(Ne)vracene zbrane - poradte SPECHA!

Otázky týkající se zbrojního průkazu, držení a zařazení jednotlivých zbraní atd.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Lubo
Příspěvky: 70
Registrován: 12 dub 2006 10:27

(Ne)vrácené zbraně - poraďte SPĚCHÁ!

Příspěvek od Lubo » 23 zář 2009 17:39

V rámci amnestie jsem vrátil vložnou malorážkovou hlaveň do karabiny Mauser K98. Byl jsem předvolán na PČR. Jaké bylo moje zděšení, když jsem si v posudku přečetl, že se jedná o zbraň vojenskou, tudíž jen na VYJÍMKU! Přitom z hlavně nelze střílet, nemáte-li k ní původní plně funkční vojenskou kulovnici Mauser K98, která se normálně, stejně jako puška vz. 24 nebo Mosin, prodává jako zbraň kategorie C, tudíž BEZ NÁKUPNÍHO povolení. Je tedy více než zjevné, že na mojí hlaveň dostal někdo jiný chuť a chce mi cestu k získání stížit až znemožnit. Poraďte, co dál?


epetr2008

Příspěvek od epetr2008 » 23 zář 2009 18:12

Jo, ty vložené hlavně jsou dost ceněné.
Dost možná jsi se trefil.

Postup přesně neznám, ale tipuju.
- odvolat se
- získat kladné vyjádření zkušebny/znalce a to předložit na PČR

NEBO

požádat o vyjímku....kterou by ti zamítli...
Ares
Příspěvky: 1552
Registrován: 24 srp 2005 10:46
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ares » 23 zář 2009 19:17

Vložná hlaveň dle mého nemůže být vojenská zbraň ani kdyby jsi se rozkrájel na nudličky

Pokud je hlaveň opatřena seriovým číslem, tak musí jít normálně zaregistrovat pouze jako hlaveň na vlastní průkaz zbraně. Stejně jako je tomu například u konverze Kadet pro CZ-75
Lubo
Příspěvky: 70
Registrován: 12 dub 2006 10:27

Příspěvek od Lubo » 23 zář 2009 19:27

Na PČR mi dali k nahlédnutí posudek znalce. Cituji ze závěru: "Dle zákona č. 119/2002 Sb. o střelných zbraních a střelivu se jedná o dlouhou střelnou zbraň palnou, zbraň vojenskou."
Policistka mi rovnou předložila formulář na žádost o vyjímku. Dal jsem si čas na rozmyšlenou.
Navíc jsem si potvrdil, že znalost zákona na PČR je dost katastrofální. Tvrdili, že áčkové zbraně nemusím mít zvláštně zabezpečené, že je to jen podle počtu zbraní, což je pravda max. zčásti. Na moji argumentaci, že u vyjímky mi můžou "lézt" do bytu se tvářili, že to slyší prvně. Jinak byli ochotní a slušní. Tak nevím jestli můj případ je hloupost nebo zlý úmysl.
epetr2008

Příspěvek od epetr2008 » 23 zář 2009 19:29

Pokud by ta vložená hlaveň byla opatřena tlumičem, tak bych se nedivil
Ale tohle opravdu vypadá ...no...jak to sám napsal...
Naposledy upravil(a) epetr2008 dne 23 zář 2009 19:33, celkem upraveno 1 x.
Ares
Příspěvky: 1552
Registrován: 24 srp 2005 10:46
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ares » 23 zář 2009 19:30

V tom případě bych vyplnil žádost o výjimku. Tuhle si myslím že by ti zamítnout neměli, stejně jako třeba když něco zdědíš.

Co se týče lezení do bytu při výjimce to taky není tak docela pravda. Nejdřív se musejí ohlásit a potom v ohlášené době přijdou a ty jim musíš umožnit zkontrolovat zabezpečení
epetr2008

Příspěvek od epetr2008 » 23 zář 2009 19:35

Já bych po nich chtěl vidět vyjádření zkušebny.
Ta má myslím poslední slovo, takže o to jde.

Navíc vyjímka nic neřeší. Jednak mu jí zamítnou a jednak by to bylo skoro neprodejné. Nehledě na to, že jsem nedávno viděl prodávat vloženou hlaveň právě do Kčka a na vyjímku nebyla....
epetr2008

Příspěvek od epetr2008 » 23 zář 2009 19:37

2 Lubo

Bezva, chce to posudek jiného znalce.

Bránit se, žádná vyjímka.
Lubo
Příspěvky: 70
Registrován: 12 dub 2006 10:27

Příspěvek od Lubo » 23 zář 2009 19:39

Žádost o vyjímku podávat moc nechci. Tím bych mohl přiznat, že souhlasím se zařazením do A.
Co se týče zabezpečení, tak jsem před několika měsíci investoval cca 8000Kč do trezoru na krátké zbraně. Vycházel jsem ze zákona, kde max. 2ks zbraní B nebo C můžu mít volně. A abych do svého pidibytu kupoval další trezor kvůli hlavni, kterou navíc pravděpodobně výhledově prodám, mi přijde jako zbytečnost. Navíc vyjímku mi nikdo dát NEMUSÍ.
epetr2008

Příspěvek od epetr2008 » 23 zář 2009 19:43

Začal bych tím, že požádáš jiného znalce o posudek.
To tě bohužel přijde asi na 2000,- případně, můžeš zkusit zavolat na Český úřad pro zkoušení zbraní a střeliva a zeptat se, jestli ti to ověření(a zakolik) neudělají oni. Resp. jestli už náhodou danou věc nezařadili.
Lubo
Příspěvky: 70
Registrován: 12 dub 2006 10:27

Příspěvek od Lubo » 23 zář 2009 19:44

Ještě mne napadá, že to může být pomsta za toto: http://forum.gunshop.cz/viewtopic.php?t=7283.
Mám u nich ještě 4 další kousky. Policistky vypadají všechny velmi mírumilovně, ale...

epetr: jo už vím co udělám, zítra zavolám přímo na PČR, aby zase neřekli, že jsem je obešel a pak hurá zkušebna. Akorát si nejsem jistej, jestli mi ji jako A dají do ruky, abych si s ní šel na zkušebnu. Aby vydání nepodmiňovali udělením vyjímky.
Naposledy upravil(a) Lubo dne 23 zář 2009 19:47, celkem upraveno 1 x.
Apevia
Příspěvky: 3179
Registrován: 01 říj 2007 21:11
Bydliště: Jižní Čechy
Kontaktovat uživatele:

Při

Příspěvek od Apevia » 23 zář 2009 20:50

Při amnestii Ti vyjímku MUSEJÍ vydat (tedy na to, na co má být-tlumič, kulomet, samopal-ve FulllAuto). Někdo to tady psal, nyní prostě musejí! Ale toto IMHO není Tvůj případ, vložnej lauf není normálně na vyjímku a ani vojenská zbraň jako tak to není, resp. K98, stejně jako třeba Mosin by musel dle nich být taky na vyjímku?

Jinak, toto není až tak ojedinělé... Něco podobného se opět stalo v Jižních Čechách... Mám info o tom, že jednomu chlápkovi to nechtěli vydat a tak přijel jeden znalý puškař jim to vysvětlit a podat správný výklad zákona. Jak to dopadlo zatím nevím, ale prostě když se jim něco líbí, tak se snaží udělat vše, aby si to mohlo rozdat mezi sebou :x
Cogito ergo armatus sum.
PatrikV
Příspěvky: 355
Registrován: 03 kvě 2008 11:20
Bydliště: NOVOJIČÍNSKO

Příspěvek od PatrikV » 24 zář 2009 04:54

Možná by stačilo když se domluvíš s některým puškařem a převedeš to na něj, ten to veme do firmy a pak máš čas špekulovat.
Mauser, mosin apod.(cokoliv vojenského - teda i vložná hlaveň) odevzdané v amnestii jsou po expertize zařazené jako vojenské zbraně v kat. A na vyjímku jako sběratelské. Po zkušebně, pokud to pustí tak bude asi možná změna zařazení kat. - zkusím se zítra poptat.
Lubo
Příspěvky: 70
Registrován: 12 dub 2006 10:27

Příspěvek od Lubo » 25 zář 2009 08:50

Tak jsem byl na PČR a zdá se, že vše je v prd... Hlaveň je na vyjímku, přišlo jim to tak z Kriminalistického ústavu. Po zatelefonování do zkušebny mi řekli, že by pravděpodobně zbraň taky zařadili jako kat. A. Jedině snad, že bych si zapůjčil originál pušku Mauser K98 a přinesl na zkušebnu i s mojí hlavní, pak by to vyzkoušeli a možná z toho udělali B nebo C, ale pak by na to vyrazili svoje značky. Tudíž sběratelská hodnota klesá..
Dle mne mám teď 3 možnosti:
1. Dostanu vyjímku a budu dokupovat trezor na dlouhé, prodejnost hlavně je pak asi malá neboť kupující vyjímku dostat nemusí
2. Hlaveň donesu na zkušebnu, tam mi jí orazí, historická hodnota i prodejnost klesá
3. Vyjímku nedostanu, tudíž je možné, že jí chce nějakej papaláš a chce mne o ní připravit, pak jedině dle bodu 2. nebo jí nechat znehodnotit, ať z toho nemá nic ani ten, co na ní má zálusk
Takže poučení: Máte-li něco cennějšího z čeho navíc ani netoužíte střílet, tak při příští amnestii více přemýšlejte...
Další informace od ženy na PČR: všechny zbraně musejí na zkušebnu, na konkrétní dotaz mi sdělila, že i sběratelské.
Naposledy upravil(a) Lubo dne 25 zář 2009 09:02, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
admix
Příspěvky: 325
Registrován: 01 led 2008 23:01
Bydliště: Plzen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od admix » 25 zář 2009 09:02

A zkusebna to _musi_ oznacit? Kdysi jsem slysel, ze u historickych kousku (ktere prave znackou ztraci hodnotu) se k tomu da vydat nejaky papir a nemusi se vyrazet znacka. Tohle je fakt divny, jeste bych nehazel flintu do zita ..

EDIT: vsechny zbrane? A co kdyz odevzdas historickou zbran, ktera jim na zkusebne s velkou pravdepodobnosti bouchne do ksichtu?
Odpovědět