Neudelal jsem zkousku ZP praktickou cast

Otázky týkající se zbrojního průkazu, držení a zařazení jednotlivých zbraní atd.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

karavan
Příspěvky: 15
Registrován: 28 pro 2010 11:03

Neudělal jsem zkoušku ZP praktickou část

Příspěvek od karavan » 27 led 2011 18:00

Tak jsem dnes úspěšně neudělal zkoušku na ZP (A,B,E). Test na plný počet, ale praktická dost nevyšla. Příprava v Brně, bohužel trvalý pobyt mám jinde, takže i zkouška jinde. Podmínky na střelnici mě však trochu vyvedly z míry. Otevřená venkovní střelnice, všude půl metru sněhu, ve vnitřních prostorách kosa skoro jako venku. Pravda, v místnosti, kde se psal test a následně odehrávala praktická část teplo bylo (tam jsme však mnoho času nestrávili). Po testu jsme byli odvedeni do vymrzlé místnosti s mikroradiatorem, který měl asi znamenat, že je aspoň trochu snaha o teplo. Tam nám z CD pustili čtený záznam provozního řádu, který trval asi půl hodiny. Za tu dobu už jsem necítil ani prsty na nohou. Následovala praktická, tak jsem (v domění, že kvalitně připraven) šel hrdě první. Na stole pistole, malorážka, dvojka. Začalo se pistolí, ale nikoliv prakticky, ale teorii...a popisujte...co je to před vámi, jak se říká téhle části, na co je tohle, jaké skupiny co můžou, proč státní policie může něco jiného než obecní... Nevim, asi jsem čekal opravdu jen praktickou část, ale takovýhle výslech mě zaskočil. Skončil jsem na neznalosti pokynů řídícího střelby (který tam je a vše se podle něj řídí i při běžném provozu, protože terče jsou upevněné napevno a střelci se chodí dívat až k nim co kdo trefil), které jsem opravdu neznal. Když beru zbraň, dávám ukazovák až nad lučík, abych neprovokoval, že jsem blízko spouště. Tady mě za to hned zdrbali. Když jsem měl předvést přípravu zbraně na nošení, na konci jsem vypouštěl kohout...takže přes dva palce, stisknu spoušť a pomalu povoluju. Najednou otázka "proč máte ten prst na spoušti?!" Tak říkám, že bez toho bych to asi neudělal a odpověď "máte ho tam zbytečně dlouho!". To už jsem nevěděl jestli se smát, nebo brečet :-) No, zopakuju si to příště. Ještě by mě zajímala jedna věc. Ostatní, kdo tam byli, chodili předchozích několik týdnů na kurzy, které komisař organizoval a nechával si platit (ti to udělali, protože jim předem řekli, co všechno bude chtít, ale to není výmluva). Jen by mě zajímalo, jestli to komisař smí, jestli se to už nedá považovat za podnikání v oboru zbraní a střeliva? No, budu se "těšit" za dva měsíce znovu :)


all
Příspěvky: 301
Registrován: 24 kvě 2006 10:27
Bydliště: sever jihu Čech

Re: Neudělal jsem zkoušku ZP praktickou část

Příspěvek od all » 27 led 2011 18:17

O o, tak to si Tě vychutnal. Jsem rád, že to bereš sportovně a nenecháš se odradit. S mojí praktickou částí se to nedá srovnat, mam jen ty nejlepší vzpomínky (celkem vzato po mně nic nechtěl). To co povídáš o komisaři a jeho podnikání v oboru je zajímavé a mně osobně se zdá, že je to střet zájmů, ale v dnešní době...no nic.
Jak je to s tou místní příslušností? Musíš dělat zkoušky v místě trvalého pobytu? Pohledej to, nejsem si tím jistý. Se mnou to např. dělal chlápek hlášený v Praze (jsem z jihu Čech).
karavan
Příspěvky: 15
Registrován: 28 pro 2010 11:03

Re: Neudělal jsem zkoušku ZP praktickou část

Příspěvek od karavan » 27 led 2011 18:25

Podával jsem se žádostí o zkoušku i žádost o to, abych ji mohl dělat v Brně, protože tu jsem už deset let. Byla zamítnuta s odůvodněním, že pražské ředitelství vydalo zákaz takové vyjimky povolovat :-( No nic s tím nenadělám, buď to dám na podruhé, nebo měním trvalý pobyt na Brno :-D
karavan
Příspěvky: 15
Registrován: 28 pro 2010 11:03

Re: Neudělal jsem zkoušku ZP praktickou část

Příspěvek od karavan » 27 led 2011 18:26

To víš, přijel blbeček, co mu nezaplatil 4500,- za přípravu, tak ho musel podusit, abych si to rozmyslel a třeba se k němu přihlásil :-D
WohlmuthOta
Moderátor
Příspěvky: 741
Registrován: 03 čer 2007 17:43

Re: Neudělal jsem zkoušku ZP praktickou část

Příspěvek od WohlmuthOta » 27 led 2011 20:00

Tak to tě bohužel musím politovat, protože nic jiného nezbývá. Já na svojí zkoušku vzpomínám velice v dobrém, klidně bych šel hned znovu.

Ano Ano, je to tak, komisaři si nezaplatil za přípravný kurz a tak si tě vychutnal. U nás mě také policajti několikrát vnucovali nějaký kurz atd atd, jenže to vedl správce střelnice a nikoliv komisař. Z toho se chce plakat. Pak tam příjde člověk co má naučeno málem líp než policajti co na to čumí a dívají se na něho jako na blázna, že si nezaplatil jejich slavný drahý kurz.

Kecy u vypouštění kohoutu jsou k smíchu, spoušt drž klidně po celou dobu vypouštění. U nás nikdo provozní řád nečetl, řídíciho střelby nechtěl také nikdo předvést. Jen jsem předvedl se školníma nábojema jak budu střílet ze všech zbraní. Komisař byl spokojen a pak střelba a hurá domu.

Osobně si myslím, že u zkoušek kromě testů by se neměl ptát na to co která skupina může, to je v testech a jinak sbohem. Dej pak vědět jak jsi dopadl, když to neuděláš, tak si to nech přeložit jinam.
karavan
Příspěvky: 15
Registrován: 28 pro 2010 11:03

Re: Neudělal jsem zkoušku ZP praktickou část

Příspěvek od karavan » 27 led 2011 20:13

Jelikož mě zřejmě čeká stejné martirium i příště, máte někdo tušení, kde najdu jaké jsou příkazy řídícího střelby a co na který se musí přesně udělat? Nikde se mi to nedaří najít a v provozním řádu střelnice mají cokoliv jen ne to, na co se ptal.
karavan
Příspěvky: 15
Registrován: 28 pro 2010 11:03

Re: Neudělal jsem zkoušku ZP praktickou část

Příspěvek od karavan » 27 led 2011 20:16

A ještě jsem zapomněl na dobrou část, které se teď už jen směju. Jak jsem mu měl rozebrat zbraň, měl jsem tak zmrzlé ruce, že jsem prostě nebyl schopnej ten závěr stáhnout...a slovní popis co a jak nestačil :-D Ještě to komentoval slovy "asi jste se málo nasnídal" a popíjel si u toho svůj horkej čajíček :-)
WohlmuthOta
Moderátor
Příspěvky: 741
Registrován: 03 čer 2007 17:43

Re: Neudělal jsem zkoušku ZP praktickou část

Příspěvek od WohlmuthOta » 27 led 2011 20:19

Já jsem se to naučil z knihy od p. Komendy. Ta hnědá, tam to je detailně popsáno jak to probíhá. http://www.rucevzhuru.cz Když jsem to začal při ostré střelby hlásit, správce i 2 cajti na mě koukali jak 6 na 5 a u malorážky mi už správce říká, že to hlásit nemusím. Tak to si opravdu nevybereš. Někde na to kašlou, někde si na tom mastěj ego.

P.S. U mě nechtěl pistoli ani brokovnice popsat, natož rozebrat. Jen u malorázky chtěl vyndat závěr a říci z který strany to budu čistit (dost debilní dotaz). Začal slovy (po vyndání závěru) ... a čistit to budete od ústí hlavně.... a já na něho koukám, říkam si, hráblo mu, nehráblo mu, co to na mě zkouší a říkám... ne, to tedy nebudu, čistit to budu od komory ať se děje co se děje...
karavan
Příspěvky: 15
Registrován: 28 pro 2010 11:03

Re: Neudělal jsem zkoušku ZP praktickou část

Příspěvek od karavan » 27 led 2011 20:28

Dík moc!
Uživatelský avatar
harrykv
Příspěvky: 166
Registrován: 21 led 2011 19:06

Re: Neudělal jsem zkoušku ZP praktickou část

Příspěvek od harrykv » 28 led 2011 00:39

Pánové, v našem kraji to probíhá skoro jednodušeji než řidičák. Docela lituju karavana za tu buzeraci. Za to u nás buzerace není vůbec ba dokonce by měli trošku přitvrdit. Dost vážně zvažuju že to komisařství zkusím. Nedávno byla výzva, aby se zájemci pro nedostatek lidí hlásili. Byl bych mírný, ale kde bych jako komisař neslevil ani o milimetr je bezpečná manipulace a já bych si chlapce bral dokonce zvlášť za roh aby nemohli okoukávat. Jedině tak poznám jestli se připravoval nebo ne. Za prst na spoušti bych nekompromisně poslal domů, a za nedodržení bezpečného prostoru bych i s trochou nadsázky veřejně popravil. Jinak když si někdo splete při popisu zbraně kohout se spouští tak je to sice smutné, ale dá se nad tím přimhouřit oko.... životy to neohrožuje
Jules Winnfield a Vincent Vega:
- Na takovejhle kšeft bysme měli brát brokovnice. - Kolik jich je?
- Tři, čtyři... - Včetně toho našeho?
- To nevím. - Takže to znamená, že jich tam taky může bejt pět.
- Může. - Chtělo to brokovnici.
Alda7777
Příspěvky: 13
Registrován: 28 led 2011 06:13

Re: Neudělal jsem zkoušku ZP praktickou část

Příspěvek od Alda7777 » 28 led 2011 07:11

Ten komisař co popisuje karavan můsí bejt pěknej…..... Já sem kdysi dělal zkoušku v prosinci na nekryté střelnici, venku patnáct pod nulou v přístavbě střelnice pět pod nulou, venku sněžilo, takže na terče pomalu nebylo vidět. Na zkoušku se nás sešlo patnáct a po patřičném přivítání správcem střelnice a zkušebním komisařem se šlo na věc. Ten kdo dopsal test tak ho hned odnesl na vyhodnocení komisaři, ten ho hned opravil a chtěl hned předvést bezpečnou manipulaci. Doplňuju informaci, že komisaře nezajímalo to, jestli má někdo za sebou přípravný kurz a ještě před zahájením zkoušky nám všem předvedl bezpečnou manipulaci a rozborku všech zbraní, které na zkoušku přinesl a nechal nás to vyzkoušet. Na otázku jak zjistíte veškeré údaje o zbrani se uspokojil s odpovědí „prostě si to na ní přečtu“. Před ostrými střelbami nás komisař seznámil s povely řídícího střelby a šlo se střílet. Zkoušku jsme udělali všichni.
To co popisuje karavan, že ho komisař pěkně podusil pravděpodobně kvůli tomu, že si u něho nezaplatil přípravný kurz a následně ho klasifikoval nedostatečnou při bezpečné manipulaci je pěkné zvěrstvo a měli by mu za to sebrat průkaz komisaře (ale pěkně blbě se to dokazuje).
Takže milí karavane přeji ti úspěch při opakování. :twisted:
Uživatelský avatar
BlackAdder
Příspěvky: 431
Registrován: 08 čer 2010 11:37
Bydliště: Praha, Valašské Meziříčí

Re: Neudělal jsem zkoušku ZP praktickou část

Příspěvek od BlackAdder » 28 led 2011 08:41

karavan:
komisař bude pěkná sviňka... no každopádně se to chce na příště dobře připravit, ideálně požádat kamaráda se ZP o názornou instruktáž - prostě si zkusit tu praktickou nanečisto, ale se zbraní na stole, ono to totiž v ruce působí jinak než když to člověk jenom vidí na obrázku (alespoň teda u mě) + maximální teoretická příprava. To by v tom byl čert, abys to napodruhé neudělal. A lepší je jít až ke konci, kdy je i komisaři zima a už to nechce zbytečně natahovat.

Mě při přípravě na střelnici ty povely předváděl řídící střelby, na zkoušce to pak nikdo nechtěl ani s nimi nikdo při té praktické neoperoval, prostě mi řekli nabij si a střílej.
jinak ta kosa je fakt nepříjemná, zvolil jsem taktiku radši víc oblečený jak míň (první listopadové mrazíky) ale je fakt že venku na střelnici nás pak šetřili - popis bezp.manipulace i rozebrání ústně (dokonce jsem si mohl vybrat ze 3 různých pistolí, na které to budu popisovat), maximálně člověk ukázal na nějakou část zbraně a pak zase rychle ruce do kapes - pak odstřílet, zkontrolovat terče a hurá do tepla klubovny :)
karavan
Příspěvky: 15
Registrován: 28 pro 2010 11:03

Re: Neudělal jsem zkoušku ZP praktickou část

Příspěvek od karavan » 28 led 2011 09:39

No však to já jsem na přípravě byl, samotná manipulace se zbraní by problém až tak nebyl, na střelnici jsem pod dohledem instruktora manipuloval tak dlouho, až už mě všechno bolelo :-) vydusil mě hlavně na teorii. Hodil přede mě starou CZ50.."a jakej pak to má závěr?" Copak já vím? Až když to člověk rozdělá a vidí pevnou hlavěň, tak mu to dojde. A komisaři zima nebyla, ten seděl v jediné místnosti, kde se pěkně topilo v kamínkách :-) To my jsme mrzli a čekali, jak si nás bral po jednom.
Uživatelský avatar
DrobasMirek
Příspěvky: 984
Registrován: 01 bře 2010 16:54

Re: Neudělal jsem zkoušku ZP praktickou část

Příspěvek od DrobasMirek » 28 led 2011 09:45

koukám, že mě čekaj pěkný věci.. klidně bych si i ten kurz zaplatil a navíc i ochotně absolvoval pokud bude opravdu k něčemu a něco mě naučí, ale co mě šokuje, že když sem byl na příslušných policajtech tak mi "odborný referent" oznámil, že se to u nás zpravidla střílí na jedný střelnici, ale nemůže mi říct takhle předem, která to je!!! že si mám počkat až mě před zkouškou v dostatečným předstihu vyrozumí.. jestli myslej těch 10 dní předem tak vzhledem k zaměstnání a časovým možnostem to budu horkotěžko stíhat. No takže sem si zase přihlášku nepodal a zjišťuju po střelnicích co a jak..
Uživatelský avatar
BlackAdder
Příspěvky: 431
Registrován: 08 čer 2010 11:37
Bydliště: Praha, Valašské Meziříčí

Re: Neudělal jsem zkoušku ZP praktickou část

Příspěvek od BlackAdder » 28 led 2011 09:51

Se zeptej v nejbližším krámu zbraně-střelivo, tam to budou vědět :) a třeba ti doporučí i u koho si udělat přípravný kurz
Odpovědět