všichni povinně samonabíjecí kulovnice. Jako myslivecký ideál se mi jeví CZ858 v lovecké úpravě, rozuměj s nočním zaměřovačem, třicetiranným zásobníkem, pěkně weavery ze všech stran a na pažbě s rytinou kance.
Naháňky taky dobrý nápad, vždyť jsou ty prasata strašně přemnožené, pěkně nahnat zvěř před řadu myslivců s Sa-čkama a to by bylo aby se některý z nich netrefil, zvlášť když by se jim povolily ještě i laserové zaměřovače.
No a pak ještě ty samonaváděcí střely...
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Zapy
Příspěvky: 354
Registrován: 14 kvě 2006 12:23

Příspěvek od Zapy » 04 pro 2007 08:31

S tema halogenama je problem nejdriv je musis dostat na posed , privest proud a podoben, autem se taky vsude nedostanes..
Otravene kulky jsou nesmysl, protoze kdo by pak snedl to maso?
Cz 858 neni "myslivecka zbran" ,dokazes di predstavit ze by po lese s nima behalo 30 myslivcu? A ta presnost, pro prumerneho strelce.. ( ikdyz mi jeden znamy povidal ze byl pozvan na pansky hon do soukrome honitby a skutecne na prasata tan 2 cleni meli cz 858 )
Nahanky jsou vec nazoru
A ty navadene streli, proc ne? Ovsem pri predstave ze koukam na televizi a reknu si tak a takhle za kompcem je prase otevru okno vystrelim a ta strela proklickuje lesem kopirujic teren a da presnej zasaj, no to uz by to mohl delat opravdu kazdej...

Z toho vseho se NV jevi jako nejrozumnejsi, i kdyz nejsem jejich zastancem.
Dalo se to delaz i bez nich, ale pokud budou skutecne potreba tak proti nebudu..
-- Life is pain --
jozef85
Příspěvky: 54
Registrován: 19 kvě 2007 17:26

NV

Příspěvek od jozef85 » 06 pro 2007 15:50

ked to tu tak citam a premyslam nad tym, tak vam mozem dat alternativu -povolenie len pozorovacich NV pristrojov - polovnik si moze pre istotu odpozorovat zver zhodnotit ju ako ci je vyradova alebo chovna no a strielat ak to dovoluju svetelne podmienky normalnym dennym puskohladom a kedze zver uz dobre rozoznal samozrejme aj okolie a zver odlovit , a zakazane by boli puskohlady NV . pritom ho moze vyuzivat aj pri scitavani zvery ak ma vykonnejsiu generaciu. ja napriklad mam NV puskohlad ale na puske som ho v zivote nepouzil pouzivam ho na pozorovanie a v dohladnej dobe si chcem zaobstarat nejaky pozorovaci pristroj mensi kompaktnejsi DEDAl alebo DIPOL no v uz je aj dobra cena na PN 14K od NPZ.
Odpovědět