nikko stirling

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

lukinn
Příspěvky: 628
Registrován: 29 led 2012 16:51

Re: nikko stirling

Příspěvek od lukinn » 20 úno 2014 20:13

to by me zajimalo v cem :lol:
sklo pevnyho 10x vipera a sklo variablu co nazivaj leupold?videl jsi je oba?


mojedx
Příspěvky: 253
Registrován: 18 srp 2013 01:18

Re: nikko stirling

Příspěvek od mojedx » 21 úno 2014 00:57

Mám všecky 3 (a ještě pár dalších).

U Vipera už je trochu nepohodlné sledování oproti Nikku - znatelně menší výstupní pupila.

Viper ve srovnání s M4 má podstatně větší chybu aberace - a to je další věc co mě na něm vadí oproti Nikku.

Já nevidím moc detaily ikdyž vidím ostře, to si musím přiblížit, abych viděl detail zvětšený. Takže to co nevidím, neřeším. Hodnotím jen to, jak se mi přes puškohled kouká a co v něm vidím. Pokud má někdo ostrozrak, tak je možné, že pro něho Viper bude zázrak, pro mně byl zklamáním - jediná pozitiva oproti Nikku je 10x zoom, velká boční paralaxa, stromeček a inteligentně udělaný přísvit. Opakuji, je to můj názor, tak přes ty optiky vidím já, pokud máš lepší oči, můžeš je vidět v jiném pořadí.
Uživatelský avatar
mates444
Příspěvky: 484
Registrován: 01 bře 2013 20:56
Bydliště: u Brna

Re: nikko stirling

Příspěvek od mates444 » 21 úno 2014 10:56

Jaká výstupní pupila? Co to meleš?
To že se do puškohledu s menším zvětšením kouká líp se tak nějak dá čekat. Jednak je to pro oko přirozenější a hlavně se s větším zvětšením víc projevují vady optiky. Obzvlášť, když srovnáváš 4x a 10x... Stejně tak s Čínským Leošem. Pokud nastavíš 10x zvětšení, je obraz hodně podobnej Viperu. Mě zas přijde o kousek lepší Optisan.
Měl bys trochu zabrzdit Slávisto a přestat zas motat nováčkům hlavu.
Steyr LG 110 + Sightron SIH
http://www.hft-brno.cz
mojedx
Příspěvky: 253
Registrován: 18 srp 2013 01:18

Re: nikko stirling

Příspěvek od mojedx » 22 úno 2014 00:48

http://dobrydalekohled.cz/jaky-dalekohled.html
Průměr výstupní pupily je velikost (průměr) světelného svazku vystupujícího z okuláru. Průměr výstupní pupily se dá snadno vypočítat z označení dalekohledu. Je dán poměrem mezi průměrem vstupní čočky (objektivu) a zvětšením. Tzn., že např. dalekohled 6 x 42 má zvětšení 6 x a průměr objektivu 42 mm. Velikost výstupní pupily je: 42 : 6 = 7 mm. Čím je toto číslo vyšší tím je světelnost dalekohledu větší a lepší.

Lidské oko provádí akomodaci, tj. zužování nebo rozšiřování zornice oka podle světelných podmínek. Maximální průměr zornice je cca 7 - 8 mm, u starších lidí i méně. Je-li výstupní pupila dalekohledu menší než zornice, pak vstupuje do oka menší svazek světla, než může oko využít, a za šera je obraz hůře rozlišitelný. Je-li výstupní pupila světelného svazku dalekohledu stejně velká nebo větší, oko využívá celý světelný tok, obraz je tím lépe rozlišitelný. Průměr výstupní pupily by měl být u dalekohledů pro praktické myslivecké pozorování zejména za šera, cca 5-8 mm.
...aneb tref se 2mm dírou do 2mm paprsku.
Uživatelský avatar
mates444
Příspěvky: 484
Registrován: 01 bře 2013 20:56
Bydliště: u Brna

Re: nikko stirling

Příspěvek od mates444 » 22 úno 2014 09:17

Ale já chápu co jsi tím myslel. Je to ale totální blud. Srovnávat 4x a 10x puškohled, může jen magor. Chápu, že chceš neznalé šokovat svými nekonečnými znalostmi, ale děláš jim zase jen bordel v palici.
Steyr LG 110 + Sightron SIH
http://www.hft-brno.cz
Pixly
Příspěvky: 233
Registrován: 27 zář 2011 17:47

Re: nikko stirling

Příspěvek od Pixly » 22 úno 2014 13:35

Já tu taky hodím svůj postřeh. Když jsem srovnával Optisan Cobru nastavenou na 4x s Nikko 4x tak ten rozdíl mi osobně se zdál propastný - Nikko je za ty peníze velmi dobrý, rozhodně bych ale neřekl že je to srovnatelné, možná po 10 pivech už ano - ale to je jen můj názor, jak jsem to tenkrát viděl já.
Naposledy upravil(a) Pixly dne 22 úno 2014 14:31, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
mates444
Příspěvky: 484
Registrován: 01 bře 2013 20:56
Bydliště: u Brna

Re: nikko stirling

Příspěvek od mates444 » 22 úno 2014 14:12

Jo to je fakt. Ale zase porovnávat variabl s pevným taky není úplně vypovídající. A taky jsem třeba nikdy neslyšel, že by se někomu Cobra na pístovce vysypala. Zatímco Nikko často pístovku neustojí. Taky jsem jedno pohřbil.
Steyr LG 110 + Sightron SIH
http://www.hft-brno.cz
Uživatelský avatar
ViTTek
Příspěvky: 497
Registrován: 18 čer 2012 21:12
Bydliště: O(s)trava

Re: nikko stirling

Příspěvek od ViTTek » 22 úno 2014 20:09

Nikka mám rád. Ale je třeba je používat na to co je určí výrobce. Mountmaster neboli silver crown určitě pístovku neustojí. Od toho je tu Air king neboli Gold crown, ten je určen přímo na pístovky.

http://www.nikkostirling.com/Content/Riflescopes.htm
Uživatelský avatar
dak23
Příspěvky: 36
Registrován: 23 čer 2013 12:15
Bydliště: Opava

nikko stirling

Příspěvek od dak23 » 03 zář 2015 11:59

Zdravím,

zvažuji koupi od Schneidera Airking Gold Crown 4,5-14x50 AO, nastavení paralaxy má nacejchováno od 20m, může mi prosím někdo poradit jaké je cca minimální reálné nastavení paralaxy (výrobce uvádí 9,1m ??), bohužel pokud střílím na zahradě tak se dostanu tak cca na 15-18m. Děkuji za odpověď , případně uvítám jakoukoli zkušenost.
HW 97 KT - STL .177/ Optisan Viper 10x44 MD
Diana 48 Professional .177/Optisan Viper 10x44 SCB/Caldwell XLA 6-9"
Odpovědět