Navrh zmeny v pravidlech ISSF

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Vaskent
Příspěvky: 323
Registrován: 14 říj 2009 23:33
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrh změny v pravidlech ISSF

Příspěvek od Vaskent » 18 zář 2012 21:05

neřikam že nemuže, ale ano, myslim si že by neměl.... muže se k tomu vyjadřit kdokoli, jen mi přijde, že to je podobné, jako když nam francouzi řikaj co dělat s cikanama a sami je odstěhuji do rumunska.... ale neznam ho, třeba do naší problematiky skutečně vidí a proto se omlouvám :)


Shindel
Příspěvky: 127
Registrován: 03 dub 2010 13:32

Re: Návrh změny v pravidlech ISSF

Příspěvek od Shindel » 18 zář 2012 22:00

Možná trochu mimo mísu, ale musím napsat že řadě střelců bude dělat problémy nové časové rozvržení závodu. Kamarád z Mostecka (jestli je nás s Teplicemi deset...) běžně dává přes půl hodiny nástřel a za dalších 25 minut vykropí závod. Příští rok chtěl do sřelby nasypat šestimístnou sumu, ale vidím to tak, že asi skončí, nebo zůstane kde a s čím je = okresní liga + SM-2. Střeleckému svazu dělají jméno reprezentanti, ale ve chvíli, kdy se na střelbu vykašlou nadšenci, bude ničím. Osobně mi s prominutím S.E.R.E přešívání hadrů po půl roce. Otec odstřílel přes dvacet let v jednom mundůru a oblečení ho přišlo na bundu co přešil. Já mám v hadrech plat za půl roku a stále se v tom musím vrtat...

PS: Vaškent: MS Word nabízí korekci pravopisu. Doporučuji nastudovat v korporaci s Vargou. Názory Vás dvou na ČJ by vydaly na knihu.

S.
Vaskent
Příspěvky: 323
Registrován: 14 říj 2009 23:33
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrh změny v pravidlech ISSF

Příspěvek od Vaskent » 18 zář 2012 22:27

muj pravopis jsme probírali ve více tematch, jsem si toho vědom.... bohužel nemam MS world....

jinak, souhlasim že střelba neni nic laciného pro "obyčejného" nadšence. ono to neni nic laciného ani pro mě, sskoro mi to přijde naopak, ale to bychom se pustili do debat uplně jiných....

Co se týče nástřelu, já mam obdobný problém, nástřely mám dlouhé.. Ale diky pravě německé bundeslize vim, že za 7 minut se da nastřelit, i když při závodě mi nástřel trvá přez 20 minut.... ale je to na úvaze každého člověka, zda o to má zájem, zda na to má finančně atd atd.
Kodiak
Příspěvky: 134
Registrován: 27 lis 2009 09:47

Re: Návrh změny v pravidlech ISSF

Příspěvek od Kodiak » 19 zář 2012 06:57

Pokud mají být změny pravidel, tak bych uvítal, aby byla smysluplná a nebylo tomu tak, jako teď, že se vznosně skrývají za popularizací sportovního odvětví a zatím je z toho spíš cítit lobby nějakých zainteresovaných skupin!
Rozhodně v žádném kroku v návrhu změn pravidel nevidím nic, co by přilákalo diváka na střelecké závody, střelba (v mém případě LM60) je bohužel nedivácký sport a neumím si představit důstojný způsob, který by to změnil!
Myslím, že popularizaci by spíš pomohlo, kdyby se střelba objevovala v médiích častěji a ne jen když je Olympiáda. Kdo z vás si třeba všimnul ve zprávách toho, že proběhlo MČR?
Vaskent
Příspěvky: 323
Registrován: 14 říj 2009 23:33
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrh změny v pravidlech ISSF

Příspěvek od Vaskent » 19 zář 2012 08:06

ale to s tim pravě souvisí. Jak jsem již napsal, většinu změn iniciuje Olympijský výbor a většinou s ohledem na reakce veřejnosti (viz tzv.tučnáčí chůze). Další opatření jsou právě kuli reakcím veřejnosti, kdy se ptaj k čemu mají na sobě vleže kalhoty, proč se střílí v lyžácích, atd atd. Naštěstí od zrušen střeleckého oblečení se zatím ubránili.....

Opět mě asi nebudete mit rádi, ale ze střelby nejatraktivnější je finále, to se asi shodneme. Ale tomu na popularitě bere to, že jsou mezi střelci před první finalovou ranou rozdíly a někteří střelci tak mají pouze teoretickou šanci vyhrát, a proto značná část potencionálních diváků ani to nesleduje... Neřikam ale že je fér začinat s nulou....

Co se týče MČR, tak to je opět více v kompetenci svazu aby nějaké informace o tomto závodě dostal do televize...
Kodiak
Příspěvky: 134
Registrován: 27 lis 2009 09:47

Re: Návrh změny v pravidlech ISSF

Příspěvek od Kodiak » 19 zář 2012 08:37

Sport je především o tom, aby byl fér a pokud chceme mít finále, aby se bylo alespoň na co dívat, tak při tom nebudeme poškozovat závodníky. Jestliže závodník je v základním závodě lepší, má nárok na to, aby si svůj vypracovaný náskok udržel, což ani při dnešních pravidlech není úplně jisté a v to je to kouzlo.
Nevidím jediný důvod proč by měli být "horší" střelci zvýhodněni začátkem finále na nule.
Buď chci finále, nebo má vítěz být ze základního závodu!
Kalhoty s botama v leže jsou jen malichernost, která na bodech nepřidá a jejich absence diváka nenaláká - stačí si to jen představit!
Nový návrh neřeší podstatu problému, je jen kosmetikou. V petici je to velmi hezky popsané - stačí si to jen celé přečíst, klidně dvakrát, aby došlo k pochopení!
Vaskent
Příspěvky: 323
Registrován: 14 říj 2009 23:33
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrh změny v pravidlech ISSF

Příspěvek od Vaskent » 19 zář 2012 08:45

ano, jde o to, aby dokola se nemuselo řikat že kalhoty v leže nemaj vyznam. Je to malichernost, s tim souhlasim.

proč zvyhodňovat, při současném stavu se u třípolohového závodu zvýhodňují stojačkáři, proč? taky to nemá opodstatnění... fér by bylo kdyby se střílely všechny tři polohy. Bohužel by to pak bylo příloš sdlouhavé a tím ještě více nudné.

Já se tě tedy znovu zeptám, znáš jakýkoli sport, kde je finálový závod a jsou sportovci zvýhodněni s ohledem na kvalifikaci? Ja si mimo střelbu na žádný nevzpomenu... Muj názor je vlasntně obdobný, jako co jsi napsal ty, buť at finále není, nebo by ve finále měly všichni mit stejnou šanci vyhrát... Ale fér u třípolohového závodu to nikdy nebude....
Kodiak
Příspěvky: 134
Registrován: 27 lis 2009 09:47

Re: Návrh změny v pravidlech ISSF

Příspěvek od Kodiak » 19 zář 2012 08:52

Popřemýšlej o tom, proč se zavedlo finále!!!
Tato diskuze pozbývá významu - připadá mi to jako slovní spojení, kde se nachází slova vůl, sobota a porážka.
Uživatelský avatar
Joezbrna
Příspěvky: 545
Registrován: 08 bře 2010 13:15

Re: Návrh změny v pravidlech ISSF

Příspěvek od Joezbrna » 19 zář 2012 09:52

Aby to bylo divácky zajímavé, mělo by finále začínat od nuly. V hokeji se taky finále hraje od stavu 0:0, i když by klidně mohlo začínat od celkového skóre v turnaji. A občas by dokonce přišlo došlo k nějakému finálovému převratu. V atletice by taky mohl Bolt startovat s pětimetrovým náskokem. V plavání by mohli mít nejlepší z kvalifikací a semifinále pár sekund fóra. Veselý v Londýně hodil v kvalifikaci oštěpu 88 metrů, což by mu stačilo na vítězství v závodě. Jenže v den D se nedokázal koncentrovat, křečovitě hodil 78 a mohl být rád za 4. místo. To je napínavý sport.

Problém je IMHO jinde: Finále musí být minimálně tak náročné (v případě střelby počtem ran), jako každé předchozí kolo (kvalifikace, semifinále). Jinak to bude buď divácky nezajímavá nadstavba soutěže (dalších 10 ran) nebo sportovní fraška (závod na 10 ran po 60-ranné kvalifikaci).
Když budeme toto respektovat, každý je schopen vymyslet takový formát soutěže, aby to bylo sportovně hodnotné, a přitom divácky zajímavé: 8 nejlepších se potká ve finále head-to-head, a bude o co bojovat. Finále by mělo trvat tak půl hodiny, víc času mířenka ve vysílání nedostane, a když, nikdo na to nebude koukat.

S tím souvisí nástřel. Na to divák není zvědavý. Začne přenos ze střelby, představí se aktéři, a střílí se finále. Rozbruslení či rozcvičování atletů se občas prostřihne pro zajímavost a vyplnění času, ale marketingově je to nezajímavé. Divák musí čekat na určitou hodinu a minutu, a před to se musí dát naplánovat reklamy.

BTW střelcům připadá zajímavé honit milimetry a desetinky bodu v desítkách? Mě jako divákovi moc né. Není načase začít střílet na větší vzdálenosti? Mířenka vzduchovkou na 25 metrů...
Lidská práva zasluhují nejvyšší ochranu!
http://www.a-human-right.com/
Vaskent
Příspěvky: 323
Registrován: 14 říj 2009 23:33
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrh změny v pravidlech ISSF

Příspěvek od Vaskent » 19 zář 2012 10:04

konečně někdo, kdo to rozebere tak jak by se to mělo rozebírat (opět jen muj názor ;)) Přesně jsi popsal problematiku finále ve střelbě. ale bohužel finálový závod při 3x20 nebo 3x40 je nereálné aby byl shodný s kvalifikací (časové důvody, tak jak popisuješ)...

Co se týče střelby na větší vzdalenost, většina střelecké veřejnosti se shoduje že v kulové střelbě má největší šanci v budoucnu na přežití na OH vzduchovka na 10m. Je to z jednoho důvodu-peníze. Střelnice na 25/50m pro malorážku museji byt specielní sportoviště, na vzduchovku stačí téměř jakákoli univerzální hala. Ostatně i z toho důvodu v minulosti skončila královna střelby-terčovnice na 300m... Je příliš drahé budovat takto velké střelnice, které skrátka nepřinesou zpět vložené náklady. Totéž platí čím dál víc o 50m střelnicích, bohužel.

O tvorbě atraktivních pravidel pro media jak popisuješ by se dalo polemizovat. Protože by se nejspíš úplně změnil tento sport od samotných základů. Ale v lukostřelbě to riskly asi před 8, nebo 12ti lety a jak to vypadá tak to přispělo k oživéní tohoto sportu. Takže kdo ví, třeba to časem bude inspirace i u nás... Ale to budou ještě větší bouře než nyní
Kodiak
Příspěvky: 134
Registrován: 27 lis 2009 09:47

Re: Návrh změny v pravidlech ISSF

Příspěvek od Kodiak » 19 zář 2012 10:32

Joezbrna píše:Aby to bylo divácky zajímavé, mělo by finále začínat od nuly. V hokeji se taky finále hraje od stavu 0:0, i když by klidně mohlo začínat od celkového skóre v turnaji. A občas by dokonce přišlo došlo k nějakému finálovému převratu. V atletice by taky mohl Bolt startovat s pětimetrovým náskokem. V plavání by mohli mít nejlepší z kvalifikací a semifinále pár sekund fóra. Veselý v Londýně hodil v kvalifikaci oštěpu 88 metrů, což by mu stačilo na vítězství v závodě. Jenže v den D se nedokázal koncentrovat, křečovitě hodil 78 a mohl být rád za 4. místo. To je napínavý sport.

Problém je IMHO jinde: Finále musí být minimálně tak náročné (v případě střelby počtem ran), jako každé předchozí kolo (kvalifikace, semifinále). Jinak to bude buď divácky nezajímavá nadstavba soutěže (dalších 10 ran) nebo sportovní fraška (závod na 10 ran po 60-ranné kvalifikaci).
Když budeme toto respektovat, každý je schopen vymyslet takový formát soutěže, aby to bylo sportovně hodnotné, a přitom divácky zajímavé: 8 nejlepších se potká ve finále head-to-head, a bude o co bojovat. Finále by mělo trvat tak půl hodiny, víc času mířenka ve vysílání nedostane, a když, nikdo na to nebude koukat.

S tím souvisí nástřel. Na to divák není zvědavý. Začne přenos ze střelby, představí se aktéři, a střílí se finále. Rozbruslení či rozcvičování atletů se občas prostřihne pro zajímavost a vyplnění času, ale marketingově je to nezajímavé. Divák musí čekat na určitou hodinu a minutu, a před to se musí dát naplánovat reklamy.

BTW střelcům připadá zajímavé honit milimetry a desetinky bodu v desítkách? Mě jako divákovi moc né. Není načase začít střílet na větší vzdálenosti? Mířenka vzduchovkou na 25 metrů...
Doporučuji Ti zjistit si o střelbě víc, předpokládám, že by tě pak nenapadlo vyplodit takové věci!!!

Mám jen takovou otázku - Jak bys hodnotil střelce v LM60?
Martynov - 600b v závodě a 105,5b ve finále
Haman - 588b v závodě a ve finále (kdyby se do finále dostal) 105,6b
Kdo z nich je lepší střelec a zaslouží si zlatou medaily? Předpokládám, že si zjistíš rozdíl mezi finálovým zápasem ve fotbale a finálem ve střelbě!
Jen pro info abys viděl rozdíl:
http://www.issf-sports.org/pages/result ... 313b303b30

http://www.issf-sports.org/pages/result ... 313b303b30
Uživatelský avatar
Joezbrna
Příspěvky: 545
Registrován: 08 bře 2010 13:15

Re: Návrh změny v pravidlech ISSF

Příspěvek od Joezbrna » 19 zář 2012 16:15

Kodiak: to je přesně to, o čem píšu! Buď připustím frašku, že v závodě na 10 ran porazí Haman Martynova (poté co na 60 ran ztratil 12 bodů), nebo připustím divácky zcela nezajímavou korekci rozdílu o desetinu bodu. Oboje je podle mne špatně.

Co takhle střílet 30 ran kvalifikaci, a 8 nejlepších střílí dalších 30? Pak bych ani netrval na počítání od nuly, pže by to byla velmi podstatná část soutěže. Nebo 16 nejlepších, nejdřív 9.-16., a pak 1.-8. po kvalifikaci. TV divák by se pravděpodobně dostal k hotovým výsledkům skupiny 9-16 po kvalifikaci, a viděl by závěr závodu s osmi dosud vedoucími závodníky.

Finále tak, jak je v návrhu, je v podstatě eliminace po prvních pár ranách. Takže když na začátku uděláš chybu, už ji nemůžeš soustředěným výkonem kompenzovat. Hlavně, k eliminaci není důvod, nic se tím neurychlí, u těch 8 co už stojí na stavu, je přece jedno, jestli střílí někteří 8, 10, 12, ... ran nebo všichni 20.

Vaskent: Jo, teď ořežou malorážky, a za pár let "střílíte" laserovýma ukazovátkama. Pětibojaři už začli, teď jsou na řadě biatlonisti :roll: Nedejte se!
Argument o prostorové náročnosti chápu, nenapadlo mne to, ale zní to logicky.
3x40 je tak strašně dlouhý, že celý to nikdo vysílat nebude, to je osud některých "královských disciplín". Buď si střelci zachovají čistou a náročnou (ale sponzorsky nezajímavou) disciplínu, nebo se budou muset přizpůsobit divákům. Příkladů obou typů z různých sportů by se našlo...
Lidská práva zasluhují nejvyšší ochranu!
http://www.a-human-right.com/
Vaskent
Příspěvky: 323
Registrován: 14 říj 2009 23:33
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrh změny v pravidlech ISSF

Příspěvek od Vaskent » 19 zář 2012 16:59

to Joezbrna: kdyby to šlo, dal bych ti lajk.... maš argumenty a dokažeš vysvětlovat. Nemyslim si že my jako střelci se jen tak vzdáme malorážky, zatim naštěstí má na OH tolik vlaječek, že to až tak moc nehrozí... Ale už jen fakt že se ty nazory oběvují je nebezpečné.... Laserovky bych také nerad viděl, ale právě to je zřejmě budoucnost, a nikdo nedokáže říct jak daleká... A s těmi úpravami pravidel, taky jsem slyšel návrhy, aby střelci odstupovali po deseti ranách a nakonec po šedesátce zustala finalová osmička, taky by to rozhodně bylo zajimavé řešení....A spoustu obdobných řešení. Ale většina střelců bude chtít pokud možno za každou cenu zachovat právě stávající způsob střelby, tj kvalifikace (60, 3x20,3x40ran) a pak nějaké finále.

Taky byl takovy zajimavy pokus o to, aby se střílela eliminace (na OH eliminace nejsou, to je vyjmka) pouze v třípolohovém závodě, z toho by se eliminoval určený počet závodníku do kvalifikace a ta byla ve řech dnech střílena každý den jedna poloha i s finále. Defakto by se tím znovu začaly udělovat tituly za samotné stoje, či kleče a také čtvrtý den finále součtu tří poloh. To by taky jistě mělo své plusy a minusy ale zajimavé by to mohlo být... Ale to my nevyřešíme. Viděl jsem na vlastní oči lidi, kteří vymýšlí nová pravydla, věkový průměr přez 70 let. Nechci tim urazit dřívější ročníky, ale chtě nechtě věk nikdo nezastaví a věk má vliv i na hlavu. Nevim co se stalo že po dlouhé době vypadl alespon trochu přijatelný návrh od nich, stále to přisuzuji spíše vlivu Olympijského výboru, který je tim směrem nasměřoval, protože když vpomenu na dřívější návrhy zrušit střelecké oblečení a podobné myšlenky, tak toto je skutečně velký pokrok...
Uživatelský avatar
Joezbrna
Příspěvky: 545
Registrován: 08 bře 2010 13:15

Re: Návrh změny v pravidlech ISSF

Příspěvek od Joezbrna » 19 zář 2012 17:18

Nojo, zkušený internetový diskutér :lol:

V podstatě mi celá mířenka může být ukradená, ale přijde mi líto, jak se trápí na okraji zájmu, když v tom můžou být pěkně nappínavý závody, který se dají moderní technikou divácky zajímavě prezentovat.
Lidská práva zasluhují nejvyšší ochranu!
http://www.a-human-right.com/
Kodiak
Příspěvky: 134
Registrován: 27 lis 2009 09:47

Re: Návrh změny v pravidlech ISSF

Příspěvek od Kodiak » 20 zář 2012 07:04

To Jezbrna: Jistě by se dalo říct, že internetový řečník jsi. Jen jde o to, jestli tvoje řečnění má nějakou hloubku :roll: .
Protože jsi laik, tak jsem Ti doporučil, aby sis o tématu něco zjistil, aby se tvé řečnění neměnilo v blábolení. Jediné, kde a v čem jsem nalezl nějaký smysl je to zvýrazněné.
Joezbrna píše:Nojo, zkušený internetový diskutér :lol:

V podstatě mi celá mířenka může být ukradená, ale přijde mi líto, jak se trápí na okraji zájmu, když v tom můžou být pěkně nappínavý závody, který se dají moderní technikou divácky zajímavě prezentovat.
Doufám, že jste si tu petici přečetli až do konce, tam k nějakým návrhům došlo! K návrhů, které nemění olympijské disciplíny, jak to vymýšlíte v předcházejícím textu!
Myslím, že ke zlepšení dívatelnosti nepomůže to, že si z kalhot při klečáku odpářu gumu ze zadku a vypodložím si ho podložkou předepsaného tvaru - chlapci chtělo by se to trochu zamyslet - kdo udělá sport zajímavý? No přece média a peníze a ne 20 x 20cm filcu!!!
Odpovědět